Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παιδί-σκυλί????'Ελεος...


Recommended Posts

ο πνίχτης είναι ένα μεταλλικό

λουρί, αλυσίδα μπορούμε να πούμε, που έχει μεταλλικές ακίδες

προς τα μέσα όμως. το βάζουμε στο λαιμό

του σκύλου όταν το βγάζουμε βόλτα, είναι για να πειθαρχεί

και να μαθαίνει με το βάδισμά μας.

Αυτό είναι χαλαρο στο λαιμό του και όταν ο σκύλος πάει να ξεστρίψει, ή πάει πιο γρήγορα

από εμάς, τραβάμε το λουρί του

και καρφώνεται πάνω στο λαιμό του και ο σκύλος

ηρεμεί, και μαθαίνει σύμφωνα με τα δικά μας θέλω στο βάδισμα.

σου βάζω ένα λινκ να δεις φώτο.

http://images.google.gr/imgres?imgurl=h ... l%26sa%3DG

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελενιτσα καταλαβα, μου κανει και αυτο!!

Τυρογαριδακι,αλλος τροπος να μην καταπιεζονται τα παιδια στο σουπερ μαρκετ ειναι να μην τα παιρνουμε μαζι μας.Για μενα, πρεπει να μαθουν παντου, εστω και σε καροτσακια, απο εκει και περα αν το παιδι κοντευει τα 3 και δεν καθεται, εκει ειναι θεμα πειθαρχειας

.Οσο για το παρκο, και εγω που το πηρα τελικα αχρηστο ειναι, το εχω πιο πολυ να βαζω τα παιχιδια μεσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια για να σασ πω προσωπικη εμπειρια το εκανε ο αδερφοσ μου στον γιο του αυτο,οταν λοιπον συναντηθηκαμε στο χωριο και το βλεπω πρωτη φορα του ειπα τι ρατσα ειναι ο μικρος;;

παρεξηγηθηκε η οχι επιλογη του...

δεν δικαιολογω το λουρι τα χιλια καλα να μου πειτε που δεν υπαρχουν...για μενα..

αν παμε στο λουρι παμε και στο φιμωτρο παμε και στο πνιχτη ;) παμε τοτε και σε οτι αλλο χρησιμοποιουν τα σκυλακια...

οσο για το παρκο το βαζεις το παιδι εκει αν δεχεται για να παιξει οσο δεν μπορει να σταθεροποειται ακομα καλα και το καροτσι για μακρινεσ βολτεσ και ξεκουραση...

μην τα ισοπεδωνουμε ολα....

απο εκει και περα επιλογη του καθενος ειναι τι θα κανει με το παιδι του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ! Η ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΖΙ ΑΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ, Η ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΟΧΙ 14, 104!!!

Με καλυψε η Καντινου;) Αυτο κανουμε,στο καροτσι η τα κραταμε αγκαλια η απ'το χερακι τα παιδακια,δεν τα δενουμε:ohmy:

Επισης το παρκο ειναι πολυ καλη λυση για οσα παιδια καθονται και δεν ειναι μεσο εγκλεισμου,αλλιως και το κρεββατακι τους που εχει καγκελα μεσο εγκλεισμου θα θεωρηθει,καμμια σχεση με το λουρι που λεει η lovie,αλλο το ενα...αλλο το αλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό το λουρί μου θύμησε τη γιαγια μου

που μου έλεγε πως επειδή μικρή η μαμά μου ήταν πολύ ζωηρή

και έφευγε, την έδενε μ ένα σχοινί απ τη μέση της άφηνε περιθώριο

και το άλλο άκρο το έδενε σε μια κολώνα για να μπορεί

να την ελέγχει όταν έκανε δουλείες

γιατί τότε στα χωριά λέει κάθε σπίτι είχε και πηγάδι

και φοβόταν μη πέσει μέσα σε κάποιο από αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕleNitSa έγραψε:

αυτό το λουρί μου θύμησε τη γιαγια μου

που μου έλεγε πως επειδή μικρή η μαμά μου ήταν πολύ ζωηρή

και έφευγε, την έδενε μ ένα σχοινί απ τη μέση της άφηνε περιθώριο

και το άλλο άκρο το έδενε σε μια κολώνα για να μπορεί

να την ελέγχει όταν έκανε δουλείες

γιατί τότε στα χωριά λέει κάθε σπίτι είχε και πηγάδι

και φοβόταν μη πέσει μέσα σε κάποιο από αυτά.

