Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παλλίνδρομη κύηση- ερώτηση


Nasia

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Είμαι 33 ετών. Πέρυσι το Μαιο γέννησα το γιο μου και φέτος ξεκινήσαμε προσπάθειες για δεύτερο μωρό. Ακριβώς το Μάιο έμεινα έγκυος αλλά τελικά παλλινδρόμσησε η κύηση, με αποτέλεσμα τον ιούλιο να κάνω απόξεση. Η γιατρός δεν μου είπε να κάνω καμία εξέταση. Μου είπε απλά οτι ο Θεός προνοεί και έτσι το δέχτηκα σχετικά ψύχραιμα. Οχι πως έχουν περάσει τόσοι μήνες και δεν το σκέφτομαι....σαφώς και το σκέφτομαι, απλά ασχολούμαι με άλλα πράγματα για να ξεχνιέμαι. Εσείς τι εξετάσεις κάνατε? Διάβασα ότι κάποιες κοπέλες έκαναν εξετάσεις. Φοβάμαι μη μου ξανασυμβεί!! Επίσης, πόσο καιρό σας έχει πει ο γιατρός να περιμένετε για να ξεκινήσετε προσπάθειες? Εμένα μου είπε 6 μήνες...πολλοί δεν είναι?

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα,

μετα απο παλινδρομη και αποξεση τον Ιουλιο περιμενα τα αποτελεσματα της ιστολογικης που εδειξαν χρωμοσομικη ανωμαλια..

ο γιατρος το θεωρησε τυχαιο γεγονος κι ειπε οτι οι πιθανοτητες να ξανασυμβει ειναι πολυ λιγες..μου συστησε ομως να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας,πραγμα που εκανα και δυστυχως αποδειχθηκε οτι εχω θεμα θρομβοφιλιας..σημερα θα τον παρω τηλ να μου πει περισσοτερα..

μετα την αποξεση μας ειχε πει να απεχουμε για ενα μηνα και μετα παλι ελευθευρα...

ευχομαι να σου πανε ολα καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλό μήνα!

