Μετάβαση σε περιεχόμενο

επιτέλους...


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Όπως έχω ξαναπεί πριν ακριβώς από ένα μήνα έχασα το μωράκι μου στη 13η εβδομάδα. Σήμερα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μου ήρθε περίοδος και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα κάνω τις περιβόητες εξετάσεις για να διαπιστώσουμε τι έφταιξε. Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι περίπου εξετάσεις είναι αυτές? έχω ψιλοαγχωθεί... είναι επώδυνες?

ευχαριστώ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φατσουλα καλησπερα σου,.....συγνωμη αλλα δεν ξερω τι εξετασεις πρεπει να κανεις...απλα ηθελα να ευχηθω μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα....μην αγχωνεσαι...ναι???φιλια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eirininik έγραψε:

φατσουλα καλησπερα σου,.....συγνωμη αλλα δεν ξερω τι εξετασεις πρεπει να κανεις...απλα ηθελα να ευχηθω μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα....μην αγχωνεσαι...ναι???φιλια...

σε ευχαριστώ πολύ eirininik μου και εσύ ότι επιθυμείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την 13 εβδομαδα το εχασα και εγω πριν 12 μερες και εγω εξετασεις και ψυχολογια χαλια.Εμενα ο γιατρος δεν μου ειπε να περιμενω την περιοδο,θα κανω εξετασεις για θρομβοφιλια καρυοτυπο και χρωμοσωματα.Μετα απο ποσο καιρο σου ειπε προσπαθειες ξανα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Ντάλια μου! λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου! και εμένα η ψυχολογία μου είναι πολύ χάλια παρόλο που έχει περάσει 1 μήνας. εμένα μου είπε ότι μετά από 1 μήνα ότι μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε αλλά για να κάνω αυτές τις εξετάσεις που θέλει πρέπει να μην είμαι έγκυος οπότε δεν ξέρω πότε θα ξεκινήσουμε να προσπαθούμε ξανά.

εσένα πότε σου είπε να προσπαθήσετε?

ελπίζω σύντομα και οι δύο να έχουμε ευχάριστα νέα

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΤΑΛΙΑ έγραψε:

μετα απο 2 μηνες οχι νωριτερα για να επανελθει το ενδομητριο εκανα αποξεση εσυ?

και εγώ έκανα απόξεση, αλλά κοίταξε τη μήτρα μου και μου είπε ότι όλα είναι μια χαρά και μετά μου είπε ότι θα έχω αναρρώσει πλήρως μετά από ένα μήνα και ότι θα μπορούμε να ξαναξεκινήσουμε. Αλλά όπως προείπα μας είχε ήδη ενημερώσει πως για τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω (δεν ξέρω ακόμα ποιες) πρέπει να μην είμαι έγκυος και μάλιστα θα πρέπει να περιμένουμε να καθαρίσω από την πρώτη περίοδο για να έχουν ηρεμήσει και οι ορμόνες μου (αν κατάλαβα καλά) και αφού έτσι πρέπει μου φαίνεται και εμείς μετά από κανένα δίμηνο από την ημέρα αποβολής θα ξαναξεκινήσουμε.

να πω την αλήθεια δεν περνάνε οι μέρες με τίποτα, πώς και πώς περιμένω να ξαναέρθει η στιγμή που θα ξανακάνουμε προσπάθειες.

είχαμε ξεκινήσει τότε έτσι χαβαλέ αλλά μας ηρθε με τη μια τότε το σποράκι. ελπίζω και την επόμενη φορά να σταθούμε το ίδιο τυχεροί. :):unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω κοριτσια 2 μηνες θα περιμενω δεν κρατιεμαι αλλο!την αλλη εβδομαδα περιμενω την πρωτη περιοδο!αντε να αρχισουμε να σβηνουμε μερες και να μας πανε ολα καλα αυτη τη φορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φατσουλα μου απο οτι ξερω ειναι πολλες εξετασεις αιματολογικες κυριως περισοτερες λεπτομεριες δεν ξερω

αλλα ηθελα να σου ευχυθω μεσα απο την καρδια μου οπως και στα αλλα κοριτσια να εχετε συντομα να μωρακι στην αγκαλια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!

