Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παιδί-σκυλί????'Ελεος...


Recommended Posts

Το θεαμα το αντικρυσα απογευμα σε καταστημα που βρισκεται σε προαστιο της Θεσ/νικης και οχι σε μερος με πολυ κοσμο.

Θελω να πω οτι για μενα δε συνετρεχε θεμα του να χαθει το παιδι μεσα στο πληθος.

Να προσθεσω οτι το παιδακι ηταν πολυ ζωηρο και ιδιαιτερα ενοχλημενο απο το 'λουρακι'.Ο πατερας δε το μαλωνε το καημενο γιατι εκενε σβουρες γυρω απο τον ευατο του και μπερδευοταν.

Ειλικρινα δε θα σκεφτομουν ποτε να το φορεσω στο παιδι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χαχαχαχαχαχα...ναι αλλά και στο καροτσάκι το περιορίζουμε..όπως και ναχει! Δεν μπορεί έτσι και αλλιώς το παιδί να παίξει ελεύθερα στο σούπερ μάρκετ είτε πας με το καρότσι είτε με το παιδί αγκαλιά και κάποια στιγμή θα σου ζητήσει να το αφήσεις ελευθερο..και συ τι κάνεις; Το αφήνεις. Κι αν δεν το έχεις μετο λουράκι δε θα ψωνίσεις!!Αυτό είναι σίγουρο!!Θα το κηνυγάς σε όλο το σουπε μάρκετ.Απλώς έτσι μπορεί να κουνηθεί λίγο πέρα δώθε να πιάσει τίποτα...να εξερευνήσει έστω και με περιορισμό. Είναι καλύτερο και απο καροτσάκι!Κακά τα ψέματα ..έχουμε την ψευδαίσθηση ότι στο καροτσι ή στα χέρια μας δεν το περιορίζουμε και το κρατάμε εγκλωβισμένο. κι όμως..για ρωτήστε εκείνο που κάθεται με τις ώφρες σε ένα καροτσάκι ή στο μάρσιπο και ίσα που μπορεί να κουνήσει τα ΄χερια του ή τα πόδια του..Δεν επαινω το λουράκι απλώς το θεωρώ απαραίτητο όπως όλα τα υπόλοιπα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:silly: ααααααα!καντινού μου οκ!αλλα δε πολυσυμφωνώ!

Η φάση αυτή στις ηλικίες σαν της Φανής παιδάκια είναι δυσκολα..όντως και οι φοβοι για πέσιμο, χάσιμο κτλ είναι πολλοί...οντως!θα συμφωνήσω και εγω ...αλλά 3 χρόνων?εγω ηδη συνεννοουμαι με τον Αγγελο και δεν απομακρυνεται πια...

Θα θεσω αλλο θέμα όμως : μας πειράζει το λουρί αλλα΄δε μας πειράζει ενα παιδί καθηλωμενο στο καροτσι και δεμενο απλά να βλεπει στις κουνιες ή οπου αλλού ..χωρις να το αφηνουν να κατεβει...ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ και οταν το βλεπω μου τη δινει... επειδή βαριουνται να κυνηγούν ή ειναι κουρασμενοι ο καταλαβαινω και αυτό - τα αφηνουν εκει να κλαινε αλλα δεν τα κατεβαζουν...:woohoo: :woohoo: ! Μα αν τρέξει το παιδί δεν κινηθεί ποιο το νόημα της βόλτας ??απορώ...αρα σε κατι τετοιες περιπτωσεις θα προτιμουσα να τα κατεβαζουν οι γονεις απο το καροτσι εστω και με λουρί!!!!!!:side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:silly: ααααααα!καντινού μου οκ!αλλα δε πολυσυμφωνώ!

Η φάση αυτή στις ηλικίες σαν της Φανής παιδάκια είναι δυσκολα..όντως και οι φοβοι για πέσιμο, χάσιμο κτλ είναι πολλοί...οντως!θα συμφωνήσω και εγω ...αλλά 3 χρόνων?εγω ηδη συνεννοουμαι με τον Αγγελο και δεν απομακρυνεται πια...

Θα θεσω αλλο θέμα όμως : μας πειράζει το λουρί αλλα΄δε μας πειράζει ενα παιδί καθηλωμενο στο καροτσι και δεμενο απλά να βλεπει στις κουνιες ή οπου αλλού ..χωρις να το αφηνουν να κατεβει...ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ και οταν το βλεπω μου τη δινει... επειδή βαριουνται να κυνηγούν ή ειναι κουρασμενοι ο καταλαβαινω και αυτό - τα αφηνουν εκει να κλαινε αλλα δεν τα κατεβαζουν...:woohoo: :woohoo: ! Μα αν τρέξει το παιδί δεν κινηθεί ποιο το νόημα της βόλτας ??απορώ...αρα σε κατι τετοιες περιπτωσεις θα προστιμουσα να τα κατεβαζουν οι γινεις απο το καροτσι εστω και με λουρί!!!!!!:side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω το ειδα αυτο το θεαμα και δεν πιστευα στα ματια μου πριν κατι μηνες μεσα στο παιδων το παιδι μπροστα και η μαμα με το λουρι μετα να ακολουθει ηταν η πρωτη φορα που το ειδα και σοκαριστικα την κοιτουσε ολος ο κοσμος καλα καλα!!!! στην αρχη να πω την αληθεια το δικαιολογησα αλλα δεν νομιζω να εβαζα ποτε κατι τετοιο στο παιδι μου κατι που δεν θα ηθελα να εβαζαν και σε μενα

ααα οσον αφορα τις πιπιλες νομιζω οτι δεν βολευουν μονο τους γονεις αλλα και τα μωρα χιχιχι μιας και ειναι κατι που τα χαλαρωνει τουλαχιστον τα περισσοτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και πολύ καλά θα κάνεις lovie εφόσον το θεωρείς τόσο βάρβαρο και αποκρουστικό.

