Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γιατί θα γεννήσω τελικά σε δημόσιο μαιευτήριο!


Mamoli

Recommended Posts

μεγαλη κουβεντα ανοιξατε..... το εχω πει παλι για τα βλαστοκυτταρα ομως οτι μας πιανουν κοτσο. εκμεταλλευεται το συστημα καταστασεις αλλα βρισκουν και τα κανουν και αυτοι.

δεν βγαζω την ουρα μου απεξω. την Πεμπτη θα γεννησω (πρωτα ο Θεος)σε ιδιωτικη κλινικη. μενω σε πολη γειτονικη της Αθηνας και η γυναικολογος μου μου ειπε οτι ειναι στα 3 ιδιωτικα μαιευτηρια της Αθηνας και σε ενα της περιοχης μου. αποφασισα απο την αρχη να διαλεξω αυτο της περιοχης μου το οποιο θα μου κοστισει 2800€ (γυναικολος-δωματιο δικλινο-επισκληρ). θα πηγαινα στο δημοσιο το οποιο ειναι 5 λεπτα απο το σπιτι μου αλλα περα απο το γεγονος οτι εμπιστευομαι την γιατρο μου στο νοσοκομειο της πολης μου ειναι ο γυναικολογος που "ξεγεννησε" μεθυσμενος μια νεα κοπελα. απο οτι ξερω δεν του εχει γινει κατι ακομη μετα απο τοσους μηνες και δεν λεω οτι θα συμβει κατι σε μενα παρομοιο αλλα το μυαλο παει στο κακο παντα.

η οικονομικη μας κατασταση δεν ειναι η καλυτερη μιας και ο αντρας μου εκανε επεμβαση στην μεση πριν ενα μηνα και ειναι και αυτος με ανναρωτικη στο σπιτι. δανειο τρεχει....εξοδα τρεχουν.... αλλα μας τα καλυπτει ολα η δικη μας ασφαλεια η οποια ειναι ο πεθερος μου!!!

τεσπα ειναι μεγαλα τα ποσα που ακουγονται αν αναλογιστουμε οτι παλια γενναγαν στα χωραφια ή στο σπιτι. και στην τελικη δεν θα παρουμε τπτ μαζι μας απο το μαιευτηριο εκτος απο το παιδακι μας. με 5000€ κανω τις πιο τρελες διακοπες με την οικογενεια μου. πως τα καταφερνουμε ετσι στην Ελλαδα????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτη ειναι ακομη παιδιατρος εκει μιας και ειναι δικη τους κλινικη. αυτος που την εχει την κλινικη ξεγεννησε την μανα μου στον αδερφο μου. κοντεψε να πεθανει βεβαια γιατι δεν την προσεξε αλλα εγω εχω αλλο γιατρο εννοειται.... παντως ειναι μια χαρα κλινικη ειδικα αν σκεφτεις οτι το πιο μεγαλο δωματι ειναι το δικλινο. εχεις και γενικοτερα την ησυχια σου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chrysoyla έγραψε:

[ υ.γ ελπίζω πάντως το δευτερο μου παιδακι να ειναι κοριτσακι για να μαθει από την πρωτη στιγμη που θα βγει στον κοσμο τι σημαινει ωραιος αντρας γιατι ο γιατρος μου εκτος από τσουχτερος ειναι και κουκλος... :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρινακι σ'ευχαριστω πολυ... ξερεις εσυ απο τετοια...! ;)

Αφροδιτη μ'αρεσεις πολυ...!!! :)

Αngel κι'εσυ τα λες ωραια...! ;)

Βανια μου, μονο αν τον γνωρισεις απο κοντα καταλαβαινεις για τι ανθρωπο μιλαμε...!!! Δεν φανταζομουν ποτε οτι θα εβρισκα τετοιο γιατρο... !!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ sweetmammy θα σου δώσω ένα καρμάκι όχι για το γιατρό, ούτε για αυτό που σου αφαίρεσαν, αλλά για το κουκλάκι τον Μιχαλάκη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Diabazo re koritsia ta post sas kai blepo oti analoneste, kata ti gnomi mou, se anousies eksomologiseis filou filis kok.

kai ego prosopika exo akousei istories kai istories gia ta idiotika maieutiria kai malista apo anthropous tou kladou.

To thema omos den einai auto. Lathi ginontai pantou kai almpanides giatroi uparxoun pantou.