Και εγώ είχα παλίνδρομη στο πρώτο μου μωρό στα μέσα Σεπτεμβρίου. Η ιστολογική έδειξε χρωμοσωμιακές ανωμαλίες, δηλαδή τυχαίο γεγονός. Παράλληλα ο γιατρός μου έδωσε να κάνω και εξετάσεις θρομβοφιλίας οι οποίες τελικά ήταν θετικές και σε επόμενη εγκυμοσύνη θα πρέπει να ακολουθήσω αγωγή με ηπαρίνες. Μας συνέστησε να ξαναρχίσουμε προσπάθειες από τον επόμενο κύκλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nasia κορίτσι μου, καταρχήν λυπάμαι για την ατυχή κατάληξη της εγκυμοσύνης σου.. Ομοιοπαθούσα κι εγώ, έκανα απόξεση τον Αύγουστο, και ο γιατρός μου, όπως κι ο δικός σου, δε μου ζήτησε να κάνω περαιτέρω εξετάσεις. Μου είπε πως ήταν σίγουρα χρωμοσωμική ανωμαλία, δηλ. κάτι τυχαίο..Ίσως όταν έχεις ήδη φέρει στον κόσμο ένα παιδί υγιές, το θεωρούν υπερβολικό να σε βάζουν σε κυκεώνα εξετάσεων.. Με επιφύλαξη πάντα ό, τι σου λέω. Τώρα όσον αφορά στην αναμονή, μου είπε να ξαναξεκινήσω σε 3 μήνες. Καλή τύχη στις προσπάθειές σου από δω κ πέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεινα έγκυος τον Αύγουστο του 2008. Τέλος Σεπτεμβρίου παλλιδρόμησε. ο γιατρός είπε ελεύθερα μετά από δύο κύκλους. Εκάνα όλες τις εξετάσεις (810€) στο ΙΑΣΟ και μου βρήκαν θρομβοφιλία και αντιπατρικά. Έκανα εμβόλια , έμεινα έγκυος ξανά τον Αύγουστο (οι διακοπές βλέπεται) και αύριο μπαίνω (ελπίζω) στον τέταρτο παίρνοντας εκτός των άλλων ένα salospir κάθε μέρα και μια ένεση ηπαρρίνης. Επειδή είχε περάσει χρόνος από τότε που έκανα τα εμβόλια έκανα δύο δόσεις ακόμα στην αρχή και το τέλος του μήνα. Κάνω τον σταυρό μου να πάνε όλα καλά. Αν ο γιατρός σου σου είπε έξι μήνες κάτι θα ξέρει! Μην το βιαστείς για να έχεις σίγουρα αποτελέσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera koritsia perisi imoun k egw egkios kai eixa palindromisi kuisi sto mina panw distixos to apebale organismos mou.Giatros mou me epebale se oles tis exetaseis gia na doume an ipirxe kapoio problima kai doxato theo ola itan kala kathares xoris kanena problima.Episis ekane kai antras mou se periptosi mikrobiou alla den ipirxe tpt kathares kai autes apla mou eipe giatros oti tixainei kai episis exei auxithei to poso pou apoballoun pleon ginaikes.Apo ti mou eipe itan exomitrio distixos mou edwse kapoia xapakia k agwgi alla den mporesa na to kratisw...Episis mou eipe k emena na perasei kanena 6mino kai meta na meinw egkios...Xexasa na sas pw eimai pali egkios kai mpika 3mina doxato theo ola pane kala kai se liges meres tha dw mwraki mou eimai polu eutuxismeni... :) elpizw na min sas kourasa...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια!!πριν 2 χρονια εμεινα εγκυος και στον τριτο μηνα επαθα και γω παλλινδρομη κυηση και με απιστευτους πονους και παρα πολυ αιμοραγια πηγα στο νοσοκομειο για αποξιση.μετα απο απιστευτη ταλαιπορια και με ψυχολογια στο μηδεν μου γραφει η γιατρος μου μια λιστα εξετασεων και πακετο θρομβοφιλιας το οποιο εκανα και κοστισε συνολικα περιπου στα 1000ευρω.μου ειπαν οτι εχω θρομβοφιλια.εγω δεν μπορουσα να το πιστεψω και το εψαξα παρα πολυ μεχρι που τελικα αποδειχτηκε οτι δεν εχω τιποτα απολυτος απο δημοσιο νοσοκομειο. Με βαλανε σε μια διαδικασια για χρηματικους λογουσ φυσικα στο ιδιωτικο νοσοκομειο.Τωρα μετα απο 2 χρονια ειμαι εγκυος ξανα και ευχομαι να πανε ολα καλα για να κρατησω στην αγκαλια μου το μωρο μου που τοσο λαχταρω!!!Θελω να καταληξω οτι παλλινδρομη κυηση μπορει να κανεις χωρις να υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

roulaki29,δεν καταλαβα,εκανες εξετασεις,πηρες τα αποτελεσματα και ειχες θρομβοφιλια,και μετα σε αλλες εξετασεις που εκανες δεν ειχες;τελικα αυτη η θρομβοφιλια,που απο οτι καταλαβα,ξαφνικα,θα το χει το 50%των γυναικων(!),τι ακριβως ειναι;μηπως μας δουλευουν εντελως;τι να πω ρε κοριτσια,ΕΛΕΟΣ πια,εκμεταλευονται την επιθυμια μας να γινουμε μανες...αηδια καταντησε πια,δεν ξερεις ποιον γιατρο να εμπιστευτεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VASTER MOY EKANA ΕΞΕΤΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΕΚΑΝΑ ΞΑΝΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΟΤΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΕ ΧΤΥΠΟΥΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΟΝΑΣ.ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΥΨΗΛΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΞΑΠΛΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑ.ΑΠΛΑ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

roulaki29 σου ευχομαι τα καλυτερα,με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου αγκαλια!απλα ειμαι πολυ μπερδεμενη γιατι περασα πολλα και δεν εχω πλεον αλλη ανοχη,για τις παπαριες του καθε γιατρου,ειμαι πολυ απογοητευμενη απο οσους εχω παει και δεν ξερω τι θα κανω...δεν εμπιστευομαι κανεναν πλεον.Βεβαια πιστευω πως υπαρχουν και ανθρωποι γιατροι,απλα δεν μου τυχε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VASTER ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΕΙΜΑΙ 6ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΛΙΓΑΚΙ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΜΗ ΜΟΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ.ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ!!!!! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...