Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξετάσεις μετά από ένα χρόνο ακαρπων προσπαθειών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια του φόρουμ. Ανοίγω το θέμα γιατί θα ήθελα να με διαφωτισετε σχετικά με το τι εξετάσεις χρειάζεται να δρομολογήσουμε εγώ  κι ο άνδρας μου .. Σκέφτομαι σπερμοδιαγραμμα και σαλπιγγογραφια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Οπωδήποτε αυτά που έγραψες, αλλά και... εξέταση ΑΜΗ, υστεροσκόπηση, έλεγχος για χλαμύδια, ουρεόπλασμα και συναφή, οπωσδήποτε TSH, FSH  Ε2. Δεν μπορώ αν θυμηθω κάτι άλλο αυτή τη στγμή. Τα μαζεύεις και τα πας στο γυναικολόγο σου να σου πει γνώμη. Καλή επιτυχία

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τεστ  Παπ και κολπικές εξετάσεις έκανα Οκτώβρη και Νοέμβρη αντίστοιχα. Μου βρήκαν μόνο αρκετούς γαλακτοβακιλλους το οποίο δεν χρειάστηκε θεραπεία και μύκητες όπου πήραμε αντιβίωση και εγώ και ο άνδρας μου. Χλαμυδια και σμν ευτυχώς αρνητικά. Δεκέμβρη έκανα ορμονολογικες οι οποίες ήταν κι αυτές σχετικά καλές.Το πρόβλημα έχει προέλθει από τον υποκλινικο υποθυροειδισμο που οταν διαγνώστηκε τον Ιούλιο του 2015 η Tsh  ήταν 10.75 με όριο το 4 κάτι.Ευτυχώς παίρνω Τ4 των 75 και φαίνεται ότι πάει καλά.την Τετάρτη θα κάνω επαναληπτικές ο ενδοκρινολογος μου λέει ότι για συλληψη πρέπει να είναι κάτω από 2μιση .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η TSH καλό θα είναι να είναι κάτω από 2, ιδανικά και κάτω από 1,5. Όλες τις εξετάσεις που γράφεις (εκτός του τεστ ΠΑΠ)  ότι τις έχεις κάνει θα πρέπει να τις επαναλάβεις, γιατί έχουν ισχύ τριμήνου. Οπότε φρόντισε να σου τις γράψουν και να τις ξανακάνεις. Προσωπικά τις έκανα όλες στο νοσοκομείο και δεν χρειάστηκε να πληρώσω τίποτα. Απλά τις παίρνεις περίπου μετά από 1 βδομάδα. Θα σου πρότεινα, φυσικά αφού ρωτήσεις το γιατρό σου, να έπαιρνες παράλληλα και τις βιταμίνες pregnacare conception. Καλό θα σου κάνουν, κακό αποκλείεται. Περιμένουμε νεότερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/6/2017 at 7:29 ΜΜ, ο/η Μαρία Κατούφα Μήλα είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια του φόρουμ. Ανοίγω το θέμα γιατί θα ήθελα να με διαφωτισετε σχετικά με το τι εξετάσεις χρειάζεται να δρομολογήσουμε εγώ  κι ο άνδρας μου .. Σκέφτομαι σπερμοδιαγραμμα και σαλπιγγογραφια 

Καλησπερα κοπελα μου και καλως ήλθες..συμφωνω με τα κοριτσια και ολα όσα σου ειπαν..Εγω θα σου προτινα απο προσωπική εμπειρία να πεις του γιατρού σου να σου γράψει εναν προγεννητικό έλεγχο και μετα προχωράτε σε σπερμοδιαγραμμα και σαλπιγγογραφια..ο προγεννητικού περιλαμβάνει ολες τις ορμονολογικές και αφου εισαι σε προσπάθεια ρύθμισης της TSH θα πρεπει να τις επαναλάβεις..και φυσικά πρεπει να γίνει fsh,lh,οιστραδιολη και ΑΜΗ που δείχνουν ολες ποιότητα και ποσότητα ωαρίων..καλυτερα θα στα εξηγήσει ο γιατρός..καλα αποτελέσματα να εχετε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός σου θα σε κατατοπίσει καλύτερα. Υπάρχουν κορίτσια που πιστεύουν πολύ στη βιταμίνη D  και το ρόλο της στην επίτευξη εγκυμοσύνης. Η προγεστερόνη, δεν το συζητώ, είναι πολύ σημαντική... χάρη σε αυτή το εμβρυάκι θα αγκιστρωθεί στη μήτρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια παρα πολύ για τις απαντήσεις σας.

