Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΔΙΚΑ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΜΩΡΟ (ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ)


Recommended Posts

αποκόλληση και θρομβοφιλία καμία σχέση. Η θρομβοφιλία είναι καθαρά πάθηση του αίματος, απλα δημιουργεί προβλήματα στην εγκυμοσύνη. Να φανταστείς εγώ (όπως και οι περισσότερες)τις κάνουμε μόνες μας τις ενέσεις (κάτι σαν πρεζάκια!!)Σε παρακολουθεί υποχρεωτικά αιματολόγος για να σου ρυθμίζει τις δοσεις. Η ζωή σου συνεχίζεται κανονικά, με περισσότερη προσοχή θα έλεγα εγώ. Απλά έχουμε πυκτό άιμα, τίποτε αλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μετα απο ποσο καιρο ξαναεμεινες εγκυος?εχει περασει ενας μηνας και ενας κυκλος περιοδου,ειχα κανει αποξεση,υπαρχει αυξημενος κινδυνος λογω θρομβοφιλιας αν ξαναμεινω αυτο το μηνα εγκυος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νταλια μου τωρα το ειδα γιατι αργησα να μπω...ειδες που τα λεγαμε....για θρομβοφιλια..δεν διαβασα οσα σοθ γραψαν τα αλλα κοριτσια απλα ξερω οτι αντιμετωπιζετε με ασπιρινη (οι ελαφριες μορφης) κ ενεσεις ηπαρινης-αντιπηκτικες (αλλες μορφες).Για μενα ο γιατρος σου ειναι λαλακας...να φανταστεις οτι κ ο δικος μου οσο μαλα... κ αν ηταν τουλαχιστος με το που ειχα αιμα με εστειλε κ επειγον...τι να πεις ελληνες γιατροι....γραφιοκρατες...παλι καλα που σου εκανε τωρα....γιατι σου ελεγε κ τυχη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με εχεις μπερδεψει. σημερα ειπες εμαθες οτι ειχες αποβολή λόγω θρομβοφιλίας, σωστα?? Μήπως, λέω μήπως, θα έπρεπε να μιλήσεις με το γιατρό σου για το πότε να ξαναβάλεις μπρος και τι αγωγή θα πρεπει να ακολουθήσεις? Ή αν θα πρέπει να κάνεις καποιες εξετάσεις??? ο γιατρος σου κανονικα θα σου είπε ποσο να περιμένεις μετά την απόξεση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα παω απο δευτερα,τι να πω ραφαελ να τρελαθω μου ηρθε οταν μου το ειπε στο τηλεφωνο και πριν λιγες μερες ητανε σιγουρος οτι δεν ητανε αυτο και ητανε χρωμοσωμικη δεν ξερω τι να κανω και που να παω ειμαι σε μια υπερενταση βγηκα μια βολτα αλλα τιποτα δεν ενιωσα καθολου καλυτερα και ο αντρας μου χαλια δεν το χωραει το μυαλο μας στην εποχη μας να παιζουμε με το ισως ειναι ισως δεν ειναι τελικα να ειναι,και τι?ποιος το φερνει πισω το μωρο μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη... Ομως είναι σημαντικό ότι βρήκες το λόγο και ο λόγος αυτός αντιμετωπίζεται πλήρως με τις ενέσεις που σου λε΄νε τα κορίτσια. Αν σε παρηγορεί, η αλήθεια είναι ότι σπάνια οι γιατροί λένε να κάνει κανείς αυτές τις εξετάσεις αν δεν έχει προηγηθεί τουλάχιστον μία αποβολή - μερικο΄ιπεριμένουν να γίνουν και δύο μάλιστα.... Γιατί; τι να πω - υπάρχει η άποψη στην ιατρική ότι δεν πρέπει να κάνουμε του κόσμου τις εξετάσεις αν δεν υπάρχει κάποια ένδειξη γιατί αλλιώς μπορεί να μπούμε σε ανησυχίες διάφορες χωρίς λόγο...

εγώ επειδή δεν έμενα έγκυος για άγνωστο λόγο και έκανα εξωσωματική τελικά, με δική μου πρωτοβουλία έκανα αυτές τις εξετάσεις πριν την εξωσωματιή, με τη λογική ότι αφού ήδη έχω ένα πρόβλημα, τουλάχιστον να αποκλείσω κάτι άλλο που μπορώ να το εντοπίσω. Οντως βρέθηκαν κάτι τιμές περίεργες, και τελικά κάνω ενέσεις και όλα πάνε μια χαρά μέχρι τώρα που είμαι στην 22η εβδομάδα.