To thema einai i ekmetaleusi pou ifistametha apo to kukloma auto me tromokratia gia kati teleios fusiko.

Prosopika eixa na diatheso 6000 Euro gia idiotiko, uparxoun omos alles oikogeneies pou den ta diathetoun kai koboun to kefali tous na ta broun, giati kapoioi "epistimones" brikan tropo gia eukolo ploutismo.

Ideologika loipon gennisa se dimosio giati den ithela na trofodotiso me tin kamia auto to kukloma kai giati epitelous ithela auti i koloasfaleia pou plirono 10 xronia me paxules kratiseis apo ti douleia mou na mou kalupsei kati mia fora etsi gia to gamoto.

H diki mou empeiria apo to ELENA itan aristi se ola ta epipeda.

Na simeioso oti to ELENA katexei ipsili thesi se bathmo aksiopistias se paneuropaiko epipedo kai oti stin pleionotita tous oi giatroi einai aksiologoi.

Gi' auto Marinaki tha diafoniso me tin apopsi sou kai tha episimano oti gia mena den itan proteraiotita na agoraso akriba pragmata se baros tis asfaleias tou paidiou mou. An etitheto thema aksiopistias safos kai de tha to diakindineua, alla tetoio thema den ufistato.

Auto to leo ligo kathusterimena alla den prolaba na apantiso to apogeumataki.

An de se iksera prosopika tha elega oti mou katalogises afeleia, alla ksero oti kati tetoio den isxiei! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακριβως ολοι κ ολα ειναι σκαρτα...λιγοι ειναι οι γιατροι καλοι κ να σε βλεπουν σαν ανθρωπο οχι σαν πορτοφολι...

κ εγω ειπα για κατι συγκεκριμενο κ οχι μια φιλη μου που δεν ξερω τι εγινε και δεν γραφω στην τυχη...απλα εχουμε θεμα με το αττικο αυτη την στιγμη κ με τον συγκεκριμενο γιατρο κασι τα εχω παρει.

Το θεμα ειναι να εχουμε εναν γιατρο διπλα μας κ ας γεννησουμε κ στο χωραφι αλλα να γεννησουμε...αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κανεναν..και ξερετε δεν ειμαι απαιτητικη...10 χρονια δεν αλλαξα γιατρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ολίβια!!!

Εξαιρετικό το άρθρο σας και μπράβο που τα λέτε μπας και ξυπνήσει λίγο ο Έλληνας.... διστυχώς φταίμε ΕΜΕΙΣ που γίνεται όλη αυτή η απάτη. Το κακό είναι οτι δεν σταματάει στα ιδιωτικά νοσοκομεία...

Εγώ για τον ίδιο λόγο με εσένα επέλεξα το δημόσιο νοσοκομείο για να γεννήσω το αγοράκι μου. Έκανα όμως μεγάλη έρευνα για το ποιός γιατρός θα με παρακολουθεί και κατά συνέπεια θα με ξεγεννήσει. Στο ΠΑΓΝΗ Ηρακλείου, οι καθηγητές ιατροί ζητούν από 1.000€ έως 1.500€ φακελάκι ( !!! ) και 60€ στην κάθε επίσκεψη. Όσο κατεβαίνει ο βαθμός του κάθε γιατρού πέφτει αναλόγως και το φακελάκι. Ακόμα και ορισμένοι ειδικευόμενοι ζητούν τουλάχιστον 600€ στη ζούλα.

Εγώ επέλεξα έναν εξαιρετικό νέο (ειδικευόμενο) γιατρό, τον οποίο μου τον πρότεινε μια ξαδέλφη μου που είχε μείνει πολύ ευχαριστημένη. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, δεν ζητά ταρίφα. Προσπαθεί να κάνει την δουλειά του όσο καλύτερα μπορεί. Είναι πάντα συνεπής στα ραντεβού (ποτέ δεν περίμενα στην "ουρά" ) και μου εμπνέει ασφάλεια.

Ουφ... τα είπα και ξαλάφρωσα!