Θα επικοινωνήσω με τη γιατρό μου πάλι τέλος Ιουνίου με αρχές Ιούλη για να μου γραψει τις εξετάσεις και να συζητήσουμε για τα επόμενα βήματα. 26 Ιουνίου με 7 Ιουλίου βγαίνω σε καλοκαιρινή άδεια οπότε λεω να εκμεταλλευτώ το χρόνο όσο το δυνατόν καλύτερα. Ήδη ο ενδοκρινολόγος μου εχει γράψει επαναληπτικές για τον Τsh,T3, FT4 αντισώματα θυροειδή AntiTG , antiTro και υπέρηχο θυροειδούς αδένα. Με τη γυναικολόγο μου εχουμε παρακολουθήσει την ωορρηξία με υπέρηχο σε δυο τρείς κύκλους και είχα κάνει εξετάσεις τον Δεκέμβρη ορμονολογικές δεύτερη μέρα του κύκλου μου (ανέβασα το αρχείο από κάτω). Γενικά πέρα από το θυροειδή μεχρι στιγμής δεν εχει διαπιστωθεί άλλο πρόβλημα. Η γιατρός μου είναι πολύ καλή και ενω γενικά είμαι φοβητσιάρα και αγχώδης με ηρεμεί αρκετά και επιπλέον δεν με χρεώνει τους υπερήχους. Τον Απρίλη κατα την παρακολούθηση της ωορρηξίας μου ανέφερε ότι ειχα ωραίο παχύ ενδομήτριο και γερό αυγό και την 14η μέρα του κύκλου κάναμε ένεση ovitrelle ώστε να γίνει στοχευμένη επαφή κατα την ωορρηξία σε 36 με 38 ώρες μετά την 16 ημέρα του κύκλου. Βεβαια λόγω αναποδιάς στη δουλειά δεν μπόρεσα να πάρω την ημέρα εκείνη ρεπό και όταν τελικά γύρισα στραβωμένη σπίτι από τη δουλειά κάναμε αγκαλίτσες αλλά μάλλον αργοπορημένα γιατί το αυγό είχε σκάσει το πρωί 6 ωρα το πρωί και όταν γύρισα με τη διάθεση αστα να πάνε λόγω της γκρίνιας στη δουλειά το απόγευμα δεν ήμουν και στα καλύτερα μου τελος πάντων. Η περίοδος μου ήρθε ακριβώς 14 ημέρες  μετά πρωί πρωί οπότε η ένεση εδρασε κανονικά και αυτό με ανακούφισε. Είμαι λίγο control freak αφου ανέφερα στη γιατρό ότι ωραία θα ήταν να γινόταν τόσο εύκολα σαν την ένεση η εγκυμοσύνη. Αντί για την ένεση να μου κάνανε την εμφύτευση και τσουπ να έμενα  εγκυος. Η γιατρός γέλαγε και μου είπε κάτι πρεπει να κάνετε και εσείς μην τα περιμένετε όλα από τους γιατρούς. Κάτι παρόμοιο πάντως πρέπει να είναι η σπερματέγχυση απ'ότι εχω διαβάσει και νομίζω ότι θα μου άρεσε να την δοκιμάσω  είναι στοχευμένη ωωορρηξία και τοποθέτηση σπέρματος την κατάλληλη στιγμή νομίζω.  Έχω επηρεαστεί λίγο από τα παιχνίδια sims  που τους βάζεις την εντολή try for a baby  και μετα από λίγο βάζεις τη εκδοχή του εαυτού  σου να κάνει τεστ εγκυμοσύνης και λέει αμέσως θετικό...Εκεί εχω  ήδη δύο παιδιά και παρηγοριέμαι...

