Μετάβαση σε περιεχόμενο

kAOURES-ANAGOULES-FARMAKA


Recommended Posts

geia sas.kai stin prwti kai se autin tin egimosini exw apo tin arxi mexri apo oti fainetai sto telos sunexeia kaoures,kanw emeto kai den mporw na parw ta farmaka mou asbestio,sidiro klp.den to antexw allo.eseis ti farmaka pairnete?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εχω καουρες, αναγουλες, εμετους. ολα τα υπολοιπα ειναι"μικρα" για μενα! ολα ξεκινησαν οταν εγινα ακριβως 2.5 μηνων. τωρα ειμαι 3 μηνων και 1 βδομαδα. μεχρι τωρα πηγα κλινικη 2 φορες και μου εβαλαν ορρους και ενεση αντι-εμετικη για να γλυτωσω απο αφυδατωση μιας και εκανα εμετο μεχρι και τον ορρο που επινα, μεχρι και το νερο!

μετα απο 2-3 ημερων αυστηροτατη διατροφη, νιωθω λιγακι καλυτερα.

παω καθημερινα κλινικη και μου βαζουν ενεση απο βιταμινες Β κατηγοριας, η οποια ενεση βοηθα ειδικα για τις καουρες, αναγουλες, εμετους της εγκυμοσυνης. θα βαλω συνολο 15 και μεχρι τωρα εβαλα 3.

και να μου εδινε φαρμακα ο γιατρος δεν θα τα επαιρνα...

η ζουζου απο το μαμμυ εδω περα με συμβουλευσε να δοκιμασω παιδικες κρεμουλες, και δοκιμασα σημερα το φαρι λακτε και ενιωσα καλυτερα. η υπολοιπη μου διατροφη ειναι φρυγανιες, βραστο κοτοπουλο με φρυγανια με παααααρα πολλη λεμονι που βοηθαει! αυτα!!!

δοκιμασε τα και εσυ και ελπιζω συντομα να μας περασουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως βλεπεις tselinkas είμαι στην 29 εβδομαδα και εχω ακομα εμετούς κ καουρες πολλές. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να παίρνω simeco και ένα σιρόπι για τον εμετό.

Από την αρχή σχεδόν παίρνω σίδηρο και ασβέστιο.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια με την εγκυμοσύνη σου.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax re koritsia kai nomiza oti mono egw ta pathainw auta alla apo oti fainetai apo to haroullini uparxoun kai poly xeirotera.egw asbestio pairnw mia fora tin ebdomada giati to bgazw kateutheian.pou tha paei?tha teleiwsei kapoia stigmi.kali egimosini koritsia kai euxaristw.a!oso gia tis kremes dustuxws me anagouliazei kai oti einai gluko.akoma kai to nero opws eipes.filia.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω παιρνω..

πολυβιταμινη για εγκυους

βιταμινη ω3+ω6

σιδηρο

φολικο οξυ

καποτε τα κανω εμετο και καποτε οχι, μιας και τα παιρνω ολα καθημερινα με το μεσημεριανο φαγητο...

απλα δεν τα κατατασσω στην κατηγορια "φαρμακα".

μιας και κανεις εμετο το νερο, που πρεπει να πινεις, παρε ορρους να πινεις απο το φαρμακειο για να μην αφυδατωθεις και εσυ και το μωρακι σου!

αυτος ο ορρος που παιρνω σε βοηθαει να μην κανεις εμετο, εχει ΕΛΑΦΡΥΤΑΤΟ αρωμα πορτοκαλι, και μετα απο καθε εμετο νιωθω πολυ καλυτερα οταν πιω τον ορρο. η μαρκα ονομαζεται Electrolade και εχει 30(καπου εκει) σακουλακια 1 χρησης. το συνιστω!!!

πριν εκανα εμετους 5-10 φορες την ημερα, ενω τωρα που αρχισα τις ενεσεις και την αυστηροτατη διατροφη κανω εμετο 1-2 φορες την μερα...

ξεχασα να σας πω πως εκτος απο αυτα, εχω και αφορητες ζαλαδες!!! σχεδον ασταματητα! ουτε μπανιο δεν μπορω να κανω, ουτε να δω τηλεοραση, ουτε να ΔΩ (οχι να διαβασω αλλα να ΔΩ)ενα περιοδικο...τιποτα δεν μπορω να κανω!!!

αν τυχει....σπανια... να μην κανω εμετο, μειωνονται οι ζαλαδες και η διαθεση μου καλυτερευει... απο την αλλη υπαρχουν φορες που οταν κανω εμετο φευγουν ολα, και η αφορητη ζαλαδα και η κακη διαθεση...

ο γιατρος μου εδωσε 2 πιθανοτητες......

1) να σταματησουν ΟΛΑ αυτα στο μπαμ και κατω, γυρω στον 4ο μηνα(καπου εκει)

και..........

2) να συνεχισουν ΟΛΑ αυτα μεχρι να γεννησω!!! λογω του οτι αρχισαν ΟΛΑ ακριβως στους 2.5 μηνες και οχι απο την αρχη!

ευελπιστω να τελειωσουν ολα στους 4 μηνες.... που 4ων μηνων θα γινω στις 13 Οκτωβρη...

