Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΔΙΚΑ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΜΩΡΟ (ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ)


Recommended Posts

Σημερα εμαθα απο το γιατρο το λογο που εχασα το μωρο θρομβοφιλια

λεει,γιατι δεν μου εκανε αυτη την εξεταση ενω ημουνα εγκυος????

ενα γιατι ολη μερα τοσος πονος για μια εξεταση αν μου την ειχε

κανει τωρα το μωρο μου θα ητανε καλα θα ημουνα στον 4 μηνα και

θα το ενιωθα μεσα μου και τωρα εδω μονη να μαζευω τα κομματια

μου και να αναρωτιεμαι γιατι.

Και τι κανω απο δω και περα τι ειναι θρομβοφιλια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΝΤΑΛΙΑ έγραψε:

Σημερα εμαθα απο το γιατρο το λογο που εχασα το μωρο θρομβοφιλια

λεει,γιατι δεν μου εκανε αυτη την εξεταση ενω ημουνα εγκυος????

ενα γιατι ολη μερα τοσος πονος για μια εξεταση αν μου την ειχε

κανει τωρα το μωρο μου θα ητανε καλα θα ημουνα στον 4 μηνα και

θα το ενιωθα μεσα μου και τωρα εδω μονη να μαζευω τα κομματια

μου και να αναρωτιεμαι γιατι.

Και τι κανω απο δω και περα τι ειναι θρομβοφιλια?

Γλυκιά μου αυτό το γιατί δεν έχει απάντηση. Εύχομαι να έχεις κουράγιο κ δύναμη να πάς παρακάτω. απόσο έχω καταλάβει στην επόμενη εγκυμοσύνη θα πρέπει να κάνει ενέσεις, ίσως κ τώρα κάποια θεραπεία. ούτε εγω έχω κάνει εξετάσεις, απο εδώ τα έμαθα, απλά μου έδωσε κάποιες αντιπυκτικές ενέσεις γιατί του είπα απο μόνη μου οτι έχω πρόβλημα με τις φλέβες μου. Να είσαι σίγουρη οτι το αγγελάκι σου θα σου στείλει σίγουρα το αδερφάκι του. Σε φιλώ γλυκά :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!!

ΣΕ ΚΑΤΑΛΑ ΒΑΙΝΩ...ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ...

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΩΡΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΓΙΑΤΙ.....

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ...ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ Κ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου σε καταλαβαινω και η αδερφουλα μου εχει προβλημα θρομβοφιλιας και τα κοριτσια εχουν παρακολουθησει την δικη μας ιστορια απο τα ποστ μου.

Το 1ο πραγμα που εχεις να κανεις ειναι να μην μεινεις σε καποιον γιατρο που δεν εχει πειρα πανω σε αυτα τα θεματα.

Απο οσο ξερω η αδερφη μου τωρα που ετοιμαζεται για παιδακι παλι παιρνει μια ειδικη ασπιρινη τη Σαλοσπιρη που ειναι ειδικη για θρομβωσεις και βοηθαει. Ο δικος της γιατρος της εβαλε να κανουν εξετασεις μια σειρα που ειναι ειδικες.

Να μην το αφησεις ψαξ'το.

Καθε εμποδιο σε καλο γλυκια μου το εχω βιωσει απο κοντα με την αδερφουλα μου.

Μην ανησυχεις αντιμετωπιζεται με μια ενεση καθε μηνα,αντιθρομβωτικη.

Φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ και μια και 10 τη μερα μονο να πανε καλα τα πραγματα την επομενη φορα,υπαρχει καποιος γιατρος ειδικος στη θρομβοφιλια γνωριζετε η βασιστηκατε μονο στο γιατρο σας?θα χρειαστουν και αλλες εξετασεις πριν ξανα μεινω εγκυος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μην αγχώνεσαι και η θρομβοφιλία είναι κάτι που αντιμετωπίζεται εύκολα με ενεσούλες κάθε μέρα στην κοιλιά όταν ξαναμείνεις έγκυος με το καλό. Και γω το πρώτο μου μωράκι πέρσυ το έχασα από θρομβοφιλία, αλλά ξαναέμεινα έγκυος και τώρα έχω στην αγκαλίτσα μου την μπεμπούλα μου. Ότι θελήσεις είμαι εδώ, οκ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντάλια, κρίμα γι' αυτό που σου συνέβη... Είναι θέμα προνοητικότητας του γιατρού νομίζω... Ο δικός μου ήδη με έχει βάλει να κάνω εξετάσεις, για να ξέρουμε τι θα κάνουμε σε περίπτωση εγκυμοσύνης, αμέσως μόλις του είπα ότι προσπαθούμε για παιδί... Κουράγιο, σου εύχομαι σύντομα να έχεις ένα μωράκι στην κοιλίτσα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κια εγώ 2 αποβολές λόγω θρομβοφιλίας. Και δυστυχώς τον έλεγχο δεν τον κάνουν πριν τις 2 τουλάχιστον αποβολές. Τι να πώ....

