Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΕΡΩΣ ΜΗΤΡΑ?


ZOUMPITSA

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΧΘΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΚΕΡΩΣ ΜΗΤΡΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΗ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΠΩΔΥΝΟ ΕΙΝΑΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχω ιδεα για την επεμβατικη υστεροσκοπηση...

Θελω ομως να σου πω να μην ανησυχεις!

Η αγαπημενη μου φιλη happy mom εχει κανει δυο υπεροχα παιδακια!

Επαναφερω το θεματακι στην επιφανεια μηπως το δει κ σε συμβουλεψει εκεινη! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oute ego ksero polla,i kopela sto apenanti krebati pou gennisame mazi eixe omos,eixe paei se enan big vlaka giatro edo thessaloniki k tis elege istories oti dn tha mporei na kanei paidi para mono ean tis dosei aftos kati xapia k tetoia k afti itan idi egguos,telika tis eipe oti i egkumosini tha diakopei apo moni tis mexri ton 5o mina...i kopela pige se allo giatro tis eipe oti ola pane kala stin egkumosini tis k tin idia mera me emena gennise tin koroula tis

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελα ζουμπιτσα μου ναμαι η ..συναδελφος!! να σε ρωτησω...τα κερατακια της μητρας σου ειναι ενωμενα? εχεις μεινει ποτε εγκυος?

ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι θα κανω πολλες αποβολες αλλα θα καταφερω να γινω μαμα!! κι ετσι κι εγινε...Χωρις επεμβαση με δυο αποβολες εγινα μαμα...Στον πρωτο μου γιο ειχα αιμοραγιες,ξαπλωσα,ειχα συσπασεις αλλα γεννηθηκε μια χαρα!

απλα τα μωρακια της δικερου μητρας γεννιουνται λιγο πιο γρηγορα κ με καισαρικη..Λιγο ομως..

Ξεκουραση,φαρμακακια κι ολα πανε καλα!

στην δευτερη εγκυμοσυνη ειχα μονο συσπασεις!!

το προβλημα ειναι οτι πιεζει η μητρα ειδικα οταν μεγαλωνει ο σακος..

μη στεναχωριεσαι ομως!!! να μαι...το ζωντανο παραδειγμα!!

Κ μια φιλη μου με δικερο γεννησε..............διδυμα!!ηταν ενα σε καθε κερας!!!! :)

Πληροφοριακα το γονιδιο το κληρονομουμε απ τον πατερα μας...εμενα το ειχε η θεια μου ...κ εκανε ενα παιδακι!!!!

οτι χρειαστεις στη διαθεση σου!!μη φοβασαι τιποτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΩΜΕΝΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ Η ΑΝΩΜΑΛΙΑ.ΕΧΩ ΔΥΟ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ Η ΔΙΚΕΡΗ ΜΗΤΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.ΟΙ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΣΟΥ ΠΟΙΟΝ ΜΗΝΑ ΓΙΝΑΝΕ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα. κ εγω μια απο τα ιδια.η μυτρα μου ηταν χωρισμενη στα δυο.. εχω αλλαξει 3 γιατρους. ο καθε ενας ελεγε τα δικα του. ο πρωτος οτι θα κανω πολλες αποβολες κ καποια στιγμη ισως κρατηθει το μωρο.μετα την πρωτη παλλινδρομος αλλαξα 2 γιατρους, εκανα κ υστεροσκοπιση αλλα ο μ-----ς γιατρος μου λεει ολα οκ, καλα θα παμε αντε να μεινεις παλι εγκυος... μενω παλι εγκυος κ παλι παλινδρομη γυρω στην 7-8 εβδομαδα κ τις 2 φορες.ως τοτε χαλουσα λεφτα λεφτα λεφτα... αλλαζω παλι γιατρο πριν 1 μηνα κ ο ανθρωπος κ μονο με υπερηχο μου ειπε οτι πιθανον υπαρχει διαφραγμα κ πρεπει να γινει υστεροσκοπιση- λαπαροσκοπιση για να ειμαστε εντελως σιγουρη κ αν υπαρχει να αφαιρεθει κατευθειαν..πολλα τα λεφτα παλι αλλα πηρα την αποφαση κ το εκανα πριν 3 εβδομαδες.. τελικα ειχα ενα τεραστιο κ σκληρο διαφραγμα που χωριζε την μυτρα μου στα δυο κ ποτε δεν υπηρχε περιπτωση μα προχωρησει η εγκυμοσινη μου..ταλαιπορηθηκα,2 ωρες χειρουργειο αλλα τωρα ειμαι μια χαρα..πρεπει με εναν πολυ εμπειρο γιατρο να κανεις την επεμβαση ωστε να παρεις κ μια σωστη απαντηση... εγω απο την αρχη ακουγα ολο θεωριες κ ανοιγαν εγκυκλοπαιδιες για να μαθουν κ αυτοι γιατι δεν ειχαν αναλογες περιπτωσεις..τωρα πιστευω οτι τουλαχιστον οτι περνουσε απο το χερι μου το εκανα κ οτι θελει ο θεος απο εδω κ περα..σε λιγες μερες θα κανω κ για θρομβοφιλλια προληπτικα...η απλη υστεροσκοπιση δεν ειναι τιποτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟΝΙΣΩ ΚΑΤΙ.

ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΚΕΡΗ ΜΗΤΡΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ, ΤΗΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΕΞΑΡΧΗΣ ΟΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΟ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΟΜΩΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΜΑΘΕ ΟΤΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΧΕΙ ΞΕΓΕΝΝΗΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΜΕ ΔΙΚΕΡΗ ΜΗΤΡΑ ΚΑΙ ΦΘΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ.ΟΠΟΤΕ ΕΨΑΞΕ ΚΑΙ ΤΗ ΒΡΗΚΕ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΓΕΝΝΗΣΕ ΦΥΣΙΟΟΛΟΓΙΚΑ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ.

ΚΑΙ ΑΠΟΤΙ ΜΟΥ ΧΕΙ ΠΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΜΗΤΡΑ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΧΗΜΑ.ΣΑΝ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ.

ΔΕΝ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΜΗΠΩΣ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λογω μεγαλου διαφραγματος στη μητρα γεννησα στην 27η +5 τη μπεμπα μου (βοηθησαν και αλλοι παραγοντες αλλα ο γιατρος μου ενοχοποιησε κυριως το διαφραγμα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ...ΕΚΑΝΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΗΣ ΔΙΚΕΡΩΣ ΜΗΤΡΑΣ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ...ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Κ ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΙΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΝ ΟΙ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΩΔΥΝΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΓΙΝΕΤΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tην τελευταία φορά που πήγα και

σε γυναικολόγο

(πριν 2 εβδομάδες δλδ)

μου διέγνωσε ότι έχω δικέρη μήτρα.

Μα καλά σε όσους άλλους γιατρούς είχα πάει κανένας δεν το είχε δει???

Μου είπε ότι Γενικά δεν θα έχω πρόβλημα σε περίπτωση εγκυμοσύνης.

Ζουμπίτσα και σε όλες τις κοπέλες

θέλω να ευχηθώ καλή επιτυχία....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

oute ego ksero polla,i kopela sto apenanti krebati pou gennisame mazi eixe omos,eixe paei se enan big vlaka giatro edo thessaloniki k tis elege istories oti dn tha mporei na kanei paidi para mono ean tis dosei aftos kati xapia k tetoia k afti itan idi egguos,telika tis eipe oti i egkumosini tha diakopei apo moni tis mexri ton 5o mina...i kopela pige se allo giatro tis eipe oti ola pane kala stin egkumosini tis k tin idia mera me emena gennise tin koroula tis

Αποδειξη οτι καποιες φορες οι γιατροι πεφτουν τοσο μα τοσο εξω....

Μην αγχωνεσαι και μην πανικοβαλλεσαι.Εγω ειχα μονοκερω μητρα δηλ. το μωρακι μου ηταν σε μια πλευρα -μονοπαντα παντα απο δεξια...Και γεννησα και μια χαρα και ηταν μια τελεια εγκυμοσυνη...Μην θεωρεις οτι τους απαξιωνω τους γιατρους αλλα εγω δυμφωνα με τα λεγομενα τους θα επρεπε ακομα να προσπαθω να μεινω εγκυος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...