Ολιβιάκι μου σου εύχομαι μια καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό να γεννηθεί το κοριτσάκι σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια που βρίσκετε την ορεξη να γράφετε βραδιάτικα !!!!....εγώ πήγα για ύπνο :laugh:

όπως είπε και η Ραφαέλ σκάρτους γιατρούς και καταστάσεις βρίσκεις παντού .δεν χρειάζεται να βάζουμε γενικές ταμπέλες για καταστάσεις που δημιουργούνε μεμονωμένοι άνθρωποι .τι πάει να πει "είναι όνομα" από την στιγμή που εχει πολύ περισσότερη πελατεία αποτι αντέχει και δεν μπορεί να τις προσέχει όλες .Φυσικά και οι δύσκολες περιπτώσεις (εξωσωματική και πολεσ παλίνδρομες ) δεν μπορούνε να εμπιστευτούνε ξαφνικά άλλον γιατρό και θέλουν τον δικό τους όπως και οι κοπέλες που τους έχουνε χρόνια .Αν έμενα ακόμα στην Καβάλα θα είχα την γιατρό μου και δεν θα την άλλαζα με τίποτα (ακόμα μου λείπει)και πολύ κόσμο είχε και μεγάλη ταρίφα ,αλλά της είχα απόλυτη εμπιστοσύνη .

εδώ μιλάμε γενικά για το σύστημα πως είναι και όχι αν κάνουμε καλά η κακά που πάνε στα ιδιωτικά .είναι προσωπική απόφαση και δεν μπορούμε να εκφέρουμε γνώμη .μακάρι να είχαμε ένα σύστημα υγείας που να εμπιστευόμασταν απόλυτα το δημόσιο τομέα και να μην είχαμε "οικογενειακούς" γιατρός αλλά να εμπιστευόμασταν (και να κάνανε και την δουλεία τους) τον καθ γιατρό που θα βρίσκαμε στο νοσοκομείο .

στο εξωτερικό έτσι γίνετε δεν υπάρχει "οικογενειακός" γιατρός ούτε έχουν ιδιωτικά ιατρεία .....αυτήν είναι η συζητήσει μας και όχι που γέννησε η κάθε μια μας και ποσά έδωσε ...ο καθένας κάνει αυτό που θεωρεί σωστό όταν είναι σε αυτήν την κατάσταση .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sissio έγραψε:

Diabazo re koritsia ta post sas kai blepo oti analoneste, kata ti gnomi mou, se anousies eksomologiseis filou filis kok.

kai ego prosopika exo akousei istories kai istories gia ta idiotika maieutiria kai malista apo anthropous tou kladou.

To thema omos den einai auto. Lathi ginontai pantou kai almpanides giatroi uparxoun pantou.

To thema einai i ekmetaleusi pou ifistametha apo to kukloma auto me tromokratia gia kati teleios fusiko.

Prosopika eixa na diatheso 6000 Euro gia idiotiko, uparxoun omos alles oikogeneies pou den ta diathetoun kai koboun to kefali tous na ta broun, giati kapoioi "epistimones" brikan tropo gia eukolo ploutismo.

Ideologika loipon gennisa se dimosio giati den ithela na trofodotiso me tin kamia auto to kukloma kai giati epitelous ithela auti i koloasfaleia pou plirono 10 xronia me paxules kratiseis apo ti douleia mou na mou kalupsei kati mia fora etsi gia to gamoto.

H diki mou empeiria apo to ELENA itan aristi se ola ta epipeda.

Na simeioso oti to ELENA katexei ipsili thesi se bathmo aksiopistias se paneuropaiko epipedo kai oti stin pleionotita tous oi giatroi einai aksiologoi.

Gi' auto Marinaki tha diafoniso me tin apopsi sou kai tha episimano oti gia mena den itan proteraiotita na agoraso akriba pragmata se baros tis asfaleias tou paidiou mou. An etitheto thema aksiopistias safos kai de tha to diakindineua, alla tetoio thema den ufistato.

Auto to leo ligo kathusterimena alla den prolaba na apantiso to apogeumataki.

An de se iksera prosopika tha elega oti mou katalogises afeleia, alla ksero oti kati tetoio den isxiei! ;)

Πωπώ, με κάλυψες απόλυτα! Απόλυτα, όμως!! :):)

Καλημέρα σε όλες!

Το μόνο, ίσως, παρήγορο είναι ότι πλέον η χώρα βγάζει ετησίως τόσους πολλούς γιατρούς (μιλάμε για πολλούς!!) που ίσως αύριο μεθαύριο αναγκαστούν από μόνοι τους να ρίξουν τις "τιμές" για χάρη του ανταγωνισμού... Βέβαια, κάποιοι πάντα θα είναι οι "τοπ" που θα ζητούν χρυσό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

Καλησπερα κι'απο εμενα...!!!

