Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παιδί-σκυλί????'Ελεος...


Recommended Posts

Κοριτσια μολις γυρισα απο την απογευματινη μας βολτα με τη μικρη μου και ειμαι σοκαρισμενη-νευριασμενη-προβληματισμενη με το θεαμα που αντικρυσα.

Μπαινω σε ενα καταστημα αλλαντικων και καθως στεκομαι μπροστα στο ψυγειο και παραγγελνω βλεπω εκπληκτη εναν πατερα να εχει ΔΕΜΕΝΟ ΜΕ ΛΟΥΡΑΚΙ το 3 περιπου ετων αγορακι του.

Εκτος αυτου το λουρακι ειχε σφυκτηρες ετσι ωστε τεντωνοντας τι το παιδι να ποναει και να μην 'τραβαει'.

Ομολογω πως κατι τετοιο το βλεπω πρωτη φορα στη ζωη μου.

Νευριασα παρα πολυ γιατι το ειχαν δεμενο γιατι βαριουνται να το κυνηγανε...

Ειναι δυνατον?????

Που ζουμε???

Για τι πολιτισμο και παιδεια να μιλαμε οταν κυκλοφορουμε τα παιδια μας με λουρακι σαν τα σκυλια...

'Ελεος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

α ρε νατασα εχεις πολλα να δεις ακομη...

εχουν ερθει στο μαγαζι αρκετες φορες ετσι με τα παιδια τους και παντα εκνευριζομουν.κι ομως υπαρχουν τετοια λουρια (παλια εβγαζε και η chicco)απορω τωρα που τα βρισκουν angry:

ααα δε το ξερεις? εγω για να μην γκρινιαζει ο μικρος ,καθε απογευμα του δινω ενα κοκαλο:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από το εξωτερικό έχει έρθει αυτή η "μόδα". Εγώ πρώτη φορά το είχα δει στο αεροδρόμιο από μια τουρίστρια που είχε βγάλει το παιδί της "βόλτα"! Κι εγώ είχα τσαντιστεί πάρα πολύ. Βέβαια στο αεροδρόμιο με τόσο κόσμο που μπορεί να το χάσεις ή να στο βουτήξουν, άντε, πάει κι έρχεται. ΜΑ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΛΟΥΡΑΚΙ;;;;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:huh::angry::(

Δυστυχώς το έχω δει κι εγώ,αρκετές φορές :(

Απορώ πώς αυτοί οι γονείς το δέχονται!:angry:

Όσο ζωηρό και να είναι το παιδί σου πρέπει να μπορείς να το ελέγξεις με τα λόγια :unsure: Δηλαδή στα 15 τι θα κάνει αυτός ο γονιός;:angry:

Θα κλειδώνει το παιδί μέσα;;;:angry: Το πήγα μακριά αλλά αυτά είναι τα αποτελέσματα μιας τέτοιας συμπεριφοράς.

Μην περιμένεις απο το παιδί σου να σε σεβαστεί αν δεν το σέβεσαι ο ίδιος :cheer:

:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariah έγραψε:

ααα δε το ξερεις? εγω για να μην γκρινιαζει ο μικρος ,καθε απογευμα του δινω ενα κοκαλο:P

Ε δεν το περιμενα απο σενα αυτο.................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariah έγραψε:

ααα δε το ξερεις? εγω για να μην γκρινιαζει ο μικρος ,καθε απογευμα του δινω ενα κοκαλο:P

