Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011... Η τελική αναμέτρηση2!!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια σε εμάς από οτι θυμάμαι οταν συμπληρώνεις το έντυπο για την εισαγωγή στην κλινική, σε ρωτάνε αν δεχεσαι να έχει ειδικευόμενους. Αλλά από οτι ξέρω γενικώς στην ΄κλινική που πηγαίνω δεν εχει γενικώς ειδικευόμενους, μόνο στα νοσοκομεία.

Σε εμάς κορίτσια δεν ξέρω αν μπορώ να ζητήσω να έχω μαζί μου το μωρό. Από την μια θα το ήθελα πολύ αλλά από την άλλη σκέφτομαι οτι θα εχω πολλές επισκέψεις (ετσι κάνουν εδώ) και θα φοβάμαι τα μικρόβια!!

Οχι Γιελιζ μου δεν ισχύει παντού. Σε εμάς στην Κύπρο μόνο στα νοσοκομεία τα έχεις μαζί σου.

Κοριτσια τι θα φάτε σήμερα? Εγώ δεν ξέρω κι άρχισα να πεινάω...οποτε πρέπει να σκεφτώ κάτι εύκολο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιελιζ ετσι εχω ακουσει απο κοπελλες που εχουνε γεννησει εκει, οτι δεν κανουν. βεβαια να σας πω την αληθεια οι 9 στις 10 που ακουω γεννανε με καισαρικη. Οι γιατροι την προτιμουν πιο πολυ για διαφορους λογους. Εγω του δικου μου του ειπα απο την αρχη οτι θελω να γεννησω φυσιολογικα.

δεν το εχουν σε ολα μαζι σου συνεχεια το μωρο. Βεβαια απ'οτι ξερω οταν το εχουν στο δωματιο, τις ωρες επισκεπτηριου το περνουνε...

ελισαβετ ειναι πολύ καλή η τιμη για μονοκλινο και rooming inn....δεν το συζητω. Τι ασφαλεια εχεις? Μαθατε τι σας καλυπτει?

Στο ΙΑΣΩ το μονοκλινο φυσιολ. ειναι γυρω στα 2200 που ρωτησα και ο γιατρος εξτρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιεληζ βλεπω να ερχομαι να γενναω στην αλεξανδρουπολη...απο εμας ειναι 1 ωρα κ 20 λεπτα περιπου :lol::lol: γιατι οπως ξερεις ουτε στην ξανθη,αλλα ουτε κ στην καβαλα κανουν επισκληρηδιο :cry::cry: κ η αληθεια ειναι οτι τα ειχα δει ολα με τεχνιτους πονους κ χωρις επισκληριδιο :o:o αστα να πανε!!!παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν την κανουν στα δημοσια νοσοκομεια..... :evil: κ αφηνουν τις γυναικες να υποφερουν τοσο πολυ...κ σε αφηνουν πολυ ειναι η αληθεια...για καισαρικη ουτε λογος αν ολα πηγαινουν καλα.πονας κ περιμενεις μεχρι να κανεις διαστολη :evil::evil: εχ ακουσει επισης οτι εφοσον στην πρωτη γεννα δεν ειχες ευκολα κανει διαστολη,δεν θα κανεις ουτε κ στις επομενες,ειναι λεει ετσι ο τραχηλος που δεν αλλαζει.αν ειναι ετσι...κλαφτα χαραλαμπε...δεν τους γλιτωνω τους τεχνιτους!!!

γιεληζ στις κλινικες αν θες τα δινεις κ αν θες τα κρατας μαζι σου.η κουνιαδα μου το ειχε μαζι της την μερα κ το βραδυ το εδινε για να ξεκουραζεται.μια φιλη παλι το ειχε ολες τις ωρες μαζι της.στα νοσοκομεια ομως το εχεις μαζι σου,διπλα σου.κανονας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι και εδώ μάλλον το ίδιο ισχύει... αυτό καταλαβαίνω... εγώ πάλι θα ήθελα να το έχω μαζί μου συνέχεια...

