Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τι να μαγειρέψουμε σήμερα?


IreneValadia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 188
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το μενου εχει φακες για σημερα.....

και γενικα λεω και για την υπολοιπη

εβδομαδα να το ριξω στις σουπες

και οτι αλλο διαιτιτικο βρω γιατι

5 κιλακια εβαλα :angry::angry::angry:

επειδη ο αντρουλης μου ο γλυκος χορταινει μονο με κρεας

αλλα τωρα δεν παει αλλο :S:S

θα το τρελανω στις σουπες μπας και χασω τα κιλα μου

:P :woohoo: :silly: B):cheer::):blush::dry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΦΙΑΧΝΕΙΣ ΣΟΥΠΙΤΣΑ ΤΡΑΧΑΝΑ ΜΕ ΝΤΟΜΑΤΟΥΛΑ?? ΜΙΑΜ ΜΙΑΜ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΒΡΑΔΥ....ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΦΙΑΧΝΩ ΤΟΡΤΕΛΙΝΙΑ ΜΕ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα θα κάνω φάβα!

Είναι από τα αγαπημένα μου όσπρια!

Με σαλατούλα από τον κήπο μας και πατατούλες τηγανητές για το αμόρε μου!

Αααα … θα κάνω μάλλον και μανιτάρια και τηγανητά κα ψητά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν κοριτσάρες μου ....σήμερα καθότι γιορτάζει ο αδελφός μου (Στέλιος) θα μαγειρέψει η μαμά μου στο σπίτι μου γιατί προσέχει παράλληλα και τα παιδάκια μου!!!

Μοσχαράκι κοκκινιστό με μακαρόνια...παρακαλώ.

Και θα φέρει και γλυκό....κόλαση!!!! :woohoo:

Και εγώ αραχτή!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!

αυτο το φαι τι προβλημα ρε παιδια!!

Εγω σημερα βραζω κοτοπουλακι και θα το βαλω στο φουρνο με κριθαρακι και ντοματουλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια γρηγορη μακαροναδα με σαλτσουλα πικαντικη ;);)

γιατι σε λιγο δουλευω οποτε ηθελα κατι γρηγορο

να μεινει και λιγο χρονος για το "ΜΑΜΜΥΛΑΝΔ" :lol::lol::lol:

ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα θα φάμε κρεατάκι με πράσσα αυγολέμονο....

Η μαγείρισσα που θα κάνει φάβα μπορεί να μου πει πως την συνοδετει?

Την λιμπίζομαι αλλα δεν ξέρω πως τρώγεται..... :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evipapa έγραψε:

Σήμερα θα φάμε κρεατάκι με πράσσα αυγολέμονο....

Η μαγείρισσα που θα κάνει φάβα μπορεί να μου πει πως την συνοδετει?

Την λιμπίζομαι αλλα δεν ξέρω πως τρώγεται..... :blush:

Καταρχήν το μυστικό στη φάβα είναι να αλεστεί πάρα πολύ καλά.

Εγώ την κάνω σαν κρέμα (για τα μωράκια)

Βάζω κρεμμυδάκι και στο βράσιμο και στο άλεσμα ή στο τέλος στο σερβίρισμα.

Και το χλωρό κρεμμύδι είναι καλή ιδέα.

Μη ξεχάσεις μπόλικο λεμονάκι!

Πολύ ψωμάκι … πατατούλες τηγανητές … σαλάτα εποχής είναι συνήθως το συμπλήρωμα μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πού είναι η κυπρία φίλη μας? "Θέλω να γίνω μαμά" πες μας πως κάνεις το λουβί με τα λάχανα!! Φιλιά!

Εγώ έχω πρόβλημα κάθε μέρα με το τι θα μαγειρέψω! Έχω στερέψει πια από ιδέες..ευχτυχώς όμως που ανοίχτηκε αυτό το θεματάκι και θα παίρνουμε καμιά ιδέα!!

Εμείς σήμερα σπίτι μας έχουμε "επιχείρηση σκούπα"..

Ό,τι έχει μείνει από τις τελευταίες μέρες, θα φαγωθεί σήμερα

με τη συνοδεία τηγανιτής πατάτας!

