Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μια φορα κ εναν καιρο οταν γεννηθηκε η τσαχπινα!!!


Recommended Posts

Σαν παραμυθι το ενιωσα...Και ετσι θα μεινει στο μυαλο μου για μια ζωη!!!

Η γεννηση της κορης μου!!!Της λατρεμενης μου!!! :)

Καποιες θα γνωριζετε την πολυλογια μου,οποτε ετοιμαστειτε για....Τεραααστιο ποστ!!! :P

Η ΠΗΤ μου πλησιαζε και η μπεμπουλα βολεμενη στη μητρουλα της δεν εδειχνε διαθεση για την μεγαλη της εξοδο!!!

Συμφωνησα λοιπον με την γιατρο κ τον αντρα μου να γεννησω με προκληση το Σαββατο στις 29/8!!

Σημειωνω πως τους τελευταιους 2 μηνες υποτιθεται πως βλεπαμε τον λωρακο της τυλιγμενο στο λαιμο,οποτε ενα αγχος το ειχα!!! :ohmy:

Πεμπτη πρωι(27/8) αρχισαν τα πρωτα πονακια!!!

Δεν εδωσα σημασια...Συνεχισα τις δουλειες μου!!!Εβαζα πλυντηρια,μαγειρευα.....!!!!

Μεσημερακι πια...Κι εγω ενιωθα χαρακτηριστικα πως "κατι θα μου φυγει"!!!!Οοοοχι!Δεν πηρα τη γιατρο...

Πρωτα θα τελειωνα με το φαγητο,θα απλωνα ρουχα,θα εκανα μπανιο,θα εφτιαχνα μαλλι και μετα...!!!!!!!! :P

Καποια στιγμη την ενημερωσα και γυρω στις 3 ξεκινησαμε με τον αντρα μου για την κλινικη ωστε να δουμε τι συμβαινει "εκει κατω"!!! :lol:

Συσπασεις με πονακια-σχετικα συγχρονισμενες αλλα μετριας εντασης!!!

"Θα γεννησεις,αλλα εχεις ωρες μπροστα σου!" ειπε η γιατρος!

Απιστευτο!!!Εφτασε η ωρα????Δεν το πιστευα!!!

Επειδη μενουμε εξω απ'την Θεσ/νικη αποφασισαμε να μεινουμε στην κλινικη!

Αφου εκανα μια βολτα κ τσίμπησα και κατι(γτ νηστικη φαλαινιτσα δε χορευει!!) πηγα στο Γαληνο!

Καρδιοτοκογραφος κ ορος γυρω στις 8...Ο αντρας μου να τακτοποιει τις εκκρεμότητες και εγω να...Μιλαω στο τηλ με φιλες κ συγγενεις και να κανω βολτες στο διαδρομο!!!

Στις 9παρα(μιλουσα στο τηλ με τη συμπεθερα μου την happy mom!!) αρχισαν οι πρωτοι "δυνατοι"-οπως νομιζα- πονοι!!!

Μεχρι τις 10 δυναμωσαν παααρα πολυ κ ειχα σχεδον 2λεπτες συσπασεις!

Εγω να κανω βολτες με τη νυχτικια(κ τπτ αλλο! :blush: ),να κανω ανασες και να...Βγαινουμε φωτο με τον αντρα μου οταν ηρεμουσα απτον πονο!!!Τα γελια μας ξεσηκωσαν την κλινικη!!!Σαν να πηγαμε εκδρομη!!!

Φυσικα καθομουν που κ που κ στον καρδιοτοκογραφο!! ;)

Στις 12παρα για να προχωρησει ο τοκετος(τελικα εχω μεγαλη αντοχη στους πονους!) καναμε επισκληριδιο...Λιγο μετα μου εσπασε η γιατρος τα νερα(δεν καταλαβα τπτ απολυτως!)...

Στις 1 κ κατι την 2η δοση....(διαστολη..σχεδον 2-μονο) Η οποια...Με επιασε παρα πολυ κ ημουν σαν αναπηρη απο το στηθος κ κατω...Εκει φοβηθηκα....Εχω βλεπετε κλειστοφοβια και αρχισα για λιγο να χανω την ψυχραιμια μου!Ευτυχως ο αντρας μου που με ξερει εκανε αστειακια για να ξεχαστω!!!

Στις 2πμ διαστολη...Ουτε 3!!!Οποτε η γιατρος κ ο αντρας μου πηγαν για υπνο!(εγω κουβεντιαζα με τις μαιες!)

