Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!


Recommended Posts

ΑΝ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΑΡΧΗΣΕΙ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΔΕ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΝ ΔΕ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ.ΔΕ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΘΕΛΕΙ.ΤΑ ΜΩΡΑ ΔΕ ΚΛΑΙΝΕ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ΛΟΓΟΣ.ΚΑΙ ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν συμφωνώ στο ν'αφήσω το μωρό να κλαίει! Και φυσικά δεν το κάνω! Ο γλυκούλης μου είναι πολύ καλόβολο μωράκι και κοιμάται μοναχούλη! Είτε στο καθισματάκι αυτοκινήτου όταν είμαστε βόλτα το οποίο ενσωματώνεται στο καρότσι, είτε στο ριλαξάκι του! Και το άλλο, εμείς μένουμε Εύβοια και ερχόμαστε Αθήνα Παρασκευή με Κυριακή! Τις 2 νύχτες λοιπόν κοιμάται σ'ένα λικνάκι που έχω στην κρεβατοκάμμαρα μου! Τώρα, για βραδάκι τον αφήνω στο ριλαξάκι του μετά το γεύμα και αποκοιμιέται!Το κάνω επειδή μου έβγαζε γουλίτσες, επειδή είναι τέτοια η στάση του και η αλήθεια είναι ότι δεν βγάζει ποτέ από τότε! Μακάρι να το είχα κι όταν ήταν πιο νεογνό! Μετά από κάνα 3ωρο που θα πάω κι εγώ για ύπνο, τον παίρνω αγκαλιά και τον βάζω στην κουνίτσα του (Στην Εύβοια)εδώ και 2 βδομάδες σχεδόν στο δωμάτιο του και κοιμάται μέχρι το πρωί! Αφού αυτό θέλει και τον ευχαριστεί αυτό θα κάνω! Δεν τον αφήνω στην κούνια μόνο να κλαίει γιατί μπορεί να την φοβηθεί και να μην την θέλει καθόλου μετά! Έχει αρχίσει και καταλαβαίνει τα μπιχλιμπίδια από πάνω και το πρωί ξυπνάω και τον ακούω που τους μιλάει! Μετά αρχίζει να φωνάζει την μανούλα του με τον δικό του μοναδικό τρόπο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!

ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΑΚΙ ΤΟΥ Κ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ!

ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΗΝ

ΓΚΡΙΝΙΑ...ΤΟΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΑΚΙ ΤΟΥ

ΚΑΙ .... ΚΟΙΜΑΑΑΑΤΑΙ ...ΧΑΙΔΕΥΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ

ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ "ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ" ΓΙΑ ΝΑ

ΚΟΙΜΗΘΕΙ :laugh: ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΓΙΑ

ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΠΙΠΙΛΑ Κ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΕΤΣΙ...

Κ ΑΝ ΤΟΥ ΦΥΓΕΙ ΠΡΟΤΟΥ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ,

ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΤΗΝ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΗΡΕΜΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ

ΤΟ ΝΑΝΟΥΡΙΣΜΑ ΤΟΥ!!!ΤΙ ΝΑ ΠΩ ? ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ

ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ!

ΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΚΟΥΝΗΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ

ΜΟΥ -ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΤ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΕΓΩ !!!

ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΑ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ

ΚΟΙΜΗΘΕΙ (ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΑΓΚΑΛΙΑ) Κ ΕΚΕΙ ΠΟΥ

ΕΙΧΕ ΖΑΛΙΣΤΕΙ Κ ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ,

ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ (ΤΑ ΓΟΥΡΛΩΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ

ΑΚΡΙΒΕΙΑ) ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕ ΑΠΟΡΡΗΜΕΝΟΣ ...ΧΑΧΑΧΑ!!! :laugh:

ΗΣΥΧΙΑ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!!! :laugh: Η ΜΗΠΩΣ Η ΜΑΝΑ

ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΑΛΤΣΑ ??? :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, καλημερα!