Χαρά που θα κάνει ο αντρούλης μου...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα θα μαγειρέψει η συννυφάδα Κακαβιά!

Δε το βλέπω να τρώω βέβαια αλλά θα φάει το αμόρε και αυτό έχει σημασία … χιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πατάτες στην κατσαρόλα (γιανχί) με λουκάνικα χωριάτικα.

Το αμόρε το μεγάλο κόβει φλέβες, το μικρό θα φάει μόνο πατάτες με τυράκι και σαλατούλα κουνουπίδι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Μονο filicin παιρνεις και utrogestan; Αν θυμάμαι καλα απο τις προηγούμενες, το σίδηρο το ξεκίνησα λιγο πιο μετά. Πρωτα φιλισιν και λιγο αργότερα σιδηρο, d3 και ω3 .
    • Ζηλεύωωωωωωωωω 😀υπέροχα!!
    • Καλά μπανια κορίτσια (έστω και από εξω 😂)
    • Και δεν πηγαίνεις ιπποκράτειο ή Παπαγεωργιου ; Ότι εφημερεύει.. Βρες μια δικαιολογία κ θα σε δούνε..
    • Είναι ακριβώς αυτό όμως, όπως το περιγράφεις.. μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι, να ήταν δηλαδή στο χέρι μου το όποιο στάδιο της εγκυμοσύνης.. δυστυχώς όμως δεν είναι και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προσεύχομαι και να πιστεύω στο σπορακι και πως "κάποιος" θα φροντίσει και για εμάς να καταφέρουμε να το πάρουμε στην αγκαλιά μας τελειόμηνο και υγιές.. Άσε κοριτσάκι μου!!! Γίνομαι έξαλλη, πιάνω από 0-100 σε 1"..!!! Ή συγκινούμαι και πάνε να με πιάσουν τα κλάματα επίσης σε δευτερόλεπτα με το πιο άσχετο.. πχ χθες είδα μια ταινία οικογενειακή ιστορική για την ανθρωπιά και τη καλοσύνη και βουρκωνα/δακρυζα κάθε τρεις και λίγο.. που είμαι άνθρωπος σκληρός και δεν συγκινούμαι καθόλου εύκολα.. by the way η ταινία λέγεται white bird.. αξίζει να τη δείτε αν σας ενδιαφέρει.. Ήθελα να σε ρωτήσω εντωμεταξυ.. και όποια άλλη κοπέλα δηλαδή που μπορεί να απαντήσει, αλλά επειδή θυμάμαι διάβασα δικό σου σχόλιο για το συμπλήρωμα σιδήρου ρωτάω εσένα.. τι ακριβώς σου είπαν οι γιατροί σου σχετικά; Σε ρωτάω γιατί ο δικός μου το απογοήτευσε στο πρώτο τρίμηνο γιατί υπάρχουν έρευνες λέει που δείχνουν ότι ο σίδηρος συνδέεται με υψηλές πιθανότητες τερατογενεσεων στο έμβρυο και υπάρχει γενική οδηγία η λήψη του να γίνεται μετά το πρώτο τρίμηνο, το έψαξα και όντως το απαγορεύουν γενικά.. τώρα διάβαζα ξεκίνησαν (το 2013) στην Δανία να δίνουν ως γενική οδηγία την έναρξη του σιδήρου στην 10η εβδομάδα αλλά ακόμα δεν έχουν καταλήξει αν είναι ασφαλές και συστήνεται να αποφεύγεται.. το ίδιο μου είπε και η αιματολογος προχθές που ρώτησα για διασταύρωση.. σκέψου ότι έχω και στίγμα μεσογειακής αναιμίας με αιματοκρίτη πάντα χαμηλό και στην εγκυμοσύνη πέρσι είχε φτάσει 32 πριν χάσω το μωράκι.. και πάλι ο γιατρός λέει όχι.. είδα εσένα στο ξεκίνησαν πολύ νωρίς.. σου το αιτιολογησαν; Ήθελα να στο πω όταν σε διάβασα αλλά δεν ήμουν έτοιμη ακόμα να γράψω..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...