Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΠΟ ΙΚΑ.....ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ!


Recommended Posts

Γειά σας!

Είμαι στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης και από οτι γνωρίζω το ΙΚΑ παρέχει επίδομα κυοφορείας,λοχείας και βοήθημα τοκετού.

Το πρώτο το παίρνεις πριν γεννήσεις και τα άλλα μετά,σωστά?

Ξέρετε επίσης αν κατά τη διάρκεια της άδειας εγκυμοσύνης (4 μήνες) ο εργοδότης περνάει κανονικά τα ένσημα?

Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε βοήθεια.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Κατερινάκι. Απ'οτι ξέρω, 56 μέρες πριν την ημερομηνία τοκετού σταματάς τη δουλειά και παίρνεις από το ΙΚΑ την άδεια κύησης. και αυτό ισχύει και 36 μέρες μετά τον τοκετό. Ναι, η δουλειά σε πληρώνει κανονικά. Μετά τη λήξη αυτών των 4 μηνών δικαιούσαι άλλους 6 μήνες από τον ΟΑΕΔ. Τώρα τα γραφειοκρατικά δεν τα γνωρίζω, δηλαδή που πρέπει να πας για να ζητήσεις το επίδομα κλπ. Φαντάζομαι αν πάρεις στο 184 θα σε καθοδηγήσουν.... Καλή λευτεριά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον θα πας στο ΙΚΑ που ανικεις, θα σου δωσουν χαρτι να το σημπληρωσει ο εργοδοτης σου, και μετα με την ταυτοτητα σου, τα ενσημα των 2 τελευταιων ετων και το βιβλιαριο ΙΚΑ σου θα πας να πληρωθεις. Αφου γεννησεις θα πας με την λυξιαρχικη οραξη γεννησεις και τα ιδια δικαιολογητικα να παρεις και τα υπολοιπα λευτα. Οταν θα παρεις να ζητησεις να σου δοσουν και εξουσιοδοτηση για να παει καποιος άλλος μετα- εσυ δεν θα εχεισ χρονο με το μωρο. Επισης δικαιουσαι και σημπληρωματικες παροχες μητροτητας απο τον ΟΑΕΔ. Ο εργοδοτης σου θα σου κολλησει 25 ενσημα σθενιας για οσο διαστημα θα απουσιαζεις. Δεν εχει καμια αλλη υποχρεωση αφου πληρωνεσαι απο το ΙΚΑ-ΟΑΕΔ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Λοιπον θα πας στο ΙΚΑ που ανικεις, θα σου δωσουν χαρτι να το σημπληρωσει ο εργοδοτης σου, και μετα με την ταυτοτητα σου, τα ενσημα των 2 τελευταιων ετων και το βιβλιαριο ΙΚΑ σου θα πας να πληρωθεις. Αφου γεννησεις θα πας με την λυξιαρχικη οραξη γεννησεις και τα ιδια δικαιολογητικα να παρεις και τα υπολοιπα λευτα. Οταν θα παρεις να ζητησεις να σου δοσουν και εξουσιοδοτηση για να παει καποιος άλλος μετα- εσυ δεν θα εχεισ χρονο με το μωρο. Επισης δικαιουσαι και σημπληρωματικες παροχες μητροτητας απο τον ΟΑΕΔ. Ο εργοδοτης σου θα σου κολλησει 25 ενσημα σθενιας για οσο διαστημα θα απουσιαζεις. Δεν εχει καμια αλλη υποχρεωση αφου πληρωνεσαι απο το ΙΚΑ-ΟΑΕΔ

Σε ευχαριστώ πολύ Cesilia!

Ο εργοδότης μου περνάει 25 ένσημα συνολικά για τους 4 μήνες που θα λείπω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katerinaki πολύ καλό το θέμα που ασχολήθηκες γιατί κι εγώ είμαι λίγο άσχετη μ' αυτά.Έκλεισα τον τρίτο μήνα της εγκυμοσύνης και δεν ξέρω, το επίδομα κυοφορίας πότε το παίρνεις?Οποιαδήποτε στιγμή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης?Και η ΠΗΤ πρέπει να αναγράφεται στο βιβλιάριο του ΙΚΑ ή σου δίνει κάποιο χαρτί ο γιατρός σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να ρωτησω κατι κ γω...