μετα την αποξεση που εκανα,ο γιατρος ειπε να περιμενω ενα μηνα και μετα να προσπαθησουμε παλι για μωρο..παραλληλα μου συνεστησε να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια (ενα πακετο 8 διαφορετικων εξετασεων) που εκανα στο ΙΑΣΩ γιατι εκει ειναι ο γιατρος και τελικα αποδειχτηκε οτι πασχω απο θρομβοφιλια και θα το αντιμετωπισουμε με ενεσεις καθημερινα οταν με το καλο ξαναμεινω εγκυος..

αλλες εξετασεις δεν μου ειχε πει να κανω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασία μου τι κάνεις?

ευχαριστώ πολύ για τις ευχούλες σου, φιλάκια!!! :kiss:

marinax23 σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.

εμένα το μόνο που μου είχε πει είναι ότι θα μου κάνει έναν υπέρηχο από κάτω για να κάνει κάτι μετρήσεις αλλά σταμάτησε εκεί για να μη με αγχώσει παραπάνω. εχθές πήγα να κλείσω ραντεβού στο γιατρό και δεν τον είδα να τον ρωτήσω. το μόνο σίγουρο είναι ότι θα του πω να κάνω και τεστ παπανικολάου γιατί λόγω εγκυμοσύνης δεν πρόλαβα ή αν θες το παραμέλησα οπότε τώρα θέλω να τα κάνω όλα.

τι είναι όμως η θρομβοφιλία ή τέλος πάντων τι κακό κάνει?

φιλάκια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΤΑΛΙΑ έγραψε:

Και εγω κοριτσια 2 μηνες θα περιμενω δεν κρατιεμαι αλλο!την αλλη εβδομαδα περιμενω την πρωτη περιοδο!αντε να αρχισουμε να σβηνουμε μερες και να μας πανε ολα καλα αυτη τη φορα!

κοριτσάκι άντε να έχουμε σύντομα καλά νέα και οι δύο, φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θρομβοφιλια απ οτι καταλαβα ειναι οταν πηζει το αιμα και δεν υπαρχει σωστη ροη το προβλημα το λυνει ασπιρινη και ενεσεις.ειναι αιτιο αποβολων καιειναι κληρονομικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΤΑΛΙΑ έγραψε:

θρομβοφιλια απ οτι καταλαβα ειναι οταν πηζει το αιμα και δεν υπαρχει σωστη ροη το προβλημα το λυνει ασπιρινη και ενεσεις.ειναι αιτιο αποβολων καιειναι κληρονομικο.

αν είναι όντως κληρονομικό δεν νομίζω να το έχει κάποιος στην οικογένειά μου ή και στο σόι μου. αχ έχω ψιλοαγχωθεί για τις εξετάσεις και τα αποτελέσματα τους. ελπίζω όλα να πάνε καλά και απλά να ήταν ένα τυχαίο γεγονός. δεν μπορώ να σκέφτομαι κάτι κακό γιατί στεναχωριέμαι.

εύχομαι και σε σένα όλα να πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΤΑΛΙΑ έγραψε:

Φατσουλα επειδη ειμαι λιιιιιιιιιιγο ασχετη ας μου πει καποια για τις αιτησεις επαφων! :silly:

κοριτσάκι μου αν θυμάμαι καλά πρέπει απλά να πας τέρμα κάτω στο μήνυμα που σου έστειλα και να πατήσεις αποστολή. μάλλον δεν είμαι σίγουρη :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θρομβοφιλια ειναι η παθηση που σχετιζεται με την πηξη του αιματος..στην περιπτωση μιας εγκυμοσυνης,η θρομβοφιλια προκαλει θρομβους στον ομφαλιο λωρο και στον πλακουντα,με αποτελεσμα το εμβρυο να μη τρεφεται σωστα και να πεθαινει στην μητρα...

μετα την αποξεση και περιπου ενα μηνα μετα κι αφου ειχε ερθει η πρωτη περιοδος πηγα παλι στον γιατρο οπως μου ειχε πει κι εκανα υπερηχο για να δει πώς πηγαινα...ηταν ολα καθαρα μεσα και μου προτεινε να ξεκινησω και παλι προσπαθειες..