Θελω λιγο να πω μερικα πραγματα με την πειρα της δευτερης φορας μανουλας!

Καθε παιδι και διαφορετικο και το ποσο το παιδι θα σταματησει το βραδυνο ξυπνημα εξαρταται απο αυτο και μονο.

Στην μεγαλη μου δεν ειχα κανενα προβλημα και κοκορευομουν κιολας οτι "εγω" την εμαθα να κοιμαται στο δωματιο της και να μην ξυπναει τα βραδια!

Το καλο ηταν οτι επιανε πιπιλα και με το που ξυπνουσε της εβαζα την πιπιλα και τελος!

Ειχα αντοχες, οταν ξυπναει να μην την παιρνω στο κρεβατι ου και να την κραταω με τις ωρες αγγαλια μεχρι να ξανακοιμηθει!

Τωρα, δεν υπαρχει περιπτωση να το πετυχω!

Δεν παιρνει πιπιλα το μωρο και οπως ειπα κλαιει σπαρακτηκα!

Δεν τι αντεχω να την ακουω!Θα προσπαθησω να πετυχω ορισμενα πραγματα και η μονη λυση ειναι να την παω στο δωματιο της.

Μονο τοτε θα σηκωνομαι να την ταϊζω και να την ξαναβαζω πισω!

(τωρα, κοιμομαστε μαζι).

Ποιος μεγαλωσε παιδια και δεν εχει ξενυχτησει?

Δεν ειναι ευκολο να μεγαλωνεις παιδια!

Α! Δινω και ξενο το βραδυ, και στο δυωρο ειναι ξυπνια!

Το παιδι θα περασει απο διαφορες φασεις και πιστεψτε με ο συνεχεις υπνος δεν θα κρατησει για πολυ!

Ερχονται τα δωντακια,τα ονειρα(η μεγαλη μου καπου καπου ξυπναει και 3 φορες μεσα στην νυχτα), με ξυπναει για να παει τουαλετα :blink: .Δεν εχω κοιμηθει ακομη!

Απλα, δεν κουραζομαι περισσοτερο με το μωρο!

Ευχομαι τα παιδακια σας να το δεχτουν αυτο και να υσηχασετε!

Τρισευτηχισμενη, θα ξυπναει περισσοτερο με τα τριωρα που θελεις να πετυχεις, γιατι ειναι κατι που δεν το πετυχαινουμε.

Ειναι κατι που τυχαινει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 έγραψε:

bebadomama δεν ξερω τι κανουν τα παιδια που κοιμουνται μονα τους αλλα εμενα ειναι πραγματικα πολυ ηρεμος και πολυ ευτυχισμενο μωρο. Χαμογελα ολη μερα και απλωνει χερια να τον παρουν ολοι. Τους χαμογελα και παιζει μαζι τους οποιος και να ναι. Να λειπω δε θα με αναζητησει ευκολα. Ειμαι το ζωντανο παραδειγμα που αποδεικνυει το αντιθετο για εκεινους που λενε οτι το co-sleeping τα κανει μαμοθρευτα και κολλημενα στη μαμα. Αντιθετως δε μου χει δημιουργησει προβλημα ποτε και ειναι ενα υπερκοινωνικο παιδακι (σε βαθμο αηδιας θα λεγα :dry: ). Στον υπνο του νιωθει ασφαλεια οταν μας βλεπει και τους 2 να κοιμομαστε και απλωνει τα χερακια του. Με το ενα πιανει τον μπαμπα του και με το αλλο εμενα. Ειναι πολυ τρυφερουλης.

papaki δικο μου λαθος,δεν διευκρινισα σε τι αναφερεται οταν λεει κοιμουνται μονα τους,μιλαει για τις αρχες του 19ου αιωνα που εφαρμοζαν μια ο θεος να την κανει-παιδαγωγικη μεθοδο,τα μωρα να πηγαινουν σε ξεχωριστο δωματιο αμεσως μετα τη γενηση,και προτεινε να τα αφηνουν ολο το βραδυ μονα.Μαλιστα ελεγε να διαλεγουν οι γονεις το πιο απομακρυσμενο για να βαλουν το μωρο:dry::dry:

