Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πως να την βγάλω;


Dmaria

Recommended Posts

Δε με βάφτισαν στο μοναστήρι.

Νομίζω πως επειδή το μοναστήρι είναι Πεντηκοστιανό (Παλαιοημερολογίτες).

Με βάφτισαν σε μια εκκλησία της Αθήνας και ανέφεραν μόνο το όνομα Ειρήνη.

Βέβαια με πήγαν στην εικόνα του μοναστηρίου και εκεί βρήκαμε και τη νονά.

Τα κάναμε όλα παραδοσιακά.

Να σας πω την αλήθεια όταν ήμουν μικρή δεν ξέραμε πότε γιόρταζε η αγία και γιόρταζα στις 5 Μαΐου.

Όταν όμως μεγάλωσα και έμαθα τα πόσα πέρασε η μαμά μου για να κάνει την αφεντιά μου, αποφάσισα να αλλάξω την γιορτή μου και τώρα γιορτάζω το καλοκαίρι.

Είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω για να την ευχαριστήσω!

Υπάρχει ένα μοναστήρι της αγίας και εδώ στην Κρήτη.

Κάθε χρόνο νηστεύω και πάω και κοινωνάω στη χάρη της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γίνεται να δώσεις όνομα Ειρήνη Χρυσοβαλάντου???Δε νομίζω....

Είτε το ένα είτε το άλλο........Στο μοναστήρι έτσι λένε πως πρέπει να ονομαστεί Χρυσοβαλάντω αλλά εγώ πιστεύω ότι δεν πειράζει την Αγία αν βγει Ειρήνη...

Η Αγία γνωρίζει το λόγο που ονομάστηκε το παιδάκι Ειρήνη και θα το προστατεύει.....

Και την αδερφή μου την τάξανε στην Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου γιατί οι γονείς μου είχανε πρόβλημα....έχουν και οι δυο στίγμα μεσογειακής αναιμίας και είχαν χάσει 3 παιδάκια πριν την Ειρηνούλα....Και όλα ήταν τέλεια και ούτε στίγμα δεν έχει η αδερφή μου...

Ούτε υπήρχε πρόβλημα στο να την ονομάσουν Ειρήνη.

Εξάλλου το τάμα είναι μεταξύ του γονιού και της Αγίας και όχι των μοναχών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η δικιά μου ιστορία έχει ως εξής : πριν από 2 χρόνια περίπου μετά από αρκετές προσπάθειες έμεινα έγκυος. Δυστυχώς στο τέλος του δεύτερου μήνα απέβαλα. Το σοκ ήταν πολύ μεγάλο αλλά ευτυχώς μπόρεσα και το ξεπέρασα. Τότε ήταν που μια φίλη μου μίλησε για την Αγ.Ειρήνη Χρυσοβαλλάντου. Επισκέφτηκα το μοναστήρι, πίστεψα με όλη μου την ψυχή έκανα την νηστεία και διάβαζα την παράκληση ΤΗΣ. Μετά έφαγα το μήλο. Με την 1η προσπάθεια έμεινα έγκυος και μάλιστα σε μη γόνιμες μέρες. Είχα μια πάρα πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη αλλά χάρη στην Αγ.Ειρήνη Χρυσοβαλλάντου και στον Αγ.Εφραίμ που είναι προστάτες μου τα κατάφερα! Τώρα έχω το κοριτσάκι μου!!!

Η μπεμπούλα μου γεννήθηκε στις 05-05-09. Την ημέρα που γιορτάζει η Αγ.Ειρήνη και ο Αγ.Εφραίμ.

Απλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας!!!Γι’ αυτό ρωτάω και την γνώμη σας για το όνομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dmaria έχεις τάξει τη μπεμπούλα σου στην Αγία Ειρήνη την Χρυσοβαλάντου και γεννήθηκε στην γιορτή της Αγίας Ειρήνης????