Μάχη μάλλον δεν ισχύει το ίδιο σε όλα τα νοσοκομεία... ίσως να παίζει ρόλο και τι ασφάλεια έχεις... ξέρω καιγώ? Πάντως αυτό που συμπεραίνω εγώ είναι ότι θέλει ψάξιμο...

Και πρέπει να το ψάξουμε μάλλον και για το θηλασμό τι τακτική ακολουθούν ε?

Μιχαέλα μου εγώ ψηφίζω Αλεξανδρούπολη στάνταρ!! (σε σύγκριση με το νοσοκ. της Ξάνθης έτσι..εκεί είναι χασάπηδες!!!! για της Καβάλας δεν ξέρω! ) Δεν γεννάμε και κοντά να πηγαίναμε μαζί!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα ντε που δεν γενναμε.....θα μου εβγαινε κ το ονειρο με το 5αστερο νοσοκομειο :lol::lol::lol:

Κοίτα της Αλεξανδρούπολης 5* δεν το λές.... αλλά είναι πιο 5* απο της Ξάνθης οπότε... εκτός και αν πηγαίναμε Κύπρο να γεννήσουμε μαζί με το Μαράκι που απότι λέει εκεί δίνουν σημασία στη χλιδή!!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελιζ οχι δεν ειναι δεδομενο

Κυριως δενε ιναι δεδομενο σε ιδιωτικα μαιευτηρια

Γεννικα στην Ελλαδα υπαρχουν ελαχιστα νοσοκομεια φιλικα προς τα βρεφη..και γεννικα στ θεμμα γεννα ειμαστε ετη φωτος μακρια απο μια ικανοποιητικου επιπεδου πρωτη επαφη με το περιβαλλων

Μερικες φορρς διαβαζω για σημβαντα στο εξωτερικο και λεω..γιατιορε γμτ...εμειε τι ειμαστε ανθρωποι ενος κατωτερου θεου.

δε θελλω να επεκταθω γιατι θα συγχιστω..

και για το θηλασμο...απαπαπα..

Παντως αμα παω τελικα σε ιδιωτικη κλινικη θα γινει χαμος ετσι και δε μου κανουν ολα οσα θελλω κυριως οτι αφορα τον τοκετο και το παιδι,ειμαι αποφασισμενη να διεκδικισω καποια πραγματα και να το κανω δυναμηκα..

και εκει εχω και δικαιολογια οτι πληρονω τα μαλιοκεφαλα μου..

Οχι απο τις νοσοκομες..αυτες τη δουλει ατους κανουν..οσο απο αλλου...ειδικους και μη

Επισης πιστεψτε με η χλιδη ειναι μονο επιφανειακη..οσο χλιδα και να ειναι..αμα ειναινα σου τυχει θα σου τυχει,..

οσο χλιδατο και να ειναι δε σημαινει οτι εχει και τους καλυτερους γιατρους, ουτε το καλυτερο περιβαλλων

Επισης στο θηλασμο..αμα πας ενημερωμενη εκ των προτερων..δυσκολα θα σε σαμποταρουν..

Γι'αυτο ενημερωθητε, διαβαστε..και αφιστε η αποφαση να ειναι δικη σας και οχι του παιδιατρου που θα σας πει δεν εχει γαλα..το γαλα σου δεν φτανει, το γαλα σου δεν ειναι καλο κλπ κλπ κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια πρωτη φορα το ακουω αυτο για τον εφημερευοντα γιατρο...Εδω τουλαχιστον,που το νοσοκομειο ειναι ενα,σε ξεγενναει ο γιατρος σου!Και επισης κανουν επισκληρηδιο στις καισαρικες.

Δεν θα προττμησω ομως το νοσοκομειο γιατι ειναι ενα μπαχαλο!Αφηστε που μπορει να σου φερουν και καμια τσιγγανα στο δωματιο λεχωνα...Σορρυ αλλα δεν θελω...Γεννας και μετα εισαι στο ελεος του Θεου.Αν δεν εχεις καποιον δικο σου ανθρωπο,τις μαιες ξεχνα τες!Σπυ παραδινουν το μωρο και τελος.

