Μετάβαση σε περιεχόμενο

Είμαι μπερδεμένη και αγχωμένη


Recommended Posts

Margo μου έπρεπε να πας στον ίδιο, γιατί οι μετρήσεις τους έχουν να κάνουν με τα standar των μηχανημάτων τους. Δεν νομίζω ότι είναι ενδεικτική. Θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Margo μου έπρεπε να πας στον ίδιο, γιατί οι μετρήσεις τους έχουν να κάνουν με τα standar των μηχανημάτων τους. Δεν νομίζω ότι είναι ενδεικτική. Θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά!

Το ξέρω αλλά τώρα είναι αργά σκέφτομαι να πάω να κάνω και άλλη αλλά θα φορτώσω περισσότερο άγχος πάνω μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Margo85 είπε:

Το ξέρω αλλά τώρα είναι αργά σκέφτομαι να πάω να κάνω και άλλη αλλά θα φορτώσω περισσότερο άγχος πάνω μου!! 

Ας το τώρα. Αφού έχεις επίσκεψη στο γιατρό το απόγευμα....θα δει αυτός πως πας. Σε ποια εβδομάδα είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ditaki είπε:

Ας το τώρα. Αφού έχεις επίσκεψη στο γιατρό το απόγευμα....θα δει αυτός πως πας. Σε ποια εβδομάδα είσαι?

Είμαι 8 εβδομάδων και 4 ημερών από την Προηγούμενη περίοδο και 6 εβδομάδων και 5 ημερών από την γονιμοποίηση.  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Ε τότε ο γιατρός μπορεί να δει την πορεία της κύησης υπερηχογραφικά. Περιμένω νέα σου...

Έχω στις 7:30 ραντεβού άντε να δούμε!!!

Σε ευχαριστώ πολύ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Γλυκιά μου, κουράγιο! Σου στέλνω όλη την θετική μου σκέψη και εύχομαι σύντομα να έχεις τα νέα που επιθυμείς.

Σε ευχαριστώ πολύ!! Είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό..... Μακάρι όλες οι γυναίκες να μπορούσαν να γίνουν μανούλες χωρίς να περνάνε όλο αυτό τον πόνο και τα δάκρυα.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Margo85 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!! Είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό..... Μακάρι όλες οι γυναίκες να μπορούσαν να γίνουν μανούλες χωρίς να περνάνε όλο αυτό τον πόνο και τα δάκρυα.. 

 

Μακάρι....Αλλά κάθε εμπόδιο για καλό. Μέσα από αυτές τις δοκιμασίες γινόμαστε πιο δυνατές.

Πάρε τον χρόνο σου, δούλεψε το μέσα σου και στο τέλος θα βγεις εσύ καλύτερη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας κορίτσια! Έμαθα ότι είμαι έγκυος πριν 8 μέρες, εκανα 2 τεστ θετικά και μια χοριακη απλή χωρίς μονάδες..πήγα στο γιατρό κ μ είπε ότι πρέπει να είμαι στις 5μιση βδομάδες..όμως έχω πάει μέχρι τώρα 2 φορές επίσκεψη με 5 μέρες διάφορα η μία  ή επίσκεψη από τη ν άλλη μπας και φανεί αλλά τιποτα...δεν έδειξε τιποτα ούτε σάκο.. η πρώτη μερα τελευταιας μου περιόδου ήταν 28/7/17.. με έβαλε και έκανα χοριακη ξανά με μονάδες αυτή την φορά..Να ανησυχω? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Chris24 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Έμαθα ότι είμαι έγκυος πριν 8 μέρες, εκανα 2 τεστ θετικά και μια χοριακη απλή χωρίς μονάδες..πήγα στο γιατρό κ μ είπε ότι πρέπει να είμαι στις 5μιση βδομάδες..όμως έχω πάει μέχρι τώρα 2 φορές επίσκεψη με 5 μέρες διάφορα η μία  ή επίσκεψη από τη ν άλλη μπας και φανεί αλλά τιποτα...δεν έδειξε τιποτα ούτε σάκο.. η πρώτη μερα τελευταιας μου περιόδου ήταν 28/7/17.. με έβαλε και έκανα χοριακη ξανά με μονάδες αυτή την φορά..Να ανησυχω? 

Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου!

Είναι σχετικά νωρίς για να φανεί κάτι. Μπορεί να φανεί στην 6η ή και στην 7η εβδομάδα, και έχει να κάνει καθαρά με το πότε έγινε η σύλληψη.

