Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τι να μαγειρέψουμε σήμερα?


IreneValadia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 188
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια είναι φοβερό … δεν είδε το φαγητό που είχα μαγειρέψει και έφαγε όλα τα παρελκόμενα, χωρίς όμως το βασικό!

Τι να έκανα να έβαζα την χύτρα πάνω στο τραπέζι δίπλα στη σαλάτα και το ψωμί?

Έλεος … όταν τους καλομαθαίνουμε … και οι πεθερές και εμείς … αυτά παθαίνουμε μετά.

Υπάρχει βέβαια και το καλό στην υπόθεση … σήμερα δεν έχει μαγείρεμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χι χι χι χι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν είναι καλομαθημένος, είναι θεόστραβος, όπως το δικό μου!!!!!!! "Δεν το βρίσκω" είναι η μόνιμη ατάκα ενός άντρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χα χα χα χα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χωρίς πλάκα, κι εμένα αυτή η νοοτροπία, να τους σερβίρει όλους πάντα η γυναίκα/μάνα μου φαίνεται αδιανόητη.

Ρε κορίτσια, στο σπίτι μου μόνο δε συμβαίνουν αυτά; Δηλαδή, εμείς πάντα βάζουμε φαγητό μόνοι μας, όσο θέλουμε, όπως θέλουμε, και όπου θέλουμε. Προχτές που μιλούσα με τη διευθύντρια, μας έλεγε ότι κάθε μέρα σπίτι της πρέπει να είναι μία η ώρα στρωμένο έτοιμο το τραπέζι, να καθίσουν να φάνε, και μετά να το σηκώσει, κι αν αργήσει κάποιος (ο γιός της είναι φοιτητής και μένει μαζί τους και η κόρη της παντρεμένη και έγκυος, αλλά πάνε και οι τρεις-γιός,κόρη,γαμπρός-και τρώνε σπίτι της) τότε θα καθίσει μαζί του στο τραπέζι μέχρι να φάει, και μετά θα σηκώσει το τραπέζι. Εμείς που τρώμε όποτε θέλει ο καθένας και όπου να 'ναι είμαστε σκορποχώρι; Αλλά έτσι δεν έχω αυτό το άγχος "να στρώσω τραπέζι" κλπ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Χι χι χι χι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν είναι καλομαθημένος, είναι θεόστραβος, όπως το δικό μου!!!!!!! "Δεν το βρίσκω" είναι η μόνιμη ατάκα ενός άντρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χα χα χα χα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς έκανε η μάνα μου πληγούρι και θα κάνω και 2 μπιφτέκια κοτόπουλο (έτοιμα, αλλά σπιτικά). Έχουμε και σαλατίτσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω λεω να κανω μια ομελετα σπεσιαλ με πιπεριες ντοματα μανιταρια κρεμυδι κολοκυθακι και τυρι η επειδη ειναι κρυα μετρα να κανω χορτοσουπα αν ηταν καλη μερα θα εκανα πατατοσαλατα

θα δω στην πορεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πηρα καλαμαρακια ολοκληρα να τα γεμισω στην κατσαρολα η στο φουρνο πειτε καμια ωραια συνταγη δεν τα εχω ξαναφτιαξει ετσι εκτος απο τηγανιτα ειναι δυσκολος ο αντρας μου στα ψαρικα αλλα και εγω, θελω ομως να κανω κατι να μας αρεσει μπας και βρουμε και τρωμε και κατι αλλο απο τα συνηθισμενα, για βοηθηστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτουλαααααα ενα μποτακι δε θα στειλεις απο δω μερια!!!!!! Θα σου στειλω μερικα κεκακια που εφτιαξα χτες μουρλια και κανα δυο γεμιστα με πληγουρι!!!! Λογω νυστειας του συζηγου εξαφανησαμε τα κρεατα αποτο σπιτυ και εχω λυσσαξει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marianda έγραψε:

πηρα καλαμαρακια ολοκληρα να τα γεμισω στην κατσαρολα η στο φουρνο πειτε καμια ωραια συνταγη δεν τα εχω ξαναφτιαξει ετσι εκτος απο τηγανιτα ειναι δυσκολος ο αντρας μου στα ψαρικα αλλα και εγω, θελω ομως να κανω κατι να μας αρεσει μπας και βρουμε και τρωμε και κατι αλλο απο τα συνηθισμενα, για βοηθηστε

Την βρήκα στον διαδίκτυο.

Εγώ θα την έκανα.

Καλή επιτυχία!!

ΣΥΝΤΑΓΗ: ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ Γεμιστά

ΥΛΙΚΑ ΣΥΝΤΑΓΗΣ:

1 κιλό καλαμάρια

1 κρεμμύδι ψιλοκομμένο

2 κουτ. της σούπας μαϊντανό ψιλοκομμένο

400 γρ. ντοματάκια

2 κουτ. της σούπας κουκουνάρι

μισό φλιτζάνι ρύζι

1 φλιτζάνι λάδι

αλάτι – πιπέρι

χυμός 1 λεμονιού

λίγο λευκό κρασί

ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΣΥΝΤΑΓΗΣ:

Πλένουμε τα καλαμάρια μέσα έξω με πολύ νερό.

Ψιλοκόβετε τα πλοκάμια.

Ζεσταίνετε λίγο λάδι και σοτάρετε το κρεμμύδι.

Συνεχίζεται το σοτάρισμα ρίχνοντας και τα πλοκάμια.

Στη συνέχεια προσθέστε τα μισά ντοματάκια, το ρύζι, το μαϊντανό, τα κουκουνάρια, αλάτι και πιπέρι.

Τα βράζετε για 5 λεπτά.

Αμέσως μετά, γεμίζετε τα καλαμάρια με τη γέμιση, και τα κλείνετε με μία οδοντογλυφίδα.

Ζεσταίνετε λίγο λάδι και τηγανίζετε τα καλαμάρια, μέχρι να πάρουν χρώμα και από τις δυο πλευρές.

Προθερμάνετε τον φούρνο στους 180 βαθμούς κελσίου.

Στη συνέχεια μεταφέρετε τα καλαμάρια σε ένα ταψί.

Τα περιχύνετε με τα υπόλοιπα ντοματάκια, βάζοντας λάδι, αλάτι και πιπέρι.

Τα ψήνετε στο φούρνο για περίπου μισή ώρα, μέχρι να μαλακώσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μυ φαίνεται οτι έχει λίγο κρυούλι σήμερα...και επειδή ακούγονται κάτι διάσπαρτα "αψού" στο σπίτι λέω να κάνω γιουβαρλάκια!!!!!Άντε και καλή μας ορεξη!!!! :cheer::cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω ωραια φαινεται και το κουκουναρι μου αρεσει, το μονο που φοβαμαι ειναι να μην γινουν πολυ σκληρα εγω δεν εχω προβλημα αλλα ο αντρας μου ελεος με την γκρινια του σε ορισμενα φαγητα δεν παιζεται σε αλλα ειναι πολυ ευκολος αχ την να τον κανω, ξερω οτι η μυρα βοηθα να γινει αυτο που μαγειρευουμς μαλακο αν βαλω μπυρα λετε να πειραζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...