 

κατουφα εξετασεις θυροειδη και ορμονων.pdf

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Μαρία Κατούφα Μήλα είπε:

Σας ευχαριστώ κορίτσια παρα πολύ για τις απαντήσεις σας.

Θα επικοινωνήσω με τη γιατρό μου πάλι τέλος Ιουνίου με αρχές Ιούλη για να μου γραψει τις εξετάσεις και να συζητήσουμε για τα επόμενα βήματα. 26 Ιουνίου με 7 Ιουλίου βγαίνω σε καλοκαιρινή άδεια οπότε λεω να εκμεταλλευτώ το χρόνο όσο το δυνατόν καλύτερα. Ήδη ο ενδοκρινολόγος μου εχει γράψει επαναληπτικές για τον Τsh,T3, FT4 αντισώματα θυροειδή AntiTG , antiTro και υπέρηχο θυροειδούς αδένα. Με τη γυναικολόγο μου εχουμε παρακολουθήσει την ωορρηξία με υπέρηχο σε δυο τρείς κύκλους και είχα κάνει εξετάσεις τον Δεκέμβρη ορμονολογικές δεύτερη μέρα του κύκλου μου (ανέβασα το αρχείο από κάτω). Γενικά πέρα από το θυροειδή μεχρι στιγμής δεν εχει διαπιστωθεί άλλο πρόβλημα. Η γιατρός μου είναι πολύ καλή και ενω γενικά είμαι φοβητσιάρα και αγχώδης με ηρεμεί αρκετά και επιπλέον δεν με χρεώνει τους υπερήχους. Τον Απρίλη κατα την παρακολούθηση της ωορρηξίας μου ανέφερε ότι ειχα ωραίο παχύ ενδομήτριο και γερό αυγό και την 14η μέρα του κύκλου κάναμε ένεση ovitrelle ώστε να γίνει στοχευμένη επαφή κατα την ωορρηξία σε 36 με 38 ώρες μετά την 16 ημέρα του κύκλου. Βεβαια λόγω αναποδιάς στη δουλειά δεν μπόρεσα να πάρω την ημέρα εκείνη ρεπό και όταν τελικά γύρισα στραβωμένη σπίτι από τη δουλειά κάναμε αγκαλίτσες αλλά μάλλον αργοπορημένα γιατί το αυγό είχε σκάσει το πρωί 6 ωρα το πρωί και όταν γύρισα με τη διάθεση αστα να πάνε λόγω της γκρίνιας στη δουλειά το απόγευμα δεν ήμουν και στα καλύτερα μου τελος πάντων. Η περίοδος μου ήρθε ακριβώς 14 ημέρες  μετά πρωί πρωί οπότε η ένεση εδρασε κανονικά και αυτό με ανακούφισε. Είμαι λίγο control freak αφου ανέφερα στη γιατρό ότι ωραία θα ήταν να γινόταν τόσο εύκολα σαν την ένεση η εγκυμοσύνη. Αντί για την ένεση να μου κάνανε την εμφύτευση και τσουπ να έμενα  εγκυος. Η γιατρός γέλαγε και μου είπε κάτι πρεπει να κάνετε και εσείς μην τα περιμένετε όλα από τους γιατρούς. Κάτι παρόμοιο πάντως πρέπει να είναι η σπερματέγχυση απ'ότι εχω διαβάσει και νομίζω ότι θα μου άρεσε να την δοκιμάσω  είναι στοχευμένη ωωορρηξία και τοποθέτηση σπέρματος την κατάλληλη στιγμή νομίζω.  Έχω επηρεαστεί λίγο από τα παιχνίδια sims  που τους βάζεις την εντολή try for a baby  και μετα από λίγο βάζεις τη εκδοχή του εαυτού  σου να κάνει τεστ εγκυμοσύνης και λέει αμέσως θετικό...Εκεί εχω  ήδη δύο παιδιά και παρηγοριέμαι...

 

κατουφα εξετασεις θυροειδη και ορμονων.pdf

@Petalouditsa28 σου θυμίζει κατι?