την περασμενη εβδομαδα κι αφου βγηκαν τα αποτελεσματα των εξετασων για την θρομβοφιλια μου μιλησε για κληρονομικοτητα..κι εγω απο οσο ξερω απο το οικογενειακο μου περιβαλλον δεν εχω ακουσει καποιον να πασχει απο αυτο..ομως υπαρχουν ανθρωποι που πασχουν και δεν το ξερουν..

τι να πω ρε κοριτσια...ειναι να τα "παιζει" κανεις με τα ιατρικα θεματα..

τα αποτελεσματα της αποξεσης εδειξαν ανωμαλια σε καποιο χρωμοσωμα..που σημαινε οτι το εμβρυο θα ειχε γενετικη ανωμαλια και απο οσα μου ειχε πει ο γιατρος,αυτο ακριβως θεωρειται τυχαιο γεγονος...

η θρομβοφιλια ηταν ασχετη με την γενετικη ανωμαλια του εμβρυου..

αν κανω λαθος κοριτσια ας με διορθωσει καποια...

φιλια και καλα αποτελεσματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα marinax23 και εγω εχω θρομωοφιλια δεν το γνωριζα και πριν 2 χρονια απεβαλα στο 2 μηνα μετα απο καποιες εξετάσεις το βρηκαμε και στην δευτερη εγκυμοσυνη που είχα απο τις αρχες του 2009 εκανα ενεσεις καθημερινα ολα πηγαιναν καλα αλλα ο Θεος μου επιφυλασε εκπληξεις και στον 6 μηνα που τον εκλεινα τον Ιουνιο 2009 το εχασα το αγορακι μου αλλα οχι απο την θρομβοφιλια αλλα τυλιχτηκε με τον ομφαλιο λωρο τωρα μετα απο 4 μηνες ανακαλυψα πως ειμαι παλι εγκυος και ελπιζω οτι ολα θα πανε καλα αυτη την φορα και βεβαια ενεσεις ξεκινησα παλι αμεσως.Δες λοιπον και εσυ αν θα πρεπει να κανεις ενεσεις οταν ξαναμεινεις εγκυος.Σου ευχομαι ολα να σου πανε καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μωρακια έγραψε:

καλησπερα marinax23 και εγω εχω θρομωοφιλια δεν το γνωριζα και πριν 2 χρονια απεβαλα στο 2 μηνα μετα απο καποιες εξετάσεις το βρηκαμε και στην δευτερη εγκυμοσυνη που είχα απο τις αρχες του 2009 εκανα ενεσεις καθημερινα ολα πηγαιναν καλα αλλα ο Θεος μου επιφυλασε εκπληξεις και στον 6 μηνα που τον εκλεινα τον Ιουνιο 2009 το εχασα το αγορακι μου αλλα οχι απο την θρομβοφιλια αλλα τυλιχτηκε με τον ομφαλιο λωρο τωρα μετα απο 4 μηνες ανακαλυψα πως ειμαι παλι εγκυος και ελπιζω οτι ολα θα πανε καλα αυτη την φορα και βεβαια ενεσεις ξεκινησα παλι αμεσως.Δες λοιπον και εσυ αν θα πρεπει να κανεις ενεσεις οταν ξαναμεινεις εγκυος.Σου ευχομαι ολα να σου πανε καλα.

κοριτσάκι μου λυπάμαι πολύ για όλα όσα τράβηξες!

εύχομαι να πάνε όλα καλά σε αυτή την εγκυμοσύνη σου και να κάνεις ένα πανέμορφο και υγιές μωράκι... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μωρακια έγραψε:

καλησπερα marinax23 και εγω εχω θρομωοφιλια δεν το γνωριζα και πριν 2 χρονια απεβαλα στο 2 μηνα μετα απο καποιες εξετάσεις το βρηκαμε και στην δευτερη εγκυμοσυνη που είχα απο τις αρχες του 2009 εκανα ενεσεις καθημερινα ολα πηγαιναν καλα αλλα ο Θεος μου επιφυλασε εκπληξεις και στον 6 μηνα που τον εκλεινα τον Ιουνιο 2009 το εχασα το αγορακι μου αλλα οχι απο την θρομβοφιλια αλλα τυλιχτηκε με τον ομφαλιο λωρο τωρα μετα απο 4 μηνες ανακαλυψα πως ειμαι παλι εγκυος και ελπιζω οτι ολα θα πανε καλα αυτη την φορα και βεβαια ενεσεις ξεκινησα παλι αμεσως.Δες λοιπον και εσυ αν θα πρεπει να κανεις ενεσεις οταν ξαναμεινεις εγκυος.Σου ευχομαι ολα να σου πανε καλα.