οταν με το καλο γυρνασ δουλεια...

κ αρρωστησει το μωρο σου...

κ δε πασ δουλεια...

λογικα δε θα πληρωθουμε απο το εργοδοτη.. :huh:

δικαιουμαστε τιποτα απο τον οαεδ???????

μας καλυπτει καποιοσ? :blink::S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το επιδομα κυοφορίας το παιρνεις νομίζω όταν ξεκινάει η άδεια κυοφορίας,δηλ.56 μέρες πριν την ΠΗΤ.Ο γιατρός του ΙΚΑ πρεπει να σου δώσει βεβαίωση κυήσεως στην οποία θα αναγράφεται και η ΠΗΤ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξέρεις μήπως πόσα περίπου χρήματα είναι το

-επίδομα κυοφορίας

-επίδομα λοχείας

-βοήθημα τοκετου? (ευτό νομίζω είναι γύρω στα 800 ευρώ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα! το βοήθημα τοκετού είναι γύρω στα 900-950 ευρώ και όσον αφορά τα επιδόματα, εξαρτάται από την ασφαλιστική κλίμακα, από τα χρόνια δουλειάς, από την θέση κ.ο.κ.

πρέπει πάντως να κυμαίνεται γύρω στα 27 ευρώ την ημέρα, δηλαδή 27Χ56 και 27Χ63..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΠΩ ΚΑΙ ΓΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΡΟΣΦΑΤΑ?? :)

ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΚΙΝΑΩ=

ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΤΟΝ 7ΜΗΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ

ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΙΝΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΧΑΡΤΙ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ

Η ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ.

ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ

ΣΑΣ ΥΠΕΡΗΧΟ(ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΤΟΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ).

ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΣΑΣ ΠΟΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΠΑΡΟΧΕΣ

ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ(ΑΦΟΥ ΚΛΕΙΣΑΤΕ ΤΟΝ 7).ΣΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ

ΘΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ

ΘΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

(ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ Σ/Κ).56ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ.

ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ,ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΑΣ

ΠΑΤΕ ΠΑΛΙ ΣΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ(ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΙΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ),ΣΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ,

ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑΚΙΑ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ

ΕΓΩ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΗΡΑ 1300ΕΥΡΟ.

ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ.ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ! :blush: ΦΙΛΑΚΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ,ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΦΥΣΙΚΑ,ΒΑΣΗ ΜΕ ΠΟΙΟ ΜΙΣΘΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΛΙΜΑΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ?ΕΠΕΙΔΗ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΣ,ΕΙΜΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον για το επιδομα λοχεια βοηθημα τοκετου, θα πατε με την λυξιαρχικη πραξη γεννησης και με τα δυο βιβλιαρια- το δικό σας και του συζηγου στις παροχες. Το Βοηθημα τοκετου αυτή τη στιγμη ειναι 994 Ευρω. Αλλάζει κάθε μαιο και αυξανεται. Τα λευτα που θα παρετε για τα επιδοματα κυοφοριας λοχειας ειναι αναλογα με τον μησθό - η ημερομησθηιο ή ωρομισθιο που παιρνατε στις 31/12 του ετους πριν γεννησετε. Πάντως είναι αρκετα τα λευτα.Πανω κάτω μαζι με αυτα που θα παρετε απο τον ΟΑΕΔ συμπληρωματικερς παροχες μητρωτητας - δεν εχουν σχεση με το εξαμηνο- ειναι λιγο παραπανω απο αυτα που θα παιρνατε εαν εργαζοσασταν. Για τισ συμπληρωματικες παροχες μητρωτητας πατε στον ΟΑΕΔ που ανικετε αφου πληρωθειτε ολα τα επιδοματα απο το ΙΚΑ- χρειαζονται τα χαρτακια που θα σας δωσουν.

