Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρακια 2016!!!!❤


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1.8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί πρέπει να δουν αν λειτουργεί το έντερο σου πρώτα.  Κ είσαι μόνο λε τσάι κ τέτοια.  Αίσχος. Πεινάω μόνο στην ιδέα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax panagia mouuu de antexw xwris faei oute lepto :(

Eyxomai na mas pane ola kala k me f.t !!!!!! 

Egw kampili tha kanw tin vdomada p erxete !!!! Ogiatros m leei ginete metaxi 26-27 w...

Kalo vradu se olessss!!!!!! ???????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου μια μερουλα κραταει αυτο με τσαι στη καισαρικη απλα για να ενεργησει η γυναικα... δεν ειναι κατι! Σιγα την πεινα.. λιγων ωρων...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθόλου σιγά τηβ πείνα κ καθόλου λίγων ωρών.  Εγώ δύο μέρες νηστική και την τρίτη μόνο τσάι.  Έκανες καισαρική;  γνωρίζεις επί του θέματος Livel?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Τι κάνετε; Εγώ μετά τη δουλειά βγήκα μια βόλτα να πιω ένα περιε.

Να σας ρωτήσω. Έχει πάρει καμία το βαλιτσάκι από το μπεμπισπεισ με τα δείγματα από διάφορα προϊόντα. Και αν ναι τι περιέχει;

Σήμερα το είδα στο ίντερνετ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστηχως η ευτυχως κ η καισαρικη εχει τα θετικα της κ τα αρνητικα της.οπως κ ο φυσιολογικος τοκετος τ ιδιο.ας γεννησουμε καλα τ μωρακια μας κ δν πειραζει να μεινουμε κ νυστικες 5  μερες.νομιζω πως κ 3 μερες να μενεις νυστικη κ μονο στην ιδεα οτι το κανεις γτ γεννησες το παιδι σου παιρνεις κουραγιο κ αντεχεις κ αλλο!!!καλημερα κοριτσακιααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα....Εγώ πάντως μόλις γεννήσω περιμένω να πέσει το σάκχαρο και να φάω τα γλυκάκια μου άφοβα. Αν και μου είπαν ότι άμα θηλασω δεν κάνει να τρώω γλυκά. Ισχυει;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η renaki rena είπε:

Fine γιατί άλλαξες το μητςρα?  

Αλλαξα γιατρουλη 

 

στις πριν 11 ώρες, ο/η kelly28 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Τι κάνετε; Εγώ μετά τη δουλειά βγήκα μια βόλτα να πιω ένα περιε.

Να σας ρωτήσω. Έχει πάρει καμία το βαλιτσάκι από το μπεμπισπεισ με τα δείγματα από διάφορα προϊόντα. Και αν ναι τι περιέχει;

Σήμερα το είδα στο ίντερνετ.

Δεν το γνωριζα.Εγω πηρα χθες στην caredirect κ μου ειπαν θα μου το στειλουν τον 8ο μηνα.επισης ειχα στειλει στη nukκ μ εστεΙλε μια πιπιλα και frezyderm κατι μικρα δειγμαυακια μια  ΧρησηΣ σαμπουαν, γαλακτωμα σωματος και κρεμα συγκαματος (τα οποια εννοειται οτι μολις τα ειδε ο κανακαρης μου τα ανοιξε για παρτη του!!!) Και καπου αλλου που δε θυμαμαι κ μου στειλαν ενα γαλα frisogrow/frisolac κατι τετοιο (ασχετη παντελως εδω καθως θηλασα τον μικρο σχεδον ως 2.5 χρονων κ δεν ηπιε ποτε ξενο) και μια sudocrem(κρεμα συγκαματος) μικρουλα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια μου τι μου κανετε;Εγω μετακομιζω το σκ κ ειμα στην αναμπουμπουλα τωρα γι αυτο δεν μπαινω πολυ. Απο το σαββατο κ μετα θα χαθω για λιγο γτ δεν θα χω κ ιντερνετ σνιφ σνιφ ??

Για την καισαρικη και γω μια μερα ξερω οτι μενεις νηστικη,εξαρταται βεβαια κ την περιπτωση.Οπως κ να χει λιγο ειναι θα περασει...

