Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΔΙΚΑ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΜΩΡΟ (ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ)


Recommended Posts

Ραφαελ μου ειπε μια κοπελα εδω για μια καλη αιματολογο θα ρωτησω και γνωστους μου και το γιατρο να δω τι θα μου πουν ειναι και αλλος ενας γιατρος εδω με καλη φημη γυναικολογος δεν εχω παει ποτε θα παρω ολες τις εξετασεις και θα περασω και απο αυτον.αλλα δεν ξερω να ξεκινησω με εναν γιατρο εδω με υπερηχο καθε εβδομαδα και εναν αιματολογο αθηνα να στελνουμε το αιμα και αν δω τιποτα περιεργο να φυγω αθηνα η να εχω και εναν γιατρο αθηνα να με παρακολουθει μια φορα το μηνα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το καημενο το μωρακι μου εγω χαιδευα την κοιλιτσα μου του ελεγα ποσο το αγαπαω και το περιμενω και μεσα μου το σκοτωνα...Μου ειχε πει ο γιατρος οτι ητανε λιγο μικροτερο απο το κανονικο οτι θεωρουμε οτι ειναι καθυστερημενη συλληψη και δεν ειναι τιποτα αλλο,το ειχε καταλαβει οτι κατι δεν πηγαινε καλα το ειχε πει και στον αντρα μου για την εξεταση θρομβοφιλιας δεν με εστειλε ομως τι να πω με αφησε αβοηθητη και εγω δεν ηξερα...και τωρα που ξερω δεν μπορω να το φερω πισω ουτε αυτο ουτε την ευτυχια που ενιωθα.Ολα αλλαξανε απο εδω και περα η εγκυμοσυνη δεν θα ειναι ποτε ηρεμη ανεμελη,βλεπω μερικες γυναικες που το ζουν τοσο φυσιολογικα,ετσι ηθελα να ειμαι και εγω αλλα...

:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΤΑΛΙΑ έγραψε:

κοριτσια το τι θα παρεις απο θεραπεια το καθοριζει ο γυναικολογος η ο αιματολογος και πριν μεινω εγκυος να περνω ασπιρινη?

καλημέρα Ντάλια,

πασχω κι εγω απο θρομβοφιλια,το βρηκαμε τυχαια απο εξετασεις που μου συστησε ο γυναικολογος μου μετα απο παλλινδρομη που ειχα τον περασμενο Ιουλιο..το μωρακι το εχασα λογω χρωμοσωμικων ανωμαλιων,αλλα και η θρομβοφιλια θα επαιξε κι αυτη τον ρολο της στην απωλεια μου...

ο γυναικολογος μου ειπε οτι οταν ξαναμεινω εγκυος με το καλο,θα πρεπει να κανω μια ενεση ηπαρινης καθε ημερα..μπορει και δυο αναλογα την κατασταση μου τοτε..δεν μου ειπε ομως να παιρνω προληπτικα ασπιρινη..οποτε ξαναρωτησε τον για να εισαι σιγουρη...το μονο που συνεχιζω να παιρνω καθε μερα ειναι το "φιλικινε"..

οντως η θρομβοφιλια ειναι κληρονομικη,πολλες γυναικες το εχουν αλλα δε το γνωριζουν..παντως απο το φορουμ διαπιστωνω οτι η θρομβοφιλια ειναι πολυ συνηθες φαινομενο (δυστυχως) και παιρνω θαρρος απο τα κοριτσια που ναι μεν εχουν το προβλημα,αλλα γεννησαν υγιη παιδακια...

