Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ιστορια ζωης-τοκετου..happy mom


Recommended Posts

Να που γραφω κ γω σε αυτην την κατηγορια….καταρχην δεν πιστευα ποτε ότι θα γραφομουν σε αυτό το φορουμ..δεν με αφορουσε..ποσο μαλλον η κατηγορια τοκετος….

Σα τη συμπεθερουλα μου την αναστασια ειμαι κ γω πολυλογου..οποτε θα σας ζαλισω λιγακι..

Δε θα γραψω ακριβως την ιστορια τοκετου…αλλα την ιστορια που προηγηθηκε..και αυτό γιατι δε θελω να μιλησω μονο για τα συναισθηματα της γεννας κ γενικα της εγκυμοσυνης…θελω τα κοριτσακια που προσπαθουν να παρουν μια ελπιδα..να δουν ότι τιποτε δεν είναι ακατορθωτο..πως όλα γινονται εκει που δεν το περιμενεις…

Ναμαι λοιπον εγω …..ετων 38.............. ,με δυο αποβολες με δακρυα ψυχης

κ μετα μια τριτη προσπαθεια με προγραμμα..ωορηξιες,ενεσεις,υπερηχους,φαρμακα,προσευχες………και ναι..στα 24 μου χρονια ειμαι κ παλι εγκυος…

Ανησυχια και χαρα…αγχος και προσμονη…κι όμως γινεται να φοβασαι την ευτυχια..!! αν χαθει….χαθηκα…σκεφτομουν…

Στην 7η βδομαδα νατο το ροζ…που εγινε αιμοραγια…συναισθηματα?μετα απο τις δυο αποβολες? Γκρεμιζεται ολος ο κοσμος…όλες οι απαισιοδοξες-παραλογες σκεψεις χορευουν στο μυαλο…αρχιζει η ακινησια..τα φαρμακα κ φυσικα οι προσευχουλες……Ο γιατρος απαισιοδοξος.. ένα τεραστιο πηγμα αιματος..φαινεται ναναι το τερμα..κι όμως ο υπερηχος διαψευδει…η καρδια δειχνει ότι υπαρχει ζωη..υπαρχει Θεος!

Κοριτσια μου από τοτε εχουν περασει 14 ολοκληρα χρονια…ανατριχιαζω κ μονο που σας τα γραφω….

Συνεχισαμε με φαρμακα κ συσπασεις εως τον 8ο..κι εκει αποφασισαμε ότι φτανει..κι ετσι ο γιος μου βγηκε για να γινει το κεντρο της ζωης μας..γεννηθηκε ενώ δεν πιστευα ότι θα γινω μανουλα…μου χαρισε το νοημα της υπαρξης μου…

Μολις εγινε 4χρ αρχισα τις προσπαθειες για να του χαρισω ένα αδελφακι..Οχι ότι προσεχαμε αλλα ο τροπος θα ηταν πιο συστηματικος!!

Πλεον δεν ειχα αγχος..ειχα το παιδακι μου!Τα χρονια περνουσαν..εκανα εξετασεις ,πηρα χαπακια,ρυθμισα την προλακτινη μου,αλλα τζιφος…

Από τοτε περασαν 9 χρονια..Δεν με πειραζε πολύ που δεν εμενα…η ζωη μου οληηηη περιστρεφοταν γυρω από αυτόν..ειμασταν τρεις αλλα τοσο δεμενοι…οι επαφες φυσικα ηταν παντα ..ελευθερα..