Στην κλινικη που θα γεννησω απ'οτι ξερω εχουν παρα πολυ καλους αναισθησιολογους για επισκληρηδιο.Μια φιλη μου γεννησε προχθες με καισαρικη και ολα πηγαν τελεια!Βγηκε κιολας,ειναι σπιτι της!Ουτε για ειδικευομενους εχω ξανακουσει,τουλαχιστον οχι εδω...Καλα,δεν μιλαμε για συνθηκες,ειναι σαν σουιτες τα δωματια και πεντακαθαρα.Οι μαιες πολυ ευγενικες.Μολις γεννησε το μωρακι και το εξετασαν,το ετοιμασαν και της το πηγαν για να το θηλασει,πολυ σημαντικο και αυτο.

Το μωρο στο δινουν στο δωματιο οσες ωρες θελεις,δεν ξερω αν στο δινουν ομως και το βραδυ,πρεπει να ρωτησω.Στο επισκεπτηριο στο παιρνουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και οι συγγενεις το βλεπουν μονο αποτο τζαμι.Αυτος ηταν και ενας λογος που διαλεξα να παω εκει.Γενικα ειμαι υπερ του να ειναι το μωρο με την μαμα του και οχι σε εναν θαλαμο με αλλα μωρα,μοναχουλι του με τις μαιες που στην ουσιες ειναι ξενες.Τα μωρα θελουν την μυρωδια και την στοργη της μανουλας.Δεν συμφωνω να τα εχουν σε θαλαμο και το ξεκαθαρισα και στην γιατρο μου.Αν δεν που το εδιναν μαζι μου,θα πηγαινα στο νοσοκομειο οσο και μπαχαλο και αν ειναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε εμάς πάλι στις κλίνικες υπάρχει τυπικά ωράριο επισκεπτηρίου αλλά κανείς δεν το τηρεί. Και επειδή εκει πληρώνεις δεν λεει κανείς τίποτα..οποτε η κοπέλα που γεννάει δεν ξεκουράζεται καθόλου.

Μόνο πέρσι να καταλάβετε που γέννησα και εχασα το μωράκι μου ειχα εξω από το χειρουργείο 10 άτομα!!

Σκεφτείτε τώρα!!!

Πάντως Μιχαέλα μου αν ισχυει αυτό που λες με τον τράχηλο με τον δικό μου τράχηλο μέσα σε δύο ώρες θα γεννήσω :lol::lol: Και τότε η μαία αφού συνήλθα μου είπε ότι στο επόμενο να ξέρεις ότι θα γεννήσεις εύκολα. Αλλά πραγματικά να πάνε όλα καλά κι ας ταλαιπωρηθώ και λίγο!!! :?

Τελικά απο φαγητό...βρήκα τι να κάνω...Εριξα δύο μπιφτέκια στο φούρνο και θα φτιάξω και μια σαλατούλα!

Πήρα και τον γιατρό τηλ και τον είπα και για τα υγρά και λέει να τον θυμίσω την Δευτερα που θα πάω να μου πάρει δείγμα για καλλιέργεια΄. Για το μούδιασμα μου είπε πως ίσως χρειαστεί να κάνω εξέταση για να ελέγξω το ασβέστιο μου. Τόσες φορές που μέχει ακούσει, ούτε ποια είμαι δεν χρειάζεται να του πω..με καταλαβαίνει αμέσως :lol::lol::lol:

Κορίτσια αρχισε να βρέχει και φυσαει πολύ πολύ!!! Σήμερα που κατάφερα και έβαλα πλυντήριο βρήκε να χαλάσει ο καιρός!! :lol:

Και για την χλιδή που λέτε...το είπα περισσότερο για τις σουίτες που διαθέτει η κλινική..Λες και θα πάω για διακοπές..Αλλά 2 φορές που έμεινα μέσα κορίτσιά ήμουν πολυ ευχαριστημένη. Οι κοπέλες ήταν όλες πολύ καλές και μου έδιναν και συμβουλές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιχαελλα εχω ακουσει οτι την δευτερη φορα γεννας για πλακα, γι αυτο μην εισαι και σιγουρη οτι θα τραβηξεις πονους παλι. Αν ειδικα εχεις τραβηξει και πολυ πονο την πρωτη φορα τωρα μπορει να μην το καταλαβεις καν...