συμφωνω κι εγω μαζι σου οτι η επομενη εγκυμοσυνη δε θα ειναι ανεμελη,με το παραμικρο θα φοβαμαι,θα ειμαι πιο πολυ υποψιασμενη,αλλα καλυτερα να γνωριζουμε το οτιδηποτε,παρα να ζουμε με μια σχετικη αγνοια...ας προσπαθησουμε τουλαχιστον το αγχος να μη μας δηλητηριαζει τοσο πολυ και ολα να βαινουν καλως στην επομενη εγκυμοσυνη μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα φιλεναδα...κ εγω εζησα μια εγκυμοσυνη με πολυ αγχος στο γιο μου κ ολα πηγαν καλα...και μια εγκυμοσυνη χωρις αγχος κ ολα πηγαν χαλια....μην ανησυχεις γιαυτο καλυτερα με αγχος και να μας πανε ολα καλα...καλα δεν εννοω κανα τρελο αγχος να βρισκομαστε καθε μερα στον υπερηχο αλλα αν ειχα λιγο ακουσει την διαισθηση μου θα το ηξερα πολυ νωριτερα.

βεβαια οπως γραφω κ σε αλλο θεμα, το θεμα δεν ειναι να ξερουμε εμεις τα ιατρικα αλλα οι γιατροι..κανονικα ετσι θα επρεπε...εγω τωρα πια περα απο την ψυχολογια που εχω παρει μαστερ εχω κανει κ διατριβη στην μαιυτικη...το διδακτορικο δεν ξερω ακομα που...αλλα ελπιζω να μην χρειαστε....χαχαχαχα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ έγραψε:

καλημερα φιλεναδα...κ εγω εζησα μια εγκυμοσυνη με πολυ αγχος στο γιο μου κ ολα πηγαν καλα...και μια εγκυμοσυνη χωρις αγχος κ ολα πηγαν χαλια....μην ανησυχεις γιαυτο καλυτερα με αγχος και να μας πανε ολα καλα...καλα δεν εννοω κανα τρελο αγχος να βρισκομαστε καθε μερα στον υπερηχο αλλα αν ειχα λιγο ακουσει την διαισθηση μου θα το ηξερα πολυ νωριτερα.

βεβαια οπως γραφω κ σε αλλο θεμα, το θεμα δεν ειναι να ξερουμε εμεις τα ιατρικα αλλα οι γιατροι..κανονικα ετσι θα επρεπε...εγω τωρα πια περα απο την ψυχολογια που εχω παρει μαστερ εχω κανει κ διατριβη στην μαιυτικη...το διδακτορικο δεν ξερω ακομα που...αλλα ελπιζω να μην χρειαστε....χαχαχαχα...

διδακτορικο στην μητροτητα!!!!!

φιλια πολλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μια μερα εμεινε η σημερινη και αυριο θα παω το πρωι για κατι εξετασεις αιματος τελευταιες που μου ειχε γραψει και επερεπε να τελειωσει η περιοδος για να τις κανω και το βραδυ,τελευταιο ραντεβου με εβαλε να παω να παρω τα αποτελεσματα,θα κανω και ενα υπερηχο να δει πως ειμαι και θα σας πω τα νεα μου.

Φιλιτσα διαβαζα την ιστορια σου χτες τραβηξες και εσυ πολλα,μακαρι να μην δωσει ο θεος οτι μπορουμε να αντεξουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ντάλια μου καλημέρα.λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συμβαίνει.

και εγώ έχασα στην πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής το μωρό μου, από θρομβοφιλία.και δυστυχώς μετά από αυτό έκανα άλλες 5 χωρίς επιτυχία.

δεν χάνω όμως την πιστη μου και την ελπίδα πως θα τα καταφέρω.

δυστυχώς ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω.και πολλά δεν διορθώνονται.

τώρα ξέρεις και είναι εύκολο να το αντιμετώπισης.