εννοειται οτι ο θηλασμος δεν ειχε θεση σε ολη την ιστορια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου ποσο δικιο εχεις οταν λες "ποιος μεγαλωσε παιδια χωρις να ξενυχτησει"!μα τι ιασυνη κι αυτη,να γινουν ολα αμεσως,να μαθουν να κοιμουνται,να μην ειναι ζωηρα,να μην μας ενοχλουν κτλκτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"οταν σταματησεις να κουραζεσαι για τα παιδια, θα εχεις γερασει!"

Κουβεντα του αντρα μου οπου μου στηχησε!

Ζηστε τις στιγμες κουρασης με τα παιδια σας!

Μεγαλωνουν και θα αναπολειτε αυτες τις στιγμες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KI OΜΩΣ!!!!!!! ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ!!!!!! ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ 11 Η ΩΡΑ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΕ ΜΟΝΟ 2 ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΝΥΧΤΑ. ΕΦΑΓΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΗΚΕ!!!!!!!! ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!! ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ. ΛΙΓΟ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ!!! ΞΥΠΝΗΣΕ ΤΩΡΑ ΜΕ ΚΕΦΑΚΙΑ. ΘΑ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΟΥΛΑ, ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ!!!! ΕΧΩ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανοίξατε θέμα πιασαρικο

τρισευτυχισμένη διάβαζα τα ποστ σου και κάποια στιγμή είδα πόσο είναι το μωρό σου .ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΑΚΟΜΑ ,2 μηνών είναι !!!!!αν διαβάσεις και τα δυο βιβλία λένε αυτήν η μέθοδος να εφαρμόζετε σε μωρά πάνω από 6 μηνών και αυτές οι δυο μέθοδοι δεν είναι για μωρά που θηλάζουν γιατί ο θηλασμός ιδικά σε τόσο μικρά μωρά πρέπει να είναι ανεμπόδιστος .

μην το πάρεις σαν κήρυγμα ,έχω εφαρμόσει πολεσ τακτικές αλλά τις εφάρμοσα όταν πήγε 6 μηνών .ο λόγος είναι ότι πριν δεν έχουν συνείδηση τα μωράκια και δεν καταλαβαίνουν ότι είναι ξεχωριστά άτομα από εμάς και το να τα υποβάλεις σε κλάμα είναι πολύ ψυχοφθόρο γιαυτα .μετά τους 6 μήνες καταλαβαίνουν ότι η μαμά όταν φεύγει από το δωμάτιο υπάρχει κάπου αλλού .πριν νομίζουν ότι η μαμά και αυτά είναι ένα ,έτσι την έχουνε ΑΠΟΛΥΤΗ ανάγκη .

υπάρχουν μωρά με δυνατή προσωπικότητα (η έτσι θέλουμε να πιστεύουμε :laugh: )που δεν παίρνουν από τέτοιες μεθόδους .όπως υπάρχουν μωρά που δεν δέχονται πιπίλα (τα περισσότερα είναι αυτά που θηλάζουν γιατί έχουν άλλη πιπίλα).πως μπορείς να βάλεις ένα μωράκι να κοιμηθεί χωρίς να πιπιλάει κάτι η θα εχει πιπίλα η το στήθος .μωράκι που να κοιμάται χωρίς πιπίλα και χωρίς στήθος εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει και δεν έχω δει .όταν πιπιλάει το μωρό εκκρίνονται κάποιες ορμόνες που το χαλαρώνουν και έτσι κοιμάται γιατί δεν ξέρει ότι κλείνουμε τα ματάκια και χαλαρώνουμε (όπως εμείς) δεν το ξέρει αλλά και δεν μπορεί να το εφαρμόσει ακόμα .