Τμήμα θρομβοφιλίας έχει στο ΑΤΤΙΚΟ, έγω έμεινα ευχαριστημένη από τις οδηγίες κ την αντιμετώπιση της γιατρού. Ελπίζω να την χρησημοποιήσω σύντομα!!!

Ιδιωτικά η κορυφαία στο είδος είναι η Φοίφα (μου την σύστησαν 10 διαφορετκά άτομα, εντελώς άσχετα μεταξύ τους κι έπαθα πλάκα!). 'Οντως είναι αυθεντία. Και πολύ φιλική και στα εξηγεί όλα. Και ευτυχως ξέρει τον γιατρό μου, οπότε θα συνεργαστουν στενά σε επόμενη εγκυμοσύνη.

Απλά με ανακουφίζει οτι στο ΑΤΤΙΚΟ υπαρχει εξειδικευμένο προσωπικό για θρομβοφιλία που θα είναι εκεί για κάθε ενδεχομενο. Και σιγουρα άλλο κόστος στις αντί-χα, αν και μάλλον θα τις καλύπτει το ικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ..ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΕ ΜΙΑ ΦΟΒΕΡΗ ΓΥΝΑΙΚΑ...Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΜΟΥ ΠΕ ΕΝΑ 70-80% ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΑΠΟ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ Η ΑΠΟ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΠΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΠΡΟΟΛΗΠΤΙΚΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΑΛΟΣΠΙΡ ΚΑΙ ΦΟΛΙΚΟ ΟΞΥ.ΚΑΙ "ΟΥΤΡΟΓΕΣΤΑΝΕ".ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ...ΕΒΓΑΛΑ ΕΙΣ ΠΕΡΑΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΠΑΘΕ ΤΠΤ.....ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΕΣΕΙΣ...ΠΑΝΤΩΣ Η ΣΑΛΟΣΠΙΡ ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΓΟΥΡΟΣ ΔΙΟΤΕ ΜΠΟΡΙ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΠΛΗΡΩΣ....ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΡΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΡΟΜΒΟΣΗ ΚΑΙ ....ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΗΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΘΡΟΜΒΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΛΑΚΟΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΔΕ ΑΙΜΑΤΩΝΕΤΕ ΚΑΙ ΔΕ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΑΡΑ ΠΕΘΑΙΝΕ...ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΩ ΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΧΕ ΠΕΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ....ΒΑΣΙΚΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ....ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΑΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΡΟΓΕΝΕΤΙΚΟ ΕΛΕΝΧΟ...ΑΠΕΙΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΘΑ ΣΩΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΠΕΘΑΝΑΝ ΑΠΟ ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΑΙΤΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happy "βεβακι" έγραψε:

Κια εγώ 2 αποβολές λόγω θρομβοφιλίας. Και δυστυχώς τον έλεγχο δεν τον κάνουν πριν τις 2 τουλάχιστον αποβολές. Τι να πώ....

Τμήμα θρομβοφιλίας έχει στο ΑΤΤΙΚΟ, έγω έμεινα ευχαριστημένη από τις οδηγίες κ την αντιμετώπιση της γιατρού. Ελπίζω να την χρησημοποιήσω σύντομα!!!

Ιδιωτικά η κορυφαία στο είδος είναι η Φοίφα (μου την σύστησαν 10 διαφορετκά άτομα, εντελώς άσχετα μεταξύ τους κι έπαθα πλάκα!). 'Οντως είναι αυθεντία. Και πολύ φιλική και στα εξηγεί όλα. Και ευτυχως ξέρει τον γιατρό μου, οπότε θα συνεργαστουν στενά σε επόμενη εγκυμοσύνη.

Απλά με ανακουφίζει οτι στο ΑΤΤΙΚΟ υπαρχει εξειδικευμένο προσωπικό για θρομβοφιλία που θα είναι εκεί για κάθε ενδεχομενο. Και σιγουρα άλλο κόστος στις αντί-χα, αν και μάλλον θα τις καλύπτει το ικα.

Την Φοίφα την είχα και γω αιματολόγο σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης και με βοήθησε πάρα πολύ και έκανα πραγματικότητα το όνειρο μου και έφερα στον κόσμο το μωράκι μου. Συνεργαζόταν και με τον γιατρό μου, εκείνος με έστειλε σε κείνην.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στελτε μου τα στοιχεια της φοιφα οποια τα εχει,δεν ξερω ειμαι πολυ χαλια σημερα ολα γυριζουν στο μυαλο μου ποτε θα ξαναμεινω εγκυος αυτο με απασχολει νομιζα οτι ητανε πολυ καλος γιατρος δεν ξερω τι να κανω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποια ειναι η διαδικασια δινεις αιμα καθε μηνα και μετα σου λενε αν θα παρεις ασπιρινη η ενεση?και πριν μεινω εγκυος ασπιρινες παιδικες?ο αιματολογος λεει τι πρεπει να παρω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΤΑΛΙΑ έγραψε:

στελτε μου τα στοιχεια της φοιφα οποια τα εχει,δεν ξερω ειμαι πολυ χαλια σημερα ολα γυριζουν στο μυαλο μου ποτε θα ξαναμεινω εγκυος αυτο με απασχολει νομιζα οτι ητανε πολυ καλος γιατρος δεν ξερω τι να κανω!