σου εύχομαι σύντομα να γίνεις μανούλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΤΑΛΙΑ έγραψε:

Molly ειναι κληρονομικο απ οτι εχω βρει μεχρι στιγμης εμενα το ειχε και η μαμα μου και ειχε 3 αποβολες και εκανε ενεσεις αλλα οταν τη ρωτησα προσφατα δεν θυμοτανε τι ενεσεις και μου ειπε οτι ητανε κατι για τη μητρα δεν καταλαβαινανε και πολλα εκεινη την εποχη και εγω δεν το συνδεσα και τωρα το συνδεω αλλα η μαμα μου ειχε και ανοιχτη λεκανη και ειχε κανει κολποραφη ειχε περασει πολλα αλλα δεν μπορει να μου τα πει με ιατρικους ορους και δεν μπορουσα να φανταστω οτι κληρονομησα κατι τετειο με το φλεβιτη δεν ξερω αν συνδεεται ειχα και εγω την ιδια απορια παντως εγω εχω φλεβιτη και εγω κανει ηδη μια επεμβαση στο δεξι ποδι και το εχω αφαιρεσει και η μητερα μου εχει κανει 2 επεμβασεις στο καθε ποδι για φλεβιτη.

Σε ρωτάω γιατί έχω κι εγώ κληρονομικό

φλεβίτη απ΄τη γιαγιά μου,όχι σοβαρό.

Μια σπασμένη φλέβα και πόνους όταν είμαι ώρες όρθια.

Γέννησα το καλοκαίρι αλλά δε με έβαλα ο γιατρός

να κάνω εξετάσεις τέτοιες.Βέβαια η εγκυμοσύνη μου

ήταν ομαλά,χωρίς κανένα πρόβλημα.

Απλά θέλω να ξέρω για την επόμενη.

Η μητέρα μου έκανε 3 παιδιά και δεν είχε αποβολή.

Συγνώμη που μες τον πόνο σου σε ζαλίζω κι εγώ με τις χαζοαπορίες μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιωργία σε ευχαριστω και σε σενα ευχομαι κουραγιο ξερεις και εγω ειχα ενα μικρο προβλημα και δεν ειχα μεινει εγκυος και ειχα αρχησει να το ψαχνω για εξωσωματικη και ξερω πως ειναι αλλαξα γιατρο και εμεινα αμεσως εγκυος και τωρα αυτο με αποτελειωσε τι να πω αξιζει τον κοπο και τραβαμε μπροστα και συνεχυζουμε και οταν ξαναμεινουμε εγκυες θα ξερουμε και θα μας πανε ολα καλα.

Molly,δυστυχως ειναι πολυ υπουλη ασθενεια διαβασα οτι μπορει να κανεις 10 παιδια και να σου εμφανιστει στο 11ο να το ψαξεις κοπελα μου η και να μην σου εμφανιστει ποτε και να το εχεις και να μην το ξερεις εγω απο δω και περα οπου ακουω για εγκυμονουσα θα της το λεω,επισης μπορει να σου αυξηθει και στον 6ο και στον 8ο μηνα της εγκυμοσυνης και να χασεις το μωρο αυτο που λενε χωρις λογο,παντα υπαρχει λογος ο ασχετος γιατρος ειναι ο λογος!αυτη ειναι μια εξεταση που θα επρεπε να μου την ειχε κανει ειχα κανει ολες τις εξετασεις και αυτες του αιματος δεν μου τις εκανε πριν μεινω εγκυος αλλα και με το που εμεινα εγκυος παλι δεν μου την εκανε και το χειροτερο ειναι οτι μου το ειχε αναφερει σαν παραδειγμα παλιοτερα οτι σε μια πελατησα του ειχε συμβει αυτο αλλα εμενα δεν το θεωρησε σωστο να μου την κανει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΤΑΛΙΑ έγραψε:

κατι γινεται με τα αγγλικα στον υπολογιστη μου,και το ονομα σου γκοργκηνα εσενα εννοουσα .

Δε φταίει ο υπολογιστής σου.Κι εμένα το κάνει.

Είχε πει η Λένα ότι τα αγγλικά θα μεταφράζονται αυτόματα σε ελληνικά,μετά από παράπονα που είχαν γίνει για τις κοπέλες που γράφουν greenglish και μπορεί γι αυτό να συμβαίνει...

Σου εύχομαι σύντομα μανούλα.