:laugh: Elenitsa ναι ετσι εκαναν οι παλιες,ειχαν τοοοσες δουλειες και δεν ειχαν τις σημερινες ευκολιες,ουτε ρηλαξ,ουτε παρκα,ουτε καροτσια,τι να'καναν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσια το χουμε παει πολυ μακρια χωρις λογο... τιποτα δεν ειναι μεσο εγκλεισμου και καταπιεσης οταν χρησιμοποιειται με ορθο τροπο..οταν ομως γινεται καταχρηση και το καροτσι δεν ειναι καλο να το εχεις ολη μερα και το παρκο και το κρεβατι και ολα!!;)

Οπως ειπε και μια κοπελα ειναι που το εχουμε συνδεσει με την εικονα του σκυλου..αλλα και στα σκυλια δε τα φοραμε για να τα καταπιεσουμε και επειδη δε τα αγαπαμε,αλλα για να μη φυγουν,τα πατησει αυτοκινητο,τα κλεψουν κτλ για τον ιδιο λογο δηλαδη.Εγω ειχα ενα Δαλματιας που δε του φορουσα σχεδον ποτε λουρι επειδη ηταν υπακουος και περπατουσε διπλα μου

και εχω μια ανηψια(ο γιος μου ειναι μωρο γιαυτο δε τον αναφερω..)την οποια δε προλαβαινεις να τη βγαλεις εξω απο τη πορτα και εξαφανιζεται!!! δεν ακουει κανεναν!!την εχουμε γλιτωσει απο τις ροδες αυτοκινητου..:S αυτο το παιδακι λοιπον δε τολμανε να το αφησουν να περπατησει μονο του και ειναι συνεχεια στο καροτσι,το τραβανε απο το χερι,αγκαλια κτλ.Εννοειται οτι εχει λαλησει το καημενο και προσωπικα,αν και δε το ειχα σκεφτει μεχρι τωρα,αφου δε μπορουν να το ελεγξουν,πιστευω οτι καλυτερα να του ειχαν λουρακι και να κινειται λιγο πιο ελευθερα παρα να το εχουν ετσι εγκλειστο..:(

Μη τα βλεπουμε ολα μονοδιαστατα...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποσο ελευθερα μπορεις να κινηθεις οταν εισαι δεμενος;;;

ας το κανει καποια στο ευατο της και να βαλει το συζηγο να την κραταει να δουμε ειναι τοσο βολικο τελικα για το παιδι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evhdal έγραψε:

ποσο ελευθερα μπορεις να κινηθεις οταν εισαι δεμενος;;;

ας το κανει καποια στο ευατο της και να βαλει το συζηγο να την κραταει να δουμε ειναι τοσο βολικο τελικα για το παιδι;;

Μη μου βαζεις ιδεες...:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουτε και στο παρκο αν μας βαλουν θα τη παλεψουμε βρε Ευη μου...;)μη συγκρινεις ανομοια πραγματα..:) γι αυτο ειπα για ορθη χρηση...και απο το να μη την αφηνουν καθολου απο το χερι ή απο το καροτσι σιγουρα περισσοτερο θα κινηθει..Αλλωστε αν ηταν τοσο αντιπαιδαγωγικο θα το ειχαν απαγορευσει ειδικα στο εξωτερικο οπου και χρησιμοποιειται παρα πολυ...εχω δει μαμα να τρεχει με το παιδακι της του οποιου του το φορουσε και για παιχνιδι το σταματουσε αποτομα τραβοντας ελαφρα το λουρι και αυτο κυριολεκτικα να πεφτει κατω απο τα γελια!!:laugh:

Δε μου φανηκε καθολου δυστυχισμενο εκεινο το αγορακι..:P

Κι εγω δε θελω να το χρησιμοποιησω επειδη μου κανει καπως ασχημη εικονα αλλα δε το κατακρινω κιολας..:) (ειπαμε εκτως το τυπο στα αλλαντικα που του ειχε και συστημα σφιξηματος και το πονουσε!!αυτος ηταν για πολλα χαστουκια ειπαμε!!:angry: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, δεν έχω διαβάσει τις απαντήσεις, οπότε δεν ξέρω αν κάποια κοπέλα έχει απαντήσει αυτό που θα πω κι εγώ.

Εγώ το είχα δει για πρώτη φορά στην κομμώτρια μου!

Είχε το μωρό με το λουράκι και το κρατούσε ο άνδρας της( δεν το είχε δεμένο φυσικά).

Αυτό το χρησιμοποιείς για να περπατήσει το μωρό.

Αντί να είσαι συνέχεια σκυμένος και το μωρό με τεντωμένα τα χεράκια, κρατάς το λουράκι και είναι όλα πιο εύκολα!