Στις 3παρα ισα που πηγε 3 κ κατι και οι πονοι επεστρεψαν στο μεγιστο!Εγω βεβαια μολις ειχα αρχισει να νιωθω ελαφρα τα ποδια μου και δεν ηθελα με τπτ αλλη δοση επισκληριδιου!!!Και μονο στη σκεψη πως θα ειμαι παλι σαν κουτσουρο...Τρελαινομουν!!! :S

Η διαστολη ομως κολλημενη εκει οποτε μου ο αναισθησιολογος μου ειπε να κανουμε μια πολυ αραιωμενη δοση :huh: .

Στις 3 μου την κανει...Νιωθω να με πιανει στα ποδια αλλα στη μητρα-κοιλια καθολου! :woohoo: :woohoo:

Απογοητευμενη η μαια αφου δεν προχωρουσαν τα πραγματα λεει στους συγγενεις -που καναν παρτυ κατω- πως θα γεννησουμε το πρωι...Οποτε φευγουν ολοι εκτος απτις μαμαδες μας!

Για 45λεπτα ενιωθα κανονικοτατα οοοολες τις συσπασεις(σχεδον ανα1-2λεπτα) που "χτυπουσαν κοκκινο!!!" και φυσικα τους πονους!!

Ειχα διπλα μου την θεια μου τη μαια και με βοηθησε απιστευτα να συγκεντρωθω στις ανασες μου!!!

Περιττο να σας πω πως κατα-ευχαριστηθηκα πονους γεννας!!!! :silly: :woohoo: :P

Στις 4παρα πηγαν να μου αλλαξουν πλευρο και να δουν τη διαστολη και....

Ειδα την εκπληξη στα ματια τους!!!! :ohmy:

"Που ειναι ο τραχηλος?" (οεο!?!) Εξαλείφθηκε..Διαστολη 10..Οποτε????ΓΕΝΝΑΑΑΑΑΑΩ!!!

Πανικοβλητες τρεχουν να ετοιμασουν το χωρο,να ξυπνησουν τη γιατρο,εγω να ψαχνω το κινητο μου για να ξυπνησω τον αντρα μου!!!!! Γενναωωωω καλεεεεεεε!χαχαχαχαχααχαχα

(Τι ξυπνημα μου εκανες ατιμηηηηηη,ελεγε μετα!!!!)

Εγω "ξαφνικα" δεν ενιωθα πονο...Καθολου!!!!Το κεφαλακι του μωρου μουδιαζει τα παντα εκει κατω!!!

Στις 4 ξεκιναμε τις εξωθησεις!!!

"Παμε την πρωτηηηηηηη,σπρωξε Αναστασιαααα!!!!Μπραβο κοπελα μου!!"Εγω ουτε "κιχ"!!!

"Παμε παλι!!! Σπρωξεεε!!! Ωραια!"(αν κ απ'οτι καταλαβα απ'το βλεμμα τους μαλλον αγχωθηκαν για κατι :unsure::dry: )

Στην 3η εξωθηση η γιατρος περιμενε να βγει το κεφαλακι της και στην επομενη το κορμι(το φιδισιο!)..

"Παμεεεεεε!!!!....Ενταξει φτανειειει...!!"

Βλεπω κ νιωθω ενα σωματακι(θυμαμαι το κωλαρακι κ τα πατουσινια της!) σχεδον να πεταγεται,τη γιατρο να την "πιανει στον αερα" και ενα γλυκο κλαμματακι-παραπονο να ακουγεται!!!!(Εσπρωξα δυνατα μαλλον! :P:P:P )

Ο λωρος μας τελικα ηταν...Κοντος!!!!!!?Γι'αυτο αργησε τοσο πολυ η μπεμπα!!!(τωρα...το πως βλεπαμε περιτυλιξη...???)

28/8 στις 4.04 ηρθε στη ζωη ενα γοργονακι 3780γρ κ 52 εκ!!! :):):)

Μου την εδωσε στην αγκαλια μου κ εκει ο χρονος σταματησε!!!!!Δεν εβλεπα-ακουγα τιποτα αλλο!!!Τη φιλησα στο μετωπακι,κρατουσα το χερακι της και ενιωθα το ζεστο της σωματακι πανω μου..... Δε θυμαμαι τι γινοταν μετα...!!!

Αργοτερα ρωτησα τον αντρα μου-που τον ειδα βουρκωμενο...Μου ειπε πως ελεγα "Ηρθες αγαπη μου!!!Παιδι μου,κορουλα μου!!!Ηρθες και ολα ειναι καλα!Μην κλαις μωρο μου,εδω ειναι η μανουλα!"

Εκει "εσπασε" κι εκεινος...!

ΕΥΤΥΧΙΑ!!!ΑΓΑΠΗ!!!ΛΑΤΡΕΙΑ!!!