Κατ'αρχην με το καλο να φερεις στον κοσμο το μωρακι σου...!!! :)

Σ'αυτα που λες εχεις απολυτο δικιο... κι'εγω δεν καταλαβαινω γιατι η τιμη του γιατρου ανεβαινει η κατεβαινει αναλογα με το δωματιο του μαιευτηριου...!!!

Εγω παρ'ολα αυτα γεννησα σε ιδιωτικο μαιευτηριο και συγκεκριμενα στο Ιασω το οποιο θεωρειται το ακριβοτερο...!!! Κλεισαμε μονοκλινο δωματιο γιατι θελαμε ησυχια και πραγματικα ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο την εξυπηρετηση του προσωπικου αλλα και τις παροχες του μαιευτηριου...!!!

Ημουν τυχερη γιατι ο γιατρος μου δεν μου ζητησε παραλογα ποσα... το δωματιο του μαιευτηριου κοστησε περιπου 6.000 ευρω... ο γιατρος μου ζητησε μονο 1.700 ευρω και αλλα 200 για τη μαια τα οποια τα θεωρησα λογικα...!!! Μαζι με τα βλαστοκυτταρα που δωσαμε σε ιδιωτικη τραπεζα φυλαξης, γιατι θεωρησαμε πως ειναι καλυτερα, το συνολικο κοστος μας εφτασε τα 10.000 ευρω...!!!

Ηταν οσα περιπου ειχαμε υπολογησει να δωσουμε και δεν μετανοιωσα ουτε στιγμη που τα δωσαμε...!!! Αν ειχα ασχημη εμπειρια μπορει και να το ειχα μετανοιωσει...!!!

Πραγματικα πιστευω πως το σημαντικοτερο ρολο στη γεννα τον παιζει ο γιατρος (και η μαια)... αυτον τον γιατρο θα τον ακολουθουσα παντου...!!! :)

Μαρινακι, συμφωνω οτι τον σημαντικοτερο ρολο τον παιζουν ο γιατρος κ η μαια κ πρεπει να εχουμε απαιτησεις απο αυτους απο τη στιγμη μου φερνουν στον κοσμο τα παιδια μας!

Και υπαρχουν γιατροι που αξιζουν τα λεφτα που παιρνουν κ με το παραπανω!!

Γεννησα κ εγω στο Ιασω (οπου ειναι κ ο γιατρος μου) σε μονοκλινο κ εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη απ΄ολους κ απ΄ολα! Και μενα μου φαινεται παραλογη η τιμη δωματιου-γιατρου αλλα ηταν επιλογη μου να ειμαι μονη με το παιδακι μου κ ηθελα να κοιμαται κ ο αντρας μου μαζι.

Ισως τελικα εχει βαση αυτο που λενε οτι ο,τι δινεις παιρνεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SAKOULINA έγραψε:

IreneValadia έγραψε:

Πιστεύω πως τελικά καλό είναι να επιλέγουμε γιατρό, όπως είπαν και άλλες μανούλες γιατί μ΄αυτόν διανύουμε τον 9μηνο γολγοθά της εγκυμοσύνης και όχι τόσο τον χώρο αρκεί να έχει την κατάλληλη ιατρική υποστήριξη.

Εγώ κορίτσια γέννησα στο ΜΗΤΕΡΑ Κρήτης, ο γιατρός μου δεν πήρε καθόλου χρήματα τους 9 μήνες ούτε και στη γέννα και κυνηγούσαμε τη προισταμένη της μαιευτικής που ούτε και αυτή πήρε χρήματα. Το δωμάτιο καθαριζόταν 2 φορές τη μέρα και το φαγητό ήταν γαλλικού εστιατορίου με προτάσεις του σεφ, κλπ.

Μάλλον ήμουν τυχερή και δεν θα έγραφα σε αυτό το πόστ απλά ήθελα να πω πως σαν τον γιατρό μου υπάρχουν ΕΥΤΥΧΩΣ πολλοί τέτοιοι επιστήμονες σε δημόσια και ιδιωτικά νοσοκομεία που πάνω απο όλα είναι Ανθρωποι. Αρκεί να τους αναζητήσουμε. Η στραβή αν είναι να συμβεί, θα συμβεί...και δεν το εύχομαι σε καμιά μας[/quote:1aiqds3u]

Πραγματικά ήσουν τυχερή που δεν συνέβη κάποια επιπλοκή έτσι ώστε να χρειαστείς γιατρό άλλης ειδικότητας.

