Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χαλί ή μοκέτα για βρεφος;


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Ο Φοιβάκος κοντεύει 6 μηνών και σιγά σιγά κάνει κινήσεις για να μπουσουλήσει και θέλω να στρώσω κάτι στο σαλόνι από άκρη σ' άκρη για να τον εχω να προπονείται άφοβα. Το πάτωμά μας είναι ξύλινο. Διάβασα πως οι μοκέτες έχουν κάποιο υλικό που είναι επικινδυνο για τα παιδιά. Έχει να κάνει με το υλικό που βάζουν από κάτω για να μη γλιστράει, αν κατάλαβα καλά. Από την άλλη, ένα μαλλινο χαλί βγάζει πολύ χνούδι. Τελικά τι είναι και ασφαλές για το παιδί και πρακτικό? Μοκέτα, χαλί και από τι υλικό????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω επειδη δεν τα συμπαθω γενικοτερα τα χαλια, εχω βαλει ενα μεγαλο παπλωμα με μια χρωματιστη παπλωματοθηκη στο πατωμα.

Μολις στρωσω τα χαλια θα το στρωνω απο πανω για να μην ακουμπαει στο χαλι.

Απο αποψη καθαριοτητας ειναι σουπερ γιατι το τιναζεις πιο ευκολα και βγαζεις οσο συχνα θελεις για πλυσιμο.

Το χαλι δεν μπορεις να το πλενεις συνεχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που λες για τη μοκέτα δε το ήξερα :huh:

Μέχρι τώρα πίστευα ότι είναι καλύτερη απ' την άποψη ότι δε βγάζει χνούδια και δε γλυστράει.

Ότι κι αν στρώσεις μπορείς να βάλεις από πάνω κάτι (όπως λέει και η lovie) για να μην έρχεται σε επαφή με το μωρό.

Εγώ από πάνω είχα στρώσει μια πικέ κουβέρτα :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αποτι ξερω γενικα χαλια μοκετες κτλ επειδη μαζευουν σκονη,ακαραια(ετσι γραφονται;; :huh: )μικροβια κτλ και δε καθαριζονται καλα ειναι καλο να αποφευγονται στα μωρα.. :unsure:

Η μοκετα παντως ειναι το καλυτερο αλλα πρεπει να ειναι πολυ καλης ποιοτητας και μπορεις να την καθαριζεις με ατμοκαθαριστη! ;)

Εγω του πηρα απο το τζαμπο αυτο:

που ειναι απο αφρολεξ(για να μη χτυπαει οταν πεφτει) και το καθαριζω με βετεξ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσια, καλα ολλα αυτα!

Η μικρη μου, μπουσουλαει.

Ποσο μπορω να την περιορησω σε ενα κομματι παπλωμα η αυτο με το αφρολεξ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tonia28 έγραψε:

Αποτι ξερω γενικα χαλια μοκετες κτλ επειδη μαζευουν σκονη,ακαραια(ετσι γραφονται;; :huh: )μικροβια κτλ και δε καθαριζονται καλα ειναι καλο να αποφευγονται στα μωρα.. :unsure:

Η μοκετα παντως ειναι το καλυτερο αλλα πρεπει να ειναι πολυ καλης ποιοτητας και μπορεις να την καθαριζεις με ατμοκαθαριστη! ;)

Εγω του πηρα απο το τζαμπο αυτο:

PA160366-9b18f98fdc7347283fa7c1ed62d39c39.JPG

που ειναι απο αφρολεξ(για να μη χτυπαει οταν πεφτει) και το καθαριζω με βετεξ..

Τόνια το έχουμε κι εμείς αυτό το ''μαγικό''χαλάκι,όπω λέει και ο γιος μου ;) Τους το πήρα όταν η μικρή μου ξεκίνησε το μπουσούλημα,αλλά ομολογώ πως τώρα που μεγάλωσαν τους αρέσει περισσότερο :) Τότε δεν το είχαμε χρησιμοποιήσει πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινου αυτο γινεται οσο μεγαλο θελεις! ;) κανουν 5ευρω τα 10 κομματια.. Αλλωστε δε μπορεις να στρωσεις σε ολο το σπιτι απο ακρη σε ακρη χαλια οποτε οτι και να βαλεις θα πηγαινει και στο πατωμα..