σε ευχαριστω για τις ευχες σου και ανταποδιδω με ολη μου την αγαπη!!!η Παναγια να ειναι κοντα σε σενα και το παιδακι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκια γεια σας!

πήγα χθες στο γιατρό μου για να κάνουμε τις εξετάσεις που μου είχε πει. κλείσαμε ραντεβού σε αιματολόγο για να τις κάνουμε. οι εξετάσεις αυτές είναι όπως μου είπατε για θρομβοφιλία και για άλλη μία ασθένεια παρεμφερή με τη θρομβοφιλία που δεν θυμάμαι πώς λέγεται. για να γίνει όμως αυτή η εξέταση πρέπει να περιμένω να τελειώσει και η επόμενη περίοδός μου και μετά να την κάνω γιατί λέει ο γιατρός ότι πρέπει να ηρεμήσει ο οργανισμός μου από την κύηση και γιατί αν την κάνουμε τώρα θα μας βγάλει αυξημένες τιμές στα αποτελέσματα που σημαίνει ότι θα είναι αναληθή. επίσης έδωσα αίμα σήμερα για να κάνουμε κάποιες άλλες εξετάσεις οργανικές, όπου δεν επηρεάζονται από τις ορμόνες και ότι αυτά τα στοιχεία που θα πάρουμε θα ισχύουν και ισχύουν πάντα το ίδιο και ότι και να γίνεί είναι το ίδιο καθ'όλη τη διάρκεια ζωής του καθενός. αυτές οι εξετάσεις γίνονται στο dna και θα πάρω τα αποτελέσματα σε ένα μήνα.

είμαι πάρα πολύ αγχωμένη για τα αποτελέσματα και η ψυχολογία μου και πάλι έχει πέσει πολύ. ο άντρας μου στεναχωριέται που με βλέπει έτσι και προσπαθεί να με ηρεμήσει αλλά δεν τα καταφέρνει.

αν μπορείται θα το ήθελα πολύ να με εμψυχώνατε... :blush::unsure::(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω αν τα κατάφερα με αυτή την εικόνα αλλά σου εύχομαι ΣΥΝΤΟΜΑ να ζήσεις μια τέτοια στιχομυθία με το μικρό σου και να μην ξέρεις και τι να του απαντήσεις.

Να θυμάσαι πως η ιατρική έχει προχωρήσει πάρα πολύ και όλες αυτές τις εξετάσεις τις κάνεις για να αποτρέψεις ένα μελλοντικό κακό. Οπλίσου με δύναμη και κουράγιο και ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ....τα καλύτερα για σένα έρχονται :kiss:

ότι θέλεις είμαι εδώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SAKOULINA έγραψε:

Να θυμάσαι πως η ιατρική έχει προχωρήσει πάρα πολύ και όλες αυτές τις εξετάσεις τις κάνεις για να αποτρέψεις ένα μελλοντικό κακό. Οπλίσου με δύναμη και κουράγιο και ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ....τα καλύτερα για σένα έρχονται :kiss:

Αυτό ακριβώς! Να έχεις εμπιστοσύνη στην επιστήμη και όπως έγραψε και η SAKOULINA ... ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ!

Σε φιλώ! :kiss:

Καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις σου! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @marinamanoulitsaκοριτσακι μου λυπαμαι πολύ και για εσενα😢 πάλι βιοχημικη βρε κορίτσι μου πφφφφ! Δεν ξερω τι να πω πραγματικά! Μη το βάζεις κατω κορίτσι μου γτ είναι πολύ σημαντικό που κανεις συλληψη φυσιολογικά και δεν χρειάζεσαι άλλες μεθόδους! Θα έρθει το μπεμπακι σου είμαι σιγουρη🙏
    • Κορίτσι μου λυπαμαι πολύ😢 ήταν βιοχημικη κορίτσι μου ότι και να έπαιρνες δεν θα βοηθούσε! Πέρασα και εγώ μια βιοχημικη τον Δεκέμβρη που μας πέρασε ακριβώς όπως εσυ η πρώτη χοριακη νου ήταν 9,9 και η δεύτερη αρνητικη  και έπειτα πολύ αίμα και πόνοι δυνατοί ! Ξεκινά καινούργιος κύκλος όποτε σφίξει δοντια σήκωσε ανάστημα και ξεκινά τις προσπάθειες και το μωρακι είναι στο δρομοοοοο❤️🙏
    • Με τίποτα κορίτσι μου δεν θα ήθελα να παρω την απόφαση ! Ούτε να το σκέφτομαι άλλωστε παρακάλεσα τον άγιο Εφραίμ που πήγα και του είπα πως αν είναι άρρωστο το μωρακι μου να το πάρει κοντα του🙏 ο γιατρός μου είπε πως θα είχε πολλα προβλήματα μιας και η αυχενική του ήταν πολύ αυξημένη  αλλά είχε υγρό και στην κοιλιτσα του και αν δεν παλινδρομουσε και ερχόταν στη ζωή θα είχε σοβαρά θέματα! Ευχαριστώ κοριτσάκι μου μακάρι η Τρίτη να είναι και η τυχερη🙏🤞🌈 Μακάρι κορίτσι μου μακαριιιιιιιιιιιι🙏❤️🌈 Ναι είναι σπάνιο σύνδρομο και έχει διάφορες μορφές ! Μπορεί πχ να είναι μόνο στείρο , να έχει αναπτυξιακά , νοητικά (σπάνιο), αλλά και παθολογικά όπως διαβήτη, αυτοάνοσα, αντίσταση στην ινσουλίνη , πρόβληματα στα αυτιά όπως ακοή ωτίτιδες κτλ αλλά και  ψυχοκοινωνικά θέματα. Τυχαίο γεγονός μας είπε και εμας μιας και οι καρυοτυποι μας βγήκαν φφσηολογικοι! Όπως τα λες κορίτσι μου συν αυτά που ανέφερα πιο πάνω! Τα πήρε ψηλά μαζί του για να μην ταλαιπωρηθούν το πιστεύω πολύ αυτό🙏 Σε ευχαριστώ πολύ για τα ομορφα λογια σου κορίτσι μου❤️ θα ανταμειφτούμε όλες μας και θα κρατήσουμε ένα γερό μωρακι στην αγκαλια μας❤️🌈 μπάντα αξία να είσαι είσαι κορίτσι μου🙏 με το καλό η βαφτηση και με το καλό το μπεμπακι σου το γλυκο ουράνιο τόξο σου🙏❤️🌈 Καλύτερα που σταμάτησε η καρδουλα από το κοριτσάκι μου δεν θα άντεχα να έρθει στη ζωή και να ταλαιπωριόνταν με τίποτα🙏 με το καλοοοοστη φίλη σου κοριτσάκι μου🌈 όλα να πανε υπεροχα❤️ Αχ κορίτσακι μου θα έρθει το ουράνιο τόξο μας θα το δεις🌈🌈 εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε☺️❤️
    • Ααα εντάξει τότε καλύτερα να έχεις κάποιον κοντά σου εκείνο το διάστημα είναι η αλήθεια  Ναι να πάρεις τηλ μακάρι να βρεις ραντεβού άμεσα.. εγω Τετάρτη θα πάω να με δει και πρέπει να παρω τον άλλο τηλ (τον ιδιώτη ) να του πω ότι λογικά θα σταματήσω να πηγαίνω σε αυτόν 
    • @Ioann89 μην το σκεφτεσαι. Ειναι πολυ αρχικο σταδιο. Κατι ηταν λάθος και δεν προχώρησε. Οση προγεστερονη και να επαιρνες δε θα αλλαζε κατι πιστευω. Μην κανεις τέτοιες σκεψεις. Θα μπορούσες καν να μην καταλαβεις οτι εχεις καθυστέρηση. Λογικα απο αυτο τον κυκλο κιολας θα μπορεις να ξανα προσπαθησεις. Κριμα ρε κοριτσι μου. Δεν εχω κατι αλλο να σου πω.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...