Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΕΡΠΑΤΟΥΡΑ-ΣΤΡΑΤΑ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΑΛΑΤΕ Η ΒΑΖΕΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΠΕΡΠΑΤΟΥΡΑ?

ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ?

ΑΛΛΑ ΤΙ ΠΑΘΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ?

ΛΕΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ρωτησα την παιδιατρο μου ειπε οτι δεν το προτεινει και αν επιμενω και θελω τοτε το παιδια θα πρεπει να εχει περπατησει πολυ καλα και μονο του και να ειναι σταθερο και μετα να μπει στην στρατα γιατι κατι παθαινουν τα ισχια τους (αλλα δεν θυμαμαι πως το ειπε)...οπως καταλαβαινεις σε αυτη την φαση δεν εχει νοημα να βαλεις την στρατα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακι εμεισ την βαλαμε κοντα στον 9ο στην στρατα, οταν ρωτησα την γιατρο μου ειπε αν θεσ βαλτην αλλα να ξερεισ θα αρχιζει να περπατησει.

η μικρη μπουσουλησε 11 μηνων και 12 μηνων περπατησε..

δεν ξερω αν επαιζε ρολο η στρατα παντως την καταχαρηκε για 1,5 μηνα τησ αρεσε που πηγαινε μονη τησ απο δωματιο σε δωματιο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστευω οτι εχει να κανει με το παιδι, και ποσο ετοιμο ειναι!

Η μεηαλη ηταν ποιο μαλθακο κοριτσι και την εβαλα στον 8 μηνα!

Το νινι μου τωρα, απο μικρο πολυ νευρικο και φαινοταν ποσο αναπτυγμενο στις κινησεις του ηταν.

Την εβαλα στον 6 μηνα! :blush:

Οχι για πολυ, αφου στον 7 μηνα μπουσουλισε και τωρα την εχουμε για ντεκορ! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο γιατρος μου την ειχε απαγορευσει και λογω των ατυχηματων και οτι μπορει να περπατησει αργοτερα δηλαδη να τεμπελιασει

μια φορα τον εβαλα σε μια γιορτη που ειχαμε παει εκανε λιγο οπισθεν και νευριασε ηθελε ελευθερια κινησεων και δεν μπορουσε

ετσι μπουσουλισε μονος του 11 μηνων αρχησε να σηκωνεται και να περπαταει και τωρα πια 15 μηνων κανει τα πρωτα του βηματα μονος του πλεον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η μιικρη μου μου ειναι πολυ σφιχτο μωρο

δεν ξερω τι να κανω

μπεμπουλης περπατησε ο μικρος σπυρακος ε?

μπραβο τι καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω κι'εγω με την ΜΙΤΣΙ 2, οι γιατροι λενε πως κατι παθαινουν τα ισχια τους και μετεπειτα τα ποδια τους γινονται λιγο ζαβα, εχουν μια καμπυλη,... αλλα τι επαθαν τα παιδακια που μπηκαν σε περπατουρα αν το σκεφτουμε? παρ'ολ'αυτα οι περισσοτεροι γιατροι δεν τα συστινουν... βασικα γιατι πιεζονται τα ποδια ενω δεν ειναι ακομη ετοιμα να σταθουν, αλλα οπως ειπαν αλλες κοπελες αργοτερα δεν πειραζει...

η αποφαση ομως ειναι δικια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!! ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ Κ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ Κ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΤΕΜΠΕΛΙΑΖΟΥΝΕ ΓΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΧΑΛΑΡΟΝΟΥΝ ΤΑ ΙΣΧΥΑ Κ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΥ ΖΩΗΡΗ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ Κ ΗΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΘΕΛΑΝΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΙΧΑΝ ΤΡΛΑΘΕΙ :silly: :lol: ΤΗΝ ΒΑΛΑΜΕ 6,5 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΙΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΦΩΝΑΖΕ ΓΕΛΑΓΕ ΕΙΧΕ ΞΕΤΡΕΛΑΘΕΙ :laugh: :woohoo: :lol: :silly: Κ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΣΤΡΑΤΑ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΓΕ ΤΗ ΣΤΡΑΤΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΤΗ ΘΕΛΕΙ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ Κ ΚΑΝΕΙ ΒΗΜΑΤΑΚΙΑ ΠΑΕΙ ΓΥΡΟ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙ ΤΟΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ ΑΠΛΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΜΕΤΡΟ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ Κ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ Κ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μας οχι μας ειπε η γιατρος. Τον εβαζα για ενα 15λεπτο τη μερα οταν ηταν σχεδον 11 μηνων και ειχε ξετρελλαθει που μπορουσε να παει μονος του,αλλα μου χε σακατεψει τα ποδια,επεφτε πανω μου συνεχεια :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