να σας πω την αληθεια κρατηστε μου και μενα μια θεση στο πενταστερο γιατι ισως στο μαιευτηριο ειναι και η ευκαιρια να ξεκουραστω λιγακι. Αν αργησω να σταματησω απο τη δουλεια, Αν παω και νωρις παλι πισω, μαλλον μονο στο μαιευτηριο θα ξεκουραστω, γι αυτο ας ειναι και χλιδατο τουλαχιστον :lol::lol::lol:

Για το θηλασμο πρεπει να πεις απο πριν οτι θελεις να θηλασεις για να μην το ταισουν με ξενο γαλα και χορταινει. Να προειδοποιησεις δηλαδη....

Μπεμπουλινο η καθαριοτητα ειναι βασικοτατο και επισης να μην ειναι μπατε σκυλοι αλεστε....Κι εγω προτιμω να εχω μαζι μου το μωρο και στο επισκεπτηριο να το περνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α!Δεν ειναι καθολου καλο που δεν τηρουν το επισκεπτηριο...Εδω στην κλινικη ειναι παρα πολυ αυστηροι.Η φιλη μου εμεινε μεσα 15 μερες γιατι ειχε τρακαρει στον 8ο μηνα και ειχε προβλημα και επισκεπτηριο δεν ειχε.Λογω ιωσεων.Φαντασου!Μονο ενας συνοδος επιτρεποταν.Τα ωραρια ειναι συγεκριμενα και ετσι και ερθει η ωρα τους,ερχονται και παιρνουν το μωρο να μην ειναι μεσα σε κοσμο.Πολυ καλο αυτο...

Της κοπελας του εδωσαν λεει και ξενο γαλα οσο το ειχαν να το ετοιμασουν,αλλα μετα της το πηγαν απο μονες τους για θηλασμο.Καλα,αν φαει και 2 μπουκαλια ξενο μεχρι να βγει απο την κλινικη,δεν εγινε και κατι.Να μην ειμαστε και υπερβολικες.Μετα στο σπιτι κανουμε οτι θελουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα συμφωνώ με όσα λές!

Αυτό πάντως που είδα εγώ στης Αλεξαν/πολης είναι ότι είχαν μία τεράστια αίθουσα και μαζευόντουσαν όλες οι μαμάδες και θήλαζαν (μάλλον τους έδειχναν το πώς, είχε κουρτίνες και δεν έβλεπα πολλά) μετά όταν πήγα για να μου βγάλει το γάλα η νοσοκόμα γιατί είχε γίνει πέτρα το στήθος μου είδα ότι είχαν και ενημερωτικό υλικό και tv που έβλεπαν dvd... μου είχε κάνει εντύπωση...

beboulino έτσι πιστεύω και εγώ ότι τα μωράκια θέλουν τη μυρωδιά της μαμάς για να νιώθουν ασφαλή..

