Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕ..ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ...


xara22

Recommended Posts

GLYKEIA MOY XILIA SYGNWMH POY DEN APANTHSA PIO NWRIS!KSERW PWS AIS8ANESAI!EMENA TA PRAGMATA EINAI PIO PERIERGA ..TEST PAP KA8ARA..PERA APO ENA POY EGINE META APO POY EDEIKSE APLA ,ATTYPA KYTARA ASC-US.AYTO DEN HTAN KATI SOBARO..APLA EPEIDH EIXA OXYTENH KONDYLWMATA HKSERA OTI SYSXETIZOTAN ME AYTO.PHGA SE ENAN GYNAIKOLOGO OPOY META APO KOLPOSKOPISH MOY EIPE OTI EXW AYTO AKRIBWS POY EXEIS KAI ESY.NA TO AFHSW GIATI 8ERAPEYETAI KATA ENA TERASTIO POSOSTO.META APO 4 MHNES APO AYTH THN EXETASH POY PHGA GIA EPANEKSETASH MOY EIPE OTI PREPEI NA KANW BIOPSIA !EIXA OXI APLA KATATROMAKSEI!!!!ASTA NA PANE!!TA APOTELESMATA EDEIKSAN OTI EIXA BLABH CIN2!!!SE DYO SHMA.DHLADH MESA SE 4 MHNES PROXWRHSE STADIO.PERIERGO GIATI AYTO 8ELEI TOYLAXISTON 1,5 XRONO.ARA TA EIXA KAI PRIN ENA 4MHNO KAI OGYNAIKOLOGOS MOY MOY ELEGE OTI EINAI CIN1..ELEGA GIA TYPOPOIHSH MOY ELEGE ,POY ONTWS ETSI EINAI,OTI GINONTAI APLA GIA NA TA PAIRNOYN,MOY EIPE NA KANW LOOP,NA AFAIRESV 5 XILIOSTA APO TO TRAXHLO.FOBH8HKA AKOMH PIO POLY.PHGA ASE ALLO GIATRO ,MOY ENANE TYPOPOIHSH EXW ENAN APO TOYS PIO OGKOGENEIS 16,KA8VS KAI ALLON ENAN OXI OMWS TOSO EPIKINDYNO,AN KAI EXEI PROXWRHSH STADIO NA TO AFHSW ALLO ENA 4MHNO MPAS KAI FYGEI.SYMPERASMA DIKO MOY....KSEKINA OPWS KAI DHPOTE BITAMINH E (EVIOL)..MH STENAXWRIESAI APLA EINAI MIA ASXHMH FASH..POY 8A PERASEI.DE PA8AINEIS TIPOTA POSO MALLON EMEIS POY TO GNWRIZOYME,DEN EINAI KARKINOS ,DEN EPHRREAZEI ARGOTERA MIA EGKYMOSYNH. KAI AN HKSERA APO THN ARXH GIA TH TYPOPOIHSH 8A THN EKANA GIATI EAN HKSERA OTI EXW TON 16...ISWS NA TO XEIRIZOMOYN DIAFORETIKA.OPWS NA EKANA TOTE ENAN KAYTHRIASMO ,MONO EAN HKSERA OTI EXW TON 16.AN DE TON EIXA 8A TO AFHNA OPWS KAI EKANA.ISWS TOTE EAN HKSERA NA MHN EIXA TWRA CIN2.KAI SIGOYRA 8A EKANA BIOPSIA!!DIOTI SIGOYRA EXARXHS EIXA CIN2......KAI DE TO HXERA.NA MH TABAZEIS ME TO SYNTROFO SOY,DIOTI KAI EGW STHN IDIA FASH HMOYN APLA NA KSEREIS OTI KOLLANE KAI ME APLA PROKATARKTHKA.STO SYNTROFO MAS DE FAINETAI...EPOMENWS SIGOYRA DE TO HKSERE.OTI XREIASTEIS STEILE MOY.KSEKINA EVIOL KAI MPROKOLA!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαρά μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση και τις συμβουλές σου! Είχα διαβάσει όλα τα μηνύματά σου και από το τελευταίο συμπεραίνω πως μάλλον ο πρώτος γιατρός σου δεν έκανε σωστή διάγνωση από την αρχή ή δεν έδωσε την απαραίτητη σημασία...Από ότι μου είπε ο γιατρός μου εξελίσσονται πολύ αργά και πρέπει να περάσουν χρόνια εφόσον δεν έχουν θεραπευθεί..