η καλύτερη μέθοδος που έχω βρει είναι η The No-Cry Sleep Solution

την είχα εφαρμόσει όταν ήταν 6 μηνών και έπιασε .μου κρατείσαι ένα μήνα !!! μετά πήγαμε στο χωριό και βγήκε από το πρόγραμμα του και μετά αρχίσανε τα δόντια......

(θύμισε μου αν ξεχάσω ως το τέλος να βάλω το λινκ για να κατεβάσεις το βιβλίο είναι στα αγγλικά .)

εγώ προσωπικά δεν είμαι φαν (για μένα ) της λύσης να κοιμάμαι με το μωρό .δεν έχω να πω κάτι αρνητικό γιαυτο απλά εμένα δεν μου πάει δεν το θέλω .αυτές τις μέρες όμως που έβγαζε δόντια κοιμόμασταν μαζί και κοιμόταν παρά πολύ καλά !!!!χόρτασα ύπνο .αλλά δεν θέλω να το κάνω μακροπρόθεσμα .λόγο του ότι περνάμε δόντια και κοιμόμασταν μαζί εχει συνηθίσει τώρα και όταν τον βάζω μόνο του με αποζητά συνεχεία .ξυπνάει ανά 2 ώρες !!!αυτόν τον μήνα να πω την αλήθεια "τσατίστηκα " τόσο πολύ μαζί του που τον αφίσα και έκλεγε 2-3 φορεσ .

την πρώτη φορά έπιασε ξεσπούσε λίγο και μετά κοιμόταν κι μου έκανε πεντάωρα .μετά μας ήρθε ακόμα ένα δόντι ξανά κοιμηθήκαμε μαζί γιατί σπάραζε από τον πόνο ,τώρα δεν πιάνει το κλάμα ...τον πιάνουν τα νεύρα γιατί δεν κάνω αυτό που τον βοηθάει να κοιμηθεί .τις τελευταίες μέρες είδα ότι κοιμάται αρκετά καλά στον καναπέ κρεβάτι ,ξαπλώνουμε και οι δυο και θηλάζει ,τον παίρνει ο ύπνος και κοιμάται εγώ φεύγω να πάω στο δωμάτιο μου και αυτός κοιμάται για τρις ώρες μετά ξυπνάει λίγο ξανά πάω ξαπλώνω και σε 2-3 λεπτά ξανά φεύγω και συνεχίζει .

σκέφτηκα ότι του αρέσει που δεν τον κουνάω μέσα έξω από την κούνια ....αλλά δεν γίνε να κοιμάται μόνο στον Καναπε κρεβατι!!!εχω δυο μέρες που προσπαθώ να τον βάλω πίσω στην κούνια του και ξυπνάει ανά 2 ώρες και σκέφτομαι σοβαρά να ανοίξω μόνιμα τον καναπέ κρεβάτι και να τον βάλω στον τοίχο από την μια πλευρά και την κούνια από την αλλη για να μην φοβάμαι μην πέσει ...αλλά δεν είναι λύση αυτή .

θα μου πείτε γιατί δεν δοκιμάζω πάλι την μέθοδο που με βοήθησε στην αρχή ....δεν έχω αλλάξει κάτι κάνω όταν θέλω να κοιμηθεί στην κούνια του όλα τα βήματα αλλά αφού κοιμηθεί ξυπνάει .ξέρω όμως ότι δεν υπάρχει μια σταθερότητα κάθε βράδυ την μια κοιμάται στην κούνια του την άλλη στον καναπέ την άλλη στο κρεβάτι μου αλλά εχει μεγαλώσει και βγάζει δοντάκια και δεν μπορεί να υπάρχει μια ρουτίνα πάντα .