Ευχαριστώ,θα το κοιτάξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδώ είναι τώρα που αναρωτιέσαι … τελικά να το ψάχνεις το θέμα ή να μη το ψάχνεις?

Και αν έχεις τέτοιες ή άλλες παθήσεις να μη το ξέρεις?

Κούκλα μου το σημαντικό είναι πως τώρα ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα και μάλιστα είναι ένα απλό θέμα που αντιμετωπίζεται εύκολα!

Πάντως εμένα η γυναικολόγος μου από την ημέρα που παντρεύτηκα μου έγραψε να κάνω όλες τις εξετάσεις προγεννετικού ελέγχου.

Η αλήθεια να λέγεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον οταν αποφασισα να κανω παιδι αλλαξα 2 γιατρους γιατι επεμενα στον προγενετικο ελεγχο τα τελευταια μου λογια ητανε γιατρε τελειωσαμε με τις εξετασεις ολα ενταξει ναι μονο κατι εξετασεις αιματος θα τις κανουμε οταν μεινεις εγκυος με το καλο αυτα εγιναν εμεινα εγκυος ποτε δεν μου εκανε την εξεταση για θρομβοφιλια και δεν ξερω αν το εκανε απο αδιαφορια απο αγνοια η επειδη το ειχε αποκλεισει οτι μπορει να ητανε κατι τετειο και δεν εχει και σημασια τωρα πια.λενακι στειλε μου τα και αυτα στο γραφω εδω γιατι δεν ξερω αν το πηρες το μηνυμα. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΝΤΑΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΑΘΑ ΕΧΑΣΑ 2 ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΠΟ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΝΟΣΟΛΟΓΙΚΟΥ ΚΑΙ ΘΡΟΜΒΟΛΟΓΙΚΟΥ ΕΛΕΝΧΟΥ ΠΟΥ ΣΤΟΙΧΙΖΟΥΝ 900Ε.ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΑΥΤΗ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΠΡΟΓΕΝΝΕΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΘΟΥΝ ΑΔΙΚΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκι μου εμένα ο γιατρός μου μού είπε πως αυτή η εξέταση δεν γίνεται ενώ είσαι ήδη έγκυος και μάλιστα επειδή και εγώ θα την κάνω όπου νά'ναι μου είπε πως πρέπει να μου έρθει και η 2η περίοδος για να ηρεμήσουν τελείως οι ορμόνες μου μετά την εγκυμοσύνη μην τυχόν βγουν αποτελέσματα που δεν είναι και εντελώς έγκυρα. μου είπε κιόλας πως πρέπει να την κάνουμε συγκεκριμένη μέρα του κύκλου, την 20η και τώρα περιμένω με αγωνία να μου έρθει η περίοδος γιατί μπορεί να μην προλάβω λόγω Χριστουγέννων και πάω να περιμένω μετά και την 3η περίοδο.

πάντως μη στεναχωριέσαι το καλό είναι ότι το έμαθες τώρα και δεν θα ξανασυμβεί το κάκό... :unsure:

φιλάκια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου καταρχήν λυπάμαι ειλικρινά για ότι σου συνέβη. Το έπαθα 2 φορές στο παρελθόν, μέχρι να αλλάξω γιατρό, και εγώ βασανιζόμουν με τα ΓΙΑΤΙ????

Δεν διάβασα όλα τα post, λογικά θα σου έχουν πεί και τα άλλα κορίτσια πως 1) υπάρχει αυτή η πανηλίθια τακτική να μη συνηθίζουν την εξέταση θρομβοφιλίας απο πρίν παρα μόνο όταν έχεις ήδη αποβάλλει (πακέτο καθεξιν αποβολών λέγεται) όμως εγώ παρόλο που την είχα κάνει και δεν είχε δείξει επικίνδυνες τιμές με το που έμεινα έγκυος ο γυναικολόγος μου με ξαναέστειλε και τότε φάνηκε το πρόβλημα.Αυτό συμβαίνει γιατι σε κάποιες περιπτώσεις η θρομβοφιλία εμφανίζεται λόγω του "μπάχαλου" ορμονών εκγυμοσύνης(!!!)

