Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΜΚΑ- ΙΚΑ


apis

Recommended Posts

Εχω βρει στο ιντερνετ τον αριθμο ( ΑΜΚΑ ) του αντρα μου που ειναι στο ΙΚΑ

Πρεπει να παει στα ΚΕΠ να παρει και την καρτουλα;

Αυτη η καρτα ειναι απαραιτητη αφου γνωριζουμε τον αριθμο;;

Ξερει κανεις;;

Βοηθειστε γιατι απο το διαδυκτιο και την ειδικη σελιδα δεν βγαζω ακρη...και αυριο μου ειπαν ληγει η προθεσμια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα τον γράφει τον ΑΜΚΑ και το βιβλιάριό μου και υπέθεσα ότι δεν χρειάζεται ή δεν βγαίνει κάρτα για το ΙΚΑ. αλλά μη σου πω ψέματα, δεν το ξέρω και δεν το έχω ψάξει.Αν ξέρει κάποιος θα με διαφωτίσει κι εμένα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απις μου τωρα ρωτησα τον χρηστο και μου ειπε οτι αναλογως για ποιο πραγμα το θελετε! δηλαδη για ποιο πραγμα λειγει η προθεσμια????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΤΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΑΛΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΡΙΝ 4-5 ΧΡΟΝΙΑ..ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕ ΤΗ ΠΕΤΑΞΑ...ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΦΟΡΕΑ (ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ) ΚΑΙ ΜΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΔΩ Κ ΠΕΡΑ...ΣΤΟ ΚΕΠ ΜΕ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΣΑΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Κ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΝΩ...ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μικρουλι του ειπαν απο τη δουλεια οτι απο τον Οκτωβρη πρεπει ολοι να εχουμε αμκα για ιατρικη περιθαλψη..Αυριο ειναι η τελευταια μερα για να παραλαβουν τον αριθμο

Εμενα απο το ΤΕΒΕ μου εστειλαν την καρτουλα με τον αριθμο

Του αντρα μου(το αμκα) το βρηκα σε μια σελιδα για το αμκα στο διαδυκτιο(πληκτρολογεις τα στοιχεια και σου τον βγαζει)

Η ερωτηση ειναι αν πρεπει να παρει την καρτουλα απο τα κεπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

emena moy to edvsan χθες sthn doyleia moy koritsia

αρα μαλλον σου το δινει ο εργοδοτης αν εχεις ικα

κ στου ανδρα μου το εστειλαν περσυ στο σπιτι της πεθερας μου που εχει τεβε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα να δεις, αυτη η καρτουλα χρησιμευει αντι να πηγενεις με το βιβλιαριο σου για να δειχνεις οτι εχεις ασφαλεια,να πηγενεις με την καρτα.

ο χρηστος δεν την εχει παρει τοσα χρονια και δεν του την εχουν ζητησει πουθενα. αλλα ομως για σιγουρα πρεπει να πατε σε ενα κεπ να ρωτησετε,μην βρειτε τον μπελα σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο link της apis λέει ότι δεν είναι απαραίτητη η κάρτα αν ξέρεις τον αριθμό της. Εμένα φαίνεται και στο βιβλιάριο οτυ ΙΚΑ, άρα δε χρειάζεται να πάω στο ΚΕΠ, έτσι κατάλαβα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια και μενα μου την εστειλαν αλλα οσες φορες εχω παει στο ικα και τωρα που παω και μου γραφουν τα φαρμακα δεν την χρειαστηκαν ποτε απλως μου ειπαν να παω στα κεπ να παρω για τον γιο μου που τον εχω ασφαλισμενο σε μενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν χρειάζεται κάρτα, απλά να γνωρίζεις τον αριθμό σου είτε από το βιβλιάριο του ΙΚΑ, είτε από ΚΕΠ, είτε από το site που σου αναφέρει ποιος ειναι ο αριθμός

http://www.amka.gr/AMKAGR/

Πάντως πρέπει να βγει ΑΜΚΑ ξεχωριστό και για τα μωράκια σας, ακόμα κι αν είναι ... μίας ημέρας (μόνο η ληξιαρχική πράξη χρειάζεται και ταυτότητες των γονέων)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

faiowyn έγραψε:

Δεν χρειάζεται κάρτα, απλά να γνωρίζεις τον αριθμό σου είτε από το βιβλιάριο του ΙΚΑ, είτε από ΚΕΠ, είτε από το site που σου αναφέρει ποιος ειναι ο αριθμός

http://www.amka.gr/AMKAGR/

Πάντως πρέπει να βγει ΑΜΚΑ ξεχωριστό και για τα μωράκια σας, ακόμα κι αν είναι ... μίας ημέρας (μόνο η ληξιαρχική πράξη χρειάζεται και ταυτότητες των γονέων)

Αυτο καταλαβα κι εγω. Ο γιος του αντρα μου δεν εχει ΑΜΚΑ και πρεπει να πανε στα ΚΕΠ με πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης για να βγαλει και του μικρου..τουλαχιστον αυτα διαβασα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια και γω σημερα πηγα στα ΚΕΠ με την καρτα ΑΜΚΑ και πιστοποιητικο οικογενοιακης κατάστασης για τον γιο μου που τον εχω στο ΙΚΑ στη δικη μου ασφάλεια..μου έδωσαν ενα χαρτι με τον αριθμο και μου είπαν οτι σε λίγες μέρες θα έρθει και η κάρτα σπιτι μου..Πάντως δεν νομιζω απις να χρειαζεται η καρτα αφου ξέρεις τον αριθμό...αλλα καλου κακου(επειδή στην Ελλάδα βρισκόμαστε)περνα απ τα ΚΕΠ να πάρεις και την κάρτα μην μπλέξεις σε καμια γραφειοκρατική κατάσταση καμια μέρα και τραβάς τα μαλλια σου..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως εγώ όταν έβγαλα ΑΜΚΑ στην μικρή (κάπου 6 μήνες πριν) στα ΚΕΠ μου εκτύπωσαν μια βεβαίωση με τον αριθμό και μου είπαν ότι αυτό είναι - κάρτα στέλνει το Υπουργείο (αν και όταν έχει διάθεση). Εμένα για παράδειγμα δεν μου έχει έρθει τίποτα, ενώ στον άντρα μου του την έδοσαν από τη δουλειά του (ήρθε μαζί με κάτι ένσημα).

Άκρη δεν βγάζεις, αλλά η κάρτα σίγουρα είναι τόσο άχρηστη όσο μια καρτούλα που ειχαν εκδόσει χρόνια πριν με τον εκλογικό αριθμό του καθενός και την περιοχή που ψηφίζει..

Εν ολίγοις.. μην αγχώνεστε με την καρτούλα :))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...