Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ


bell

Recommended Posts

cristi έγραψε:

Εγω θελω να ρωτησω τη Λενα, οταν θα αλλαζουν αυτοματα οι λατινικοι σε ελληνικους χαρακτηρες δεν θα γινετε ενα μπερδεμα στο κειμενο? Για παραδειγμα το αγγλικο "u" στο πληκτρολογιο ειναι το "θ". Δηλαδη ας πουμε η λεξη "oute" δε θα γινεται "οθτε"? Μηπως ετσι γινει χειροτερο μπερδεμα? Απλα ρωταω...

Η ίδια απορία μου γεννήθηκε κι εμένα! ;)

Ή για παράδειγμα η λέξη ''hara'' θα μεταφράζεται ''ηαρα'';

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλημερα!!!

Εχω εκνευριστει παρα πολλες φορες που δεν μπορουσα να διαβασω ενα

κειμενο επειδη ηταν γραμμενο με κεφαλαια κ χωρις τελεια ή εντερ!

Τωρα απλως δεν το διαβαζω!

Ειναι καποιες κοπελες που τις "ξερω" πολλους μηνες στο μαμμυ κ εχω διαβασει ελαχιστες απαντησεις τους!!!

Συμφωνω κ για τα πολλα τικερακια,εικονιτσες...σκ@τουλακια!!!!!

Επειδη συνηθως γραφω με ενα χερι(στο αλλο κοιμαται ή τρωει η γοργονα!!!)

εχω βαρεθει να παταω page down!!!!!!

Τονισμος....Αν δεν ξερεις να γραφεις τυφλο συστημα κ εισαι μαμα με περιορισμενο χρονο....νομιζω δικαιολογεισαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και ναι, κοριτσια,

θα το πω! :blush:

Η Αναστασια μου εμαθε το enter! :laugh: :blush:

Δεν το ηξερα!

Ομολογω να πω, πως μου αρεσουν πολυ τα κειμενα με μικρα γραμματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω Αναστασια! :kiss:

Η αληθεια ειναι οτι δεν πρεπει να παρεξηγουμε οταν μας κανουν μια παρατηρηση!

Οταν αυτη ειναι για καλο!

Εγραφα με κεφαλαια, χωρις το enter!

Μου εκανες την παρατηρηση και μου αρεσει καλυτερα ετσι!

Ειναι πολυ δυσκολο στην αναγνωση τα κειμενα με αγγλικους χαρακτηρες!

Και εγω εχω παραβλεψει πολλα!

Δεν μπορω να τα διαβασω!

Τωρα με τα κεφαλαια, εμενα δεν μου φενεται οτι καποιος μου φωναζει!

Τονους ρε κοριτσια, ειναι χρονοβορο!

Τωρα, αν ενοχλει και αυτο, να το διορθωσουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ariel έγραψε:

cristi έγραψε:

Η ίδια απορία μου γεννήθηκε κι εμένα! ;)

Ή για παράδειγμα η λέξη ''hara'' θα μεταφράζεται ''ηαρα'';[/quote:7amrxkvd]

Καλημέρα, κορίτσια δίπλα από το "u" είναι το Θ και το Χ είναι κάτω αριστερά!!! αν θυμάμαι καλά το αγγλικό πληκτρολόγιο...εγώ γράφω από γερμανικό πληκτρολόγιο και δίπλα από το U είναι το Ζ και εκεί που έπρεπε να είναι το Ζ είναι το Υ κ.ο.κ ....θέλει λίγη εξάσκηση.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

Ευχαριστω Αναστασια! :kiss:

Η αληθεια ειναι οτι δεν πρεπει να παρεξηγουμε οταν μας κανουν μια παρατηρηση!

Οταν αυτη ειναι για καλο!

Εγραφα με κεφαλαια, χωρις το enter!

Μου εκανες την παρατηρηση και μου αρεσει καλυτερα ετσι!

Ειναι πολυ δυσκολο στην αναγνωση τα κειμενα με αγγλικους χαρακτηρες!

Και εγω εχω παραβλεψει πολλα!