Στην αρχή μου φάνηκε σοκαριστικό αλλά όταν μου εξήγησε, μου φάνηκε λογικό.

Αλλά σίγουρα δε μου αρέσει να το βλέπω στο δρόμο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Μιτσι και Ανθή νομίζω οτι υπερβάλλετε. Ουτε αδιανόητο ειναι ούτε και πατέρας που το χρησιμοποίησε είναι για δέσιμο και επικίνδυνος. Το ότι χρησιμοποιεί κάτι που εσάς δεν σας αρέσει δε σημαίνει ότι δεν είναι καλός πατέρας. Τότε μάλλον πρέπει να το πεις και για μένα αυτό..γιατί κι εγώ μπήκα στον πειρασμό να το αγοράσω και να το δοκιμάσω στο γιο μου. Δε νομίζω να χρειαζομαι ψυχιατρο ή να είμαι επικίνδυνη...Τότε όλοι όσοι χρησιμοποιούν καροτσάκι είναι φυσιολογικοί και ακίνδυνοι;; Δεν στέκει κάτι τετοιο! Και δεν θεωρώ ότι το λουράκι καταπιέζει περισσότερο ένα παιδί από το καροτσάκι.

Όπως και ναχει είναι ένας εναλλακτικός τρόπος χαλιναγώγησης του παιδιού όπως είναι και το καροτσάκι ή το πάρκο!! Θα μπορούσε να περιγράψει κανείς το πάρκο σαν μια όμορφη και χαριτωμένη φυλακή!!! Και όποιος βάζει το παιδί του στο πάρκο είναι ψυχολογικ

καλη μου Φανη για μενα πραγματικα ειναι αδιανοητο(απο κει και περα δεν εκρινα κανενα που το κανει και δεν εθιξα την ψυχικη του υγεια);)

προσπαθω στην ζωη μου να μην ειμαι απολυτη για τιποτα η κορη μου ειναι 12 μηνων και δεν πιστευω οτι θα φτασω ποτε στο σημειο να την αντιμετωπισω με αυτο τον τροπο οσο ζωηρο παιδι και αν ειναι..

δεν μπορω να το δω καπως διαφορετικα γιατι ετσι βγαζω βολτα μονο τον σκυλο μου..

οσο για την συγκριση με το παρκο και το καροτσι για μενα δεν εχει απολυτως καμμια σχεση και δεν γινετε καμμια συγκριση..

εννοειται και σε αυτα οτι τα χρησιμοποιουμε με μετρο...με ορθη χρηση οπως ειπε μια φιλη...:)

φιλικα!!:kiss::)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα η μανα μου με γλυτωσε απο τις ροδες τως αυτοκινητων απειρες φορες ημουν παιδακι που ανοιγα την πορτα και πεταγομουν εξω σημερα της ειπα γιατι δεν με εδενες μικρη?????

μου ειπε γιατι παιδακι μου να σε δεσω? μπορει να ηταν επικυνδυνα οσα εκανες αλλα ετρεχα ,σε προλαβαινα ειχα το νου μου παντα στο οτι θα μου την κανεις και θα βγεις εξω

εγω παντως δεν θα το εβαζα ποτε στο παιδι μου οσον αφορα το καροτσι ειναι και μεσον μεταφορας(προς το παρον)και δεν το θεωρω καθολου οτι εγκλωβιζει τα παιδια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α!Ευη αυτη την ιδεα με το δεσιμο μη τη δει ο αντρας μου γιατι καιρο με κυνηγαει να με δεσει και δε του καθομαι και βλεπω να πηγαινει πρωτος να το αγοραζει!!!:laugh: :laugh:

Καλα και εγω στην εικονα ενος παιδιου με λουρακι η ιδια ερωτηση μου 'ρχεται(τι ρατσα ειναι;) ασχετα με το αν δεν το επικρινω..;) ειναι που εχουμε το συγκεκριμενο συνειρμο..:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evhdal έγραψε:

ποσο ελευθερα μπορεις να κινηθεις οταν εισαι δεμενος;;;

ας το κανει καποια στο ευατο της και να βαλει το συζηγο να την κραταει να δουμε ειναι τοσο βολικο τελικα για το παιδι;;