ελπιζω να του χεις και μια εφημεριδα σε μια γωνια να κανει πιπι του!!! :woohoo: :silly: :woohoo: :silly: :woohoo: :silly: :woohoo: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΡΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΕΨΗ ΤΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ "ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΟΣ". ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΠΙΠΙΛΕΣ ΟΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΑΝ "ΣΙΓΑΣΤΗΡΕΣ" ΛΟΥΡΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΖΑΝΕ! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΙΠΙΛΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΛΟΥΡΙΟΥ ΕΙΜΑΙ:laugh: . ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΝΕΛΛΗ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ? ΚΡΙΜΑ ΟΜΩΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΛΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ. ΕΝΤΑΞΕΙ, ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΧΟΥΓΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ. ΘΑ ΚΛΑΨΟΥΝ ΘΑ ΟΥΡΛΙΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΕΞΟΥΝ. ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΑΣ ΑΓΟΡΑΖΑΜΕ ΕΝΑ ΡΟΜΠΟΤΑΚΙ, ΝΑ ΤΟ ΚΟΥΡΔΙΖΑΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ! ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΑΡΣΙΠΟ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΔΙ"ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟ" ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΑΛΙΑ ΣΟΥ!ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΔΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΤΑΙ ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΑΙΔΙΟΥ-ΣΚΥΛΙΟΥ!:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια αυτο φτιαχτηκε με τη λογικη να ειναι το παιδι πιο ελευθερο αλλα χωρις να φοβασαι οτι θα σου φυγει και δε θα το προλαβεις..γιατι κι οταν το κρατας απο το χερι ασε που παλι καταπιεζεται ασε που πιανεται ετσι που σηκωνει το χερακι του και ειναι και επικινδυνο να κανει αποτομη κινηση και να του βγει.. Σαν λογικη δεν ειναι λαθος..αλλα σαν εικονα ειναι οντως τραγικη! κι εγω οταν το ειδα πρωτη φορα στην Αγγλια σοκαριστηκα!!!! καλα για το τυπο που ειχε και συστημα να το σφιγγει δε το συζητω ηταν για πολλα χαστουκια!!!:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟΝΙΑ ΜΟΥ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ Η ΝΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΑΣ ΑΠΛΑ ΤΟ ΧΕΡΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΦΙΓΓΕΙΣ. 3 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΑΠΛΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ. ΚΑΘΕ ΓΟΝΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε Καντινου συμφωνω! κι εγω δε θα το χρησιμοποιουσα ποτε!:ohmy: απλως εξηγησα τη λογικη της υπαρξης του συγκεκριμενου εργαλειου..;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΑ ΚΑΛΕ, ΜΗΝ ΒΑΡΑΣ!:laugh: ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΕΣΥ! ΑΠΛΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ! ΠΟΛΟΙ ΚΟΙΤΑΝΕ ΤΗΝ ΒΟΛΕΨΗ ΤΟΥΣ ΑΓΝΟΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω βρε κορίτσια..εγώ του το αγορασα αλλά δεν το δεχότανε. Ο λόγος που το αγόρασα είναι γιατί φοβάμαι μην τον χάσω από τα μάτια μου ή μου πεταχτεί στο δρόμο ή οτιδήποτε άλλο. Πόσες φορές στην παιδική χαρά τον αφήνω ελεύθερο κι αυτός πέρπατάει και χάνεται στον κόσμο και τρέχω πανικόβλητη να δω που πήγε! Και είναι μόνο 18 μηνων! Το θεωρώ απαραίτητο και όχι τόσο βάναυσο όσο το λέτε εσείς. Βέβαια όταν ξέρεις ότι εκεί που θα πας θα έχει άπλα δεν το συζητώ αλλά κάποιες φορές το θεωρώ απαραίτητο αλλά και σωτήριο! Ξέρετε πόσα παιδάκια έχουν αρπάξει σε μέρη που συχνάζει πολύς κόσμος; Και μόλις διαπιστώσουν ότι ξεφεύγουν για δευτερόλεπτα της προσοχής της μαμάς τα αρπάζουν κι άντε να τα βρεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

φοβάμαι μην τον χάσω από τα μάτια μου ή μου πεταχτεί στο δρόμο ή οτιδήποτε άλλο. Το θεωρώ απαραίτητο και όχι τόσο βάναυσο όσο το λέτε εσείς. Βέβαια όταν ξέρεις ότι εκεί που θα πας θα έχει άπλα δεν το συζητώ αλλά κάποιες φορές το θεωρώ απαραίτητο αλλά και σωτήριο! Ξέρετε πόσα παιδάκια έχουν αρπάξει σε μέρη που συχνάζει πολύς κόσμος; Και μόλις διαπιστώσουν ότι ξεφεύγουν για δευτερόλεπτα της προσοχής της μαμάς τα αρπάζουν κι άντε να τα βρεις!!

Δε θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω!!

Προσωπικά σκεφτόμουν και τη λύση της χειροπέδας. Στο χέρι μου και το χέρι της (για να μην παρεξηγηθώ)

Θέλω να είμαι σίγουρη οτι το παιδί θα είναι δίπλα μου έστω και δεμένο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Εμένα μου το είχε προτείνει η πεθερά μου ως κατι σπουδαίο λεει που είδε στην τηλεοραση ....μου το περιεγραφε και νόμιζα οτι κανει πλάκα...ελα ομως που δεν έκανε...

Με τίποτα δεν θα το έβαζ αυτο στο παιδι μου αν και οντως δεν είναι τοσ τραγικό οσο το βλέπω...με την εννοια οτι ανκεναθεν το εκαναν καποιες μανάδες αυτο...η γιαγιά μου 80 χρονων μου είπε οτι αυτο δεν είναι νεα μόδα χιχιχιχιχ και εμείς τα δέναμε τα παιδια όταν πρωτο περπαταγαν για να μην πεφτουν..ή γιατι ειχαμε δουλειες και τα είχαμε Παντα μαζί μας έτσι...

