Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ??????


Recommended Posts

Κορίτσια την καλημέρα μου σε όοοολες!!! βρε κορίτσια, όποτε μπαίνω να μάθω τα νέα σας, -δεν μπαίνω συχνά λόγω δουλειάς- πάνω που χαίρομαι που μαθαίνω για κάποια εγκυούλα :) , μετά παίρνω μια μεγάλη απογοήτευση :( για κάποια άλλη που έχασε το σποράκι της.... 3!! γνωστές μου κοπέλες τα ίδια... εγώ από το Μάρτιο 2 παλλίδρομες... και νοιώθω και καταλαβαίνω τόσο αυτά τα κορίτσια.. τον πόνο, το δάκρυ, αυτό το μεγάλο ΓΙΑΤΙ.. θέλω πολύ να δώσω κουράγιο σε όλες, -μαζί και στον εαυτό μου- αλλά με έχει πάρει από κάτω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια να είμαστε δυνατές!!!

Μη ξεχνάτε πως πάντα υπάρχουν χειρότερα!

Όλα μέσα στη ζωή είναι και όλα για κάποιο λόγο γίνονται.

Η ζωή συνεχίζεται και ΠΡΕΠΕΙ να προχωρήσουμε παρά πέρα…

Να έχουμε υγεία!!! Και όλα θα γίνουν!

Και δε σας μιλάω εκ του ασφαλούς … και εγκυμοσύνη έχω χάσει και προβλήματα υγείας αντιμετωπίζω και εγώ και δικά μου άτομα.

Αλλά δαγκώνομαι και ποτέ δεν είπα: «γιατί σε εμένα?» … ποτέ!

Έχουμε μεγάλη δύναμη μέσα μας!

ΠΡΕΠΕΙ να τη βρούμε και να προχωράμε σε αυτό το παιχνίδι που λέγεται ζωή!

Για αυτό βρισκόμαστε εδώ άλλωστε … για να δίνουμε η μία κουράγιο στη άλλη!

Καλή δύναμη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κόριτσια όντως αυτό το γιατί δεν μπορούμε να το απαντήσουμε, όμως το να έχουμε δύναμη και να βοηθάμε και να δύνουμε κουράγιο η μία στην άλλη μπορούμε να το κάνουμε....

καθημερινό φαινόμενο πλέον τα άσχημα γεγονότα, αλλά τι λέτε να τα αφήνουμε πίσω και να προχωράμε με αισιοδοξία και αγάπη για το

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

"ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ"

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΣΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤ ΤΟΣΟ ΕΙΔΙΚΑ.ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΕΙΧΑ ΚΑΙΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ...ΕΙΧΑ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ..ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΘΕΛΗΜΑ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ..ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΕΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ...ΦΡΙΚΗ.ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΜΩΡΑΚΙ ΥΓΙΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην λετε ετσι δεν υπαρχει γιατι...δηλαδη ετσι χανουμε ενα μωρο...το 80% των περιπτωσεων των αποβολλων εχουν εξηγηση...οσε φιλες μου απεβαλλαν μια φορα το ξαναπάθαν...μετα απο μια σειρα εξετασεων βρηκαν το ΓΙΑΤΙ....κ ειναι αδικο γιατι ηταν τοσο απλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ έγραψε:

Μην λετε ετσι δεν υπαρχει γιατι...δηλαδη ετσι χανουμε ενα μωρο...το 80% των περιπτωσεων των αποβολλων εχουν εξηγηση...οσε φιλες μου απεβαλλαν μια φορα το ξαναπάθαν...μετα απο μια σειρα εξετασεων βρηκαν το ΓΙΑΤΙ....κ ειναι αδικο γιατι ηταν τοσο απλο!!!

Θα έλεγα πως έχεις δίκιο.

Και εγώ για ένα χρόνο έλεγα τυχαίο γεγονός!

Εφόσον όμως δεν προέκυπτε άλλη εγκυμοσύνη και το έφεραν οι συγκυρίες να πάμε σε γενετιστή, είδαμε πως υπήρχε και μικρόβιο και ιός!

Οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να προέκυπτε εγκυμοσύνη χωρίς πρώτα να κάνουμε θεραπεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

irene μου κ εγω ειμαι καμενη κ αυτο το θεμα τυχης κ δεν υπαρχει γιατι το εχω βιωσει μεχρι το κοκκαλο...ελεος με τους λαλακες τους γιατρους...επειδη ξερουν οτι φταινε μας πετανε ενα ετυχε για να τους συγχωρεσουμε...τα λεω κ εγω για να τα ακουω γιατι ημουν δεμενη με τον γιατρο μου 9 χρονια...αν μου ελεγε εφταιξε θα τον συγχωρουσα τωρα δεν τον συγχωρω κ γιαυτο δεν δεχομαι αυτη την απαντηση απο κανεναν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειχα για χρονια μια κυστη(δεν ξερω αν ειναι ιδιο με το ινομυωμα μαλλον οχι)την οποια θα αφαιρουσα λαπαροσκοπικα οταν εμαθα οτι ημουν εγκυος.ο γιατρος μου ειπε οτι δεν θα επηρεαζε την εγκυμοσυνη και οτι σε περιπτωση καισαρικης θα την αφαιρουσαμε(ετσι και εγινε) απλα με οσα διαβαζω σκεφτομαι μηπως αυτο προκαλεσε τον προωρο τοκετο.εσενα ειχε καποια σχεση με την απωλεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι καμια..κ στον γιο μου το ειχα..για να καταλαβεις ειναι εξωτερικα δενε χει καμια σχεση με τα οργανα.Αν υπηρχε προβλημα θα υπηρχε μονο σε θεμα γονιμότητας εγω να φανταστεις στην 2η εγκυμοσυνη εμεινα με την πρωτη και ας ηταν 5 εκ.Βρε δεν ξαναμπαινω χειρουργειο....

η κυστη δεν ειναι το ιδιο αλλα που την ειχες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΜΑΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΩΝ ΚΥΗΣΕΩΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΧΡΩΜΩΣΩΜΙΑΚΕς ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ...ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ..ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΟ...ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΤΡΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΙ..ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΙς 5 ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ Η ΜΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ..ΡΑΦΕΑΕΛ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ...ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΗΤΑΝ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΤΟ ΕΧΩ ΨΕΞΕΙ ΠΟΛΥ ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΕΙΡΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΛΟΙ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΧΡΩΜΩΣΩΜΙΑΚΗ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ..Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΣΧΩΝ ΕΜΒΡΥΟ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

wendy συμφωνω αλλα οχι ετυχε...και πραγματικα αν υπηρχε προβλημα καλυτερα να το εχανα κ εγω κατευθειαν...μπορει να σας φαινετε παραξενο αλλα αυτο που εζησα το να παρω αποφαση ενω με κλωτσουσε ειναι πολυ δυσκολο...θυμαμαι εκεινο το βραδυ που το εμαθα οτι ολη νυχτα με κλωτσουσε κ εγω εκλαιγα εκλαιγα εκλαιγα......κ εψαχνα στον υπερηχο μηπως ειχε γινει λαθος...αλλα το κεφαλακι του ηταν απο την μια πλευρα πρησμενο...δεν εννοω οτι δεν θα πονουσα εννοειτε οτι θα πονουσα αλλα ειναι η αποφαση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ έγραψε:

οχι καμια..κ στον γιο μου το ειχα..για να καταλαβεις ειναι εξωτερικα δενε χει καμια σχεση με τα οργανα.Αν υπηρχε προβλημα θα υπηρχε μονο σε θεμα γονιμότητας εγω να φανταστεις στην 2η εγκυμοσυνη εμεινα με την πρωτη και ας ηταν 5 εκ.Βρε δεν ξαναμπαινω χειρουργειο....

η κυστη δεν ειναι το ιδιο αλλα που την ειχες?

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΠΑΧΑΛΟ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΩΟΘΗΚΗ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

WENDY έγραψε:

ΤΟ ΜΑΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΩΝ ΚΥΗΣΕΩΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΧΡΩΜΩΣΩΜΙΑΚΕς ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ...ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ..ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΟ...ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΤΡΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΙ..ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΙς 5 ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ Η ΜΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ..ΡΑΦΕΑΕΛ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ...ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΗΤΑΝ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΤΟ ΕΧΩ ΨΕΞΕΙ ΠΟΛΥ ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΕΙΡΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΛΟΙ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΧΡΩΜΩΣΩΜΙΑΚΗ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ..Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΣΧΩΝ ΕΜΒΡΥΟ..

Μπορεί όμως να διαπιστωθεί η χρωμοσομιακή ανωμαλία, οπότε από εκεί και πέρα μπορούμε να ξέρουμε πως δεν έχει να κάνει το άγχος ή κάποιο άλλο θέμα οργανισμού, αλλά και το ενδεχόμενο κληρονομικότητας.

