Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΤΑΣΗ ΥΠΝΟΥ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ Η ΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΕ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕ ΑΡΚΕΤΑ ΗΤΑΝ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΗΜΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΟΓΔΩΟ ΜΗΝΑ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΑΞΙΛΑΡΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις κοιμομασταν στο πλαι, εναλλαξ. Δηλαδη μια φορα στο δεξι πλαι, την αλλη στο αριστερο. Μετα τους 2 μηνες που αρχισε να γυρναει δεξια αριστερα κοιμαται ανασκελα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοπέλα μου κι εγώ το έχω άγχος αυτό το θέμα, τόσο στην πρώτη όσο και τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη, προσπαθώ να κοιμάμαι ανάσκελα αλλά πιάνομαι κάποιες φορές και γυρίζω στο πλάι αλλά έχω το άγχος ότι πιέζεται το μωρό και κρατάω με το ένα χέρι την κοιλιά με αποτέλεσμα να πιάνομαι και να κάνω πολύ άσχημο ύπνο. Και να φανταστείς ότι πριν κοιμόμουν μπρούμυτα. Αν κανείς ξέρει κάτι παραπάνω ας μας πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχαχα ειμαι χαζηηηηηηηη νομιζα πως μιλουσες για μωρακι!!!

Εγω αν κ ξαπλωνα στο πλαι, μεχρι που ημουν 5 μηνων παντα μα παντα ξυπνουσα μπρουμυτα. Μετα μονο στο πλαι με ενα μεγαλο μαξιλαρι στα ποδια μου.

Πω πω Βασω δε μπορουσα καθολου ανασκελα!! Πιεζονταν τα παντα μεσα μου!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Και εγώ είχα αυτό το "πρόβλημα". Ο γιατρός μου είπε οτι μέχρι και τον 3ο μήνα μπορώ να κοιμάμαι όπως θέλω ακόμα και μπρούμυτα. Το μωρό είναι τόσο μικρό που δεν επιρρεάζεται καθόλου. Απο τον 4ο και μετά η καλύτερη θέση είναι στο αριστερό πλάι. Εννοείται πως δεν περνάς όλη σου την βραδιά έτσι ε; Πότε στο ένα πλάι, πότε στο άλλο και πότε ανάσκελα. Αν και ανάσκελα σε πιό προχωρημένη εγκυμοσύνη δεν συνιστάται γιατί το μωρό νιώθει λίγο ασφυκτικά.

Lena_thess για την στάση του ύπνου της εγκύου και όχι του μωρού έγινε η ερώτηση... :) Αλλά καλά έκανες και μας ενημέρωσες για να γνωρίζουμε μετά από λίγους μήνες!

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα martha1 και με το καλο το νινι σου..!

Κατα την .... "ταπεινη μου γνωμη"..

η καλυτερη σταση υπνου ειναι αυτη που σε κανει να νιωθεις καλα,

να ξεκουραζεσαι και να ξυπνας διχως πονους (πλατη, μεση κτλ)

Εγω κοιμομουν μπρουμυτα μεχρι και στα μισα του 8ου μηνα..

Ε! μετα δεν αντεχα...! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαριλου ειμαι χαζηηηη δεν το προσεξα....

Χριστινακι μην αγχωνεσαι, πρεπει να κοιμασαι καλα, ειναι το πιο σημαντικο να εισαι ξεκουραστη κ να κοιμασαι καλα, και για σενα κ για το μωρακι σου.

Ο γιατρος μου μου ειχε πει πως μεχρι κ τον 4ο μηνα επειδη το μωρακι ειναι μικρουτσικο κ δε φτανει να ακουμπησει μεχρι τα τοιχωματα της μητρας καλα καλα δεν πειραζει οπως και να κοιμασαι. Ετσι κ αλλιως μεσα στον υπνο δεν καταλαβαινεις κ πολλα για το πως γυρνας. Οταν θα σε κλωτσαει κ δε θα βολευεται θα το καταλαβαινεις ποτε να γυρισεις και να αλλαξεις πλευρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΕ ΕΣΥ ΟΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ....ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΝΑ ΑΤΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟ...... :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΑΡΧΙΣΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΜΩΜΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΜΠΡΟΥΜΙΤΑ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΥΝΗΣΤΟΥΝ ΣΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΑΣΗ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ?ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΟΤΑΝ ΞΑΠΛΩΝΩ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ Η ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΑΝ ΒΑΛΩ ΔΥΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ ΒΟΛΕΥΟΜΑΙ.

ΠΑΝΤΩΣ ΜΩΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΠΕΣΩ ΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΑΡΧΙΣΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΜΩΜΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΜΠΡΟΥΜΙΤΑ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΥΝΗΣΤΟΥΝ ΣΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΑΣΗ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ?ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΟΤΑΝ ΞΑΠΛΩΝΩ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ Η ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΑΝ ΒΑΛΩ ΔΥΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ ΒΟΛΕΥΟΜΑΙ.

ΠΑΝΤΩΣ ΜΩΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΠΕΣΩ ΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια.εγω στην αρχη δυσκολευτηκα να συνηθησω αλλα τελικα στο πλαι αριστερα ειναι η πιο βολικη μου θεση.γυρναω βεβαια συνεχεια γιατι πιανομαι οπως κ να κατσω.μου λειπει το μπρουμυτα αλλα αξιζει τον κοπο το μωρακι μου.ευχομαι με το καλο το μωρακι σας σε ολες. ;)dev354pb___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΝΣΥ 83, χωρίς να θέλω να σε προβληματίσω κι εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη έλεγα άντε να γεννήσω και την επόμενη μέρα θα κοιμηθώ μπρούμυτα επιτέλους. Αλλά μόλις έφτασε το βράδυ αντί για στήθος είχα δύο καρπούζια (τύπου Πάμελα Άντερσον) και ήταν αδύνατο όχι να γυρίσω μπρούμυτα αλλά ούτα τα χέρια μου μπορούσα να κλείσω, μην σου πω ότι αν με έριχναν στον ωκεανό θα χρησίμευαν ως σωσίβια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοιμομουν παντα μπρουμυτα..από τη στιγμη που καταλαβα την εγκυμοσυνη, κοιμομουν το πρωτο διαστημα ανασκελα..

από τον 5ο και μετα ξεκινησα και το πλαι αριστερα με το κλασικο μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια μεχρι τωρα και εχω βολευτει πολυ..αν με πονεσει η πλατη ή μεση βαζω ενα μαξιλαρακι σφηνα χαμηλα στη μεση..

πάντως σε όλη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης υπνο δεν εχω ευχαριστηθει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κι εγώ που είμαι πολύ ..χουζούρα δεν χαίρομαι υπνάκο!!

ΜΟΝΟ μπρούμυτα κοιμόμουν οπότε τώρα δυσκολεύομαι να συνηθίσω στο πλάι ή ανάσκελα..αλλα

δεν πειράζει, όλα μια συνήθεια είναι και φαντάζομαι πως μετά με το καλό που θα φουσκώνει η κοιλίτσα δεν θα έχω άλλη επιλογή!

chrysoyla , έχεις απόλυτο δίκιο!

κι εγώ νωρίς ακόμα στην 6η εβδομάδα κι εχω χάσει τον ύπνο μου κι ούτε βλέπω να τον χαίρομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός μου είπε ότι η καλύτερη στάση ύπνου για το μωρό είναι στο πλάι από αριστερά. Στο site υπάρχει η παρακάτω ενημέρωση:

http://mammyland.com/egkymosyni/soma/ka ... egkymosyni

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...