Βασουλα σιγουρα οταν μεγαλωνουν τους αρεσει πιο πολυ γιατι..μπορουν να το διαλυσουν!!! :P :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ, βρε τονια, μοκετα περα ως περα εχω τον χειμωνα!

Σκεφτομαι να παρω ατμοκαθαριστη!

Δεν θα την παλαιψω, με το παιδι να μπουσουλαει και να μην βγαζουν αρκετοι τα παπουτσια τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι οι μοκέτες είναι πολύ ανθυγειινές ακόμη και για εμάς τους μεγάλους και δημιουργούν πολλά προβλήματα στο αναπνευστικό. Τα πιό υγειινά είναι τα χαλιά 100% μάλλινα.

Την ιδέα με το πάπλωμα και μία παπλωματοθήκη βαμβακερή 100% τη βρίσκω πολύ καλή. Γενικά ότι περιέχει συνθετικό δεν είναι καλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινου παρε τοτε ενα ατμοκαθαριστη και θα σωθεις!δεν ειναι πολυ ακριβοι και τελειωνεις στο τσακ-μπαμ! ;)

Μαρουλακι υπαρχουν καποιες μοκετες για παιδια πολυ καλες αλλα δε ξερω που τις βρισκεις...φανταζομαι σε μαγαζια με χαλια.. :unsure:

Για τα χαλια εχεις δικιο,αλλα τα ολομαλλα μας ειχαν πει οτι χαλανε με τα πολλα πλυσιματα και απαγορευεται ζεστο νερο+ατμοκαθαριστης..ασε που ειναι πανακριβα... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμείς στο δωμάτιο του εχουμε μοκετα εμενα μ'αρεσει καλυτερα γιατι δεν μαδαει...κ ρητός κανονας για μας στο σπιτι με τα χαλια κανεις με παπουτσια ας ειναι κ γιορτη κ οτιδηποτε κ σε οποιον δεν αρεσει να φυγει να παει αλλου... :silly: :silly: :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, τους το εχω πει!

Οι δικοι μου, ενταξει, αλλα οι ξενοι?

Εγκεφαλικο μου ερχετε καθε φορα που σκεφτομαι τι τραβηξα!

Καθε φορα, επλενα τοπικα τα χαλια!

Καλα, δεν το καταλαβαινουν?

Πατημασιες απο λασπες καθαριζα την προηγουμενη φορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μama to be καλησπερα.

Εγω στο σαλονι εχω 2 μεγαλα χαλια (μισο μαλλι-μισο ακρυλικο).Μαλιστα ειναι και πανεμορφα :laugh: ειδικα αυτο με τις μαργαριτες!Στο δωματιο του εχω μια γλυκια μοκετα απο ακρη σε ακρη με τον τουιτι η οποια εχει ψιλο πελος.(και αυτο γιατι οσο πιο χοντρη τοση σκονη μαζευει).

Μην αγχωνεσαι, οποτε θα καλεις κοσμο μετα θα σκουπιζεις καλα και δεν θα εχεις προβλημα.Το πολυ πολυ παρε ενα καλο χαλακι στην πορτα για να τα σκουπιζουν καλα.Οπως κ η ιδεα με το κουβερτακι ειναι καλη και την εφαρμοζω απο τον πρωτο μου γιο.

Κοριτσια για μενα το να καλεσω καποιον στο σπιτι μου και να του πω βγαλε τα παπουτσια σου το θεωρω μεγαλη αγενια(για μενα παντα μιλαω).Καποιος μπορει να μην νοιωθει ανετα χωρις παπουτσια, το εχετε σκεφτει?πχ μπορει να βρωμανε τα ποδια του :P η να εχει τρυπιες καλτσες :S

Παντως πλακα πλακα μου εχει τυχει να με καλεσουν σε σπιτι κ οταν βγηκα στη βεραντα(η οποια δεν ειχε νερα η λασπες) ο οικοδεσποτης μου εφερε ενα ζευγαρι παντοφλες.Ημουν και στο μηνα μου και το να σκυψω ηταν δυσκολο.

