Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η τρύπια βάρκα


Recommended Posts

Ήταν κάποτε ένα μικρό κορίτσι που έπαιζε με τις κούκλες του κ έκανε τη μαμά. Όταν μεγάλωσε κ γνώρισε τον πρίγκιπά της ένα μόνο όνειρο είχε: να γίνει μαμά. Και έτσι ξεκίνησε ένα μεγάλο ταξίδι. Πέρασε φουρτούνες, θύελλες, ξεπέρασε άπειρα εμπόδια. Βρήκε έναν καλό καπετάνιο. Μωράκι δεν ερχόταν... Και ξανά το ταξίδι από την αρχή... Μια φορά έγινε το θαύμα κ ήρθαν δύο αγγελάκια μες στη βάρκα της, τα οποία ταξίδεψαν στον ουρανό πολύ νωρίς... Όμως αυτό το θαύμα άφησε ίχνη στη βάρκα κ έπρεπε να καθαριστεί. Μπήκε λοιπόν στο ‘ναυπηγείο’ ώστε να μπορέσει να συνεχίσει. Ξανά ταξίδι και ξανά... Μωράκι δεν ερχόταν. Είπε ν’ αλλάξει καπετάνιο, νεότερο κ πιο σύγχρονο, ο μόνος που ενδιαφέρθηκε από όσους είδε – πόσο λάθος έκανε τελικά... Κι εκείνος ήθελε να δει τη βάρκα κ την καθάρισε κ ήταν ευχαριστημένος. Όμως η βάρκα δεν πήγαινε καλά κ την ξαναείδε. Εκεί είπε στο μικρό κορίτσι ότι η βάρκα σου είναι κατεστραμμένη, γιατί ο πρώτος μάστορας δεν έκανε δουλειά σωστή... Το κορίτσι δεν σταμάτησε, είδε κι άλλους μάστορες γιατί δεν ήθελε να πιστέψει ότι όλα είχαν τελειώσει για τη βάρκα της. Ήρθαν έτσι τα νερά που στράφηκε στον καπετάνιο που είχε πριν να ξαναδεί τη βάρκα της... Κι εκεί της είπε ‘η βάρκα σου μικρή μου είναι πια πολύ λεπτή και τρύπια, δεν μπορεί να κρατήσει το αγγελούδι που τόσο λαχταράς... Μόνο με δανεική μπορείς να περάσεις απέναντι... Αλλιώς θα σπάσει η βάρκα σου κ θα πνιγείς’... Το κορίτσι μέσα στη θλίψη του κατάλαβε πως πραγματικά ο νεότερος καπετάνιος την είχε ‘καθαρίσει’ στην κυριολεξία...

Είμαι η Μαρίνα κ αγωνίζομαι χρόνια για αυτό που ήθελα πάντα: να γίνω μαμά. Δεν βλέπω να το πετυχαίνω τελικά, αμφιβάλλω αν θα βρεθεί ικανός αριθμός εμβρύων για προεμφυτευτικό έλεγχο πριν την ΕΤ στην παρένθετη (αν βρεθεί κ η παρένθετη). Δεν θέλω να με λυπηθείτε, γιατί δεν το αξίζω. Θέλω να σας αφυπνίσω για να μην βρεθεί άλλη κοπέλα στη θέση μου. Προσπαθώ να βρω πού έφταιξα, γιατί έφταιξα δεν μπορεί! Ναι, γιατί εμπιστεύτηκα έναν νέο γιατρό, ένα ‘πολύ καλό παιδί’, που ενώ με έφερε σ’ αυτή την κατάσταση ούτε καν τόλμησε να μου το πει! Κάθε χειρουργείο, μπορεί να οδηγήσει σε επιπλοκές. Άλλωστε κ εκείνος άνθρωπος είναι, όχι ο Θεός, κάτι μπορούσε να πάει στραβά, όπως και έγινε σε μένα. Όμως αντί να μου το πει ξεκάθαρα, προτίμησε να ρίξει λάσπη σε όλους τους προηγούμενους. Τι να πω; Καλά να είναι!