Την καθαρισαν ελαφρως κ μου την βαλαν στο στηθος!

Εκεινη....Ουτε να με φτυσει!!!Μου εδινε αναβολη 2 ωρων η κουκλαρα μου,ωστε να αρχισει μετα το ασταματητο ξεζουμισμα !!!!

Την ειχα μαζι μου στο δωματιο,θηλαζαμε κ αγκαλιαζομασταν αποκλειστικα!!!!

Συμπληρωματικα:

Οταν μετα το πρωτο της μπανιο την δωσανε στο μπαμπα της...

Τον κοιτουσε στα ματια(φυσικα ασυναισθητα) κ εκεινος....Δηλωσε σκλαβος της για μια ζωη!!!!

"Δεν ηθελα καν να την κοιταξει κανεις"!!!Μου ειπε οταν τον ρωτησα τα συναισθηματα του...!!!! :)

Την λατρευουμε!Ειναι ολος μας ο κοσμος!Η ανασα μου...Η ζωη μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναστασία μου κοριτσάκι μου να σου ζήσει ειλικρινά μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου!!!!!:) :)

σε ταλαιπώρησε τόσες ώρες από οτι διάβασα η μικρή αλλά φαντάζομαι το αποτέλεσμα σε ανταμοίβει!!!;)

κοριτσάκι μου με συγκίνησες με την παριγραφή σου:

"Αργοτερα ρωτησα τον αντρα μου-που τον ειδα βουρκωμενο...Μου ειπε πως ελεγα "Ηρθες αγαπη μου!!!Παιδι μου,κορουλα μου!!!Ηρθες και ολα ειναι καλα!Μην κλαις μωρο μου,εδω ειναι η μανουλα!"

Εκει "εσπασε" κι εκεινος...!

ΕΥΤΥΧΙΑ!!!ΑΓΑΠΗ!!!ΛΑΤΡΕΙΑ!!!"

αχ!!!φιλενάδα σου εύχομαι οτι καλύτερο και να είναι πάντα γερή η μικρούλα σου!!!:)

και η ζωούλα της να είναι γλυκιά σαν καραμέλα!!

θα σε μαλώσω άλλη φορά για την αργοπορία της περιγραφής....:P :silly: :lol:

σήμερα δεν μου "βγαίνει¨...πλάκα κάνω!!!

φιλάκια πολλά καλή μου και σας στέλνω μια τεράστια αγκαλιά!!!:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχου βρε Αναστασία...συγκινήθηκα!Θυμήθηκα και τον δικό μου τοκετό...Αχ!:unsure::)

Να σας ζήσει η κουκλίτσα σας και να την καμαρώνετε πάντα γερή και ευτυχισμένη!

Πολλά φιλάκια στα μαγουλάκια και στα μπουτάκια της!

Καλή λοχεία και στην ευτυχισμένη μανούλα της :kiss::kiss::kiss: :kiss: :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ,ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΤΑ ΖΟΥΜΙΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ.ΚΑΛΟ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΙ ΟΜΟΡΦΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ!!!!!!!!!!!!!!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΤΕ ΠΑΝΤΑ ΤΟΟΟΟΟΟΣΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ!!!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΟΥ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΣΤΟ ΚΑΛΟ ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ ΒΡΕ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ :P:D

να σου ζησει η γοργονα σου να ειναι παντα γερη κ ευτυχισμενη στην ζωουλα

της να την χαιρεστε κ να την καμαρωνετε παντα.......

τι ωραια περιγραφη

βρε αναστασια θα σε μαλωσω :P:D φωτο ποτε θα μας βαλεις?????

η εχω χασει επεισοδια????????????εεεεεεεεεεεεεεεεε??????????

χιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: :laugh: Πολυ ωραια τα ειπες βρε Αναστασακι!!:P α στο καλο συγκινηθηκα κι εγω..:blush: Να ειναι παντα ευτυχισμενη η τσαχπινουλα σου!!!!:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι ωραία περιγραφή..!!!!! συγκινήθηκα προς το τέλος!

