Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΝΕΡΓΙΑ - ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΕΝΝΑΣ


Recommended Posts

Καλημέρα !!!!!!!!

Θα σας κουράσω λίγο με κάποια απορία που έχω ...

Είμαι σε ταμείο ανεργίας από τον Μάιο ..

Γεννάω τον Μάιο του 2010..

Εχω 300 ένσημα του 2008 και 111 ένσημα του 2009 ..

Το 2010 όμως που γεννάω δεν έχω ένσημα αφού είμαι στο ταμείο ...

Δικαιούμαι τα επιδόματα του Ικα ???

Του ΟΑΕΔ ξέρω ότι δεν τα δικαιούμαι , στο Ικα όποτε ρωτάω μου λένε να ξαναπάω όταν φτάσω στο 7ο μήνα ...

Θα το εκτμούσα πολύ αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει... :blush:

Ευχαριστώ , :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

kalimera

akrivws idia periptwsi kai egw.imoun sto tamei anergias apo ton iounio tou 2008 teliwsa ton iounio tou 2009 kai gennaw twra arxes genari!piga sto ika kai mou eipan oti dikaioumai mono to epidoma toketou 990e.prepei na exeis 200ensima esi apo to 2009kai 2010 gia na ta pareis.distixws emeis ta xanoume meta apo tosa xronia doulias poli krima!ALLA META otan geniseis me to kalo na pas sto oaed na sou dosoun ena voithitiko epidoma den einai polla einai 100e to xrono alla kala einai kai ayta!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΗΣ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ Π.Η.Τ ΑΝ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ...ΑΛΗΤΕΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον!Τα επιδοματα που δικαιουτε μια εγκυμονουσα ειναι τα:επιδομα κυοφοριας,βοηθημα τοκετου,επιδομα λοχειας.Η προυποθεση για να τα λαβει ολα αυτα ειναι οτι πρεπει να εχει 200 ενσημα μετρωντας αναποδα απο την ΠΗΤ μεχρι και τα 2 προηγουμενα ετη πριν απο την ΠΗΤ,π.χ εγω εχω ΠΗΤ 5/11/09, τα 200 ενσημα πρεπει να εχουν πραγματοποιηθει απο 5/11/07-5/11/09.εαν δεν υπαρχουν 200,τοτε δικαιουτε μονο το βοηθημα τοκετου το οποιο ειναι γυρω στα 1000 ευρω(και εδω ζητανε 50 ενσημα για να τα παρει) :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nektarini έγραψε:

Λοιπον!Τα επιδοματα που δικαιουτε μια εγκυμονουσα ειναι τα:επιδομα κυοφοριας,βοηθημα τοκετου,επιδομα λοχειας.Η προυποθεση για να τα λαβει ολα αυτα ειναι οτι πρεπει να εχει 200 ενσημα μετρωντας αναποδα απο την ΠΗΤ μεχρι και τα 2 προηγουμενα ετη πριν απο την ΠΗΤ,π.χ εγω εχω ΠΗΤ 5/11/09, τα 200 ενσημα πρεπει να εχουν πραγματοποιηθει απο 5/11/07-5/11/09.εαν δεν υπαρχουν 200,τοτε δικαιουτε μονο το βοηθημα τοκετου το οποιο ειναι γυρω στα 1000 ευρω(και εδω ζητανε 50 ενσημα για να τα παρει) :):)

nektarini ισως χαζη ερωτηση αλλα τα 50 ενσημα πρεπει να ειναι ποιου ετους του τελευταιου η'των 2 τελευταιων χρονων συνολικα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ngel καλησπερα!τα 50 ενσημα πρεπει και αυτα να εχουν πραγματοποιηθει τα τελευταια 2χρονια οπως ακριβως ισχυει για τα 200 ενσημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nektarini έγραψε:

@ngel καλησπερα!τα 50 ενσημα πρεπει και αυτα να εχουν πραγματοποιηθει τα τελευταια 2χρονια οπως ακριβως ισχυει για τα 200 ενσημα.

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ NEKTARINI ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΛΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΙ ΜΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΜΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΚΑΦΡΟΥΣ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΕΛΑΤΕ ΣΤΟΝ 9Ο ΜΗΝΑ ΠΑΛΙ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα με βοηθήσατε αρκετά με τα παραπάνω.

Εγώ εχω 200 ενσημα απο το 2008,75 ενσημα απο 2009.δυστυχώς τώρα δουλευω αλλα πριν μάθω οτι είμαι εγκυος ξεκίνησα να δουλευω αλλα με συμφωνία να πάρω παραπάνω λεφτά και να συνεχίσω στο οαεδ να παίρνω το επίδομα και με πιθανή πρόσληψη τον Ιανουάριο 2010.