Θα σου γράψω μήνυμα να μου πεις ποιος είναι ο γιατρός σου γιατί με ενδιαφέρει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

η Σισσιω εχει δικιο... αναλωνομαστε σε συζητησεις μακροσυρτες..

αλλά ειναι και λίγο αδικο να αλλοιωνονται τα γραφομενα..δεν ειπα ότι καλος γιατρος ειναι ο ακριβος..

τωρα θα πω, κατα τη γνωμη μου, ποιος ειναι ο καλος γιατρος..

ειναι αυτος που δε σου αφηνει απορια για τιποτα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ωστε να στραφεις σε γνωμες τριτων και να αγχωθεις, αυτος που σου τηλεφωνει σε ασχετες ωρες και μερες για να δει τι κανεις ή τουλαχιστον να σε χαλαρωσει.. αυτος που δεν κανει τα ραντεβου του πεταχτα στην καφετερεια του μαιευτηριου ή στην αιθουσα των υπερηχων αλλά που σε καθε ραντεβου σου αφιερωνει πολυτιμο χρονο..αυτος που σε συνοδευει σε καθε υπέρηχο και επιμενει στις λεπτομερειες..αυτος που ειναι ειλικρινης μαζι σου για το τι μπορει να συμβει σε καθε μηνα για να εισαι προετοιμασμενη..αυτος που παροτι ειναι δεδομενο ότι πας για καισαρικη προσπαθει και παλευει μεχρι τελευταια στιγμη να σε παει φυσιολογικα και ειναι διπλα σου επι ωρες μεχρι να σε πιασει το φαρμακο της προκλησης όταν άλλοι γιατροι στελνουν τις μαιες τους ή τις νοσοκομες του μαιευτηριου και μαθαινουν τα νεα τηλεφωνικα αν δε σε εχουν βαλει μεσα μερες νωριτερα να σε σφαξουν..αυτος που ερχεται ο ιδιος να σου αλλαξει τη γαζα και να σε δει δυο φορες τη μερα στο μαιευτηριο..

εν τελει αυτος που θεωρει την καθε εγκυμοσυνη πολυτιμη...

εναν τετοιο γιατρο τον πληρωνεις... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχώς ή δυστυχώς είμαι μία από αυτές που γέννησαν στο ΙΑΣΩ σε δίκλινο δωμάτιο πληρώνοντας αρκετά χρήματα, δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί ασχολήθηκε ο άντρας μου με αυτό το κομμάτι...

Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη, αυτό έλειπε βέβαια με τόσα λεφτά που πληρώσαμε. Η αλήθεια είναι ότι από την αρχή της εγκυμοσύνης μου σκέφτηκα πολύ αυτό το θέμα. Αν ήμουν περισσότερο ενημερωμένη για τα δημόσια νοσοκομεία και λιγότερο επηρεασμένη αρνητικά γι' αυτά, ίσως και λόγω επαγγελματικής φύσης (δημοσιογράφος στο επάγγελμα, καταλαβαίνετε πόσα έχουν ακούσει τα αυτιά μου τόσο καιρό), να μπορούσα να επιλέξω το δημόσιο μαιευτήριο. Όταν συζήτησα δε το θέμα αυτό με την γυναικολόγο μου, προς τιμήν της, μου είπε ότι εκείνη σε όλα τα ζευγάρια δεν έπαιρνε την τιμή του δωματίου αλλά έκανε 30% έκπτωση, σημαντική διαφορά σε μεγάλα ποσά. Την γυναικολόγο μου δεν θα την άλλαζα με τίποτα αφού με έχει βοηθήσει σε πολλές προσωπικές μου καταστάσεις και ειδικά στην γέννα μου την ήθελα δίπλα μου!!! Της είχα και της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη και στην συγκεκριμένη φάση δεν θα με ενδιέφερε να της έδινα και περισσότερα...

Φυσικά και δεν μου τρέχουν από τα μπατζάκια και φυσικά δεν θέλω να είμαι κορόιδο σε όλο αυτό το σύστημα των ιδιωτικών μαιευτηρίων, όμως ήταν επιλογή μου και δεν το μετανιώνω...

Συγχαρητήρια Mamoli για την δική σου επιλογή και σε όλες τις μανούλες που η καθεμία για τους δικούς της λόγους επιλέγει αυτό που νομίζει σωστό.