με όλα αυτά που γράφω θέλω να ου πω ότι τα μωρά αλλάζουν συνεχεία πρόγραμμα ανάλογα τι περνάνε κάθε μήνα ,μην περιμένεις από τώρα ιδικά να χει ένα πρόγραμμα .το να διαβάσεις ένα βιβλίο και να δεις τι πρέπει αν κανείς σε ένα τυπικό βράδυ είναι πάρα πολύ καλό έτσι καταλαβαίνεις και τις φάσεις του ύπνου που είναι πολύ διαφορετικές από τον δικό μας .να έχεις να μπούσουλα ναι αλλά μην νομίζεις ότι δεν θα αλλάξει τίποτα ποτέ .

όσο καλά και να το εχουμε ψάξει είμαστε άνθρωποι και μέσα στην κούραση μας και τα νεύρα (υπάρχουν κάποια φορεσ )δοκιμάζουμε και πράγματα που δεν τα δεχόμασταν εξ αρχής .βλέπουμε την συμπεριφορά των μωρών μας και τα προσπερνούμε .

έχω γράψει παρά πολλά .έχεις πολλά να περάσεις ακόμα ,είσαι στην αρχή .

αν μπορεί κάποια και μένα να που πει τα αρνητικά του να κοιμάται στον καναπέ κρεβάτι γιατί το βλέπω πολύ δελεαστικό …..

σου βάζω το λινκ

http://rapidshare.com/files/37612570...p_Solution.pdf

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το λινκ για κάποιο λόγο δεν πιάνει άμεσος δοκιμάστε να γράψετε στηνμπαρα (htt://) kai meta epikoliste thn dieuthinsh .

an palu den piasei epikinoniste me pm na brw alon tropo na sas to sthlw

ante oti nane grafw ellinika aglika kouloubaxata :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

KI OΜΩΣ!!!!!!! ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ!!!!!! ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ 11 Η ΩΡΑ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΕ ΜΟΝΟ 2 ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΝΥΧΤΑ. ΕΦΑΓΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΗΚΕ!!!!!!!! ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!! ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ. ΛΙΓΟ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ!!! ΞΥΠΝΗΣΕ ΤΩΡΑ ΜΕ ΚΕΦΑΚΙΑ. ΘΑ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΟΥΛΑ, ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ!!!! ΕΧΩ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ!!!!!!

Εφαρμοσες οδηγιες ή ετυχε? Οπως και να χει σε καταλαβαινω ειναι ενεση ζωντάνιας :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεεεερεεεες!!

Πωπω Αφροδιτη μου τι οιστρος(λογοτεχνικος) ηταν αυτος! :laugh:

Σε φανταστηκα(αφου σε ειδα προσφατα κ σε φωτο) με τα μαλλια πιασμενα πανω να γραφεις με τα ματια κολλημενα στην οθονη,τον Μανωλακη να σου φωναζει κ εσυ να λες"θα χασω τον ειρμο μου αγααααααπη μου!!!κανε νανι!!!" χαχαχαχχα(εσυ οιστρο κ εγω κεφακια!!!)

Συμφωνω με αυτο που λες με την αντιληψη των μωρων μεχρι 6 μηνων πως ειναι ενα με τη μαμα!Ισως γι'αυτο καποιοι παιδιατροι προτεινουν την "απομακρυνση" τους απο το κρεβατι των γονιων στους 6 μηνες!Εγω βεβαια διαφωνω γτ τοτε ειναι που συμβαινουν παρα πολλες (πιθανες) αλλαγες στη ζωη τους(εισαγωγη στερεων τροφων,δοντια,καθιστη θεση,μπουσουλημα) για να τους κανουμε ΚΑΙ αυτην την αλλαγη!

Και τιποτα δεν ειναι σιγουρο με ενα μωρο!Τπτ δεν ειναι σταθερο κ δεδομενο σε θεματα υπνου!

2 νυχτες κοιμηθηκε συνεχομενα 6 ωρες....Ευτυχως δεν το εδεσα κομπο!!!!Ευτυχως δεν αναρωτηθηκα τι εκανα διαφορετικα γτ αδικα θα πηγαινε ο χρονος μου!!! :P

Η καθε προσπαθεια για το "ονειρο θερινης νυκτος"-να κοιμηθουμε κ να χορτασουμε υπνο....Σιγουρα ειναι....απλα φιλοτιμη!!!