Ελα ομωσ που εμαθα οτι είμαι εγκυος και τώρα δεν συζητάςει για πρόσληψη προσ το παρόν.Τα λεφτά ομως τα παίρνω κανονικά.

Ο αντρας μου εχει εταιρεία κ σκεφτήκαμε να μου κάνει πρόσληψη μόνο αν χρειαζομαι ενσημα επιπλέον για τα επιδόματα.

sos sos Αν εχω ενσημα που σας αναφέρω παραπάνω είμαι εν΄τάξει με ΠΗΤ 1/5/2010 Η πρεπει να μου κάνει πρόσληψη???Θα με σώσετε γιατι δεν μου απαντάει κανένας???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsaki9220 καλημερα!56 ημερες πριν την ΠΗΤ σου θα πας στο ΙΚΑ της περιοχης σου εχοντας την Β'επιπεδου(εμενα προσωπικα αυτο μου ζητησαν)να σου δωσει ο γυναικολογος του ΙΚΑ μια βεβαιωση οτι θα γεννησεις την ταδε ημερομηνια(πητ),με αυτο το χαρτι θα πας στις "ΠΑΡΟΧΕΣ" και θα σου βγαλουν μια κατασταση με τα ενσημα σου τα οποια τα βρισκουν οι ιδιοι στον Η/Υ τους(την ταυτοτητα σου να μην ξεχασεις).Εκεινη την στιγμη θα σου πληρωσουν αναλογα με την κλαση στην οποια ανηκεις βαση τελευταιου μικτου μισθου που επαιρνες πριν σταματησεις την εργασια σου καποιο ποσο.Εγω πηρα 1100 και κατι ψιλα για τις 56 ημερες πριν την γεννα.Οταν με το καλο γεννησεις,εχοντας παρει την ληξιαρχικη πραξη γεννησης απο το μαιευτηριο,το βιβλιαριο ασθενειας,ταυτοτητα,και οτι χαρτια θα σου εχουν δωσει εκεινοι απο την πρωτη πληρωμη θα πας να εισπραξεις τις υπολοιπες 63 ημερες(τα δικα μου τα υπολογισα γυρω στα 2200)οσες εχουν ενεργη εργασιακη σχεση θα παρουν λιγο λιγοτερα γιατι τα υπολοιπα τα παιρνουν απο τον ΟΑΕΔ.συνολικα απο ΙΚΑ+ΟΑΕΔ ειναι γυρω στα 4000 ευρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρια γεια σου,συγνωμη που θα σε στεναχωρισω αλλα για να πληρωθεις απο ΙΚΑ+ΟΑΕΔ θα πρεπει να εχεις 200 ενσημα τα οποια να τα εχεις δουλεψει τα 2 τελευταια χρονια πριν την ΠΗΤ σου.φανταζομαι πως στο βιβλιαριο του πατερα σου καλυπτεσαι μονο ιατροφαρμακευτικα,σωστα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsaki 9220 συγνωμη αλλα ξεχασα να σου πω οτι στο ικα θα εχεις παντοτε το βιβλιαριο ασθενειας μαζι σου το οποιο θα το εχεις ανανεωμενο για να μπορεσεις να εισπραξεις οτι ειναι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο τον Οαεδ πόσα πήρες nektarini??Eγω κατέθεσα τα χαρτιά μου κ θα μου τα βάλουν στο λογαριασμό τέλος Νοέμβρη.Επίσης να ρωτήσω κατι..απολύθηκα στις 30 Σεπτεμβρίου κ ακομα να κάνω τα χαρτιά μου για το ταμείο ανεργείας,μάλλον θα παω την Παρασκευή,θα έχω πρόβλημα λετε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasoula2 γεια σου!απο οαεδ μαλλον δεν παιρνω τιποτα διοτι ειμαι στο ταμειο ανεργιας απο τον Ιανουαριο,βεβαια θα το ψαξω το θεμα γιατι μου ειπαν οτι μαλλον δικαιουμαι καποιο βοηθητικο επιδομα τοκετου.εσενα σου ειπαν οτι δικαιουσαι ενω εισαι στο ταμειο ανεργιας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nektarini mou apo 1/5/2008 - 31/12/2008 alrivws 200 enshma.

Apo 1/1/2009 mexri 17/2/2009 exw thewritika 20 enshma ara thelw alla 30 enshma dhladi allon ena mhna full time etsi den einai????

To neo afentiko moy den exei skopo na moy kanei prolsipsi ara mallon o antras moy tha prepei na moy kanei proslipsi apo dekemvrio gia na symplhrwsw ta enshma h oxi??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...