Μάχη μου έχω διαβάσει κάπου ότι το μωρό αντέχει πολλή ώρα χωρίς να φάει μόλις γεννήθει...δηλαδή αυτό που του έδωσαν ξένο την ώρα που το ετοίμαζαν κάπως μου κάνει... εμένα όσες φίλες μου γέννησαν της έφερναν το μωρό χωρίς να του έχουν δώσει κάτι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα,δεν πιστευω πως αν τους πω να ΜΗΝ δωσουν ξενο γαλα οτι θα δωσουν.Η φιλη μου δεν τους ειπε τιποτα,οποτε της το πηγαν ταϊσμενο.Επισης δεν εχω πειστει ακομα πως το πρωτογαλα ειναι αρκετο για το μωρο. :roll: Πρεπει να το ψαξω...Και αν δεν χορτασει;Τι κανουμε; :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για τις ωρες επισκεπτηριου κ στις δικες μας κλινικες δεν υπαρχει...οτι ωρα θες πας...μπαινει βγαινει κοσμος δεν λενε τιποτα...αυτο δεν ειναι βεβαια καλο γιατι η λεχωνα ποτε δεν προλαβαινει να ξεκουραστει.συνοδο φυσικα κ αφηνουν κ αν εισαι κ σε μονοκλινο αφηνουν κ ανδρα.στο νοσοκομειο τωρα το επισκεπτηριο ειναι αυστηρο...5-7 το απογευμα κ τις αργιες κ κυριακες 12-1μεσημερι κ 5-7απογευμα.βεβαια ανδρας δεν επιτρεπεται να μεινει.τα δωματια ειναι τετρακλινα κ υπαρχουν κ καποια δικλινα.η ξαδερφη μου που δουλευει στο νοσοκομειο μου ειπε οτι αν ειμαι τυχερη κ δεν εχουν πολλες γεννες θα προσπαθησει να με βολεψει σε δικλινο...κ αν ειμαι κ μονη...τυφλα να εχει η κλινικη :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πιστεύω πώς είναι αρκετό.. ξέρω πολλές περιπτώσεις απο φίλες μου που θήλασαν απο την αρχή και τα μωράκια τους μιά χαρά βάρος έπαιρνε... άσε που λένε ότι το πρωτόγαλα είναι το πιο σημαντικό... δεν ξέρω πάλι..η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, παιζει ρόλο και πόσο γάλα έχει η κάθε γυναίκα... εμένα η μαμά μου με θήλαζε 9 μήνες... τους πρώτους 6 αποκλειστικά.. και μια χαρά χόρταινα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia se emas edw sto nosokomeio einai ena xali...sinithws den exei kai giatrous...kai etsi den to diakindineuw...ase pou gennise h koumpara mou edw kai na sas pw ti epathe???o giatros ths afise mesa upolimata plakounta...kai paraligo na pathei sipsemia..:(

opote me tpt sto nosokomeio mas...

emena o giatros mas pernei 30eurw se kathe episkepsh alla den kserw poso tha kostisei h genna..egw tha parw kai lefta apo to ika kai thn adeia kai etsi eimai kalimenh apo auta...!!!!!!!!!!!!!!

na sas rwtisw h auxeniki poso peripou stoixizei?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειλιζ τελιακ εμεις ταιριαζουμαι πολυ!!

επρεπε να κανει μια απο μας κορη να συμπεθεριασουμε :lol::lol::lol::lol:

Μπεμπουλινο φτανει και περισσευει το πρωτογαλα, πιστεψε με...

αλλιως δεν θα ειχαμε επιζησε τοσα χρονια σαν ειδος..

τα γαλατα εμποριου εμφανιστηκαν στην αγορα τα τελευταια 100 χρονια περιπου και εγιναν τροπος σητησης τα τελευταια 50..

διαβασε μερικα σαιτ οπως το http://www.perithilasmou.ge, http://www.mitrikosthilasmos.gr και λοιπα..ενημερωσου..και στην τελικη αποφασιζεις εσυ τι σου ταιριαζει και τι οχι..

το θεμα ειναι να εισαι ενημερωμενη και να εχεις πληρης επιγνωση της επιλογης σου, ειναι πολυ σημαντικο αυτο.

Θα υπαρξουν δυσκολιες στις πρωτες ευδομαδες που θα θηλαζεις, ενδεχομενος θα υπαρχει και συναισθηματικη φορτιση κλπ κλπ..

να ξερεις οτι το σημαντικοτερο ειναι να εχει το μωρο σου μια ηρεμη μαμα η οποια ειναι σηγουρη οτι προσφαιρει στο παιδι της το καλυτερο.

Υπ;αρχουν γυναικες που επειδη δεν καταφεραν να θηλασουν εμφανησαν συναισθηματικη διαταραχη, ειχα τηψεις..δεν ενιωθαν καλα..