Εγώ το τρένο το έχασα... Ψάχνω για τη γέφυρα και περπατώ όρθια και υπερήφανη. Γιατί προσπάθησα, γιατί έχω έναν υπέροχο σύντροφο δίπλα μου, γιατί απέκτησα τόσα πολλά μέσα από αυτή την περιπέτεια. Αισθάνομαι πολύ πλούσια και γεμάτη αυτή τη στιγμή για να ασχοληθώ με ανθρώπους που δεν το αξίζουν, παρά την πίκρα μου. Μην το κάνετε ούτε κι εσείς! Προσέχετε τους καπετάνιους που σας αναλαμβάνουν – ο καλός ο καπετάνιος στη φουρτούνα φαίνεται, όχι στην εικόνα κ το μάρκετινγκ.

Κι όσο για τη βάρκα μου κι εμένα... Εδώ θα είμαι, στην από δω όχθη να σπρώχνω τις δικές σας βάρκες αν μπλέξουν σε θολά νερά... Και θα κάνω πάρτυ για κάθε μια σας που θα τα καταφέρνει να περάσει απέναντι!

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία, την κατανόηση και την αγάπη σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπουλα μου εχεις εμας και θα σε βοηθήσουμε να κανουμε οτι χρειαστει να περασεις την βαρκα σου απέναντι! Πολλα φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με συγκινησες τοσο πολυ...ευχομαι οτι καλυτερο απο εδω και περα, να γινει το μονο ονειρο που ειχες οπως εγραψες πραγματικοτητα και να γινεις μανουλα με καποιον τροπο. Σου το ευχομαι ολοψυχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα πάντα σε έχω στο μυαλό μου από όσα post σου σε έχω διαβάσει ως μια πολύ δυνατή γυναίκα που δε τα παρατάει και δίνει σε όλες μας κουράγιο.Για ακόμα μια φορά σε θαυμάζω με τη στάση σου να αφυπνίσεις ολες εμάς μέσα από τη δική σου περιπέτεια.Ειλικρινά θα πανηγυρήσω με κάθε ευχάριστο νέο από εσένα.Μην εγκαταλείψεις τον αγώνα....Ο Θεός δε μας δίνει περισσότερα από αυτά που μπορούμε να αντέξουμε...ελπίζω να βοηθάει αυτή η σκέψη...Το θέλεις τόσο πολύ όπως και χιλιάδες άλλες γυναίκες να γευτείς τη μητρότητα,δε μπορει να μη γίνει...κάποιος πρέπει να ακούει...δε μπορεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα μου γλυκειά, όταν διάβασα τι εγραψες, δάκρυσα όχι μόνο από συγκίνηση αλλά και από θαυμασμό..Είμαι και εγώ μιά γυναίκα που λαχταραει να αποκτησει ενα παιδί..Δυστυχώς έχουν έρθει έτσι τα πράγματα, που παρόλες τις προσπάθειες, μόνο απώλειες είχα..Παρόλ' αυτά δεν παύω κοριτσάκι μου να ελπίζω..Είμαι καλά, δυνατή, με έναν εξίσου υπέροχο σύντροφο..Ο Θεός να σε έχει καλά εσένα και τον άντρα σου και να πάνε όλα όπως τα είχες ονειρευτει..Περασες καταστάσεις και έγινες πιο δυνατη..Δεν είσαι για λύπηση, ούτε καμία απο εμάς είναι..Προσπαθούμε όλες για αυτό το μικρό θαύμα..Να μας δίνει ο Θεός δύναμη..Μην σταματάς να ελπίζεις κοριτσάκι μου..Σου στέλνω όλη την θετική μου ενεργεια και όλη μου την αγάπη........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα μου, τα λόγια σου αγγίζουν όλες τις κοπέλες που λαχταράμε να γίνουμε μανούλες. Ευτυχώς που υπάρχει και το mammy για να βγάζεις από μέσα σου όσα νιώθεις, αλλά εσύ ξέρεις μέσα σου τι περνάς. Θα μπορούσες να πεις το όνομα αυτού του "γιατρού" που σε χαντάκωσε για να προφυλάξεις και άλλες κοπέλες. Ξέρω βέβαια οτι εσύ πας με το σταυρό στο χέρι και αν και θυμωμένη δεν θα το έκανες, αλλά ίσως θα μπορούσες να τον 'φωτογραφίσεις' σε ένα βαθμό. Μην τα παρατάς, απλά άλλαξε πορεία πλεύσης στη βάρκα σου. Οι γιατροί δεν είναι ούτε θεοί ούτε φίλοι μας. Αν ήταν εξάλλου δεν θα παίρνανε και χρήματα! Πάρτο αλλιώς και πίστεψε και λίγο στην τύχη σου. Εμείς είμαστε όλες εδώ για να ακούσουμε τα ευχάριστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για την αγάπη κ τη στήριξή σας!