Εγω δεν πιστευω πως θα ξανασυμβει αυτο για τα επομενα...30-35 χρονια(μεχρι να ξεπεταχτουν λιιιιγο κ τα εγγονια μου! :P:P:P :laugh: )!!!

Απλως καποια στιγμη θα συνηθισουμε να κοιμομαστε λιγοτερες ωρες κ σπαστα κ να μας αρκει!!!

Αν δεν σου "ετυχε" υπναραδικο μπεμπακι....Μην την ψαχνεις!!!!

Για παρηγορια σκεφτειτε πως...Κατι καλο κανει το δικο σας νινι που δεν το κανουν καποια αλλα!!! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anastasia kapos etsi htan mono pou ekana tosh wra na to grapsw pou exasa poles fores ton irmo mou .

sthn arxh htan sto patoma kai epaize meta ekane skantalies kai sto telos griniaze giati hthele na koimithei ...teliosa otan koimithike telika . :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

htan mia psixotherapia giati eipa telika kapou ola osa skeutomouna gia oti pernaw .....

tha mou apantisei kanenas gia ton kanape giati to blepw para polu elkistiko na ton koimizw ekei ...einai kai diplo krebati otan anoigei!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

Εφαρμοσες οδηγιες ή ετυχε? Οπως και να χει σε καταλαβαινω ειναι ενεση ζωντάνιας :laugh:[/quote:21dbm7ox] ΕΦΑΡΜΟΣΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ! ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΡΑΣ ΝΥΧΤΑΣ, ΤΟΝ ΞΥΠΝΗΣΑ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝΚΟΥΝΗΣΑ ΡΥΘΜΙΚΑ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΟΝ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΚΑΛΑ ΞΕΓΕΛΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΜΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΙ ΕΤΣΙ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ 3ΩΡΟ. ΣΤΟ ΔΥΩΡΟ ΤΟΝ ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΑΚΙ-ΜΑΣΑΖΑΚΙ ΟΠΟΤΕ ΕΦΑΓΕ ΚΑΛΑ, ΧΟΡΤΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΥΠΝΗΣΕ ΓΡΗΓΟΡΑ!!! Α! ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΥΛΙΞΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΝ ΦΑΣΚΙΩΜΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΦΙΧΤΑ! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ πονεμένη ιστορία ο ύπνος!

Εννέα περίπου μήνες έχω διαπιστώσει πως τα μωρά αλλάζουν συνέχεια...

Εκεί που κοιμούνται όλο το βράδυ μετά απο λίγο ξυπνάνε.

Εμένα η μικρή μου περίπου στον τρίτο τέταρτο μήνα κοιμόταν σερί όλο το βράδυ.

Δεν κράτησε για πολύ βέβαια διότι συμβαίνουν πολλές αλλαγές στα μωράκια και αυτό τα κάνει να είναι κάπως ανήσυχα.

Τώρα ξυπνάει συνέχεια... Το έχω πάρει απόφαση. Την παίρνω στο κρεβάτι μου θηλάζει και την βάζω στην κούνια. Δεν θέλω να κοιμάται μαζί μας στο ίδιο κρεβάτι. Κάποια στιγμή συνηθίζει και ο οργανισμός σου και του αρκούν αυτές οι λίγες ώρες ύπνου.

Δεν συμφωνώ καθόλου με την τακτική "αφήνω το μωρό να κλάψει"

Το μωρό κλαίει γιατι σε έχει ανάγκη θέλει την αγκαλιά σου. Άλλωστε είναι τόσο μικρό...

Προσπάθησε τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι τις ώρες που κοιμάται.

Αυτά απο εμένα...