οχι αυτο γαι μενα δεν ειναι σωστο..

οι ενημερωμενες μανουλες, ακομα και αν αποφασισουν αν μη θηλασουν ουτε μια μερα τα παιδια τους ειναι σηγουρες για την αποφαση τους

Φυσικα και δεν θα παθει τιποτα ουτε με ενα ουτε με δυο ουτε με 102 μπουκαλια γαλα..ειναι τροφη και σαν τροφη πρεπει να το δειτε.

Απλα μερικες φορες σε ορισμενα παιδια το γαλα σκονη δεν κανει καλο, και μπορει να ενεργοποιησει καταστασεις που θα δυσκολεψουν πολυτη μητερα στο μελλων

Οσο για το επισκεπτηριο και στο Γεννεσης που γεννησα, και στο παπαγεωργιου ειναι παρα πολυ αυστηρα

μεσα στους Θαλαμους δεν επιτρεπετε κανενας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντιοσα,δεν μιλαω για το αν χορταινει το μωρο με το μητρικο γαλα γενικα,αλλα με το πρωτογαλα.Στην αρχη ισως δεν βγει πολυ γαλα,γι'αυτο το σκεφτομαι...Τελοσπαντων,εγω θα τους πω να μην μου το ταϊσουν και βλεπουμε.Αλλα ξαναλεω πως δεν παθαινουν κατι αν πιουν και το πρωτογαλα και 2 μπουκαλια ξενο.Στο σπιτι που θα το παρουμε,τηρουμε οτι τακτικη θελουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάχη εγώ ΙΚΑ έχω και δεν ξέρω τι ακριβώς θα πάρω. Θα πληρώσω εγώ την κλινική και απλά από το ταμειο θα πάρω καποιο επιδομα μου είπαν. Τώρα πόσο είναι αυτό δεν ξέρω....

Όσο για το rooming, στη Θεσ/νίκη τουλάχιστον, μόνο σε μονόκλινο μπορείς να το ζητήσεις, σε 2κλινο και άνω, δεν υπάρχει περίπτωση.

Εις ότι αφορά το θηλασμό πρέπει όντως να είσαι ενημερωμένη και πολύ απαιτιτική, γιατί προσπαθουν δια της πλαγίας να το ταϊσουν, και τις περισσότερες φορές το κάνουν ακόμη κι αν έχεις ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η αυχενικη μαρουλιτα μου ειναι τελικα θεμα γιατρου ποσο την κοστολογει.στη κορη μου ενω πληρωνα επισκεψη 30Ε στην αυχενικη πληρωσα την γιατρο μονο εκτος τις αιματολογικες 70Ε.στον γιατρο που παω τωρα δεν με χρεωσε τιποτα παραπανω παρα μονο την κανονικη επισκεψη 40Ε.στο μικροβιολογικο που εκανα τις εξετασεις πληρωσα 80Ε κ τα μισα τα πηρα πισω απο το ικα.οποτε ειναι θεμα γιατρου ποσο θα σε χρεωσει.ο δικος μου επειδη ειχαμε παει κ μια εβδομαδα πριν την αυχενικη(τοτε θα την καναμε)κ επειδη το μωρο δεν ηταν σε θεση να μετρηεθει,δεν μου πηρε τοτε λεφτα.μου λεει αφου θα ξαναερθεις την αλλη βδομαδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για τις ωρες επισκεπτηριου κ στις δικες μας κλινικες δεν υπαρχει...οτι ωρα θες πας...μπαινει βγαινει κοσμος δεν λενε τιποτα...αυτο δεν ειναι βεβαια καλο γιατι η λεχωνα ποτε δεν προλαβαινει να ξεκουραστει.συνοδο φυσικα κ αφηνουν κ αν εισαι κ σε μονοκλινο αφηνουν κ ανδρα.στο νοσοκομειο τωρα το επισκεπτηριο ειναι αυστηρο...5-7 το απογευμα κ τις αργιες κ κυριακες 12-1μεσημερι κ 5-7απογευμα.βεβαια ανδρας δεν επιτρεπεται να μεινει.τα δωματια ειναι τετρακλινα κ υπαρχουν κ καποια δικλινα.η ξαδερφη μου που δουλευει στο νοσοκομειο μου ειπε οτι αν ειμαι τυχερη κ δεν εχουν πολλες γεννες θα προσπαθησει να με βολεψει σε δικλινο...κ αν ειμαι κ μονη...τυφλα να εχει η κλινικη :D:D