Ίσως αν είχα τη δύναμη και όχι την φοβία να επέλεγα κι εγώ ένα δημόσιο νοσοκομείο, όμως και πάλι θεωρώ σωστή την επιλογή μου τη δεδομένη στιγμή...

Φιλάκια σε όλες!!!

line_line_b_beg_40_time_1240891200_text_f4ef20ede9eddceae920eceff520e5dfede1e9.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και πάλι!

Δε θα ήθελα να αναλωθώ σε ερωτο-αποκρίσεις που έχουν ήδη παρατεθεί από τις προλαλήσασες προς αποφυγή ασκόπων επαναλήψεων.

Το να υπεραμύνεται μια κοπέλα της όποιας επιλογής της, εφόσον η ίδια δηλώνει και αισθάνεται απόλυτα ικανοποιημένη, νομίζω ότι είναι πέραν πάσης αμφισβητήσεως. Δεν μπορούμε να θέσουμε εν αμφιβόλω την καλή ή κακή μαρτυρία οιουδήποτε έχει μια προσωπική εμπειρία και μας τη μεταφέρει.

Ωστόσο σκόπιμο είναι ν' απαντήσουμε η κάθε μία χωριστά για λογαριασμό της τα κάτωθι ερωτήματα:

1. Είναι θεμιτή η προσοδοφόρα επιχείριση που έχει στηθεί γύρω από την ευαίσθητη στιγμή της γέννησης ενός νέου ανθρώπου; Πόσο αποτιμώνται οι υπηρεσίες που θα έπρεπε να θεωρούνται δεδομένες τη στιγμή μάλιστα που σε επίπεδο παροχής-αντιπαροχής τίποτε δεν είναι δωρεάν (πληρώνουμε κάθε μήνα για την ασφάλεια μας ας μην το ξεχνάμε). Κι επιπλέον, οι έξτρα παροχές πόσο πρέπει να κοστολογούνται; (Σε άλλες χώρες, όπως είπε και το katerinaki84 αυτό που εμείς θεωρούμε ιδιαίτερη μεταχείριση, είναι αυτονόητη υποχρέωση της Πολιτείας)

Τα ίδια ισχύουν και για τη φύλαξη βλαστοκυττάρων, αυτό όμως είναι άλλο θέμα...

2. Πόσο σημαντική είναι η προσωπική σχέση με το γιατρό μας και ως ποιό σημείο πρέπει να φτάνει η αφοσίωση μας σε αυτόν;

3. Πού οδηγεί η δική μας νοοτροπία 'όποιος πληρώνει έχει καλύτερη μεταχείριση' και είναι τελικά σωστή; Μήπως, άθελα μας αποδεχόμαστε να μη μας παρέχει η Πολιτεία αυτό για το οποίο υποχρεούται και για το οποίο κατακρατεί μέρος του μισθού μας;

4.Βάσει προτεραιοτήτων πού πρέπει να διαθέσουμε τα χρήματα μας, εφόσον τα διαθέτουμε;

5.Πόσο έχουμε ψάξει το όλο θέμα; Μήπως κι εμείς έχουμε μάθει να θεωρούμε δεδομένη μία λύση χωρίς να έχουμε εξετάσει σε βάθος όλες τις προσφερόμενες επιλογές;

6. Είναι ανάλογος σε κάθε περίπτωση ο λόγος παροχής- αντιπαροχής; Ή μήπως η πλάστιγγα γέρνει σαφώς και αδικαιολόγητα κατά της δεύτερης και υπέρ της πρώτης;

Ευχαριστώ όλες τις κοπέλες που μοιράστηκαν τις απόψεις τους εδώ κι ιδιαίτερα την Ολίβια που άνοιξε αυτό το ευαίσθητο θέμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vivianka έγραψε:

Καλημέρα και πάλι!

Δε θα ήθελα να αναλωθώ σε ερωτο-αποκρίσεις που έχουν ήδη παρατεθεί από τις προλαλήσασες προς αποφυγή ασκόπων επαναλήψεων.

Το να υπεραμύνεται μια κοπέλα της όποιας επιλογής της, εφόσον η ίδια δηλώνει και αισθάνεται απόλυτα ικανοποιημένη, νομίζω ότι είναι πέραν πάσης αμφισβητήσεως. Δεν μπορούμε να θέσουμε εν αμφιβόλω την καλή ή κακή μαρτυρία οιουδήποτε έχει μια προσωπική εμπειρία και μας τη μεταφέρει.