εμενα ο γιατρος μου την ειχε απαγορευσει και λογω των ατυχηματων και οτι μπορει να περπατησει αργοτερα δηλαδη να τεμπελιασει

μια φορα τον εβαλα σε μια γιορτη που ειχαμε παει εκανε λιγο οπισθεν και νευριασε ηθελε ελευθερια κινησεων και δεν μπορουσε

ετσι μπουσουλισε μονος του 11 μηνων αρχησε να σηκωνεται και να περπαταει και τωρα πια 15 μηνων κανει τα πρωτα του βηματα μονος του πλεον

εφυγε και ο Σπυρος!βαβαβουουουουμμμμμμ!!!! :laugh: :laugh: καλο ξεπατωμα Αναστασακι!! :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν και η δικη μας παιδιατρος μας απογορευσε την στρατα μας φανηκε πολυ περιεργο γιατι κι'εμεις το ειχαμε δεδομενο... ψαξαμε λοιπον στο ιντερνετ και μαθαμε οτι η στρατα δεν ευθυνεται μονο για διαφορα ατυχηματα μεσα στο σπιτι (πολλες μαμαδες βαζουν τα παιδια στην στρατα και νομιζουν πως ξενοιαζουν), αλλα επισης κανει κακο στα ισχυα των παιδιων... στον Καναδα την εχουν απαγορευσει και τωρα και στις ΗΠΑ και επισης αργουν να περπατησουν...!

Τελικα δεν τον βαλαμε τον μικρο καθολου σε στρατα, του εστρωνα κατω για να ειναι μαλακα και τον αφηνα να στηριζεται στα ποδια του και στις δικες του δυναμεις... οποτε ετσι δυναμωσαν τα ποδαρακια του γρηγορα και 10μιση μηνων περπατησε χωρις να κρατιεται...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΜΑΣ Ο ΠΙΑΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΠΕΡΠΑΤΟΥΡΑ!!ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΠΛΑΤΗ,ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ τη βάζω στη στράτα εδώ κι ένα μήνα...Δηλαδή από 5 μηνών...Ο παιδίατροςήατν αντίθετος μόνο και μόνο επειδή υπάρχει ο κίνδυνος ατυχήματος..Για κανέναν άλλο λόγο...Μου είπε ότι όλα αυτά που λένε ότι αποκτούν πρόβλημα στα ποδαράκιατους κλπ είναι απλώς βλακείες...Πάντως μου ξεκαθάρισε ότι δε θα τη βοηθήσει να περπατήσει πιο γρήγορα...Αυτά!!!!

Εγώ τη βάζω, η ίδια τρελαίνεται από τη χαρά της, γυρίζει όλο το σπίτι, πατάει κανονικά τα ποδαράκια της και κάθεται κάτω μόνο ότσαν κουράζεται...Βέβαια θέλει πολύ προσοχή...Δεν την αφήνω στιγμή μόνη της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula16 έγραψε:

Κορίτσια εγώ τη βάζω στη στράτα εδώ κι ένα μήνα...Δηλαδή από 5 μηνών...Ο παιδίατροςήατν αντίθετος μόνο και μόνο επειδή υπάρχει ο κίνδυνος ατυχήματος..Για κανέναν άλλο λόγο...Μου είπε ότι όλα αυτά που λένε ότι αποκτούν πρόβλημα στα ποδαράκιατους κλπ είναι απλώς βλακείες...Πάντως μου ξεκαθάρισε ότι δε θα τη βοηθήσει να περπατήσει πιο γρήγορα...Αυτά!!!!

Εγώ τη βάζω, η ίδια τρελαίνεται από τη χαρά της, γυρίζει όλο το σπίτι, πατάει κανονικά τα ποδαράκια της και κάθεται κάτω μόνο ότσαν κουράζεται...Βέβαια θέλει πολύ προσοχή...Δεν την αφήνω στιγμή μόνη της!

καλα τι παιδι εχεις!!!!!!!!!1

μπραβο

μπορω να πω πως μπερδευτηκα περισσοτερο τωρα

ακομα δεν ξερω τι να κανω

θα δω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς ο παιδίατρός μας μας είχε απαγορεύσει τη στράτα δια ροπάλου για τους λόγους ότι κάνει κακό στα ισχιά του παιδιού και επίσης τα παιδιά αργούν περισσότερο να περπατήσουν και πολλές φορές μαθαίνουν να περπατάνε στις μύτες των παιδιών. Επίσης είναι και πολύ επικίνδυνη για ατυχήματα !! Μάλιστα μας είπε πώς σε λίγο καιρό θα απαγορευτούν τελείως και θα αποσυρθούν απ' το εμπόριο όπως έχει ήδη γίνει σε πολλές χώρες του εξωτερικού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθε μητέρα πρεπει να αφουγκράζεται το μωρο της . Καποτε , μαλλον μεχρι αρκετα προσφατα , ημουν πιο απολυτη σε καποια πράγματα . Τωρα νομιζω οτι πρεπει να ακουμε το μωρο μας!

