Μετάβαση σε περιεχόμενο

αποσυμφορητικο μυτη?


Recommended Posts

Κοριτσια θα ηθελα συμβουλη,ειμαι στην 18 εβδ. και εχω σχεδον καθε βραδυ βουλωμενη μυτη.Σε σημειο που δεν μπορω να αναπνευσω.Εχει καμοια σας το ιδιο προβλημα? παιρνετε κατι σε εμενα ολοι οι γιατροι λενε αλλα,π.χ. γυναικ. και ορυλας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου.Δεν εχω το ιδιο προβλημα αλλα πιστευω οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις φυσιολογικο ορο η να βρασεις μια κατσαρολα με νερο και να κατσεις απο πανω.Οι υδρατμοι θα σε βοηθησουν αλλα δεν σου ειπαν τι το προκαλει αυτο;Μηπως εχεις αιχμοριτιδα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα στην εγκυμοσυνη μου και το μονο που μπορουσα να κανω ειναι να χρησιμοποιω καποια μαντηλακια που τα εβρισκα σε φαρμακεια και σουπερ μαρκετ τα sneezy εχουν εντονη μυρωδια αλλα εκτος απο οτι μου αρεσε δεν τολμουσα να κανω κατι παραπανω οπως ronal

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω χρονια ρνιτιδα εδω και χρονια αλλα τωρα με την εγκ/νη εγινε χειροτερα.Για το ροναλ ακουσα και εγω αλλλα δεν τολμω,θα δοκιμασω ατμους,ευχαριστω πολυ.Ισως ειναι και ψυχοσωματικο ιμως ,γιατι τηνπεμπτη παω για αμνιοπαπακεντηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχχχ πόσο σε καταλαβαίνω, δράμα η κατάσταση με τη βουλωμένη μύτη, εγώ είμαι έτσι όλη μέρα και το βράδυ δε, ακόμα χειρότερα. Η δουλειά μου έχει να κάνει με ΩΡΛ και μου είπανε ΑΥΣΤΗΡΑ ΜΟΝΟ Physiomer, είναι το μοναδικό σκεύασμα που μπορούμε να πάρουμε τώρα στην εγκυμοσύνη. Ασε που δεν πρόκειται να καλυτερεύσει μέχρι και μετά τη γέννα..Καλή επιτυχία με την αμνιο, όλα καλά θα πάνε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με τις προλαλλησασες physiomer ή φυσιολογικο ορο ή χαμαμ πανω απο την κατσαρολα!!!

εδω να φανταστεις εμενα μου χει απογορεψει το υγρο για τα δοντια! δυστυχως στην εγκυμοσυνη μονο κανα deponακι κι αυτο με μετρο

αντε και καλα αποτελεσματα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγώ με χρόνια αλλεργ ρινίτιδα και πάνω που έκανα θεραπεία με xozal την σταμάτησα γιατί έμεινα έγκυος.

αλλά κορίτσια, πραγματικά υποφέρω!!

φυσάω το μυτάκι συνέχεια και σε 8 μέρες παντρεύομαι!!!τι θα κάνω??

εχω physiomer αλλά εχω την εντύπωση οτι δεν με βοηθάει..

λέτε μέχρι το γάμο να κάνω ατμοθεραπεία?

τουλάχιστον να είμαι αξιοπρεπής στο γάμο γιατί όλοι με ρωτάνε αν εχω κρυώσει ...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω σε ολη την εγκυμοσυνη ημουν χαλια(οχι οτι ακομη δεν ειμαι ,4 μηνες με xozal)

στα δυσκολα εβαζα otrivin παιδικο και ο γιατρος ειχε πει ok.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ πολύ mariah!