Δεν μπορω να τα διαβασω!

Τωρα με τα κεφαλαια, εμενα δεν μου φενεται οτι καποιος μου φωναζει!

Τονους ρε κοριτσια, ειναι χρονοβορο!

Τωρα, αν ενοχλει και αυτο, να το διορθωσουμε!

Ελενη εσυ εγραφες μεν με κεφαλαια κ χωρις εντερ αλλα τα ποστ σου ηταν μικρα....

Την παρατηρηση την ειχα κανει γενικα-για να καταλαβει μια αλλη που εγραφε ετσι κατεβατα!!!!!!

Εκεινη ακομη ετσι γραφει! :silly:

Κι εγω συνεχιζω να μην διαβαζω τα ποστ της!!!! :);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφ'οσον συμφωνει και η Λενα με αυτην την κατασταση εγω δεν μπορω να κανω κατι αλλο... θα εξακολουθησω να σεβομαι τα υπολοιπα μελη αλλα και τους κανονες απλα δεν θα καθομαι να χαλαω τα ματια μου (οπως και δεν το κανω) σε δυσαναγνωστα κειμενα...!!! Ευτυχως υπαρχουν μελη που εχουν την καλη διαθεση να συνεργαστουν...!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοριτσια να σας πω την αληθεια μου

επειδη γραφω απο την δουλεια μου συνηθωσ τα γραφω κεφαλαια

γιατι το προγραμμα που δουλεουμε εδω στην δουλεια

παιρνει μονο κεφαλαια κ τα μικρα δ τα δεχετε

κ εχω κ τα 2 παραθυρα ανοιχτα ...κ οταν ερθει πελατης

κ εχω μικρα κ παω να γραψω με πεταει εξω

κ ειναι με καρβουνο το pc μεχρι να ξαναμπει αφηστε τα

αλλα θα προσπαθησω κ γω να θυμαμαι να αλλαζω τα μικρα σε κεφαλαια

αλλιωσ μην με παρεξηγητε....

καλα για τονουσ δ το συζητω.....

γιατι αν εβαζα κ τονους η ουρα των πελατων θα εφτανε

μεχρι απεναντη χαχαχαχαχαχα :D :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Οντως σε αυτα που λετε εχετε δικιο αλλα με τα παιδια πολλες φορες γραφουμε στα γρηγορα!

καλα οι τονοι κι εμενα με δυσκολευουν εδω αλλα πιστευω οτι αυτο δεν ειναι και τοσο τραγικο!!

Ασχετο βλεπω τωρα μεσ στην καλη χαρα και ανεφερε η Σισυ το parents κι οτι ειναι μελος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεωρω καθ'όλα αρμοδια τη Λενα για να μας κανει παρατηρηση για το αν επιτρεπεται η οχι να γραφουμε με γκρικλισ,αλλωστε αυτη πληρωνει γ το σερβερ οχι εμεις και επισης θα ηθελα να μαθω εαν η Αναστασια μιλαει γ μενα,και στην τελικη (αυτο παει προς ολους) με διαβαζουν δε με διαβαζουν (τα ποστ μου εννοω) δεν με απασχολει ,και μια που μιλαμε γ τικερακια φρομ μαι ποιντ οφ βιου ειναι πολυ κουραστικο να εχει η καθε μια πεντακοσια τικερακια με αποτελεσμα μια σελιδα να γεμιζει με 2 απαντησεις ,απο την αλλη παλι δεν ειναι η θεση μου να το απαγορευσω σε κανενα ,προσωπικα εφοσον εξακολουθω να επιθυμω να συμμετεχω σε αυτο το φορουμ θα ακολουθησω αποκλειστικα κ μονο τις οδηγιες (αντμινιστρεισονς) της Λενας (αντμιν),ευχαριστω και ελπιζω να μην θιχτειτε ΠΟΛΥ απο την απαντηση μου,φιλικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτα....πλακα με κανεις ΣΙΓΟΥΡΑ!!!!

Σου εχω δωσει την εντυπωση πως δεν διαβαζω τα ποστ σου???

