Μετάβαση σε περιεχόμενο

βιοχημικη κύηση???????


Recommended Posts

γεια σας.τι ειναι η βιοχημική κύηση?Είναι οταν δεν υπαρχει εμβρυο?αν εχει καποια εμπειρία ας μου απαντήσει..

please.................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στη βιοχημική κύηση το ωάριο γονιμοποιείται κανονικά, αλλά στην 3η με 4η εβδομάδα περίπου, όταν γίνεται η εμφύτευση στη μήτρα, κάποιο πρόβλημα προκύπτει και αποβάλλεται από τον οργανισμό, υπό τη μορφή περιόδου, χωρίς να χρειάζεται απόξεση. Είναι κάτι συνηθισμένο και σε πολλές γυναίκες έχει συμβεί χωρίς καν να το καταλάβουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν υπαρχει σάκοσ αλλά όχι εμβρυικά στοιχεία τότε χρειάζεται απόξεση ?

δηλαδη στη βιοχημική το αποβάλλει μονοσ του ο οργανισμόσ ?παλλινδρομη ειναι οταν χρειάζεται απόξεση?

συγνωμη για τισ ερωτησεισ αλλα εχω απορίες .

δεν ξερω τι απ'όλα μου συμβαινει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν, πέτυχες τον ειδικό τώρα...

Το έψαξα λίγο, και βρήκα ότι παλλίνδρομος είναι η κύηση στην οποία δεν υπάρχει έμβρυο στο σάκο ή όταν το έμβρυο έχει πεθάνει, αλλά παραμένει στη μήτρα για αρκετές μέρες χωρίς συμπτώματα.

Μια φίλη μου που είχε σάκο, όχι όμως και έμβρυο, χρειάστηκε απόξεση, γιατί ήταν 2 μηνών.

Καλύτερα να ρωτούσες το γιατρό σου όμως.

Τι ακριβώς σου συνέβη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πηγα σημερα για υπερυχο αλλά δεν βλεπει εμβρυικά στοιχεία.7η εβδομαδα.αν δεν δει και την πεμπτη την παρασκευή θα με καθαρίσει.αποξεση η κατι σαν ρουφηγμα μοθ είπε.ειναι καλύτερο αυτό η όχι? δεν ξέρω?εχει καμια εμπειρια?

τι μπορεί να έφταιξε?ποιοσ ξέρει?

ο θεοσ αποφασίζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έβδομη εβδομάδα αποκλείεται να είναι βιοχημική. Στη βιοχημική τις περισσότερες φορές δεν το καταλαβαίνεις καν, απλά νομίζεις ότι έχεις καθυστέρηση. Μπορεί να είναι παλλίνδρομη...

Είναι ακριβώς το ίδιο που είχε πάθει η φίλη μου... Μακάρι να υπάρχει ένα μωράκι στην κοιλίτσα σου, κι ας κρύβεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

<<θέλω να γίνω μαμά >> σε παρακαλώ αν γνωρίζεις πες μου..

η φιλί σου που είχε "παλλιδρομι" είχε σάκο αλλα όχι embryo? οι χορειακές με τι ρυθμό ανέβαιναν?ποτε έκανε απόξεση? είχε αίμα και μετά?

δεν ξέρω τι να κάνω................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγνωμη για τα ορθογραφικα .το κομπιουτερ μετεφρασε τουσ λατινικουσ χαρακτηρεσ ετσι..

ασ μου απαντήσει καποια που ξέρει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω πριν 1 μηνα,ειχα σακο αλλα δεν εβλεπε κατι αλλο,η χοριακη ανεβαινε μεν αλλα οχι 2πλασια καθε 2 μερες οπως πρεπει,πηγα εκανα σε κεντρο υπερυχο και μου πε πως υπαρχει μεσα εμβρυο,αλλα πολυ μικροτερο,6 η εβδομαδα ημουν αλλα ειχε διαστασεις 4ης,μετα αρχισε να πεφτει η χοριακη και απεβαλλα,δεν με καθαρισε,αυτο το κρινει ο γιατρος,απ΄οτι καταλαβα.μακαρι να πανε ολα καλα κοριτσι μου.καμια φορα δεν ξερεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα η χωριακη ανεβαινει πολυ πολυ αργα.βλεπει σακο αλλα καθολου εμβρυικα στοιχεια μεσα..ο σακοσ μεγαλωνει..ειμαι 7 εβδομαδα και μια μερα.. κοιταξε για εξωμητριο αλλα δεν βλεπει τιποτα και λεει την παρασκευη να παω να μου το ρουφηξει(κατι σαν αποξεση),αλλα πηρα τηλ και εναν αλλο γιατρο και μου λεει οτι δεν αποκλειεται ουτε το εξωμητριο..δεν ξερω τι να κανω... μονο κλαιω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κοπελα μου εχεις κανει καποια χοριακη;;;;;απο εκει σιγουρα θα βλεπαμε αν εξελισσεται καλα η εγκυμοσυνη σου...ελπιζω και ευχομαι ολα να ειναι καλα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα, χοριακές κάνεις;;;

Τα ίδια έχω περάσει κι εγώ. Ήμουν περίπου 6η εβδομάδα και δεν έβλεπε παλμό. Έκανα χοριακή με διαφορά 3 ημερών κι έπρεπε η τιμή να'χει υπερδιπλασιαστεί. Στις 3 μέρες είχε μεν αύξηση αλλά όχι υπερδιπλασιασμό. Ήταν πχ 4000 και στις 3 μέρες είχε πάει 6000 ενώ θα'πρεπε να'χει πάει τουλάχιστον 8000-9000. Το ίδιο βράδυ (Τρίτη) πήγα στο γιατρό, το είδε στον υπέρηχο αλλά πάλι δεν έβλεπε παλμό. Κανονικά θα με είχε βάλει για απόξεση την επόμενη μέρα, αλλά μ'έστειλε σ' έναν άλλο γιατρό που'χει πολύ προηγημένης τεχνολογίας υπέρηχο και ειδικεύεται στους υπερήχους. Ο άνθρωπος ήταν σε συνέδριο κι ήρθε και άνοιξε το ιατρείο του 11 το βράδυ για μένα!