Εύχομαι καλή δύναμη και όλα να πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

anastasia kapos etsi htan mono pou ekana tosh wra na to grapsw pou exasa poles fores ton irmo mou .

sthn arxh htan sto patoma kai epaize meta ekane skantalies kai sto telos griniaze giati hthele na koimithei ...teliosa otan koimithike telika . :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

htan mia psixotherapia giati eipa telika kapou ola osa skeutomouna gia oti pernaw .....

tha mou apantisei kanenas gia ton kanape giati to blepw para polu elkistiko na ton koimizw ekei ...einai kai diplo krebati otan anoigei!!!

:) :laugh:

Εγω δεν το βρισκω κακο....Αφου εκει βολευεται το μωρο κ εσυ δεν εχεις φοβο πως θα πεσει...γτ οχι?

τα μονα αρνητικα που σκεφτομαι ειναι 1ον το οτι στο κρεβατακι θα πιανει τα καγκελα κ θα σηκωνετε κ ετσι θα εξασκειται χωρις φοβο...κ το 2ο....αδικα τα λεφτα του κρεβατιου του! :laugh: αν το ηξερες θα αγοραζες κατευθειαν εφηβικο!! :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to krebati tha kanei aposbesh ...sto deutero .tha eimai pio meletimenh kai etimopolemh :laugh: :laugh: :laugh:

den kserw ti tha kanw tha prospathisw kapoies meres akoma ....ston kanape nomizei oti koimomaste mazi ...ton ksegelaw .

oso gia na pianete uparxoun tosa tapezakia kai ala epipla ...

3 bradia pou ton koimiza ston kanape krebati eniotha oti tous apataw kai tous duo ...apo krebati se krebati olo to bradu ...kai sto tlos me eperne o upnos sto paidiko kai ksipnouse o mikros kathe mera me to xamoglo os ta aytia san na elege "ax koimithikame mazi tikala ,kalhmera"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΟΥΝΑΩ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΤΗΣ,ΔΙΝΩ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ,ΤΗΝ ΣΚΕΠΑΖΩ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

3 bradia pou ton koimiza ston kanape krebati eniotha oti tous apataw kai tous duo ...apo krebati se krebati olo to bradu ...kai sto tlos me eperne o upnos sto paidiko kai ksipnouse o mikros kathe mera me to xamoglo os ta aytia san na elege "ax koimithikame mazi tikala ,kalhmera"

χαχαχαχαχαχαχαχααχα εισαι απιστευτη!!!!!!!!!!!!!!

Με δυο αντρες σε ενα σπιτι...λαλησε η δολια μανα!χαχαχαχαχαχα

Ακου εκει τους απαταω κ τους 2!χαχαχαχαχαχχαχαχα

κ ξανα :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτούλα κι εγώ στην ιδια μοιρ με εσενα ειμαι. Εχουμε στο δωματιο της εναν καναπε που γινεται διπλο κρεβατι. Τον εχω μονιμως ανοιχτο. Ξαπλωνουμε εκει μεχρι να αποκοιμηθει και μετα τη μεταφερω στην κουνια. Αν ξυπνησει τη νυχτα παλι τα ιδια. Να σου πω την αληθεια με ευχαριστει αυτη η διαδικασια, εγω ειμαι πιο πολυ εξαρτημενη απο αυτην, απλα οταν ερθει το καινουργιο μωρο θα ειναι προβλημα. Πιστευω δε θα αργησω να της παρω κρεβατι. Την κουνια δεν τη θελει, κουτουλαει στα καγκελα και ξυπναει. Τα μεσημερια την αφηνω νακοιμηθει στον καναπε και φαινεται να κοιμαται καλυτερα εκει. Οταν ερθει ομως η καινουργια μπεμπα στο δωματι ο καναπες αναγκαστικα θα φυγει, οποτε μαλλον θα τη βαλω σε κρεβατακι.