Και μια μερα..με πειραξε η…φακη!! Ρωτησα το μικρο αν κι αυτος ειχε τις ιδιες αναγουλες..μου το επιβεβαιωσε!!!! Η φακη όμως επεμενε….κι ο γιος μου πλεον δεν ειχε τιποτε...Ειδα ότι ειχα καθυστερηση…Αλλα κ παλι νομιζα ότι μπαινω στην εμμηνοπαυση…ωσπου πηρα μια μερα για ..πλακα το τεστ….Για να θυμηθω παλιες καλες μερες που το….εκανα συνεχεια!!!!Εμεινα καταπληκτη……………..εδειξε θετικο!!!!!!!!!!!!!! Να μην σας τα πολυλογω…πιστευα ότι θαχω μια εγκυμοσυνη όπως τις άλλες…συν τις φοβιες κ τα αγχη μου …

Κι όμως…Δεν ειχα εμετους,δεν ειχα αιμα….εκανα αμνιοπαρακεντηση κι όλα πηγαν απλα ..υπεροχα!!

Στις 11.8 βιωσα για δευτερη φορα το θαυμα …Αξιωθηκα να γινω μαμα ξανα εκει που το ειχα διαγραψει…ο μικρουλης μου γεννηθηκε την 37η εβδομαδα 2800 κιλα..με καισαρικη…Απολαυσα κάθε στιγμη…ακομη κ τη στιγμη που πονουσα..Η ωριμοτητα της ηλικιας με εκανε να δω τα παντα πιο ομορφα…Ο γιος μου δεν εκλαψε όταν γεννηθηκε..εβγαλε μονο βραχνη φωνουλα…-αργησα να ερθω..γιατι ετσι ηθελα!!!

Αλλα τελικα ηρθε…….

Η εμπειρια του 2ου τοκετου μου ηταν τοσο καλη..που δεν ηθελα να τελειωσει !!

Να σας πω ότι ακομη δεν το πιστευω?? Ότι θελω να παγωσει ο χρονος?

Ειμαστε πλεον μια ΄΄μεγαλη ΄΄οικογενεια…Το ονειρο μου δυο παιδια ..κι ενας σκυλος(!!)εγινε πραγματικοτητα με τροπο που ποτε δεν περιμενα….

τα κοιταζουμε το βραδυ που κοιμουνται…το ένα αντρακι..το άλλο βρεφακι..κ λεμε τα παιδια ΜΑΣ..

Μεχρι τωρα σκεφτομασταν ..μονο για έναν….τωρα μιλαμε σε πληθυντικο αριθμο..

Ποσα τελικα χρωματα εχει η ευτυχια!!

Ποσο αλλαζουν τη ζωη μας αυτά τα μικρα ζαρωμενα ομορφουλικα πλασματακια?

Τι κι αν δεν προλαβαινω τιποτα πια? Τι κι αν η ριζα εφτασε στο..αυτι? τι κι αν τρεχω ασταματητα ολη τη μερα κ τη νυχτα…αφου με φωναζει η ευτυχια …είναι να μην παω???

Ειπα παρα πολλα κι ηθελα να πω αλλααα τοσα!!

Κοριτσακια μου εσεις που προσπαθειτε.. μη το βαζετε κατω..ο Θεος είναι μεγαλος!!ευχομαι μεσα απ την καρδια μου,γιατι σας νιωθω..να γινετε γρηγορα μανουλες!!!

Στις ηδη εγκυουλες μας ευχομαι να μην εχουν αγχος κ να απολαυσουν τη μαγεια..

Και σε αυτές που ηδη κρατανε το ονειρο τους αγκαλια..τι άλλο? Να ναι γερα κ χαμογελαστα!!

Σας ευχαριστω ολες σας για τη θετικη σας ενεργεια κ τα καλα σας λογια ολο αυτό το διαστημα…

Αυγουστιατικες μανουλες σας ευχαριστω για την ομορφη συντροφια σας…Ηταν τοσο ..μερεντενιες(μαρακι μου) οι στιγμες κι όλα αυτά που μοιραστηκαμε….!!

Συμπεθερα..ετοιμασε την προικα κ τις λιρες!!!!ειδες πως εγινε ο γαμπρος!!