Μη με στενοχωρεις βρε κοριτσι μου!!!!Φυσικα κ δεν το ειπα για σενα!!!

Ασε που....Ποτε εγραψες εσυ με κεφαλαια??????

Σου στελνω πμ ετσι για να μην παρεξηγουμαστε!

ΥΓ.Η καθεμια ας κανει οτι θεωρει σωστο...Εμενα παντως μ'αρεσει να καταλαβαινω πως τα ποστ μου διαβαζονται....Αν και....Ακομα κ με μικρα κ με κενα κ με χαρουμενες φατσουλες.....

Παλι δεν ειναι δεδομενο αυτο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lena έγραψε:

sweetmammy έγραψε:

Έχω νέα κορίτσια!!! Τέρμα οι λατινικοί χαρακτήρες εντός ολίγων ημερών.. :woohoo: Θα διορθώνονται αυτόματα πριν δημοσιευτούν!!!!! Δεν έχετε να κάνετε τίποτε απολύτως εσείς...θα γίνεται αυτόματα!!! :woohoo:

Για τα κεφαλαία δεν μπορώ να κάνω κάτι...αλλά μην παρεξηγιέστε τόσο εύκολα ρε κορίτσια. Στην γλώσσα του internet τα κεφαλαία σημαίνει οτι "φωνάζω".. άν δεν μπορεί όμως κάποια κοπέλα να γράφει με μικρά, εντάξει δεν έγινε και τίποτε.

Γνώμη μου πάντως, τα greeklish είναι πιο δύσκολα στην ανάγνωση απο τα κεφαλαία.. :side:[/quote:1k322vo9]

Λενακι εκανες παλι το θαυμα σου;! :woohoo:

Κι εμενα εκεινο που με δυσκολευει περισσοτερο ειναι τα greeklish,αλλα αν καποια κοπελα δεν εχει αλλη επιλογη τι να κανει;; :unsure:

Παντως με τους τονους κοριτσια ειχα παντα προβλημα... :blush: μια ζωη μου ελεγαν δασκαλοι και καθηγητες "Παλι Μυλωνακη οι τονοι στη τσεπη;;;" :blush::blush:

Οποτε αν δε τους βαζω με το στυλο,θα τους βαζω με το pc; ανεπιδεκτη τι να πω;;; :blush::blush:

Μη χαλαμε τις καρδιες μας βρε κοριτσια τοσο ευκολα.. ;)

Καλως να γινονται καποιες επισημανσεις κι οσες μπορουν να το διορθωσουν εχει καλως, οσες δε μπορουν παλι δε πειραζει...ουδεις ασφαλτος(που λεει και η φιλη μας η Αντζελα!) :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

Θεωρω καθ'όλα αρμοδια τη Λενα για να μας κανει παρατηρηση για το αν επιτρεπεται η οχι να γραφουμε με γκρικλισ,αλλωστε αυτη πληρωνει γ το σερβερ οχι εμεις και επισης θα ηθελα να μαθω εαν η Αναστασια μιλαει γ μενα,και στην τελικη (αυτο παει προς ολους) με διαβαζουν δε με διαβαζουν (τα ποστ μου εννοω) δεν με απασχολει ,και μια που μιλαμε γ τικερακια φρομ μαι ποιντ οφ βιου ειναι πολυ κουραστικο να εχει η καθε μια πεντακοσια τικερακια με αποτελεσμα μια σελιδα να γεμιζει με 2 απαντησεις ,απο την αλλη παλι δεν ειναι η θεση μου να το απαγορευσω σε κανενα ,προσωπικα εφοσον εξακολουθω να επιθυμω να συμμετεχω σε αυτο το φορουμ θα ακολουθησω αποκλειστικα κ μονο τις οδηγιες (αντμινιστρεισονς) της Λενας (αντμιν),ευχαριστω και ελπιζω να μην θιχτειτε ΠΟΛΥ απο την απαντηση μου,φιλικα

:)B) ....κοινός συμφωνώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vre koritsia den ine pos den sas sevomaste?kathe alo?

panta iparxi kapios logos.