Γι΄ αυτό το λόγο τις πρώτες εβδομάδες της κύησης η παρακολούθηση της γίνεται μέσω της τιμής των χοριακών. Δηλαδή ο ρυθμός με τον οποίο αυξάνεται η τιμή της χοριακής ανά 2 ημέρες μας δείχνει αν όλα εξελίσσονται ομαλά.

Πήγαινε λοιπόν να κάνεις την χοριακή και εύχομαι καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Chris24 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Έμαθα ότι είμαι έγκυος πριν 8 μέρες, εκανα 2 τεστ θετικά και μια χοριακη απλή χωρίς μονάδες..πήγα στο γιατρό κ μ είπε ότι πρέπει να είμαι στις 5μιση βδομάδες..όμως έχω πάει μέχρι τώρα 2 φορές επίσκεψη με 5 μέρες διάφορα η μία  ή επίσκεψη από τη ν άλλη μπας και φανεί αλλά τιποτα...δεν έδειξε τιποτα ούτε σάκο.. η πρώτη μερα τελευταιας μου περιόδου ήταν 28/7/17.. με έβαλε και έκανα χοριακη ξανά με μονάδες αυτή την φορά..Να ανησυχω? 

Δηλ ποσο εβδομαδων ησουν στην τελευταια σου επισκεψη κ δεν ειδες καθολου εμβρυικα στοιχεια? Μου κανει εντυπωση που μεχρι τωρα δεν εχεις κανει χοριακη με τιμη.. επρεπε να δειτε την αυξηση της τιμης.. μπορει να ισχυει απο το πιο απλο (πολυ καθυστερημενη συλληψη) μεχρι κατι ασχημο (οπως αποβολη η εξωμητριο). Ολα αυτα θα τα καταλαβαινατε με την εξεταση χοριακων. Πραγματικα ευχομαι να σου παν ολα καλα.. παντως μην αγχωθεις, γιατι ο,τι κ να συμβαινει, αν το παρακολουθησεις, ολα θα πανε καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα το πρωί πήγα και έκανα  κοιλιακό υπέρηχο και κολπικο και τίποτα.. με έβαλε να κάνω χοριακη και αναμένω τα αποτελέσματα.. μου είπε να ξαναπάω σε 2 μέρες..το θέμα είναι ότι με την σημερινή μέρα έχω 11 μέρες καθυστερηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Chris24 είπε:

Ο γιατρός μου ανάφερε και το ενδεχόμενο της εξωμητριας κυησης και ανησυχώ..

Τωρα το ειδα αυτο που εγραψες.. ειχα την ιδια ανησυχια. Να σε ρωτησω, ειχες καθολου αιμα?? Ποτε θα κανεις χοριακη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Chris24 υπαρχει ενδεχομενο να εγινε η συλληψη καθυστερημενα.

Ποτε περιμενεις τα αποτελεσματα της χοριακης?

Γενικα ο κυκλος σου ηταν σταθερος (ωστε να ξερεις περιπου ποτε εγινε η ωορρηξια σου)?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Stacy34 είπε:

@Chris24 υπαρχει ενδεχομενο να εγινε η συλληψη καθυστερημενα.

Ποτε περιμενεις τα αποτελεσματα της χοριακης?

Γενικα ο κυκλος σου ηταν σταθερος (ωστε να ξερεις περιπου ποτε εγινε η ωορρηξια σου)?

Ναι έχω σταθερό κύκλο 29 μέρες.. σήμερα θα ξέρω αποτελεσματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Chris24 είπε:

Τίποτα αίμα ούτε ζαλάδες ουτε τιποτα..δεν ξέρω τι να υποθεσω,..