Σας ευχομαι γεματες αγκαλιες,χαρουμενες καρδιες κ σας στελνω τα φιλια μου κ του μπεμπη μου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happy mom

συγχαρητήρια για την υπέροχη οικογένειά σου

:woohoo: :kiss::kiss::kiss:

πάντα γεροί να είσαστε και να χαιρόσαστε ο ένας τον άλλον,

κάθε ευτυχία εύχομαι!!

να πω κι εγώ στις φίλες μας που προσπαθούν, να μη το βάζουν

κάτω και να μη χάνουν τη δύναμη και το κουράγιο τους!!!

γρήγορα μανούλες εύχομαι :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο σου που το πίστεψες κοπέλαμου!!!! Σε αντάμειψε ο Κύριος!!!! Να σου ζήσει και το 2ο παληκαράκι σου!!!!! Να μου φιλήσεις τους λεβέντες σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια κοπέλα μου γλυκιά!!!

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου...

Γερά και ευτυχισμένα να'ναι στη ζωή τους...

Δεν πρέπει ποτέ να το βάζουμε κάτω...

Φιλάκια πολλά πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happy mom.. τι ωραια που μας τα περιγραφεις...

Πραγματικα ειναι σαν να ζεις σε ονειρο..!!

Ευχομαι καθε ευτυχια στη ζωη σας και να ειστε

παντα γεροι και τυχεροι..

Που ξερεις?

Ισως ερθει κι αλλα μελος στην ομορφη οικογενεια σας.

Να προσεχεις τα αντρακια σου.. :)

Κι οπως λεει και η γιαγια μου..

"ο θεος κανεναν δε ξεχναει"..

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφάκι τι να πω...;;; Με συγκίνησες πάρα πάρα πολύ με την ιστορία σου!! Να 'σαι καλά κοριτσάρα μου, να χαίρεσαι και να σε χαίρονται τ'αντράκια σου μικρά μεσαία κ μεγάλα!!! :D

Σ'ευχαριστώ κι εγώ πολύ πολύ για όλες τις συμβουλές που μου έδωσες κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, την παρέα σου και για ότι προκύψει από δω και πέρα!!! Να μας ζήσουν τα όμορφα - ζαρωμένα - γουστόζικα βρεφάκια μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΟΤΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΣΟΥ Κ ΑΥΤΟΙ ΕΣΕΝΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ,ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΟΙ ΕΥΤΙΧΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΛΟ ΧΑΡΕΣ!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!! ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ Κ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΣΟΥ!!!! ΑΝΑΣΤΑΑΣΑΑΑΑΑΚΙΙ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!!!!!!! ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Ο ΓΑΜΠΡΟΥΛΗΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποσα τελικα χρωματα εχει η ευτυχια!!

Ποσο αλλαζουν τη ζωη μας αυτά τα μικρα ζαρωμενα ομορφουλικα πλασματακια?

Τι κι αν δεν προλαβαινω τιποτα πια? Τι κι αν η ριζα εφτασε στο..αυτι? τι κι αν τρεχω ασταματητα ολη τη μερα κ τη νυχτα…αφου με φωναζει η ευτυχια …είναι να μην παω???

Αυτό είναι ΕΥΤΥΧΙΑ, μαυτο και μόνο τα είπες όλα !!!!!! Συγχαρητήρια κορίτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εισαι ζωντανο παραδειγμα για τα κοριτσια εδω που προσπαθουν και ποτε ποτε τα πιανει απογοητευση!! :cheer:

Να εισαι παντα καλα να καμαρωνεις την υπεροχη οικογενεια σου!!! :kiss:

Α στο καλο συγκινηθηκα παλι... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι ωραια που μας τα λες γλυκεια Θεσσαλονικια μανουλα!!!

Να χαιρεσαι οοοοολους τους αντρες τις ζωης σου και να ειστε παντα ευτυχισμενοι!!!!!