Μη στενοχωριέσαι, το θέμα είναι πολ΄γνωστό στους γιατρο΄ς και αντιμετωπίζεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νταλια μου μην σκεφτεσαι ετσι...τωρα ξερεις κ δεν θα εχεις προβλημα αυτο ειναι το μονο σιγουρο...να πας κ σε αιματολογο (ή ανοσολογο δεν ξερω) να σου πει ακριβως κ απο το νεο ετος θα μας λες τα ευχαριστα....θα βρεις γιατρο αυτο ειναι το μονο σιγουρο αλλα θα πρεει να τον ψαξεις κ να εισαι σιγουρη.εγω στην θεση σου δεν θα ξαναπηγαινα γιατι ηταν στην κοσμαρα του οταν ειχες καφε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω με πηρε πολυ αποκατω,να ξαναμεινω εγκυος θελω φοβαμαι μηπως αργησω πολυ να ξαναμεινω γι αυτο θελω να ξεκινησω τις προσπαθειες μακαρι ο καινουριος χρονος να μου φερει οτι μου πηρε αυτος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νταλια να εισαι σιγουρη οτι θα μεινεις εγκυος....μην φοβασαι απλα να μεινεις οταν πας στον αιματολογο...να πας πρωτα να μιλησετε γιατι απο οτι ξερω πρεπει να κανεις θεραπεια σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης..και μερικες κ πριν μεινεις εγκυος...αναλογα την περιπτωση.

εγω εχω ακομα ενα 5μηνο κ δεν περνανε οι μηνες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηταν οντως στην κοσμαρα του λες και το περιμεναμε με αφησε εντελως μονη να περιμενω και που να παω οι επιλογες ειναι ελαχιστες εδω και τις εχω αποκλεισει το μονο που σκεφτομαι ειναι να πηγαινοερχομαι αθηνα και τωρα σκεφτομαι και ολα αυτα δεν ξερω πρεπει να βρω μια λυση απο τωρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νταλια εγω σου συστηνω ανεπιφυλακτα τον γιατρο μου...μετα το χθεσινο με την φιλη μου πιστευω οτι ξερει τα παντα...εγω θα σου προτεινα να γραψεις εδω αν ξερει καμια κοπελα καλο αιματολογο στην θεσσαλονικη να παρεις μια γνωμη κ μετα βλεπεις πως θα κινηθεις...να πας δηλαδη αυτες τις ημερες...καποιος θα υπάρχει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω αν χρειαζεται αλλη εξεταση νομιζω πως οχι οταν ξαναμεινω εγκυος θα πρεπει να το ψαχνω καθε μηνα,πιο πολυ με βολευει η αθηνα απο θεμα αποστασης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι για αλλη εξεταση απλα να μαθεις την θεραπεια που θα κανεις...καθε μηνα σε περιπτωση εγκυμοσυνης κ να μην σου το προτεινουν εσυ για καλο κ για κακο ας τις κανεις...ποτε δεν ξερεις.Δες αν ερθεις Αθηνα θα συναντηθουμε...νταλια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω αυτον το γιατρο τον επελεξα γιατι νομιζα οτι ητανε καλυτερος απο τους υπολοιπους εδω εχει γνωσεις μου το εχει αποδειξει και με εχει βοηθυσει στο να μεινω εγκυος αλλα πιστευε εντονα οτι δεν ητανε θρομβοφιλια δεν ξερω γιατι δεν μου εκανε την εξεταση και να τον ρωτησω τι να πει τωρα οσο για τους υπολοιπους τους εχω απορηψει ηδη που να παω αν και τωρα που ξερω τι φταιει λογικα ολα θα πανε καλα.να εχω 2 γιατρους και ποιον να ακουω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μπορω να σου πω εγω για αν θα εχεις 2 γιατρου φιλεναδα...εγω αυτο που εκανα ηταν με το που εχασα το μωρο πηγα σε 4....ναι σε 4 και τωρα κατεληξα μετα απο 6 μηνες κατεληξα σε αυτον....οχι οτι θα πηγαινα στους αλους με τιποτα..οι 2 ηταν στο μητερα οποτε το απερριψα με την πρωτη, οχι μονο γιαυτο ηταν κ ασχετη με το θεμα μου, ο αλλος ηταν ο πρωην γιατρος μου οποτε τον σουταρα.απλα εμεινα στον τελευταιο γιατι ασχοληθηκε με το θεμα μου, γεννησε η αδελφη μου εκει, εχω διαβασει πολλα που γραφουν κοπελες που τους εκανε αμνιοπαρακεντησεις υπέρηχους κ ηταν ευχαριστημένες, ειναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ οχι μπακαλογιατρος, εχει ακρες στο εξωτερικο, καταλαβε οτι της φιλης μου το μωρο δεν θα ζουσε, και καθε φορα που παει καποιος δικος μου(ειμαστε πολλες αδελφες) ρωταει για μενα κ δειχνει οτι ενδιαφερεται.