Μιχαέλα μήπως να γεννήσεις στην Αλεξανδρούπολη??? :lol::lol::lol: Αν θές βέβαια τον άντρα σου μαζί... γιατί εκεί τον αφήνουν να μείνει ως συνοδός!! :lol::lol::lol:

maroulita τέτοια περιστατικά (αυτό με τον πλακούντα) δεν συμβαίνουν μόνο στα νοσκομεία.. το ίδιο έπαθε μία κοπέλα σε πολύ γνωστή και καλή (κατα τα άλλα) κλινική της Κομοτηνής... και παραλίγο να πάθει σοβαρή ζημιά γιατί είχε παθει μόλυνση... οπότε παίζει ρόλο και τι πουλιά πιάνει ο κάθε γιατρός...

Εγώ στην αυχενική πλήρωσα 30€ την επίσκεψη ως συνήθως και 100€ για το PappA...

beboulino δεν διαφωνώ... αλλά και πάλι πιστεύω ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική... εγώ ας πούμε ενώ μου είχαν δώσει χαπάκι για να μου κοπεί το γάλα έβγαλα 2 μπουκαλάκια γάλα... και μου είπε η κοπέλα τότε ότι την επόμενη φορά θα έχω μπόλικο γάλα! (το εύχομαι πραγματικά) άλλες δεν βγάζουν.. όπως και να έχει πάντως η ουσία είναι να είναι καλά το μωρό...

Χρύσα μου και εγώ αυτό βλέπω.. αν κάνω 2ο και είναι κορίτσι σου την δίνω για νύφη! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το θέμα είναι πως η προσπάθεια που καταβάλλει ένα μωρό για να θηλάσει είναι πολύ μεγαλύτερη κατά τον φυσικό θηλασμό σε σχέση με το μπουκάλι. Ετσι αν ξεκινήσει από την αρχή μπουκάλι είναι πολύ δύσκολο να δεχθει την θηλή μετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ κορίτσια θα τους πω οτι θέλω να θηλάσω και βλέπουμε...Ας έρθει με το καλό εκείνη η ωρα και τα υπόλοιπα θα τα βρούμε. Πάντως οταν ήμουν μέσα για την περίδεση, μια πρώτη κουβέντα που έκανα με τις νοσοκόμες ήταν υπέρ του θηλασμού....οποτε οκ.

Οσο για το επισκεπτήριο η μόνη φορά που άκουσα να κάνουν παρατήρηση στην κλινική που πάω ήτανε τώρα που έκανα την περίδεση σε κοπέλες που γέννησαν να μην δέχονται πολλές επισκέψεις λόγω της γρίπης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σεσιλια,τωρα ειδα το ποστ σου.Εχεις δικιο σε οσα λες.Θα το κοιταξω το θεμα του θηλασμου στην κλινικη.

Εχω διαβασει διαφορα για τον θηλασμο,και στα σαιτ που μου εδωσες,αλλα δεν μου αρεσουν οι απολυτες αποψεις,που πολλες φορες περιγραφονται.Ειναι αναλογα τις συνθηκες και το πως νοιωθει η καθε μαμα.Εγω θελω να θηλασω αποκλειστικα αλλα δεν ξερω αν θα τα καταφερω.Αν οχι,δεν θα τα βαψω και μαυρα... ;)

Ελις,το μωρο με 1-2 μπουκαλια,δεν συνηθιζει το μπιμπερο.Τουλαχιστον η φιλη μου θηλασε μια χαρα,αν και ειχαν δωσει μπουκαλι πρωτα.Το καθε μωρακι φυσικα ειναι διαφορετικο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...