4 μήνες xozal?εγω περίπου 10 μέρες πήρα αλλά το σταμάτησα..θα ρωτήσω τη γιατρό μου για το otrivin που λες , σε ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω αλλεργική ρινίτιδα. Κάθε βράδυ με πιάνει και τρέχει η μύτη μου σαν το νερό και φταρνίζομαι συνέχεια!! Αφού κάποιες φορές από το πολύ φτάρνισμα με πονάει χαμηλά η κοιλιά μου.

Πριν μείνω έγκυος έπαιρνα από την μύτη το pulmicort. Ρώτησα τον γυναικολόγο και μου είπε ότι δεν είναι καλό που ζορίζομαι τόσο τα βράδια γιατί ζορίζεται και το μωράκι μου γι αυτό είναι καλύτερα να το ξαναξεκινήσω. Μίλησα και με την αδελφή μου η οποία είναι γιατρός στον Ευαγγελισμό και μου είπε ότι όταν παίρνουμε κάτι ρινικά δεν υπάρχει περίπτωση να πάει στο μωρό γιατί η ποσότητα του σπρέυ που βάζουμε είναι πολύ μικρή.

Επειδή όμως φοβάμαι λιγάκι, χρησιμοποιώ το pulmicort μόνο το βράδυ (κι όχι κάθε βράδυ) και βάζυ μία πολύ μικρή ποσότητα σε κάθε ρουθούνι. Ομολογώ ότι έχω δει πολύ μεγάλη διαφορά.

Σκεφτηκα να χρησιμοποιήσω physiomer ή κάτι ανάλογο αλλά βρε κορίτσια ποτέ δεν είμαι μπουκωμένη, απλά τρέχει η μύτη μου, τα μάτια μου και φταρνίζομαι μέχρι αηδίας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katerinoula! έγραψε:

ευχαριστώ πολύ mariah!

4 μήνες xozal?εγω περίπου 10 μέρες πήρα αλλά το σταμάτησα..θα ρωτήσω τη γιατρό μου για το otrivin που λες , σε ευχαριστώ πολύ!

εννοειται οτι το xozal το παιρνω τωρα που δεν ειμαι εγκυος. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, κ εγώ κάποια στιγμή που είχα μπουκωμένη μύτη, ρώτησα τον γιατρό μου κ μού είπε otrivin για παιδιά. Βέβαια επειδή είμαι περίεργη με τα φάρμακα δεν το χρησιμοποίησα πάνω από 2 φορές, προτιμώ τους παραδοσιακούς τρόπους (ατμοθεραπεία).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΜΑΙ 32 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΗ ΜΥΤΗ.ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΟΛΗ ΚΡΥΟΜΕΝΗ ΕΙΣΑΙ,Η ΟΤΑΝ ΚΟΥΡΑΣΤΩ ΤΟ ΜΠΟΥΚΩΜΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ.ΜΟΝΟ ΦΥΣΙΚΟ ΟΡΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ,ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΗΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΠΝΕΩ ΚΑΛΑ.ΟΜΩΣ ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΑΡΧΗΣΑ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ.ΥΠΟΜΟΝΗ... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΑΡΠΑΞΕΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΝΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΧΩΝΕΙΣ ΣΤΗ ΜΥΤΗ ΤΟ ΒΙΞ....

ΟΥΤΕ ΟΤΡΙΒΙΝ ΜΟΥ ΕΠΕΤΡΕΠΕ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έκανα χτές physiomer ( αλατόνερο) και είδα μια μικρή διαφορά, ίσως σωθώ λίγο τώρα με το γάμο που το χρειάζομαι!άντε να δούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ, ΥΠΟΦΕΡΩ ΦΡΙΚΤΑ! ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΒΑΖΑ ΟΤΡΙΒΙΝ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΟΣΟ ΕΒΑΖΑ ΤΟΣΟ ΗΘΕΛΑ! ΕΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΡΟΝΑΛ ΚΑΙ ΣΩΘΗΚΑ! ΒΑΖΩ ΕΛΑΧΙΣΤΟ Κ Η ΜΥΤΗ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΞΕΒΟΥΛΩΤΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...