Μιας κ πιασατε κουβεντα για ψωνια το βαλιτσακι που εχει βουρτσιτσα χτενακι θερμομετρο ψαλιδακι κτλ αξιζει ή δεν εχει κ πολυ νοημα να το παρουμε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η λεχώνα πρέπει να καταναλώνει όλες τις κατηγορίες τροφίμων: γαλακτοκομικά, δημητριακά, λαχανικά, φρούτα, όσπρια, ψάρια, κρέας, αυγό, ξηροί καρποί. Δεν αποκλείουμε τίποτα προκαταβολικά από τη διατροφή της λεχώνας. Εμείς οι ενήλικες τρώμε κανονικά τυρί και δεν απαγορεύεται προκαταβολικά να το καταναλώσουμε επειδή 2 από μας θα αναπτύξουν αλλεργία. Έτσι και με το θηλασμό, από τα 100 μωρά τα 98 θα ωφεληθούν από τα πολύτιμα συστατικά του τυριού το οποίο καταναλώνει η μητέρα τους. Δύο μπορεί να αναπτύξουν αλλεργία, οπότε οι μητέρες τους, σε συνεργασία με το γιατρό τους, θα δοκιμάσουν να διακόψουν την κατανάλωση γαλακτοκομικών.

Δεν πρέπει να αποκλείουμε από τη διατροφή όλων ανεξαιρέτως των λεχώνων συγκεκριμένα τρόφιμα όπως σκόρδο, κρεμμύδι, πράσινα λαχανικά, όσπρια, λάχανο, καυτερά, όξινα φρούτα. Αυθαίρετοι περιορισμοί στη διατροφή, χωρίς επιστημονική βάση, δυσκολεύουν τη ζωή της μητέρας, δημιουργούν προβλήματα υγείας, μονοτονία, ταλαιπωρία και οδηγούν στην εγκατάλειψη του θηλασμού. Επίσης δημιουργούν μονοτονία στη γεύση και για το παιδί. Η ποικιλία στη διατροφή της μητέρας μεταφράζεται σε ποικιλία στη γεύση του μητρικού γάλακτος και αυτή σε μεγαλύτερη ευκολία το παιδί να δεχτεί διαφορετικές τροφές όσο μεγαλώνει. Αν η μητέρα τρώει σκόρδο, το παιδί θα αγαπήσει το σκόρδο στο φαγητό του όταν θα είναι 18 μηνών!

Οι περιοριστικές αυτές οδηγίες, πολλές φορές μάλιστα δοσμένες από ειδικούς και μη με τις καλύτερες προθέσεις, οδηγίες που οδηγούν τις μητέρες να πιστέψουν ότι πρέπει να έχουν την τέλεια διατροφή για να θηλάσουν, συνιστούν βλαβερά ταμπού, αχρείαστα εμπόδια στο θηλασμό και ακατάλληλες παρεμβολές σε αυτόν.

Όλες οι μητέρες, εκτός από τις σοβαρά απιχνασμένες, μπορούν και παράγουν γάλα σε επαρκή ποσότητα και ποιότητα για να υποστηρίξουν πλήρως την ομαλή ανάπτυξη του παιδιού τους κατά τους πρώτους 6 μήνες μέσα από αποκλειστικό θηλασμό.                                                                      

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γενικα τρωμε οτι θελουμε απλα αν κατι δουμε οτι πηγ στραβα πχ αν καταναλωσεις αγελαδινο γαλα κ κανει το μωρο αλλεργια, δεν το ξανακαταναλωνουμε

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.docx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο μπεμπης μ σημερα ησυχουλης πολυυυυυ......

 

Πατατοπιτα εχει το μενου σημερα!!!! Εσεις τι τρωτε??? ??????????????????????????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου εγω πολλα πονακια κ πιο εντονα σημερα... εχω ραντεβου στο γιατρο αυριο βραδυ αλλα αν συνεχιστει θα παω πρωι ιασω να με δει κ θα εχω κ.βαλιτσα μαζι μη τυχον με κρατησει για τοκετο...λολ...

Παντως δεν.με αφηνει ο.πονος...

Εκανα σημερα πρωι κ μανικιουρ πεντικιουρ... ετοιμη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η livel είπε:

Κοριτσια μου εγω πολλα πονακια κ πιο εντονα σημερα... εχω ραντεβου στο γιατρο αυριο βραδυ αλλα αν συνεχιστει θα παω πρωι ιασω να με δει κ θα εχω κ.βαλιτσα μαζι μη τυχον με κρατησει για τοκετο...λολ...