Εχει ενα νόη:S μα...αλλά παραειναι σκληρο για τα standards Μου ....

Θυμάμαι βέβαια σε μια βαφτιση περυσι τετοια εποχή που επειδή ο άγγελος έπεσε και χτυπησε αλλα (μολις ειχε περπατησει κανα μήνα) και κατεληξα να τον δεσω χωρις να πολυκατλαβω τι εκανα με το μπαλόνι....τρεχοντας πίσω του ...ΕΤΣΙ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΕΣΕΙ και δεν θα του χαλαγα και το παιχνίδι με τα άλλα παιδιά...

καποια στιγμη καταλαβα το θεαμα προς τους άλλους και το εβγαλα...αν και πολύ με είχε βολέψει...χιχιχχι!

Αλλά τωρα 3 χρονων παναγια μου ...σκυλί όντως...!too much!

Καντινού μου (ευχομαι να εισαι καλά και εσυ και οι κορακλες) αυτο με την πιπίλα τι σχέση έχει με το λουρί ειλικρινά δε βρισκω πουθενά ομοιότητες προς σύγκριση..?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και πάλι..δεν ξέρεις που θα συμβεί το κακό! Πραγματικά νομίζω ότι επειδή το συνδέουμε με την εικόνα του σκυλιού έχουμε τέτοια άποψη. ΕΣτν αρχή πριν κάνω το Δημητράκη δεν μου άρεσε. όταν όμως τον γέννησα, διαπίστωσα πως είναι πολύ έυκολο να τον χάσεις. Πόσες φορές μέσα στο καλοκαίρι κάναμ βόλτες με το καρότσι στην Παλιά Πόλη που γίνεται ο χαμός από τουρίστες. Ξάφνικά άρχιζε να ουρλιάζει και να θέλει να κατέβει από το καρότσι. Εμείς του κάναμε το χατίρι αλλά τρέχαμε σαν παλαβοί από πίσω του να τον προλάβουμε. Και πότε μπλεκόταν στα πόδια κάποιου τουρίστα ΄, πότε τον χάναμε..εεε..δεν γίνεται έτσι όμως! Ούτε εκείνος το απολάμβανε στην τελική αλλά ούτε κι εμείς..Νομίζω πς βοηθάει και τους γονείς αλλά και προστατεύει εν μέρει το παιδί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: :laugh: δε βαραω καλε ειμαι κατα της βιας στα γηπεδα! :laugh: :laugh:

Εγω δε το κατακρινω οταν καποιος το χρησιμοποιει σε συγκεκριμενες περιπτωσεις επειδη ετσι νιωθει πιο ασφαλης για το παιδι του,αλλα οχι και με συστημα που το σφιγγει(ελεος!!),ασχετα αν εγω δε νιωθω καλα να το βαλω στο δικο μου παιδι..εχω δει παιδια να ουρλιαζουν επειδη τα κρατανε αγκαλια ή απο το χερι κι εκεινα θελουν να κινηθουν και παιδακια που τους το φορανε και ειναι πολυ χαρουμενα..Εννοειται οτι απαραιτητη προυποθεση ειναι να το δεχεται το παιδι,να μη το φορανε μονιμως και οχι σε ηλικιες 3+ ετων οπου μπορεις να τους μιλησεις και να καταλαβουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΕΙΔΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΡΙΝ 5ΧΡΟΝΙΑ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ

ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ,ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟ,ΞΑΦΝΙΚΑ

ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑ ΚΑΙ ΠΙΝΑΜΕ ΚΑΦΕΔΑΚΙ

ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ Η ΕΙΚΟΝΑ!!:huh::dry:

ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ......

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΚΑΚΟΦΑΝΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑ ΑΘΗΝΑ.ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΠΩΣ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΣΑΝ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ

ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινού μου (ευχομαι να εισαι καλά και εσυ και οι κορακλες) αυτο με την πιπίλα τι σχέση έχει με το λουρί ειλικρινά δε βρισκω πουθενά ομοιότητες προς σύγκριση..?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Τόνια. Κι εμένα ο γιος μου επειδή δεν το δέχτηκε την πρώτη φορά, δεν του το ξαναέβαλα..δεν υπήρχε λόγος να τον πιέσω για κάτι που εκείνος δεν νιώθει άνετα. Αλλά είναι παιδάκια που το φοράνε και αισθάνονται μια χαρά και νιώθουν ελέυθερα υπο τον έλεγχο και την εποπτεία της μαμάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...