Να σου ζήσει το μωράκι σου να είναι πάντα γερό και ευτυχισμένο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου... έχω βάλει τα κλάμματα... :blush:

Κοριτσάκι μου τι απίστευτη περιγραφή της γέννας σου είναι αυτή;;; :)

Πως να μην "σπάσει" ο αντρούλης σου;; Εδώ έχουμε πάθει την πλάκα μας εμείς!! :P

Να σας ζήσει το κοριτσάκι σας.. να'ναι πάντα γερό και τυχερό και να σας χαρίζει πάντα τόσο όμορφες συγκινήσεις όπως και τη μέρα που γεννήθηκε! :)

Να μου τη φιλήσεις.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΗ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΣΑΧΠΙΝΟΥΛΑ...ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΠΑΝΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΘΕΛΩ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΖΗΣΩ (ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΓΑ). ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΛΟΧΕΙΑ, ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΘΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σας ζήσει αναστασία μου,γερή κ καλοφωτισμένη να είναι πάντα κ εσείς να την καμαρώνετε!συγκινήθηκα πολύ,βλέπω δίπλα κ το αγγελάκι μου που κοιμάται κ νιώθω για άλλη μια φορά πως δεν υπάεχει μεγαλύτερη ευτυχία από τα πλασματάκια μας τελικά!!φιλάκια πολλά κουκλίτσα μου κ καλή λοχεία!!:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρες μου σας ευχαριστω παααρα πολυ!

Οι μανουλες να χαιρεστε τα παιδακια σας κ οι υπολοιπες να γινετε συντομα μανουλες κ να ζησετε το ονειρο που ζω!!!!!

Υγ1 Σας εγραψα συμπληρωματικα την αντιδραση του αντρουλη μου!!!

Υγ2 Φωτο της θα βαλω σε λιγο καιρο..Ακομα ειμαι λιγο.... "καπως"!!!!!:) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Αναστασία μου μ'έκανες και συγκινήθηκα!! Είμαι και ξενύχτισσα σήμερα... Ας είναι καλά ο υιός μου!! :)

Να σου ζήσει η τσαχπινούλα σου... που απ'ότι κατάλαβα σ'έχει ξετρελάνει!!! ;) Καλό υπόλοιπο λοχείας και σε σένα!! Υγεία πάνω απ'όλα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου τι ωραια που τα ειπες!!Αχ αυτη η γοργονα σου σε ταλαιπωρησε αλλα αξιζε τον κοπο!!Να σας ζησει και καλη λοχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΕ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΑ ΖΟΥΜΙΑ.......!:(

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ,ΕΥΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ

ΝΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ!

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΕΣ ΑΛΛΑ.......ΗΡΘΕ ΤΟ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑΚΙ!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου να σας ζήσει η μπεμπούλα σας!

Όταν ακούω τέτοιες περιγραφές με το μωράκι στην αγκαλιά, ο φόβος για τη δική μου σειρά, για την ώρα του δικού μου τοκετού -πρώτα ο Θεός-, μαλακώνει, απομακρύνεται.. Τί ευλογία, τί σπουδαίο θαύμα που είναι η μητρότητα!!!!!

Να σας ζήσει και πάλι! Γερή και τυχερή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραια η περιγραφη σου αναστασια, να σου ζησει η τσαχπινουλα σου, αντε και φωτο ε!! να γνωρισουμε ολα τα αυγουστομωρακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ μισό, γιατί δε βλέπω απ τη θαμπάδα

στα μάτια μου... σκατούλα, με συγκίνησες πάλι...

Να σου ζήσει Αναστασία μου, πάντα γερή να είναι

να τη χαίρεσαι και μόνο ευτυχίες να σου χαρίζει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρελό respect για την περιγραφή, περιττό να πω ότι και εγώ συγκινήθηκα πολύ! Με έκανες να ανυπομονώ ακόμα πιο πολύ να γεννήσω! :) :)

Να σας ζήσει, Αναστασία, γερή, τυχερή, ευτυχισμένη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου γλυκια μου!!!!Να σας ζησει η κοπελαρα!!!!Παντα γερη κι ευτυχισμενη!!Το ιδιο κι εσυ με τον αντρουλη σου!!!Να εχετε παντα μια πολυ χαρουμενη κι ευτυχισμενη οικογενεια!!!!Περιτο να σου πω οτι απολαυσα καθε σου λεξη!!!Πολυ συγκινηθηκα!!!Και Ξαφνικα με πλημμυρισε μια απιστευτη ζεστασια και απεραντη αγαπη και χαρα!!!Τι να πω ειναι μοναδικο!!!Ευχομαι ολες οι μελλουσες μανουλες να το ζησουν τοσο τρυφερα οσο εσυ και ο αντρουλης σου!Να στε παντα καλα κοπελα μου!!!Υγεια αγαπη κι ευλογια!!!!Φιλακια πολλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AXOU KORITSAKI MOU NA SAS ZHSEI H KOUKLA SAS NA EINAI PANTA GERH KAI EYTYXHSMENH!!SYGKUNITHIKA POLY ME THN PERIGRAFH SOY PERIMENV KAI EGV POTE ME TO KALO THA ERTHEI STON KOSMO TO AGORAKI MOU NA TO PARV STHN AGKALIA MOU!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...