Δεν ξαναπηγα αλλα ουτε και τους ξανακαλεσα.Και αυτο γιατι θεωρω οτι οταν καλεις κοσμο τον καλεις οπως ειναι.Αν φοβασαι μην με καλεις!

Δεν παθαινουν τιποτα τα παιδια, σκουπιστε καλα μετα με μια καλη σκουπα και θα ειστε οκ.Με την ιδια λογικη μπορουμε να τους λεμε να αλλαζουν και ρουχα για να μην μας λερωσουν τον καναπε γιατι καθονται τα μωρα.

Φιλικα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Χαρα μου εννοειτε αλλα υποθετω οτι η Bikxar ελεγε για τα δωματια των παιδιων...ε δεν ειναι αναγκη να πατανε τα χαλια των παιδιων! ;)

Καλα υπαρχουν και πολλοι αναισθητοι που ερχονται λασπωμενοι και δε σκουπιζουν ουτε τα ποδια τους στο χαλακι... :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, δε το λεω για τη bixkar, γενικα το λεω γιατι μου εχει τυχει και εμενα.Στο σπιτι μου σπανια μπαινουν στα δωματια.Εγω μιλαω για το σαλονι.

Για αναισθητους δε ξερω, δε μου εχει τυχει...ακομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα επειδη πάντα ερχονται πολυ κοντινοι κ δοξα το θεο αρκετοι τα βγαζουν εξω κ κανεις δεν εχει προβλημα ισως επειδη ειναι ο πρωτος κ ο μοναδικος στην οικογενοια κ στους φιλους ολοι το κανουν απο μονοι του τα βγαζουν στη πορτα εχω ειδικο καλαθακι κ για τους φιλους μας εχω παντοφλακια καλα για τουσ γονεις μου δεν το συζητω απο κατω μην σου πω τα βγαζουν...αλλα κ στις γιορτες μας αλλα κ την πρωτοχρονια που καναμε ρεβεγιον επειδη ηταν οι γονεις κ η φιλοι ολοι ξυπολυτοι με τις τρενδυ καλτσουλες τους μονο στην βαπτιση επειδη ειχαν ερθει κ αλλοι τα εβγαλα εντελος τα χαλια για να μην προσβαλω κανεναν...

Εγω θεωρω πιο πολυ αγενεια να πατησει καποιος που μπορει να εχει πατησει σκατα(συγνωμη κιολας)η λασπες κ εκει να κατσει το παιδι μου η να εχει τα παιχνιδια του,κ για αυτο λεω οποιος εχει προβλημα να φυγει να παει αλλου...ισως να μαι κ απο τις τυχερες βρε κοριτσια κ δεν εχω προβλημα σε αυτο τι να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις ειχαμε χαλια στο σπιτι αλλα παντα εστρωνα κατω σεντονακια, κουβερτακια και παπλωματακια για να μην ακουμπαει ο μικρος στα χαλια...! Ευτυχως δεν μπουσουλησε σχεδον καθολου, περπατησε σχεδον αμεσως...!!!

Μια φορα που με ειχε καλεσει μια φιλη μου στο σπιτι της, εγω τοτε δεν ειχα ακομα μωρο εκεινη ειχε, μου ειχε πει να βγαλω τα παπουτσια και ομολογω πως μου ειχε κακοφανει πολυ...! Τωρα ομως βλεπω πως δεν ειχε και πολυ αδικο... απο την αλλη ομως οσοι ειδικα δεν εχουν μωρα, δεν καταλαβαινουν και δεν μπορεις να τους υποχρεωσεις να βγαζουν τα παπουτσια...!!!