περαστικα μας και ελπιζω να γινουμε ολες μας καλυτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tselinkas , με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου! Ακολούθησε αυτά που σου εγραψε το Haroullini και πιστεύω θα νιώσεις καλύτερα.

Εύχομαι και στις δύο σας να περάσουν όλα γρήγορα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax re haroullini poso polu upofereis kai poso se niwthw. upomoni .teleutaia otan kanw emeto trexei kai ligo aima kai exw kai auto to agxos twra.einai apo ta dontia mou,apo ton laimo mou i apo tin koilia mou arage?filakia se oles.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι απο τα ουλη σου!!! και εμενα ετσι εγιναν και το ελυσα και αυτο το προβληματακι!!! λογω εγκυμοσυνης τα δοντια, ουλη γινονται υπερ-ευαισθητα.... ποσο μαλλον σε μας που κανουμε και τοοοοσους εμετους!!! η λυση ειναι PARODIUM. το παιρνεις απο το φαρμακειο και ειναι γελη (σαν ζελε) για τα ουλη. το βαζεις πρωι+ βραδυ(εγω δεν μπορω βραδυ, μονο πρωι) και εχει αρωμα μεντας. το βαζεις με τα ξυλακια των αυτιων για ευκολια σου. και θα σου λυθει το προβληματακι μεσα σε 2 μερες...εννοειται το συνεχιζεις και το βαζεις...

κτες εκανα 2 φορες εμετο και σημερα 2 φορες παλι...

ταλαιπωρια....

περαστικα μας να'ναι και αυτα να'ναι.....

αν σκεφτουμε τα χειροτερα αυτα δεν ειναι τιποτα!!!

ειναι και ευκαιρια να μην βαλουμε κιλα! μιας που εχω τα εξτρα παχακια, να φυγουνε και να γινω μοντελακι λεω μολις γεννησω!!! χεχεχε

να πουμε και κανενα αστειακι ...

μεχρι τωρα εχασα 2 κιλα.... που αν σκεφτω τι ετρωγα και αν μετρησω ποσες φορες εκανα εμετο (που ειναι ανεφικτο λογω τεραστιου αριθμου εμετων) επρεπε να εχανα 6-8 κιλα ενω εχασα μονο 2!!!

αντε καλο σαββατοκυριακο να'χουμε....χωρις προβληματακια!!!

και οτι θες μου λες!!!

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

εκανα κατι γιατροσοφι που μου'πε μια νοσοκομα!

κοβεις μηλο σε φεττες, τις βαζεις σ'ενα ταψι και απο πανω μελι. τα ψηνεις στο φουρνο μεχρι να ψηθουν και το αφηνεις να κρυωσει λιγακι..........

ειναι σαν ελιξηριο μου'πε για το στομαχι και για τα εντερα!!! το εκανα και χθες και σημερα και πραγματι ενιωσα το "καλο" που εκανε στο στομαχακι μου!!!

κανε το!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΤΑΝ ΕΙΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΧΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ.ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΣΗΡΟΠΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΠΙΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑ PERIER ΜΕ ΣΤΗΜΕΝΟ ΛΕΜΟΝΙ.ΜΕ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕ ΠΟΛΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα το δοκιμασουμε ΚΑΙ το περιερ με λεμονι.... δεν χανουμε και τιποτα....

εγω πινω sprite light που εχει μεσα λεμονι και με βοηθαει...αλλα ποσα αναψυκτικα??? μονο αυτο πινω, αλλα καθημερινα!

tselinkas δηλαδη σ'ολοκληρη την 1η σου εγκυμοσυνη εχασες 2 κιλα? δηλαδη δεν εβαλες τιποτα ε? και οταν γεννησες εχασες περισσοτερα φανταζομαι...

Αθηνα πες μας το σιροπι, ας το δοκιμασουμε ΚΑΙ αυτο...

τελικα ψες μετα που "εφυγα" απο το μαμμυ εκανα ακομη ενα εμετο... τη φρυγανια!

Ελεος πλεον! αρχισα να εξαντλουμαι, να χανω την υπομονη μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hallo!!!!!ti kanete?nai haroullini.exasa alla ti na to kanw otan meta ebala 10 to zwon.kai na fantasteis stin 1 egimosini ekana emeto apo ton 5 kai meta kai oi kaoures stamatisan 3 meres meta tin genna.kai dwse tou meta ta tapsia me to galaktoboureko kai oi epidromes sto zaxaroplasteio.elpizw autin tin fora na antistathw.xaxa.se autin tin egimosini ta xw apo tin arxi kai einai polus o kairos kai me kourase.ase pou barethika na koimamai sxedon se kathisti thesi kai auto giati katha bradu exw treles kaoures kai taseis gia emeto kai bazw polla kai megala maxilaria kai anti na xaplwnw kathomai,giati an xaplwsw tha katalixw stin toualeta gia to gnwsto themataki.kai ola ta lefta tou kosmou na eixa xana eguos den tha emena.blepeis alles mamades mes stin treli xara kai emeis to kefali mesa stin toualeta .xaxa.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...