Και ρωτάς τι να κάνεις????Εννοείτε και με χίλια να την ονομάσεις Ειρήνη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτό θέλει η Αγία και πρέπει να το εκπληρώσεις το τάμα σου...είναι μεγάλη αμαρτία να μην το κάνεις....

Να σε ρωτήσω κάτι αν επιτρέπεται...η πεθερά σου και ο άντρας σου τι αποψη έχουν???Το χετε συζητήσει???

Είναι τέλειο να γιορτάζει της Χρυσοβαλάντου και να έχει γενέθλια της Αγίας Ειρήνης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dev141pr___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και το ξέχασα..........Ειρήνη-Χρυσοβαλάντου δεν γίνετε.

Ειρήνη-Χρυσοβαλάντω γίνετε....

Ειρήνη Χρυσοβαλάντου είναι η Αγία!!!!!!!!!!Και είναι μία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an esu aisthanese oti me to Eirini kaneis to tama sou tote na tin peis eirini kouklitsa ,suzitise to me ton antra sou,krima den einai na akoustei k to onoma tis manoulas tou mono stin ekklisia k pote ksana?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΤΟ ΤΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑΜΑ!ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΣΟΥ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΤΕ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ .ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΠΩΣ ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΘΑ ΤΟΝ ΠΟΥΜΕ ΧΡΗΣΤΟ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΕ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ.

ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΣΟΥ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΑΜΕ ΒΑΣΙΛΙΚΗ - ΝΕΚΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ.

ΒΑΣΙΛΗ ΛΕΓΑΝΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΣΕ ΑΤΥΧΗΜΑ ΑΡΚΕΤΑ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΝΕΚΤΑΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΤΑΞΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕ Η ΑΔΕΡΦΗ ΤΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΦΟΝΑΖΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΓΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟΙ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΙΟΡΤΑΖΕ Ο ΑΓΙΟΣ ΝΕΚTΑΡΙΟΣ ΠΗΓΑME ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΨΑΜΕ ΛΑΜΠΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΤΙΜΗΣΟΥΜΕ.

ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΙΧΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ.

ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eιρηνη - Χρυσοβαλαντου ΔΑΓΚΩΤΟ!!!!

θα τη φωναζεις Ειρηνη και θα γιορταζει και στις 5 Μαιου (λογο γενεθλιων) και στις 28 Ιουλιου!!! ;);)

Δε νομιζω πως και η πεθερα σου θα ηθελε απλα να μπει το ονομα της χωρις να ακουγετε.... :dry::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν διάβασα τι σου απάντησαν οι άλλες κοπέλες αλλά θα σου πω οτι όπως οι Άγιο κάνουν το χατίρι μας, μας ακούν και μεσιτεύουν στον θεό για εμάς και μας δίνει ένα μωράκι ,μετά το να το σκέφτεσαι είναι σαν να ακυρώνεις το θαύμα και να σου μπαίνει ή αμφιβολία ότι ίσως και να μην σε βοήθησε τελικά η Αγία Ειρήνη και αυτό θα ήταν αμαρτία και άδικο! Πάντως θα σου πω ότι μία φίλη μου που είναι 45 χρόνων εταξε στην αγία ειρήνη την χρυσοβαλάντου ένα μωρό και βγήκε κοριτσάκι,ήταν 44 όταν γέννησε και ήταν το πρώτο της παιδί μετά από κάποια χρόνια προσπάθειας και ενώ η γιατροί τις έλεγαν ακόμη και για δανεικό ωάριο και τέτοια!Αυτο συνέβει πριν 2 χρονια σχεδων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΤΑΜΑ ΕΚΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΦΩΝΗΣΕΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙ Ο ΙΕΡΕΑΣ...

ΨΑΞΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΔΥΟ ΟΝΟΜΑΤΑ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ!

ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΦΩΝΑΖΕΙΣ, ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΕΙΡΗΝΗ ΑΛΛΑ ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ ΤΟ ΒΑΛΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...