Εγω δεν την εβαλα σε στράτα , δεν νομιζω να της άρεσε , αλλα η αληθεια ειναι πως δεν προλαβα καν να το σκεφτω γιατι 5 μηνων μπουσουλησε . Οπου ήθελε να παει πηγαινε μπουσουλώντας τι να την κανει τη στράτα ? :P :laugh:

Δεν μπουσουλανε ομως ολα τα μωρακια σ΄αυτη την ηλικια μαλιστα μερικά δεν μπουσουλανε καθολου απλα σηκωνονται μια μερα και περπατάνε στηριζομενα!

Εχω δει μωράκι 10 μηνων που επειδή ήταν και βαρύ παιδάκι δεν κουνιοταν καθολου . Λογικό να βαριεται στο ρηλάξ ή στο καρότσι οποτε ηθελε αγκαλιά να βλεπει τα παντα απο ψηλά :)

Η γνωστή μου αποφάσισε με προσοχή και συνεση να το βάλει σε περπατουρα οχι για να περπατήσει γρηγορα αλλα για να στεκεται λιγο και να απασχολειτε με τα παιχνιδάκια που εχει . Σ΄αυτην πετυχε πολυ καλά και το μωρο ηρεμησε πολυ !

Εφουλα δες το μωρο σου και αποφάσισε . Αν βλεπεις οτι ειναι αρκετα δραστήρια ισως η περπατουρα ην περιορισει . Καλύτερα στρωσε ενα παπλωματάκι στο πατωμα βαλε και παιχνιδια και αστη εκει να παιζει και να γυμνάζεται .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Καθε μητέρα πρεπει να αφουγκράζεται το μωρο της . Καποτε , μαλλον μεχρι αρκετα προσφατα , ημουν πιο απολυτη σε καποια πράγματα . Τωρα νομιζω οτι πρεπει να ακουμε το μωρο μας!

Εγω δεν την εβαλα σε στράτα , δεν νομιζω να της άρεσε , αλλα η αληθεια ειναι πως δεν προλαβα καν να το σκεφτω γιατι 5 μηνων μπουσουλησε . Οπου ήθελε να παει πηγαινε μπουσουλώντας τι να την κανει τη στράτα ? :P :laugh:

Δεν μπουσουλανε ομως ολα τα μωρακια σ΄αυτη την ηλικια μαλιστα μερικά δεν μπουσουλανε καθολου απλα σηκωνονται μια μερα και περπατάνε στηριζομενα!

Εχω δει μωράκι 10 μηνων που επειδή ήταν και βαρύ παιδάκι δεν κουνιοταν καθολου . Λογικό να βαριεται στο ρηλάξ ή στο καρότσι οποτε ηθελε αγκαλιά να βλεπει τα παντα απο ψηλά :)

Η γνωστή μου αποφάσισε με προσοχή και συνεση να το βάλει σε περπατουρα οχι για να περπατήσει γρηγορα αλλα για να στεκεται λιγο και να απασχολειτε με τα παιχνιδάκια που εχει . Σ΄αυτην πετυχε πολυ καλά και το μωρο ηρεμησε πολυ !

Εφουλα δες το μωρο σου και αποφάσισε . Αν βλεπεις οτι ειναι αρκετα δραστήρια ισως η περπατουρα ην περιορισει . Καλύτερα στρωσε ενα παπλωματάκι στο πατωμα βαλε και παιχνιδια και αστη εκει να παιζει και να γυμνάζεται .

εχεις δικιο λαλα μου

η δικια μου ειναι πολυ ζωηρη

δεν μπουσουλαει αλλα ειναι ετοιμη

σημερα εκανε λιγο μπροστα μονη της

την στρωνω κατω αλλα κουραζεται γιατι γυρναει μπρουμυτα

απλα σκεφτομαι οτι επειδη ειναι ζωηρη της αρεσει και αντι να την περιορισει οπως λες ειναι καλυτερα

θα δω

επειδη θα παμε αυριο να της αγορασουμε καποια πραγματα ηταν ευκαιρια να περναμε και την περπατουρα

θα δω οταν θα παω στο μαγαζι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...