κοριτσάκι να σου στείλω τα στοιχεία της Φοίφα με π.μ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντάλια μου, η νύφη μου έχασε 2 μωράκια από θρομβοφιλία! Το καλό είναι ότι έμαθες σχεδόν αμέσως το πρόβλημα που προκάλεσε αυτό το δυσάρεστο γεγονός και θα ξέρεις στην επόμενη εγκυμοσύνη τι πρέπει να κάνεις! Δυστυχώς αυτή η εξέταση δεν γίνεται στην εγκυμοσύνη! Θα πρέπει ή να την έχεις ανακαλύψει και να το ξέρεις από πριν και να κάνεις ήδη αγωγή με φάρμακα , ή όπως συνέβη στην περιπτωσή σου και στης νύφης μου και σε πολλές κοπέλες!! Μην στενοχωριέσαι!! Εμείς είχαμε στενοχωρηθεί πολύ με την νύφη μου, βέβαια το λούκι το πέρναγε εκείνη, αλλά τώρα έχουμε 2 τσούπρες και σκεφτόμαστε επειδή έμενε αμέσως έγκυος από τις παλίνδρομες ότι δεν θα είχαμε την Αντριάνα και την Μιχαέλα!!!

Τώρα που ξέρεις τι το προκάλεσε, σου εύχομαι πολύ σύντομα να έχεις ένα υγιή σποράκι στην κοιλίτσα σου.. και με το καλό μ'ένα γερό μωράκι!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dallia έγραψε:

Ντάλια μου, η νύφη μου έχασε 2 μωράκια από θρομβοφιλία! Το καλό είναι ότι έμαθες σχεδόν αμέσως το πρόβλημα που προκάλεσε αυτό το δυσάρεστο γεγονός και θα ξέρεις στην επόμενη εγκυμοσύνη τι πρέπει να κάνεις! Δυστυχώς αυτή η εξέταση δεν γίνεται στην εγκυμοσύνη! Θα πρέπει ή να την έχεις ανακαλύψει και να το ξέρεις από πριν και να κάνεις ήδη αγωγή με φάρμακα , ή όπως συνέβη στην περιπτωσή σου και στης νύφης μου και σε πολλές κοπέλες!! Μην στενοχωριέσαι!! Εμείς είχαμε στενοχωρηθεί πολύ με την νύφη μου, βέβαια το λούκι το πέρναγε εκείνη, αλλά τώρα έχουμε 2 τσούπρες και σκεφτόμαστε επειδή έμενε αμέσως έγκυος από τις παλίνδρομες ότι δεν θα είχαμε την Αντριάνα και την Μιχαέλα!!!

Τώρα που ξέρεις τι το προκάλεσε, σου εύχομαι πολύ σύντομα να έχεις ένα υγιή σποράκι στην κοιλίτσα σου.. και με το καλό μ'ένα γερό μωράκι!!! ;)

Η εξέταση για την θρομβοφιλία γίνεται και στην εγκυμοσύνη dalia μου. Εγώ έμεινα έγκυος στην μπεμπούλα μου, άλλαξα γιατρό και εκείνος με έβαλε να κάνω την εξέταση για την θρομβοφιλία αμέσως και έτσι βρήκα τι έχω, ενώ είχα ήδη μείνει έγκυος, αφού βέβαια είχα χάσει το πρώτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ ντάλια,μετα απο ποσο καιρο ξαναεμεινε εγκυος?Νομιζα οτι γινεται αυτη η εξεταση ενω εισαι εγκυος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σου τα έστειλα ντάλια μου τα στοιχεία, οκ; γίνεται και οταν είσαι έγκυος η εξέταση αυτή. εγώ την έκανα μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος ξανά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τουλαχιστον ξερω τι εφταιξε,τι να κανω μενω σε επαρχια αλλαξατε γυναικολογο οταν το μαθατε?υπαρχει γυναικολογος που να ειναι ειδικος σε τετεια θεματα η ολα γινονται σε συνενοηση με τον αιματολογο,ειχατε φυσιολογικες εγκυμοσυνες εννοω με την ενεση ολα οκ δουλευατε κανονικα?η αποκολληση ειναι σημαδι θρομβοφιλιας? αν ναι με τη θεραπεια ειχατε και τοτε αποκολληση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...