Από ότι διάβασα υπάρχουν διάφορες απόψεις για το ποια κατάσταση είναι CIN 1 κτλ, ποια είναι lgsil, κάποιοι τα ταυτίζουν, κάποιοι όχι..Πότε να γίνεται ταυτοποίηση, πότε όχι..Ποιά είναι η κατάλληλη θεραπεία, ποιά όχι..Μάλλον είναι χειρότερο να ψάχνουμε σε διάφορα sites στο internet για πληροφορίες..Κακό μας κάνει...Καλύτερα να έχουμε ένα γιατρό που εμπιστευόμαστε...Την πρώτη φορά που έκανες κολποσκόπηση ήταν καθαρή? Δεν σου πήρε ιστούς για βιοψία? Εμένα μου είπε πως δεν υπάρχει βλάβη σε κανένα σημείο οπότε δεν χρειάζεται βιοψία...Το είδα και στο μόνιτορ την ώρα της εξέτασης και είδα και τις φωτογραφίες μετά...Αλλά ξέρεις...Και μόνο που ακούς τη λέξη "βιοψία" τρέμεις...Γνώμη μου είναι να μην κάνεις ακόμα το loop.. Το CIN 2 έχει πιθανότητες να ξαναγινει CIN 1.. Και ότι έχεις τον 16 δεν σημαίνει ότι θα γίνει καρκίνος..Εφόσον παρακαλουθείσαι τακτικά ότι και να γίνει θα το αντιμετωπίσεις με την κατάλληλη θεραπεία...Δεν θα το αφήσεις να εξελιχθεί..Τα cin δεν είναι προκαρκινικά στάδια..Είναι δυσπλασίες που αν δεν αντιμετωπιστούν εγκαίρως μπορεί να κάνουν προκαρκινικές βλάβες...Καταλαβαίνω ότι σε τρώνε πολλά "αν" όπως και εγώ σκέφτομαι πως θα περάσουν αυτοί οι 6 μήνες μέχρι το επόμενο pap και τι θα βγει και τι θα γίνει και όλα αυτά...Σε φθείρει παρά πολύ να σκέφτεσαι συνέχεια ότι κάτι έχεις ή κάτι θα πάθεις...Σταμάτησα να τα βάζω με τον σύντροφό μου γιατί δεν έχει νόημα, δεν φταίει, δεν το ήξερε..Το κακό είναι ότι είναι κάτι πολύ συχνό(εως και το 80% μπορεί να κολλήσει κάποια στιγμή στη ζωή του) και ότι λείπει η ενημέρωση...Πρώτα παθαίνεις και μετά μαθαίνεις...Anyway...Πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά και πως ότι και να γίνει όλα θα τα αντιμετωπίσουμε! Σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση και ειλικρινά σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και όλα να σου έρθουν όπως τα θέλεις! Φιλάκια πολλά! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τη πρώτη φορά με τη κολποσκόπιση μου είπε ότι ειναι cin1και οτι θα υποχωρήση απλά μετα από 4 μήνες που ξανα πήγα και έγινε και βιοψία έδειξε οτι τα δύο απο τα έξι ήταν cin2.είμαι πιο ήσυχη τώρα γιατί λέω οτι ειναι να γίνει θα γίνει.το μόνο που έχω αλλάξει απο τις συνήθειες μου είναι το ότι πίνω 2 e-viol την ημέρα.κάνει πάρα πολύ καλό.έαν γύριζα πίσω το χρόνο.παρόλο που η ταυτοποίηση πραγματικά είναι για λόγους χρημάτων μα αν ήξερα εγώ οτι είναι ο 16(είναι ύπουλος)θα είχα κ΄΄ανει έναν απλό καυτηριασμό και ίσως πέρναγε...!καλή επιτυχία και φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...