Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θρομβοφιλια


Recommended Posts

Κορίτσια Καλημέρα! Εύχομαι σε όλες τις εγκυουλες τα καλύτερα!!!! Και σε όσες κοπέλες επιθυμούν ένα παιδάκι, να το αποκτήσουν σύντομα! 

Εχθές βρέθηκα σε ένα τραπέζι και μια κοπέλα η οποία γέννησε ένα φυσιολογικό παιδάκι μου είπε ότι είχε θρομβοφιλια και έκανε αγωγή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.... Εγώ σε 1 εβδομάδα κλείνω τον 4ο μήνα και εξετάσεις για θρομβοφιλια δεν έχω κάνει! Μήπως γνωρίζει κάποια από εσάς τι είναι, αν έκανε εξετάσεις, Πότε τις έκανε (εβδομάδα,μήνα)...και γενικότερα ότι άλλο μπορεί να φανεί χρήσιμο;;; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lini είπε:

Κορίτσια Καλημέρα! Εύχομαι σε όλες τις εγκυουλες τα καλύτερα!!!! Και σε όσες κοπέλες επιθυμούν ένα παιδάκι, να το αποκτήσουν σύντομα! 

Εχθές βρέθηκα σε ένα τραπέζι και μια κοπέλα η οποία γέννησε ένα φυσιολογικό παιδάκι μου είπε ότι είχε θρομβοφιλια και έκανε αγωγή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.... Εγώ σε 1 εβδομάδα κλείνω τον 4ο μήνα και εξετάσεις για θρομβοφιλια δεν έχω κάνει! Μήπως γνωρίζει κάποια από εσάς τι είναι, αν έκανε εξετάσεις, Πότε τις έκανε (εβδομάδα,μήνα)...και γενικότερα ότι άλλο μπορεί να φανεί χρήσιμο;;; 

 

Γεια!! Γενικα, καθε γυναικα που ειναι εγκυος, εχει περισσοτερες πιθανοτητες για θρομβωτικο επεισοδιο απο μια που δεν ειναι. Αυτες τις εξετασεις τις κανεις συνηθως αν εχεις καποιο ιστορικο (πχ συγγενεις, καποιο θρομβωτικο επεισοδιο η ιστορικο αποβολων >2). Ειναι ακριβες εξετασεις. Μπορεις να το συζητησεις με τον γιατρο σου. Καποιοι γιατροι, δινουν στις εγκυες προληπτικα παιδικη ασπιρινη.. αλλες εγκυες καποιο διαστημα πριν τη γεννα, κανουν προληπτικα ενεσεις ηπαρινης. Γενικα οι αποψεις διειστανται επι του θεματος κ δεν ειναι κατι που θα πρεπει να σε αγχωνει (εκτος βεβαια αν εχεις καποιο βεβαρυμενο ιστορικο).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...