Ούτε εκείνος είδε παλμό αλλά μου είπε (δε θα το ξεχάσω ποτέ..) "δε νομίζω πως προχωράει, αλλά επειδή μιλάμε για μια ανθρώπινη ζωή, ας της δώσουμε άλλη μια ευκαιρία. Έλα την Παρασκευή το πρωί νηστική, να το δούμε πάλι κι αναλόγως, ή συνεχίζεις για ιασω ή γυρνάς σπίτι". Τελικά πήγα στο ιασω βέβαια.. Αλλά μου είπε: "την είδες την κυρία με τα δυο πιτσιρίκια στην είσοδο; Το ένα από τα δύο ήταν μια παρόμοια περίπτωση που του δώσαμε μια ευκαιρία ακόμα...".. Δε θα ξεχάσω ποτέ την αντιμετώπιση αυτού του ανθρώπου... μακάρι να'ταν όλοι οι γιατροί έτσι!

Εύχομαι κοριτσάκι μου και η δικιά σου περίπτωση να εξελιχθεί καλά... Ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε! :kiss::)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια αλλα κανω συνεχεια χωριακεσ και ανεβαινουν ελαχιστα. την παρασκευη ειχα 1300,ενω την προηγουμενη δευτερα 900. δεν παει καλα το συνειδητοποιω, οσακοσ ειναι αρκετα μεγαλοσ αλλα δεν υπαρχει εμβρυο.. χθεσ εκανα ντομπλερ στο ιασω γιατι φοβαται για εξωμητριο ,δεν ειδε κατι στισ σαλπιγγεσ αλλα τιποτα δεν αποκλειουν..

λεει να κανω εναν τελευταιο υπερηχο πεμπτη και παρακσευη να παω να για καθαρισμο..

αλλα πηρα τηλ και εναν αλλο και μου λεει οτι εινε νωρισ να φανει ακομα και αν εινε εξωμηρτριο,...

δεν ξερω τι να κανω....δεν παει καλα..ομως δεν ειναι τιμη χωριακης αυτη στην 7 εβδομαδα απο ΤΕΠ..?πολυ χαμηλη?

τι εφταιξε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα αυτό μου'χε κάνει. Δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται, αλλά ουσιαστικά είναι μια ελαφριά απόξεση, ίσα μόνο που παίρνουν τον εμβρυακό σάκο και γίνεται έτσι για να μην πληγωθεί η μήτρα. Μετά η μήτρα καθαρίζει τα υπόλοιπα μόνη της, γι'αυτό και έχεις αίμα σαν περίοδο κι ίσως και αρκετό πόνο. Αν δεν είχα τα μπουσκοπάν τα υπόθετα δεν ξέρω τι θα'κανα...

Έτσι όπως τα γράφεις, μάλλον δεν είναι και πολύ αισιόδοξα τα πράγματα.. πράγματι είναι πολύ χαμηλή η χοριακή. Το ότι δε βλέπουν έμβρυο πάει να πει ότι παλινδρόμησε, δηλαδή αναπτύχθηκε μέχρι κάποιο στάδιο και μετά σταμάτησε να αναπτύσσεται κι άρχισε να συρρικνώνεται. Μάλλον αυτό θα'χει γίνει πριν αρκετές μέρες και γι'αυτό δεν το βρίσκουν στον υπέρηχο.

Τότε στη δική μου περίπτωση ήδη από Τρίτη σε Παρασκευή ήταν μισό εκατοστό μικρότερο.

Για το αν είναι εξωμήτριο δεν ξέρω να σου πω.

Τώρα για το τι έφταιξε... μεγάλη κουβέντα και δεν είναι της ώρας.

Να ξέρεις πως ό,τι και να έφταιξε, αντιμετωπίζεται. Όλα αντιμετωπίζονται, αρκεί να βρούμε το τι έφταιξε.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έφταιξες εσύ σε κάτι! Και βάλ'το καλά στο νου σου αυτό! Δεν έκανες τίποτα για να το προκαλέσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια.

ο θεοσ μαζι μας. να ειστε καλα κ οτι καλυτερο στην καθεμια ξεχωριστα,

δεν σας ξερω επειδη ειμαι σχετικα καινουργια στο φορουμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hristin30, τώρα μόλις μπήκα στο μάμμυ. Δεν ξέρω καθόλου για την κοπέλα πώς εξελίχθηκε, και δε νομίζω να έκανε περισσότερες από μία χωριακές...

Σ' αυτήν ο σάκος μάλλον έπεσε από μόνος του, αλλά ο γιατρός την καθάρισε κι αυτός...

Μακάρι η δική σου περίπτωση να εξελιχθεί καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...