i fili mou i tonia mou exi pi na grafo elinika.

ego omos grafo etsi.afto den tin diskolepse na gini fili mou.

opos kai poles ales kopeles,pou poles fores me stiriksas

se themata pou me apasxoloun.

kanenas den anagazi ton alon na ton diavasi.

vevea oute ine kako na grafoume ti mas enoxli?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lena έγραψε:

sweetmammy έγραψε:

Γνώμη μου πάντως, τα greeklish είναι πιο δύσκολα στην ανάγνωση απο τα κεφαλαία.. :side:

Θα πω ΕΥΤΥΧΩΣ !!!!(και ναι το φωναζω )γιατι ειναι απιστευτα κουραστικο

να διαβαζεις ενα τετοιο κειμενο ,τουλαχιστον τα κεφαλαια ειναι ελληνικη

γλωσσα τα greeklish τι γλωσσα ειναι ?mix?????.

Τα υπολοιπα θα τα κανονισει ο διαχειριστης .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gorgina έγραψε:

vre koritsia den ine pos den sas sevomaste?kathe alo?

panta iparxi kapios logos.

i fili mou i tonia mou exi pi na grafo elinika.

ego omos grafo etsi.afto den tin diskolepse na gini fili mou.

opos kai poles ales kopeles,pou poles fores me stiriksas

se themata pou me apasxoloun.

kanenas den anagazi ton alon na ton diavasi.

vevea oute ine kako na grafoume ti mas enoxli?

Τζωρτινακι μου και Σουαχιλι να εγραφες θα εβρισκα τροπο να σε διαβαζω!!! :P:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Κορίτσια...Κια εγώ γράφω Κεφαλαία....μπαίν ωτην ώρα που έχω και το παιδί...χίλια δυο πράγματα κάνω σπίτι....εγώ γράφω έτσι εδώ και τόσον καιρό που έχω μπεί....και δεν μου έχει παραπονεθεί κάποα!!!!

Τώρα αν πρέπει να το κάνω θα το κάνω...αφου η ΄πλειοψηφία το θέλει....

Αλλά αν είναι να μπαίνω και να κοιταζώ...αν έχω γράψει κεφαλαία...με τόνουσ....να κάνω τσεκάρισμα αν έι΄ναι σωστά γραμμένο...ε΄΄΄στην τελική...θα μπαίνω θα διαβάζω και δεν θα έχω χρόνο να γράψω!!!!!

Είνια ένα φόρουμ που μπαίνεις να τα πείς λίγο με δυο τρεις ανθρώπους...εγώ τουλάχοστον ....ΑΓΧΩΘΗΚΑ!!!!!!!!

Για το κοινό καλό όμως....Θα κάνω μια προσππάθεια.....

Πάντως όντως το πρόβλημα ειναι με τα γκρικλις....και όχι τόσο με τα Κεαφαλαία!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

didinoulis έγραψε:

Βρε Κορίτσια...Κια εγώ γράφω Κεφαλαία....μπαίν ωτην ώρα που έχω και το παιδί...χίλια δυο πράγματα κάνω σπίτι....εγώ γράφω έτσι εδώ και τόσον καιρό που έχω μπεί....και δεν μου έχει παραπονεθεί κάποα!!!!

Τώρα αν πρέπει να το κάνω θα το κάνω...αφου η ΄πλειοψηφία το θέλει....

Αλλά αν είναι να μπαίνω και να κοιταζώ...αν έχω γράψει κεφαλαία...με τόνουσ....να κάνω τσεκάρισμα αν έι΄ναι σωστά γραμμένο...ε΄΄΄στην τελική...θα μπαίνω θα διαβάζω και δεν θα έχω χρόνο να γράψω!!!!!

Είνια ένα φόρουμ που μπαίνεις να τα πείς λίγο με δυο τρεις ανθρώπους...εγώ τουλάχοστον ....ΑΓΧΩΘΗΚΑ!!!!!!!!

Για το κοινό καλό όμως....Θα κάνω μια προσππάθεια.....

Πάντως όντως το πρόβλημα ειναι με τα γκρικλις....και όχι τόσο με τα Κεαφαλαία!!!!