2) Οι ειδικοι γιατροί σε αυτό το θέμα είναι οι αιματολόγοι, εμένα με παρακολουθεί ο Αναγνώστου και είμαι πολύ ευχαριστημένη (ανα πάσα στιγμή τηλ παίρνω, απορίες όλες κ.λ.π.) αλλα έχω ακούσει και για μια Φοίφα...κάπως έτσι.

3) Το σημαντικότερο είναι πως το ανακάλυψες και έτσι στην επόμενη εγκυμοσύνη θα κάνεις μια ενεσούλα κάθε μέρα και όλα θα πάνε καλά!

Ευτυχως είναι κάτι που αντιμετωπίζεται πανεύκολα!

4) εμένα όλες τις εξετάσεις και τα φάρμακα μου τα παρέχει το ΤΕΒΕ χωρίς συμμετοχη.

Φιλιά πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ητάλια μου αυτό που σου λέει η f"ατσουλα".εκ.1981 είναι σωστό εν μέρι γιατι αν δεν κάνεις την εξέταση συγκεκριμένες μέρες δεν είναι αξιοπιστα τα αποτελέσματα, εμένα γιαυτό με ξαναέστειλε με το που έμεινα έγκυος.

Επίσης ο αιματολόγος μου είχε πει πως τώρα λόγω εγκυμοσύνης δεν μπορούμε να ανακαλύψουμε την αιτία της θρομβοφιλίας (αν είναι δηλαδή ομόζυγος,ετερόζυγος και κάτι τέτοια που δεν τα πολυκαταλαβαίνω...)και μετά την εγκυμοσύνη μπορούμε να επαναλάβουμε για να δουμε εαν σε βάθος χρόνου χρειαστώ και καμια αλλη αγωγή.

Στα διαυκρινίζω γιατι φοβάμαι οτι θα σε μπερδέψουμε...είμαστε και πολλές με αυτό το πρόβλημα! :silly:

Είναι μάλλον της μόδας!!! :Σ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκι μου εμένα ο γυναικολόγος μου μού είχε πει να περάσει πρώτα η 1η περίοδος και να κάνουμε τις εξετάσεις αλλά ο αιματολόγος μου είπε πως είναι καλύτερα να έρθει και η 2η και μετά να τις κάνουμε γιατί όπως είπα και πριν θέλουμε να είμαστε σίγουροι ότι τα αποτελέσματα που θα πάρουμε είναι έγκυρα. βέβαια νομίζω πως ο λόγος που το είπε αυτό είναι γιατί ίσως πιο νωρίς να έβγαιναν αρνητικά τα αποτελέσματα, έτσι τουλάχιστον μου έδωσε να καταλάβω. όσο για την 20η μέρα του κύκλου σε αυτό ήταν απόλυτος. αφού να φανταστείς περίοδος μου ήρθε στις 4 του προηγούμενου μήνα και αν μου έρθει πάλι στις 4 αυτό το μήνα τότε δε θα προλάβουμε να κάνουμε τις εξετάσεις γιατί θα πάει 24/12 παραμονή Χριστουγέννων, οπότε θα περιμένουμε για τον άλλο μήνα. είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που θέλω τόσο πολύ να μου έρθει περίοδος όσο γίνεται γρηγορότερα. κανονικά έχω 28 μέρες κύκλο αλλά καμιά φορά και 30 μέρες. αν μου έρθει μέχρι τις 2/12 θα προλάβω αλλιώς...

συγνώμη σε ζάλισα με τα δικά μου...

ο γιατρός που σου έκανε την εξέταση δε σου είχε πει να περιμένεις να ηρεμήσουν οι ορμόνες σου?

εύχομαι όλα να πάνε καλά και σύντομα να ξαναμείνεις εγκυούλα και να κάνεις ένα υγιέστατο μωράκι!!! :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...