Δεν ξέρω αν θεραπεύεται βέβαια κάτι τέτοιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω πως τιποτα δεν ειναι τυχαιο Ραφαελ...γιατρος δεν ειμαι αλλα τυχαιο ? μου ακουγεται σαν δικαιολογια...

..Η ιστορια σου γλυκια μου ειναι πραγματικα συγκλονιστικη..προσωπικη μου γνωμη οσο πιο προχωρημενη εγκυμοσυνη τοσο χειροτερα..η πρωτη μου ηταν παλλινδρομη στην 8 εβδομαδα..η δευτερη ηταν στην 13..πριν παω για αποξεση το κοριτσακι μου επαιζε μεσα στο σακο του ..πως να τα ξεχασεις ολα αυτα? δεν θα βγαλω ποτε την εικονα τους απο το μυαλο μου..ηταν μικρογραφια ενος μωρου.. το πρωτο μου μωρακι δεν ειχε καν εικονα ..το αγαπησα πριν καν το δω ..αλλα οι στιγμες που εζησα την δευτερη φορα ..ηταν μοναδικες ..πιστευα οτι θα γεννησω ..αλλα ο θεος ειχε αλλα σχεδια ...

σε λιγους μηνες θα ειχα τα μωρακια μου αγκαλια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ξερω οτι καποιες χρωμοσωμιακες ανωμαλιες κ γονιδιακες με την προεμφυτετυκη διαγνωση αλλα προυποθετει εξωσωματικη γινετε να αποκλειστουν...με αλλα λογια γονιμοποιουν τα ωαρια κ οτι δεν ειναι σωστο το σταματανε...στην δικια μου περιπτωση δεν με πιανει γιατι η σπονδυλικη στηλη κλεινει την 4 εβδομαδα...και αυτο γινετε την 3-4 μερα πριν την εμβρυομεταφορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

muller απο εδω κ στο εξης θα εξασκουμε κ εμεις την γυναικολογια γιατι ετσι που καταντησαμε (που μας εχει δει η μιση περιοχη) εχουμε κανει κ μεταπτυχιακο...δεν θα μας ξανασυμβει τιποτα αν θα εχουμε εναν καλο γιατρο κ οχι μπακαλη...ολες εδω θα δινουμε κουραγιο η μια στην αλλη κ ολα θα πανε καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρηκα αυτο το κειμενο ελπιζω να βοηθησει.....

Τυχαίες χρωμοσωμικές /γενετικές ανωμαλίες

Για την επίτευξη μιας επιτυχούς εγκυμοσύνης ,απαραίτητη είναι η σύναψη ενός χρωμοσωμικά φυσιολογικού ωού με ένα φυσιολογικό σπερματοζωάριο. Τότε, τα γονίδια που βρίσκονται πάνω στα χρωμοσώματα χρειάζεται να συνδυαστούν με τέτοιο τρόπο, που να επιτρέπουν την επιτυχή εμφύτευση του εμβρύου στην μήτρα καθώς και την ανάπτυξή του σε αυτήν. Δεν μας εκπλήσσει το γεγονός, ότι τέτοιες πολύπλοκες διαδικασίες μερικές φορές αποτυγχάνουν να συμβούν , έτσι όπως θα ήταν επιθυμητό.

Περίπου το 60-70% των εμβρύων που χάνονται τις πρώτες 12 εβδομάδες , παρουσιάζει κύριες χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Αυτές αποτελούν τυχαία συμβάντα που είναι απίθανο να επαναληφθούν.

Σε περίπτωση αποβολής , μπορεί να πραγματοποιηθεί μια εξέταση για την εύρεση πιθανών χρωμοσωμικών ανωμαλιών σε κάποιους ιστούς .Η εξέταση αυτή μπορεί να κανονιστεί από τα εργαστηρίων γενετικής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ έγραψε:

muller απο εδω κ στο εξης θα εξασκουμε κ εμεις την γυναικολογια γιατι ετσι που καταντησαμε (που μας εχει δει η μιση περιοχη) εχουμε κανει κ μεταπτυχιακο...δεν θα μας ξανασυμβει τιποτα αν θα εχουμε εναν καλο γιατρο κ οχι μπακαλη...ολες εδω θα δινουμε κουραγιο η μια στην αλλη κ ολα θα πανε καλα...

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΡΟΩΡΟ ΤΟΚΕΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...