Επισης οταν θα επιστρεψετε στην δουλεια και αρρψστησει το μωρό δικαιουστε κανονική γονική αδεια- ασχετη με την κανονικη σας αδεια η οποια ειναι 2 μερες το χρονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης οταν θα επιστρεψετε στην δουλεια και αρρψστησει το μωρό δικαιουστε κανονική γονική αδεια- ασχετη με την κανονικη σας αδεια η οποια ειναι 2 μερες το χρονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cecilia μηπως γνωριζεις μεχρι ποια ηλικια ισχυει η γονικη αδεια 2 ημερων το χρονο αμα αρρωστησει το μωρο?γιατι με ρωταει μια μητερα συναδελφος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια επειδή δεν θυμάμαι καλά, από την στιγμή που βγαίνεις σε άδεια κυήσεως μέχρι να τελειώσει και η άδεια κυοφορίας (χονδρικά 4 μήνες), δεν παίρνεις τίποτα από τον εργοδότη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι Χριστινακη δεν παιρνεις. Σου τα δινει ΙΚΑ - ΟΑΕΔ. Εκτος και αν σου δωσει ο Εργοδοτης της αποδοχες ενος μηνα- προβλεπετε μεν αλλά δεν εφαρμοζετε γιατι οταν σου δινει ο Εργοδοτης δεν σου δινει το ΙΚΑ.

Thouli μου μετα οσες μερες λειπεις αφαιρουνται απο την κανονικη σου αδεια. Μη μου πεισ οτι παιρνεις και τισ 21 ημέρες γιατι εισαι τυχερη εγω ποτε δεν εχω καταφερει να φαω πανω απο 15 Εργασημες το χρονο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cesilia τι εννοεις?

δε παιρνεις ολη τη αδεια σου? :blink::blink:

εγω δε θα το επετρεπα..με τιποτα... :angry:

φυσικα παιρνω 4 βδομαδες το χρονο... B)

τωρα με το μωρο να δουμε...θα περνω αδεια λογω αρρωστιας του μωρου η αδεια για να ξεκουραστω? :dry::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι βεβαια, μεταφερετε για του χρονου του χρονου κοκ. Και οταν παιρνω αδεια με πρηζουν στα τηλέφωνα. Μερικοι βεβαια, συμπεριλαμβανομενου της κουνιαδας μου στην αρχη, νομιζουν οτι το να εισαι ιδιετερα γραμματεας ενος επιχειρηματια ειναι δουλεια της πλακας, καθεσε ολη μερα και λιμαρεις τα νυχια σου, μηλας ναζιαρικα κλπκλπ. Μακαρι να ηταν ετσι. Ειδικα καθε φορα που εχουμε κοσμο η πρεπει να ορηανοσψ καποιο ταξειδη, ειτε επαγγελματικο για δικά μας στελεγχη ειτε προσωπικο του αφεντικου, ειτε για τους συνεργατες και πελατες μας ειναι.... ΑΠο τα τηλέφωνα ποναει το κεφαλη μου. Για πλακα μου λεγανε οτι θα με σηκωναν απο προγραμματισμενο χειρουργειο...και την ημερα της καισαρικής ειχα 3 κλησεις χιχιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas koritsia kalimera!

Diavazw auta pou lete kai exw mia aporia.

Egw eimai sto vivliario tou ika tou patera mou. exei pethanei kai tha eimai ekei mexri to fevrouario tou 2010.

stis douleies pou imoun den mou kollagane ensima kai anagkastika ananewna to vivliario.

pernw tipota gia den pernw?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

loipon koritsia egw pou eimai 8 xronia anaplhrwtria daskala phra epidoma kuhshs 1880 euro!!! Ta ypoloipa akoma den ta xw parei giati den exw gennhsei gia na sas pw!

Gia oles esas pantws (ektos apo emas tis ekpaideutikous) isxuei kai h 6mhnh adeia tou OAED mhn thn 3exnate! Dhladh ektos apo tis 119 meres tou IKA sas dinei (ews) 6 mhnes o OAED! K an 8elete thn spate thn adeia kai den thn pernete olh....dhladh mporeite na parete osous mhnes 8elete!

auto pou den 3erw einai auto to boh8hma tou OAED pou dikaioumaste oles oi ergazomenes tou IKA pote to pairnoume????afou paroume kai to epidoma loxeias tou IKA h opote 8eloume????

kalo kouragio se oles!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...