Ωστόσο σκόπιμο είναι ν' απαντήσουμε η κάθε μία χωριστά για λογαριασμό της τα κάτωθι ερωτήματα:

1. Είναι θεμιτή η προσοδοφόρα επιχείριση που έχει στηθεί γύρω από την ευαίσθητη στιγμή της γέννησης ενός νέου ανθρώπου; Πόσο αποτιμώνται οι υπηρεσίες που θα έπρεπε να θεωρούνται δεδομένες τη στιγμή μάλιστα που σε επίπεδο παροχής-αντιπαροχής τίποτε δεν είναι δωρεάν (πληρώνουμε κάθε μήνα για την ασφάλεια μας ας μην το ξεχνάμε). Κι επιπλέον, οι έξτρα παροχές πόσο πρέπει να κοστολογούνται; (Σε άλλες χώρες, όπως είπε και το katerinaki84 αυτό που εμείς θεωρούμε ιδιαίτερη μεταχείριση, είναι αυτονόητη υποχρέωση της Πολιτείας)

Τα ίδια ισχύουν και για τη φύλαξη βλαστοκυττάρων, αυτό όμως είναι άλλο θέμα...

2. Πόσο σημαντική είναι η προσωπική σχέση με το γιατρό μας και ως ποιό σημείο πρέπει να φτάνει η αφοσίωση μας σε αυτόν;

3. Πού οδηγεί η δική μας νοοτροπία 'όποιος πληρώνει έχει καλύτερη μεταχείριση' και είναι τελικά σωστή; Μήπως, άθελα μας αποδεχόμαστε να μη μας παρέχει η Πολιτεία αυτό για το οποίο υποχρεούται και για το οποίο κατακρατεί μέρος του μισθού μας;

4.Βάσει προτεραιοτήτων πού πρέπει να διαθέσουμε τα χρήματα μας, εφόσον τα διαθέτουμε;

5.Πόσο έχουμε ψάξει το όλο θέμα; Μήπως κι εμείς έχουμε μάθει να θεωρούμε δεδομένη μία λύση χωρίς να έχουμε εξετάσει σε βάθος όλες τις προσφερόμενες επιλογές;

6. Είναι ανάλογος σε κάθε περίπτωση ο λόγος παροχής- αντιπαροχής; Ή μήπως η πλάστιγγα γέρνει σαφώς και αδικαιολόγητα κατά της δεύτερης και υπέρ της πρώτης;

Ευχαριστώ όλες τις κοπέλες που μοιράστηκαν τις απόψεις τους εδώ κι ιδιαίτερα την Ολίβια που άνοιξε αυτό το ευαίσθητο θέμα....

Ακριβώς αυτά τα σημεία ήθελα να τονίσω μέσα από όλο αυτό... Προς Θεού, δεν επικαλέστηκα ουδέποτε ιστορίες για... αγρίους ούτε εις βάρος των δημόσιων, ούτε εις βάρος των ιδιωτικών... Για μένα καλοί γιατροί υπάρχουν παντού. Τα υπόλοιπα "η ξαδέρφη του μπατζανάκη έπαθε αυτό" ή "μια γνωστή φίλης μου έπαθε το άλλο" με αφήνουν παγερά αδιάφορη. Λάθη γίνονται παντού και είναι ανθρώπινα...

Η βασική μου αντίρρηση είναι απέναντι στην εκμετάλλευση που γίνεται και στην οποία εμείς συμμετέχουμε για τον χ ή ψ λόγο.

Πεπεισμένη, λοιπόν, ότι όλα θα πάνε καλά, είτε σε ιδιωτικό, είτε σε δημόσιο, επιλέγω δημόσιο, γιατί μου την έσπασαν οι τιμές των ιδιωτικών, αλλά και ενός σεβαστού ποσοστού γιατρών που συνεργάζονται με αυτά.

Και στο κάτω κάτω, ένας λόγος που εργαζόμαστε και ασφαλιζόμαστε σε αυτή τη χώρα είναι και για να απολαμβάνουμε παροχές υγείας. Γιατί πρέπει να τις γυρίζουμε την πλάτη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...ετσι κι αλλιως συνταξη δεν μας βλεπω να παιρνουμε οποτε... πληρωμενα δεν ειναι ολα? ας παρουμε πισω τους κοπους μας! (πολυ σοσιαλιστικο μου βγηκε αυτο το ποστ :P )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...