Ρουλα κι εμενα κοιμοταν μονη της μεχρι 9 μηνων. Βγηκε ομως το πρωτο δοντακι, κοιμηθηκαμε αγκαλια γιατι ξυπναγε και ποναγε και αυτο ηταν... Το χασαμε το παιχνιδι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω νομιζω πως μεχρι 6 μηνων μπορεις να κουμανταρεις ενα μωρο...εμενα μεχρι πριν ενα μηνα ξυπνουσε για φαι 3-4 φορες κ νανι μετα

εχει ενα μηνα ομως που ξυπναει 259875596 φορες κ αν δε το βαλω στο στηθος γινετε ΧΑΜΟΣ ...

καθε βραδυ κοιμαμαι με τη ελπιδα οτι σημερα δε θα ξυπνησει :blink:

αλλα πουυυυ :(:(:(

ειμαι κομματια..κ που ειμαι ακομα...σε λιγοτερο απο μηνα γυρναω δουλεια...

επισης συμφωνω με τη φιλη αφροδιτη ..τα μωρα αλλαζουν συνεχως προγραμμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα απο την ημέρα που γεννηθηκε μεχρι κ σημερα 19 μηνων δεν κοιμάται πολλές ωρες.οταν ηταν βρεφακι ξυπνουσε 10 το πρωι κοιμοταν ενα 2ωρω το μεσημέρι κ μετα 11 το βραδυ.το ιδιο γινετε κ τωρα.κ δοντια βγάλαμε (οχι πολλά) κ γενικοτερα πολλά κάναμε αλλά ειναι το ιδιο,μονο 2 ιωσεις που ειχαμε περασει μας βγαλαν απο το συνηθισμένο.Εμεις ξαπλωνουμε στο κρεβατι, στον καναπέ ή κατω...κ κοιμάται μετα στην κουνια.αμα κοιμηθει δεν ξυπναει ούτε με κανονια (ουτε οταν ηταν πολυ μωρούλι κ τον θηλαζα σηκωνοταν 6 το πρωι ετρωγε κ κοιμοταν), απλα μεχρι να κοιμηθει ειναι λιγο περιεργα...αλλά μαλλον ειμαι τυχερη!!!κοιμάται ευτυχως δηλαδη που δεν ξυπναει την νυχτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΕ ΜΕΤΑ. ΕΓΩ ΚΟΥΤΟΥΛΑΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΣΑΚΙΡ ΚΕΦΙ. ΘΕΛΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΒΟΛΤΕΣ. ΑΜΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΓΙΝΕΤΕ ΧΑΜΟΟΟΟΟΣ!!!! ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΛΙΓΑΚΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΜΑΤΟΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΓΚΡΙΝΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!! ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΜΩΣ! ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ? :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο τρισευτυχισμενη που εγραψες τις συμβουλες του βιβλιου... χθες η μικρη κοιμηθηκε απο τις 9 εως τις 4:30!!!!! φυσικα ξυπνησε ο αδελφος της αλλα δεν πειραζει ενας ενας ... θα πετυχει. εγω ειμαι πεπεισμενη οτι ο υπνος ειναι και θεμα συνηθειας κι αν ακολουθεις καποιο σωστο συστημα θα σου πετυχει καποια στιγμη... καικαλα οταν εχεις ενα λες ενταξει θα ξυπνησω καποιες χ φορες οταν ομως εχεις 3 σαν κι εμας καλη ωρα και με μικρη διαφορα δεν γινονται τετοια πραγματα, τυχαινει καποια βραδια να μην κοιμομαστε σχεδον καθολου... μετα με τι δυναμη να ασχοληθεις με 3 παιδια μεσα στη μερα και την επομενη μερα και την επομενη κλπκλπ εγω ειμαι υπερ των βιβλιων αυτων αλλα μετα τον 6 μηνα ισως τα αφησω λιγο να κλαψουν. μεχρι τοτε ομως μια χαρα εινα οι υπολοιπες συμβουλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...