Επειδή όλα τα θεωρώ του ίδιου στυλ και για τον ίδιο σκοπό, πόσο ελευθερα μπορείς να κουνηθείς σε ένα καροτσάκι για κανα δίωρο που κρατάει η βόλτα; Πόσο ελεύθερα μπορείς να κουνηθείς όταν κάποιος σε κρατάει σφιχτά απο το χέρι; Πόσο ελευθερος μπορείς να νιώσεις μέσα σε ένα πάρκο μέσα στο οποίο σε έχουν βάλει με μπολικα παιχνίδια; Και δεν πιστεύω πως δεν υπάρχει γυναίκα που δεν έχει βάλει το παιδί μέσα για να κάνει τις δουλειές της και να έχει το παιδί της σίγουρο; Σημασία δεν έχει ο χρόνος που το βάζεις μέσα..σημασία έχει η κίνηση...το φυλακίζεις με μια τάχα μου χαριτωμένη φυλακούλα!! αχ τι ωραία!!!

Όχι ..γιατί αν εσάς το λουράκι σας θυμίζει σκύλο , εμένα το πάρκο μου θυμίζει φυλακή και τη θεωρώ απαράδεκτη!!

Κι αν δεν συμφωνείτε κι έχετε αντίθετη άποψη..να λοιπόν που έρχεστε στα λόγια μου...ότι το γεγονός ότι εμείς έχουμε μια αντίθετη άποψη, δε σημαίνει ότι ο άλλος έχει απολύτως άδικο..κι ότι κανένας γονιος δεν είναι καλύτερος από έναν άλλο κρίνοντας μόνο από αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΙτσι το ξέρω ΄ότι δεν έιθξες την ψυχική υγεία κανενός, απλώς έθιξα της κάθε μιας την άποψη συνεχόμενα και ίσως φάνηκε αλλιώς. Πάντως θα μπορούσε κάλλιστα το κάθε μέσο διαπαιδαγώγησης και χαλιναγώγησης να μας φέρνει πάρα πολλά συνειρμικά στο νου. Όπως το καροτσάκι που μπορεί να θυμίζει άτομο με ειδικές ανάγκες ή το πάρκο μια μικρή φυλακή. Σημασία δεν έχει τι μας έρχεται στο νου αλλά πόσο κακό κάνει στο παιδί.Αν κάτι μπορεί να προκαλέσει ψυχολογικά στο παιδί τότε είναι κατακριτέο. Η υπερβολή είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος..όχι η απλή , φυσιολογική χρήση.Όπως αν έχεις όλη μέρα το παιδί στο καρότσι θα παλαβώσει και δε θα θέλει να το ξαναδεί , έτσι και θα παλαβώσει αν το έχεις όλη μέρα με το λουράκι.

Σαφώς δεν είμαι απόλυτη και δεν κατακρίνω τις απόψεις σας, σίγουρα κάποιες είστε αντίθετες, απλώς μπορεί να το δείτε και αλλιώς..:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ!:woohoo:

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΤΟ ΟΛΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΜΕΝΟ ΣΑΝ ΣΚΥΛΑΚΙ!

ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΣΦΙΚΤΗΡΑ? :ohmy: Ε ΑΥΤΟ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ! :angry: ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΠΟΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΚΑΚΟΠΟΙΟΥΜΕ! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙ.:angry:

ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΣ ΠΟΥΜΕ "ΠΑΤΕΡΑΣ" ΤΟ ΕΙΧΕ ΔΕΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΠΩΣ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΕ? :angry:

ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΡΕΛΛΛΛΛΛΛΕΝΟΜΑΙ! ΑΙΣΧΟΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ"ΜΑΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΕΙ ΛΟΥΡΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΟΡΑΩ" ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΜΕ?

ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΦΙΜΟΤΡΟ! :angry: :angry: :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενα παιδί στην ηλικία του γιου μου δυσκολο να ρωτήσει κάτι τέτοιο καθώς δε μιλάει.Αλλά αν ρωτούσε υπάρχουν πολλές εκδοχές..ή θα του έλεγα πως δεν έχουν όλα τα παιδάκια καθώς η μαμά αποφασίζει αν θα πάρει ή όχι ή θα έβρισκα ευκαιρία να το κόψει σιγά σιγά λέγοντας πως το παιδάκι αυτό μάλλον είναι πι προσεκτικό από σένα και η μαμά του είναι σίγουρη. Αλλά όλα αυτά γίνονται με ένα παιδί όχι τριών..αλλά 5!!

Επίσης ερωτήσεις τέτοιου τύπου θα σου κάνει ακόμη κι αν δεν χρησιμοποιησες λουράκι..πχ..μαμά εγώ θηλασα;;(αν δει καποια μαμα να ταιζει το μωρο της) κι αν πεις όχι..τι εξήγηση θα δώσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...