επισης τωρα που το θυμηθηκα:οταν εγινε αυτο με μενα εκανε κ η αδελφη μου β΄επιπέδου και της βρισκουν την μεγαλη δεξαμενη του εγγεφαλου αυξημενη...της ειπαν να κανει αμνιοπαρακεντηση γιατι αυτο ηταν για υδροκεφαλο..τελικα η αδελφη μου την κανει γιατι την φοβισαν πολυ...τελικα οι εξετασεις βγηκαν καλες...οταν πηγαμε στον γιατρο πρωτη φορα να με δει ηρθε κ η αδελφη μου μαζι μιας που ηταν σε αναζητηση γιατρου και αυτη...οταν ετοιμαζομουν εγω στον υπέρηχο την ρωτησε ποσο μηνων εγκυος ηταν και αν ολα πηγαιναν καλα..του ειπε η αδελφη μου οτι εκανε αμνιο γιατι η μεγαλη δεξαμενη ηταν αυξημενη...και της ειπε μονος του ειναι αγορι γιαυτο...της εξηγησε οτι ταγορακια συνηθως εχουν αυξημενη μεγαλη δεξαμενη και οτι δεν χρειαζοταν η αμνιο...τελικα αυτο που θυμηθηκα σημερα επιβεβαιωθηκαν αυτα που νιωθω γιαυτον ειναι τελειο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαελ μου και εγω το θελω να βρεθουμε,αχ μια μερα να περασει και να μην κλαψω δεν υπαρχει σημερα πηρα τον αντρα μου και πηγαμε βολτα με το αυτοκινητο το πρωι για καφε του ελεγα θελω να ξαναρχισουμε να προσπαθουμε απο αυτον το μηνα και μου λεει να παρουμε και ενα τηλ το γιατρο να κλεισουμε ραντεβου να σε δει και μας ειπε τα νεα,θα παω δευτερα να με δει αν μπορω να ξαναξεκινησουμε προσπαθεια αν και εγω θελω να ξαναξεκινησουμε και δεν μπορω να περιμενω.και οταν με το καλο μεινω οποιον γιατρο και να εχω εκει θα καθομαι επι μια ωρα και θα του λεω για εξετασεις συνεχεια και θα ρωταω και ολες εσας δεν ξερω μαλλον θα προσευχομαι(ο αντρας μου χαλια απο τη στιγμη που το εμαθε πως να τον βοηθυσω και αυτον εγω εχω και εσας και τα λεω...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΤΑΛΙΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ

ΕΧΟΥΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΠΡΙΝ

ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΝ 1 Ή 2 ΜΩΡΑΚΙΑ ...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ :( ... ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ

ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ

ΔΥΟ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ... ΓΙΑΤΙ ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ! :huh:

ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ Κ ΜΙΑ

ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ :( ... ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ

ΑΛΛΑ ΠΗΡΑ ΘΑΡΡΟΣ ΜΟΛΙΣ ΒΡΗΚΑ ΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ ! :)

ΕΙΠΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ

ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ! ;)

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΓΑΠΟΥΛΑ ΜΟΥ !!! ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ

ΜΟΥ !!! :)