Καταρχην μην αγχωνεσαι.. ολα ειναι πιθανα. Δες τα αποτελεσματα της χοριακης κ σε 2 μερες επανελαβε την εξεταση. Αν δε στο πει αυτο ο γιατρος σου, σκεψου μηπως βρεις καποιον καλυτερο. Αν ειχες πολυ καθυστερημενη συλληψη κ ξεκινησες με πολυ χαμηλη χοριακη ισως η τιμη της ειναι κατω απο 1000 κ για αυτο δεν βλεπετε κατι. Πριν σε αγχωσει ο γιατρος σου με εξωμητρια, θα επρεπε να δει αυτο. Απο την αλλη μπορει να ειναι κ απλη βιοχημικη αποβολη της οποιας η χοριακη δεν εφτασε ποτε στο 1000 αρα οπως ειναι λογικο, δε θα φανει κατι. Μολις μηδενιστει θα αδιαθετησεις (ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΑΥΤΟ κ αν ειχατε 2 τιμες χοριακης δε θα αγχονωσουν τωρα για εξωμητρια). Εχω πεσει σε γιατρο που με αγχωσε αδικως για εξωμητριο επειδη απλα δεν εκανε σωστα τη δουλεια του κ δεν δινε σημασια σε χοριακες. Γιατι ακομα κ αν ηταν, θα επρεπε να φροντησει με τις μετρησεις, να το καταλαβει συντομα κ οχι να μου κανει την ζωη κολαση για 10 μερες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Chris24 κοριτσι μου οσο μπορεις χαλαρα....σιγουρα μια επαναληψη στη χοριακη θεωρω οτι θα ειναι πολυ χρησιμη σε δυο ημερες,για να δεις αν εχει διπλασιαστει(στο ιδιο μικροβιολογικο να την κανεις) 

Μολις παρεις αποτελεσματα μιλα με το γιατρο.

Η χοριακη που εκανες χωρις τιμη τι ηταν? Απλα ελεγε οτι ειναι θετικη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Chris24 είπε:

Ναι έχω σταθερό κύκλο 29 μέρες.. σήμερα θα ξέρω αποτελεσματα

Παντως για για νε χαλαρωσω, προσωπικα θεωρω πιο πιθανο το σεναριο της βιοχημικης κυησης ειτε καθυστερημενης εμφυτευσης-αναπτυξης σε σχεση με την σπανια πιθανοτητα εξωμητριου.. Στο λεω βαση της εμπειριας μου με 3 αποβολες στις αρχες της κυησης. Στις 2 δεν ειχε προλαβει να σχηματιστει σακος. Αν δε μετρουσα τις χοριακες θα φοβομουν καθε φορα για εξωμητριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Rosemary είπε:

Καταρχην μην αγχωνεσαι.. ολα ειναι πιθανα. Δες τα αποτελεσματα της χοριακης κ σε 2 μερες επανελαβε την εξεταση. Αν δε στο πει αυτο ο γιατρος σου, σκεψου μηπως βρεις καποιον καλυτερο. Αν ειχες πολυ καθυστερημενη συλληψη κ ξεκινησες με πολυ χαμηλη χοριακη ισως η τιμη της ειναι κατω απο 1000 κ για αυτο δεν βλεπετε κατι. Πριν σε αγχωσει ο γιατρος σου με εξωμητρια, θα επρεπε να δει αυτο. Απο την αλλη μπορει να ειναι κ απλη βιοχημικη αποβολη της οποιας η χοριακη δεν εφτασε ποτε στο 1000 αρα οπως ειναι λογικο, δε θα φανει κατι. Μολις μηδενιστει θα αδιαθετησεις (ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΑΥΤΟ κ αν ειχατε 2 τιμες χοριακης δε θα αγχονωσουν τωρα για εξωμητρια). Εχω πεσει σε γιατρο που με αγχωσε αδικως για εξωμητριο επειδη απλα δεν εκανε σωστα τη δουλεια του κ δεν δινε σημασια σε χοριακες. Γιατι ακομα κ αν ηταν, θα επρεπε να φροντησει με τις μετρησεις, να το καταλαβει συντομα κ οχι να μου κανει την ζωη κολαση για 10 μερες. 

Έμαθα τα αποτελέσματα..η χοριακη μου είναι χαμηλή ακόμα..558.4 ομως μου φαίνεται πολύ παράξενο γτ η πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου ήταν 28/7..σε 2 μέρες θα ξαναπάω για χοριακη και επανεξέταση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Stacy34 είπε:

@Chris24 κοριτσι μου οσο μπορεις χαλαρα....σιγουρα μια επαναληψη στη χοριακη θεωρω οτι θα ειναι πολυ χρησιμη σε δυο ημερες,για να δεις αν εχει διπλασιαστει(στο ιδιο μικροβιολογικο να την κανεις) 

Μολις παρεις αποτελεσματα μιλα με το γιατρο.

Η χοριακη που εκανες χωρις τιμη τι ηταν? Απλα ελεγε οτι ειναι θετικη?

Ναι έλεγε ότι είμαι απλά έγκυος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...