Γι'αυτο κι'εγω, επειδη εχω και ατομα στο στενο μου κυκλο που δεν προκειται να τα βγαλουν, απο το να τσακωθω μαζι τους, κοιταω να προστατευσω το παιδι μου με αλλους τροπους...!!! Οπως για παραδειγμα να στρωσω ενα σεντονακι... βεβαια τωρα πια δεν εχει τετοια αναγκη... μεγαλωσε και καθεται και στον καναπε...! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις στο παιδικο εχουμε βαλει χαλι και οτι ειναι ακαλυπτο εχουμε παρει τα παζλ απο αφρολεξ του τζαμπο.σωτηρια ειναι τα ατιμα!!!!στο υπολοιπο σπιτι χαλια.οσο ηταν μικρος γυρω στου 6-7 μηνες ειχαμε πολυ καλους φιλους τα παπλωματα στρωμενα κατω βεβαια ηταν καλοκαιρι αλλα ειχαμε γινει κολλητοι :P-μετα αρχισαμε το μπουσουλημα εκει ηταν τα δυσκολα γιατι πηγαινε και στα πιο απιθανα μερη μεσα στο σπιτι :dry: ευτυχως 10 μηνων περπατησε και σωθηκαμε :laugh: !!!οσο για τα παπουτσια οι πιο κοντινοι τα βγαζουν χωρις να τους πουμε τιποτα ενω οι πιο απομακρυσμενοι βλεποντας οτι τα εχουμε εξω απο το σπιτι ρωτανε"να τα βγαλουμε και εμεις?"εννοηται πως δεν χανω ευκαιρια και απανταω "αμα θελετε!!!" :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως κορίτσια δεν υπάρχει περίπτωση να πω σε κάποιον να βγάλει τα παπούτσια του στο σπίτι μου..ντρέπομαι πολύ..απλά βάζω εκτός από το πατάκι στην εξώπορτα και ένα ακόμα μέσα μόλις μπάινουν..

Στον παιδότοπο του μικρού που έχω μοκέτα τα παιδάκια που έρχονται τα βγάζουν τα παπουτσάκια τους..

Στο δωματιό του όταν γεννήθηκε βάλαμε ένα χαλάκι ολόμαλλο το οποίο είναι μικρό και βγαίνει εύκολα για να καθαρίζω και από κάτω..δεν συμφωνώ με την μοκέτα, ειδικά από άκρη σ'άκρη, όταν υπάρχει πάτωμα ξύλινο από κάτω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!απο ακρη σε ακρη δεν βαζουμε,καλο ειναι να "αναπνεει",ο χωρος,ετοιμασου για πολυυυυ σκουπα :laugh: και καλο θα ηταν εκει που παει το παιδι να μην πατατε με τα παπουτσια. Απο οτι ξερω ουτε ολομαλλο χαλι βαζουμε.Υπαρχουν μοκετες καλης ποιοτητας,κοιτα να εχει καποιο παχος ετσι ωστε να γλιτωνει τα χτυπηματα.Εμεις ολο το καλοκαιρι δεν τη βγαλαμε και εχουμε γλιτωσει πολλα χτυπηματα ετσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bikxar έγραψε:

εμείς στο δωμάτιο του εχουμε μοκετα εμενα μ'αρεσει καλυτερα γιατι δεν μαδαει...κ ρητός κανονας για μας στο σπιτι με τα χαλια κανεις με παπουτσια ας ειναι κ γιορτη κ οτιδηποτε κ σε οποιον δεν αρεσει να φυγει να παει αλλου... :silly: :silly: :P

χαχα!σωστη σε βρισκω! στην αρχη στραβωνουν λιγο αλλα τους περναει.εχω μαλωσει με μια θεια γι αυτο το λογο,ειχε το χουι να μπαινει στο δωματιο με τα παπουτσια της και μαλιστα μου ειχε ερθει απο βολτα στο κεντρο...που πας ρε Καραμητρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

bikxar έγραψε:

χαχα!σωστη σε βρισκω! στην αρχη στραβωνουν λιγο αλλα τους περναει.εχω μαλωσει με μια θεια γι αυτο το λογο,ειχε το χουι να μπαινει στο δωματιο με τα παπουτσια της και μαλιστα μου ειχε ερθει απο βολτα στο κεντρο...που πας ρε Καραμητρο?[/quote:o31tms4b]

πες τα συμφωνω κ εγω μαζι σου κ σου δινω κ καρματακι!!!!!!!!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...