Το αξιζετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να είσαστε πάντα καλά και να προσέχετε ο ένας τον άλλο...δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο σ'αυτή τη ζωή από αυτό που περιγράφεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happy mom να χαίρεσαι και τους τρείς άντρες της ζωής σου!!!

εύχομαι να είστε πάντα μια ευτυχισμένη οικογένεια και εσύ τόσο χαρούμενη όσο μου ακούγεσαι τώρα!!!

φιλάκια πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολυ ωραια η ιστορια σου!Ευχομαι να νιωθεις παντα ετσι και ολη σου η οικογενεια να ειναι μια γροθια απεναντι στα γκριζα χρωματα της ζωης!Καθε ευτυχια και υγεια στην οικογενεια σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΣΟΥ...ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΓΕΜΑΤΗ ΤΡΥΦΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΕΔΩΣΕΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΤΟΣΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΣ ΤΙΣ ΗΔΗ ΜΑΝΟΥΛΕΣ. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happy mom μου,συγκινήθηκα ;)

Απο εκεί που έχεις ένα παιδάκι-κέντρο της ζωής σου-έρχεται ξαφνικά και ένα δεύτερο να χαρίσει ευτυχία και να σας ενώσει περισσότερο!

Δεν ήξερα την ιστορία σου και πραγματικά είναι ιστορία ζωής!

Να χαίρεσαι τα αντράκια σου...Να ευχηθώ και μια μπουμπού; ;)

Φιλάκια :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope_89 έγραψε:

happy mom μου,συγκινήθηκα ;)

Απο εκεί που έχεις ένα παιδάκι-κέντρο της ζωής σου-έρχεται ξαφνικά και ένα δεύτερο να χαρίσει ευτυχία και να σας ενώσει περισσότερο!

Δεν ήξερα την ιστορία σου και πραγματικά είναι ιστορία ζωής!

Να χαίρεσαι τα αντράκια σου...Να ευχηθώ και μια μπουμπού; ;)

Φιλάκια :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κι αν ολα αυτα μου τα εχεις πει...?

Παλι γεμισαν τα ματια μου!!!!

Ειμαι τοσο χαρουμενη που σε γνωρισα,που σας εχω αγαπησει οικογενειακώς κ

που εχω την τιμη να σε αποκαλω φιλη μου!!!!

Πραγματικα η ιστορια της ζωης σου δινει κουραγιο σαυτες που προσπαθουν και...

"Σφαλιαρες" σε εμας τις υπολοιπες...Που η ζωη μας τα εφερε ευκολα και εμεις "τρωγομαστε" με τα ρουχα μας!!!!

Τον γαμπρουλη μου,το γλυκο μου φαλακρομπεκατσο(!!!),τον λατρευω απ'την κοιλια ακομη!!!!Ευχομαι να εχει μια υπεροχη ζωη γεματη ομορφες στιγμες!!!Ευχομαι η κορη μου να μην του κανει τη ζωη πολυ δυσκολη!!! :P:P

Ευχομαι τα καλυτερα για την σουπερ οικογενεια σας!!!

Και ευχομαι....Η μοιρα να εχει γραμμενο κι αλλο ενα παιδακι για σας!!!!

Να ξαναπω πως σας αγαπαμε????? :kiss::kiss::kiss:

ΥΓ Οπως ξερεις δεν ειχα ιντερνετ...Εβαλα το συμπεθερο σου να τρεχει νυχτιατικα να κανει πατεντες για να διαβασω την ιστορια σου!!!

ΥΓ2.Επισης....Τον εβαλα να μου υπογραψει πως οι λιρες ειναι οοολες της τσαχπινας!!!!Στα αλλα παιδακια που ισως κανουμε θα αναγκαστουμε να...ΜΗΝ δωσουμε προικα! :P :laugh: :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηappy mom να χαιρεσαι τα παιδακια σου

και την ομορφη οικογενεια σου..

Ευχομαι παντα να στε γεροι ευτυχισμενοι και αγαπημενοι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...