Χα χα, σιγά καλέ, μην αγχώνεσαι!!!!!!!

Είπαμε, οι τόνοι δεν είναι πρόβλημα!!!!!!!

Επίσης, θα συμφωνήσω απόλυτα ότι τα γκρίκλις είναι πολύ πιο δυσανάγνωστα από τα κεφαλαία. Τα κεφαλαία είναι κυρίως κουραστικά.

Το θέμα είναι ότι ένα μεγάααλο ποστ με κεφαλαίο, γίνεται κι αυτό δυσανάγνωστο. Να γράψεις 5-6 σειρές σε κεφαλαία δεν είναι και τόοοσο μεγάλο πρόβλημα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Χα χα, σιγά καλέ, μην αγχώνεσαι!!!!!!!

Είπαμε, οι τόνοι δεν είναι πρόβλημα!!!!!!!

Επίσης, θα συμφωνήσω απόλυτα ότι τα γκρίκλις είναι πολύ πιο δυσανάγνωστα από τα κεφαλαία. Τα κεφαλαία είναι κυρίως κουραστικά.

Το θέμα είναι ότι ένα μεγάααλο ποστ με κεφαλαίο, γίνεται κι αυτό δυσανάγνωστο. Να γράψεις 5-6 σειρές σε κεφαλαία δεν είναι και τόοοσο μεγάλο πρόβλημα!!!!!

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου... ουτε κι'εγω βαζω τονους... δεν ειναι οι τονοι που κανουν ενα κειμενο δυσαναγνωστο... αλλες κοπελες ομως χρησιμοποιουν στα greeklish για ξ το x, αλλες το 3, αλλες το ks, και εμεις θα πρεπει να καταλαβουμε τι γραφουν... !!! Απο την αλλη τα κεφαλαια γινονται κουραστικα...!!! :dry:

Και ρε κοριτσια συγνωμη... να κανω μια ερωτηση... αν δεν σας ενδιαφερει να διαβαζουμε τα posts σας τοτε γιατι μπαινετε στο κοπο να τα γραφετε; Το νοημα του φορουμ ειναι να παιρνουμε πληροφοριες η μια απο την αλλη... αν δινεται μια ενδιαφερουσα πληροφορια γιατι εμεις να δυσκολευομαστε να την διαβασουμε; :unsure:

Υ.Γ. Εγω μικρυνα και την υπογραφη μου... αν και ηταν περιστασιακο για τα Χριστουγεννα και μετα θα το εβγαζα...!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kai otan ena melos apo Ellada exei lap top pou den upostirizei ta ellinika gt to agorase apo eksoteriko kai barietai na paei sto stathero PC, gt protima ti thalpori tou saloniou tou apo tin psuxra tou manaxikou grafeiou pou einai topothetimeno to stathero pc, alla exei ooooli tin kali diathesi na grafei ellinika opos kanei 1 xrono kai 2 mines pou einai sto foroum tio exete na peite?!?!?!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota έγραψε:

Να σας πω την αλήθεια μετά από αυτά που βλέπω στα σχολεία και

στο facebook (εχω φίλους μαθητές)δεν μου φαίνονται τίποτα τα κεφαλαία.

Π.χ. το ου=ο0

ξ= 3

Θ=8

τίποτα =tpt

και άλλα που δεν θυμάμαι.

Ορίστε ένα κείμενο από facebook.Βγάλτε άκρη......

moiazeis m tn kori t edwrd k ts bella ! eisai e3ipni dinamiki k dn koloneis pou8ena fenete oti exeis parei apo tn bella episis eisai ligo egoistria alla oxi pada mono otan ftaneis st akra episis 8eleis n 3epernas tn eauto s ka8e for...a olo k poio polieisai prostateftiki m aftous pou agapas episis eisai perizititi s 8emata filias i sxesis eisai peismatara afou boreis n kaneis opoiondipote n simfonisei mazi s akoma k an kaneis la8os eisai episi k diaskedastiki tairiazeis k m agoria san tn jacob t allo 8es..?.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...