Παντως δεν.με αφηνει ο.πονος...

Εκανα σημερα πρωι κ μανικιουρ πεντικιουρ... ετοιμη!!!

κοριτσακι μου εισαι πρωτη!!Με το καλο οποτε ειναι να ρθει το αγγελουδακι σου...❤❤❤???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Gwgw02 είπε:

Ουτε χορταρικα λενε οτι κανει..εχεις ζαχαρο κελλακι;;

Έχω τώρα στην εγκυμοσύνη και θα έχω σε κάθε εγκυμοσύνη!!!!!

στις πριν 1 ώρα, ο/η livel είπε:

Κοριτσια μου εγω πολλα πονακια κ πιο εντονα σημερα... εχω ραντεβου στο γιατρο αυριο βραδυ αλλα αν συνεχιστει θα παω πρωι ιασω να με δει κ θα εχω κ.βαλιτσα μαζι μη τυχον με κρατησει για τοκετο...λολ...

Παντως δεν.με αφηνει ο.πονος...

Εκανα σημερα πρωι κ μανικιουρ πεντικιουρ... ετοιμη!!!

Άντε άντε κοντεύει η ώρα που θα δεις από κοντά το μωράκι σου...Και θα έχεις και φτιαγμένα νυχακια!!!!

Στην caredirect είχα πάρει καιεγώ και μου είπαν το ίδιο. Από την freziderm μου έστειλαν 4 δείγματα. Και από την νουτρισια μου έστειλαν μια τσαντουλα για το βιβλιάριο του μωρού.

Αν μου στείλουν κάποιο από τα δύο βαλιτσακια θα σας πω τι περιέχουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τι κανετε;;; σε ποιες εταιριες στειλατε για δειγματα;;; κ σε ποιο μήνα;;; θελω να στειλω κ εγω αλλα νομιζω πως ειναι νωρις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου εγω αυτα δε τα ειχα παραγγειλει.. εχω ετοιμα ολα τα καλλυντικα μωρου κ φαρμακακια κ ας μη χρειαστουν... μου ειχε πει η παιδιατρος... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
    • Γειά σου κορίτσι μου, φυσικά κ επιτρέπεται..έχω μια πρόωρη γήρανση ωοθηκών.🥺🥺🥺 Είμαι 38 χρόνων και το ξέρω αυτό απ τα 34, που ήταν και η 1η φορά που κάναμε κουβέντα με τον γιατρό μου για το εάν θέλω να αποκτήσω παιδί. Εκείνη την περίοδο δεν ήμουν σε τέτοια φάση και η αλήθεια είναι ότι όταν το έμαθα μου κόπηκαν λίγο τα πόδια..😟☹️ Τέλος πάντων μην στα πολυλογώ.. Η μία μου ωοθήκη δείχνει αρκετά γερασμένη και δεν κάνει αυγουλακια ενώ η άλλη κάνει αλλά μάλλον όχι και πολύ καλά (τουλάχιστον αυτό επιβεβαίωσαν κ οι ορμονολογικες που έκανα). Γιαυτό λέω ότι δεν ξέρω τι ελπίδες έχω, αλλά σίγουρα θέλω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση. Επίσης πόσο πολύ χάρηκα που μοιράστηκες μαζί μας την δική σου εμπειρία με την σπερματεγχυση γιατί είναι κ αυτό στα άμεσα πλάνα μου. 
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου❤️και σε εσενα εύχομαι πολύ συντομα μα έρθει το μωρακι σου🙏❤️ η αλήθεια είναι πως  είναι πολύ θετικο που κάνω συλληψη έστω και με σπερματεγχυνση 🙏 μέσα στο καλοκαιρι θα κάνω πάλι σπερματεγχυνση καθώς μου έδωσε το οκ ο γιατρός ! Θα του πω αν είναι να την κάνω τον Ιούνιο πρώτα ο θεος🙏
    • Εντάξει μπορείς να φας λίγο πιστεύω εμένα με αφηνε η Ενδοκρινολογος να φάω μου είχε πει ποσότητα αλλά δεν θυμάμαι ποσο μου είχε πει 🤔  αλλά εγω να πω την αλήθεια το παγωτο λαχταρουσα πιο πολύ το καλοκαίρι  😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...