@Μαρία Κατούφα Μήλα κι εγω με το SIMS 4 βλέπω νινι στο σπίτι... χαχαχαχαχαχα Υπομονή κοριτσακι μου... Καλα αποτελεσματα στις εξετασεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Κορίτσια μου καλό Σαββατοκύριακο εκ πρώτης!Χθες πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου,δεν ήταν ορμονικές ήταν καθαρά παθολογικές (πέραν της χοριακής που την έβαλα extra).Λοιπόν 2 μόνο είναι χαμηλά πολύ ο σίδηρος και η φεριτίνη μου που φαντάζομαι δεν έχουν σχέση με γονιμότητα κτλ. και η θυρεοτρόπος ορμόνη (TSH) είναι 3,61 δεν είναι πάνω από το φυσιολογικό όριο αλλά διάβασα ότι δεν είναι και καλό για τη γονιμότητα μου.Μήπως πρέπει να δω κάποιον ενδοκρινολόγο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/7/2017 at 1:45 ΜΜ, ο/η deka είπε:

Κορίτσια μου καλό Σαββατοκύριακο εκ πρώτης!Χθες πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου,δεν ήταν ορμονικές ήταν καθαρά παθολογικές (πέραν της χοριακής που την έβαλα extra).Λοιπόν 2 μόνο είναι χαμηλά πολύ ο σίδηρος και η φεριτίνη μου που φαντάζομαι δεν έχουν σχέση με γονιμότητα κτλ. και η θυρεοτρόπος ορμόνη (TSH) είναι 3,61 δεν είναι πάνω από το φυσιολογικό όριο αλλά διάβασα ότι δεν είναι και καλό για τη γονιμότητα μου.Μήπως πρέπει να δω κάποιον ενδοκρινολόγο ?

Καλησπέραααα!!Θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο παθολόγο να τις δείξεις για να σου πει κάποιο σίδηρο και ίσως felicine να πίεις και ρώτα τον αν πρέπει να πάς σε σε ενδοκρινολόγο.Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να είναι κάτω από 2,5.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
    • Γειά σου κορίτσι μου, φυσικά κ επιτρέπεται..έχω μια πρόωρη γήρανση ωοθηκών.🥺🥺🥺 Είμαι 38 χρόνων και το ξέρω αυτό απ τα 34, που ήταν και η 1η φορά που κάναμε κουβέντα με τον γιατρό μου για το εάν θέλω να αποκτήσω παιδί. Εκείνη την περίοδο δεν ήμουν σε τέτοια φάση και η αλήθεια είναι ότι όταν το έμαθα μου κόπηκαν λίγο τα πόδια..😟☹️ Τέλος πάντων μην στα πολυλογώ.. Η μία μου ωοθήκη δείχνει αρκετά γερασμένη και δεν κάνει αυγουλακια ενώ η άλλη κάνει αλλά μάλλον όχι και πολύ καλά (τουλάχιστον αυτό επιβεβαίωσαν κ οι ορμονολογικες που έκανα). Γιαυτό λέω ότι δεν ξέρω τι ελπίδες έχω, αλλά σίγουρα θέλω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση. Επίσης πόσο πολύ χάρηκα που μοιράστηκες μαζί μας την δική σου εμπειρία με την σπερματεγχυση γιατί είναι κ αυτό στα άμεσα πλάνα μου. 
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου❤️και σε εσενα εύχομαι πολύ συντομα μα έρθει το μωρακι σου🙏❤️ η αλήθεια είναι πως  είναι πολύ θετικο που κάνω συλληψη έστω και με σπερματεγχυνση 🙏 μέσα στο καλοκαιρι θα κάνω πάλι σπερματεγχυνση καθώς μου έδωσε το οκ ο γιατρός ! Θα του πω αν είναι να την κάνω τον Ιούνιο πρώτα ο θεος🙏
    • Εντάξει μπορείς να φας λίγο πιστεύω εμένα με αφηνε η Ενδοκρινολογος να φάω μου είχε πει ποσότητα αλλά δεν θυμάμαι ποσο μου είχε πει 🤔  αλλά εγω να πω την αλήθεια το παγωτο λαχταρουσα πιο πολύ το καλοκαίρι  😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...