Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιο γαλα ειναι το σωστο?


Recommended Posts

Εχω καταμπερδευτει :dry::dry::dry: .... υπαρχουν γαλατα σε σκονη, γαλατα ενισχυμενα long life, υπαρχει το εβαπορε και φυσικα υπαρχει και το φρεσκο....

ουφ! τελικα ποια η διαφορα και ποια η καλυτερη επιλογη για τα ζουζουνακια μας???? :huh::huh::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μητρικο!!! :laugh: :laugh:

καλημερα frapedia72!Για ποια ηλικια μιλαμε? πριν το χρονο? δεν ειμαι ειδικος στα γαλατα :P ,επισης δεν θηλασα :dry: ,αλλα πηρα αυτο που εκανε στον γιο μου,λογω καποιας αλλεργιας μας συνεστησε η παιδιατρος το frisolac HA σε σκονη βγαινει.Και το προηγουμενο που επινε παλι σκονη ηταν.Οι αναγκες του μωρου αλλαζουν συμφωνα με την ηλικια,αλλαζει ο ρυθμος αναπτυξης,οποτε συνιστουν μεχρι ενος ετους -15 μηνων τα ενισχυμενα βρεφικης ηλικιας,που ειναι φουλ σε σιδηρο,ασβεστιο,βιταμινες κτλ κτλ και μετα το ετος-15 μηνες που ο ρυθμος καπως αλλαζει συστυνουν το φρεσκο.Αυτο γνωριζω εγω.Αλλα -παντα αναλογα με τον παιδιατρο και ποια "σχολη" ακολουθει- συστηνουν απο τον 10 μηνα (σε μας) να ενταξουμε στη διατροφη του μωρου και αλλα γαλακτομικα οπως το γιαουρτι,αργοτερα βαζουμε και τυρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...επισης κανουμε τον σταυρο μας -που λενε- να μην δινουμε στα παιδια μας τιποτα γαλατα με μελαμινη μεσα οπως στην Κινα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οντως bedadomama... αυτο ειναι ενα προβλημα

δυστυχως εδω στην αθηνα δεν εχει κατι παρομοιο - απο οσο ξερω - με το γαλα γεωργικης σχολης που εχει στην αθηνα που ειναι εγγυημενα φρεσκο και θρεπτικο!!!

μιλαω για τη περιοδο απο ετος και πανω....

μη νομιζεις και ο γιατρος απλα κατευθυνσεις δινει, αν εσυ του προτεινεις κατι αλλο που ειναι βεβαια συμφωνο με την ηλικια δε θα σου πει οχι

οταν πχ μου ειπε να αρχισω κρεμα βανιλια , εγω του πα να της δωσω ρυζαλευρο που ειναι χωρις ζαχαρη και μου ειπε οκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το γεωργικης σχολης εχω την εντυπωση οτι το εχει το ΑΒ (βασιλοπουλος),και γω αυτο θελω,το δινει η αδερφη μου στα παιδια της και μου εχει πει τα καλυτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σιγουρα αν υπαρχει κατι που μπορουμε να προτεινουμε στους παιδιατρους μας καλο ειναι να το κανουμε εγω παντως με την δικια μου συζητω τα παντα σε οτι αφορα υγεια-διατροφη-αναπτυξη δεν ειναι ντροπη ουτε κακο προτεινω αναλογα με τα θελω και τις προτυμησεις του μικρου και ετσι αποφασιζουμε

τωρα το γαλα ειναι αναλογα και το τι θελει το καθε παιδακι εχω ακουσει αλλα να πινουν εβαπορε αλλα φρεσκο εμενα πινει ακομη σκονη δοκιμασαμε και δεν θελει οποτε αφου εκεινος θελει αυτο, αυτο θα πιει επινε frisolac comfort και τωρα πινει frisomel comfort

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια κ εγώ προβληματίζομαι με αυτό το θέμα...έχω αρχίσει δουλειά, τρέχω κ δεν προλαβαίνω ολη μέρα, η μικρή μου έχει αρχίσει και χάνει το ενδιαφέρον της για το γάλα ( και το δικό μου.. :( ) ίσως επειδή δοκίμασε και κρεμούλα και της άρεσε περισσότερο, τι να πω...τεσπα την θηλάζω ακόμα αλλά μέσα στο χρόνο σκέφτομαι τον απογαλακτισμό και τις προάλλες βρήκα τυχαία αυτο στο νετ...δεν ξερω πολλά αλλά τα έχει ολα μαζεμένα και ίσως καποιος πιο ειδικός μπορεί να μας πει περισσότερα...σας το βαζω να δείτε...ανοιγει με pdf.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΧΡΟΝΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ NESTLAC ΤΗΣ NESTLE TO ΠΑΣΤΕΡΙΩΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΦΡΕΣΚΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΟΛΥΜΠΟΣ ΦΡΕΣΚΟ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ.ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΕ ΑΜΕΣΩΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia telika den ginetai tpt me to arxeio einai megalo...brhka omws thn selida ths paidiatrikis klinikis tou panepistimioy athinwn pou to eixa brei... :laugh:

pame ekei pou leei galata kai kremes pou kykloforoun sthn ellada kai sto link "perissotera" anoigei to arxeio me pdf...

einai sinoptiko kai katatopistiko nomizw...

filia :)

http://www.pediatrics-uoa.edu.gr/dimosieuseis.asp.htm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστουμε για το Link marga αλλα δυστυχως μεσα εχει μονο "τεχνικα χαρακτηριστικα" των γαλατων και των κρεμων που κυκλοφορουν στην αγορα... και για να μαστε και ειλικρινεις δε νομιζω οτι κανεις θα βγαινε να πει παρτε αυτο αντι εκεινου γιατι τα συμφεροντα ειναι μεγαλα!!!!

παντως, απο προσωπικη αποψη, πιστευω οτι θα αποφυγω τα μεγαλης διαρκειας και τα εβαπορε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Το έχω ζήσει , ένιωθα κενή , ξέρω όλες σου τις σκέψεις. Ξέρω πως νιώθεις το ουράνιο τόξο όμως δεν θα αργήσει να έρθει . Πάρε οοοοολλλλοοο το χρόνο σου και ψυχολογικά αλλά και σωματικά θέλεις ηρεμία και χρόνο . Να θυμάσαι όμως ότι θα έρθει και θα σε γεμίσει όλο χαρά. Καλή δύναμη κοπέλα μου 
    • Έτσι είναι! Εμένα η μεγάλη τη βρώμη δεν την ήθελε. Δοκίμασα μια δυο τρεις, Ε μετά τα παράτησα 😂😂 ναι τραχανά λαχανικών! Η μεγάλη τον έτρωγε με κλειστά τα μάτια! Να δούμε η μικρή!
    • Πώς είστε γενικά κορίτσια;  Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα...  Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱 Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε. Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴
    • Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.
    • Τραχανά λαχανικών Ε;; Έδινα και εγώ στην πρώτη μου τώρα θυμήθηκα που το πες και μετά αλλάξαμε σε κατσικίσιο που τρώει μέχρι σήμερα..όχι δίκιο έχεις η καθεμία κάνει αυτό που νιώθει καλύτερο!! Εγώ είχα δώσει κρέμα με βρώμη και φαγοπυρο δεν ξέρω αν γνωρίζετε αλλά λένε ότι είναι πολυ δυναμωτικο και έχει βιταμίνες τώρα τι να πεις κάνουμε ότι μπορούμε όλες καλύτερο για τα ζουζούνια μας..αλλά να ακούγοντας άλλες μαμάδες παίρνουμε και ιδέες 🤪
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...