Θα ήθελα τόσο να πιστέψω κ να ελπίσω πραγματικά...

Ίσως κάποια στιγμή γίνει κ αυτό.

Όταν όμως οι πρακτικές δυσκολίες είναι τόσες... Τι πορεία να αλλάξω όταν ακούω ότι ‘η μήτρα σου δεν μπορεί να αντέξει σε εγκυμοσύνη’;;; Εντάξει, την έχω ακόμα, κουρελιασμένη και κακοποιημένη. Αλλά αυτά τα λόγια δεν τα λέει ένας νέος γιατρός, αλλά ένας άνθρωπος με πολυετή εμπειρία γυναικολογική. Το να συλλέξω ωάρια και υγιή έμβρυα παραμένει η μόνη μου επιλογή όπως ήρθαν τα πράγματα. Εσείς ελπίζετε ότι θα τα βρω, εγώ αυτή τη στιγμή όχι. Αλλά δεν μου μένει κ κάτι άλλο να κάνω. Και θα δούμε κ πώς θα πάει. Τώρα όσο για τον γιατρό που με έφερε σε αυτή την κατάσταση, το όνομά του σε πμ σε όποια το χρειάζεται μόνο κ μόνο για να μην βρεθεί στη θέση μου, ή έστω να προσέξει πολύ. Κατά τα λοιπά είναι νέος (κάτω των 40), αρκετά γνωστός ήδη και με συχνή παρουσία στην τηλεόραση...

Κι όσο για θυμό, δεν υπάρχει χώρος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχεις δικιο οτι και να πεις! ευχομαι σε καμια αλλη κοπελα στον κοσμο να μη γινουν τετοια λαθη! σου ευχομαι επισης καλη τυχη στον αγωνα σου για την ευρεση της παρενθετης μητερας ! ολα να σου πανε κατ ευχην και γρηγορα απο εδω και περα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα Σ. καταλαβαίνω πως η γνώμη του γιατρού που επισκέφτηκες είναι σίγουρα ή σχεδόν ακλόνητη, αλλά θα μπορούσες να κάνεις και μία άλλη επίσκεψη σε κάποιον ή κάποια άλλη γιατρό; Εάν το αίσιο τέλος έρχεται με αυτό τον τρόπο, δλδ την παρένθετη μητέρα, τότε εύχομαι όχι απλώς απο τα βάθη της καρδιάς μου, αλλά από τα κατάβαθά της, να είσαι τόσο τυχερή και σύντομα να αποκτήσετε με τον σύντροφό σου το όνειρό σας ή τουλάχιστον ένα απο τα πιο σημαντικά όνειρά σας! Μπράβο για τη στάση σου! Ναι, αν δεν σου είναι κόπος, θα επιθυμούσα να δω γραμμένο σε π.μ. το όνομα του "γιατρού". Πάντως, ας μη θεωρείς τίποτε οριστικό και αμετάκλητο. Χωρίς να γίνομαι κουραστική, θα ήθελα να σου πω να δεις κι άλλους γιατρούς, να πάρεις κι άλλες γνώμες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...