ΜΗΝ ΧΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΣΟΥ ... ΓΡΗΓΟΡΑ

ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ !!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΤΑΛΙΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΑΚΙ...Κ ΝΑ ΛΕΣ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΜΑΘΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΟΜΩΣ...ΚΛΕΙΣΕ ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΑΜΕΣΑ.ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ.ΔΩΣΤΟΥ Κ ΕΣΥ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΤΑΛΙΑ σε αυο που σου απαντησε το αγοράκι μου εχει απολυτο δικιο. Εχω χασει και εγω ετσι δυο παιδακια, οταν ξανα εμεινα εγκυος εκανα κλεξαν ο,4 2 την ημερα και τωρα εχω ενα κουκλο. δεν ειναι τιποτα και μην ανχονεσαι καθολου θα πανε ολα καλα. εαν θελεις μπορω να σου στηλω το τηλ μου για να μιλησουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω αργησα να απαντησω γιατι πηγα στο σαλονι και βρηκα τον αντρα μου χαλια και μου ελεγε δεν σου αξιζω εξαιτιας μου εισαι εδω και τα περνας αυτα...τι να πω εγω εχω το προβλημα τον εαυτο του κατηγορει!τον εβαλα για υπνο χαλια ειναι ειχε πιει και κανα 2 ουισκι και δεν το αντεχει το ποτο...

Θα παω δευτερα να παρω τα αποτελεσματα και να δω τι πρεπει να κανω να παρω και μια δευτερη γνωμη,φιλιτσα μου σε ευχαριστω για την υποστηριξη σου.

Για μερικες ειναι τοσο ευκολο και εμεις πρεπει να περασουμε ολοκληρο γολγοθα,αλλα δεν με νοιαζει οτι χρειαστει θα το κανω και θα γινω και εγω μανουλα!

αχ να μεινω γρηγορα εγκυος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια το τι θα παρεις απο θεραπεια το καθοριζει ο γυναικολογος η ο αιματολογος και πριν μεινω εγκυος να περνω ασπιρινη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντάλια μου εύχομαι σύντομα η ευχή σου να γίνει πραγματικότητα!

Από τι προκαλείται όμως η θρομβοφιλία?

Εχει να κάνει με το φλεβίτη ή ειναί άσχετο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νταλια εγω ξερω ο αιματολογος....

molly ειναι κληρονομικη και εχει σχεση με την πικτηκοτητα του αιματος.φαινεται μμε ειδικες εξετασεις αιματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Molly ειναι κληρονομικο απ οτι εχω βρει μεχρι στιγμης εμενα το ειχε και η μαμα μου και ειχε 3 αποβολες και εκανε ενεσεις αλλα οταν τη ρωτησα προσφατα δεν θυμοτανε τι ενεσεις και μου ειπε οτι ητανε κατι για τη μητρα δεν καταλαβαινανε και πολλα εκεινη την εποχη και εγω δεν το συνδεσα και τωρα το συνδεω αλλα η μαμα μου ειχε και ανοιχτη λεκανη και ειχε κανει κολποραφη ειχε περασει πολλα αλλα δεν μπορει να μου τα πει με ιατρικους ορους και δεν μπορουσα να φανταστω οτι κληρονομησα κατι τετειο με το φλεβιτη δεν ξερω αν συνδεεται ειχα και εγω την ιδια απορια παντως εγω εχω φλεβιτη και εγω κανει ηδη μια επεμβαση στο δεξι ποδι και το εχω αφαιρεσει και η μητερα μου εχει κανει 2 επεμβασεις στο καθε ποδι για φλεβιτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ραφαελ εχει απολυτο δικιο σε αυτο που σου λεει. Βρες ενα καλο γιατρο γυναικολογο και εναν καλο αιματολογο την θεραπεια εμενα μου την εβγαλαν με συνενοιση των δυο τους, αλλα θα κανεις και εξετασεις καθε μηνα και θα βλεπουν εαν πρεπει να σου αθξανουν την δοση η να στην μειωνουν. πιστεψε με θα τα καταφερεις.εαν θελεις πηγαινε στις ιστοριες με αισιοδοξο τελος και διαβασε την ιστοτια μου και θα δεις θα παρεις παρα πολυ θαρος.Τα καταφερα εγω πυ εχω και σοβαρο πραβλημα υγειας και δεν θα τα καταφερεις εσυ????? MOLLY μου η θρομβοφιλια δεν εχει να κανει μονο με τον φλεβιτη γιατι οταν ειναι κατι τεττιο δεν ενοχλητε το μωρο αλλα μονο η μαμα εξωτερικα γιατι πρηζονται τα ποδια της οταν ομως ειναι στην μητρα ειναι πολυ κακο για το παιδι γιατι σταματαει να θρεφεται το μωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...