Ενίσταμαι όμως στο εξής: Το οτι κάποιος γονέας κάνει κακή χρήση αυτού του εργαλείου δε σημαίνει αυτομάτως οτι όσοι το χρησιμοποιούν βλέπουν τα παιδιά τους σαν σκυλιά.

Και εγώ έχω δει γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους ελεύθερα και μετά τα πλακώνουν στις σφαλιάρες, γιατί χάθηκαν ή γιατί έτρεχαν μπροστά. Αυτοί δηλαδή είναι καλύτεροι γονείς επειδή δε χρησιμοποιησαν "λουράκι" στα παιδιά τους?

Ας μην πιάνουμε λοιπόν τα άκρα. Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο. Υπάρχει και το γκρι.

Η Κάσσυ είπε αυτο που ήθελα να πω. Δεν είναι καινούρια πρακτική αυτό το σύστημα και αν ήμουν στο πατρικό μου θα σας έβαζα και μια φωτο με έμενα μωρό δεμένο με σκοινάκι. (Βέβαια σε μενα αυτό ήταν και κάπως προφητικό μιας και γενικά είμαι για δέσιμο!)

Σας διαβεβαιώ όμως οτι ούτε ως έφηβη υπήρξα η Ελένη του Κωσταλέξι, ούτε ψυχολογικά προβλήματα έχω, σύμφωνα πάντα με την ψυχαναλύτρια μου! :)

Φιλικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

:silly: ααααααα!καντινού μου οκ!αλλα δε πολυσυμφωνώ!

Η φάση αυτή στις ηλικίες σαν της Φανής παιδάκια είναι δυσκολα..όντως και οι φοβοι για πέσιμο, χάσιμο κτλ είναι πολλοί...οντως!θα συμφωνήσω και εγω ...αλλά 3 χρόνων?εγω ηδη συνεννοουμαι με τον Αγγελο και δεν απομακρυνεται πια...

Θα θεσω αλλο θέμα όμως : μας πειράζει το λουρί αλλα΄δε μας πειράζει ενα παιδί καθηλωμενο στο καροτσι και δεμενο απλά να βλεπει στις κουνιες ή οπου αλλού ..χωρις να το αφηνουν να κατεβει...ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ και οταν το βλεπω μου τη δινει... επειδή βαριουνται να κυνηγούν ή ειναι κουρασμενοι ο καταλαβαινω και αυτό - τα αφηνουν εκει να κλαινε αλλα δεν τα κατεβαζουν...:woohoo: :woohoo: ! Μα αν τρέξει το παιδί δεν κινηθεί ποιο το νόημα της βόλτας ??απορώ...αρα σε κατι τετοιες περιπτωσεις θα προτιμουσα να τα κατεβαζουν οι γονεις απο το καροτσι εστω και με λουρί!!!!!!:side:

ΚΑΣΣΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ Η ΠΙΠΛΑ! ΤΗΝ ΕΠΙΑΣΕ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ΒΟΛΕΨΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΚΡΙΝΙΑ ΤΟΥ ΕΧΩΝΑ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΟΥΣΕ! ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΗΣ ΕΚΟΨΑ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΜΙΝΑ ΑΦΟΝΗ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΝΤΙΚΑΘΗΣΤΟΥΣΕ Η ΠΙΠΙΛΑ. ΕΠΡΕΠΕ ΕΓΩ ΚΟΒΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ! ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟ, ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΑΝΤΙ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ-ΒΥΖΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ! ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΓΝΩΣΗΝ ΜΟΥ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ, ΜΕ ΕΝΑ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν ρώτησα τονάντρα μου πριν λίγο τι θα προτιμούσε να έχει για ναπάει βόλτα το παιδί λουράκι, καρότσι και μάρσιπο, μου απάντησε <<με το καρότσι το ελέγχεις πιο καλά!!>> Αχα..μάλιστα! Ελεγχος= περιορισμός..όπως δηλαδή και το σκυλί απλώς δεν είναι λουράκι είναι καρότσι...μάλιστα! Δηλαδή μας ενοχλεί το λουράκι σαν λουράκι και όχι που το παιδί υπόκεινται τον μεγαλύτερο περιορισμό. Εγώ σας ρωτάω..με τι πιστεύετε ότι το παιδί σας νιώθει μεγαλύτερη ελευθερία..μαρσιπο/αγκαλιά, καρότσι ή λουράκι. Ειλικρινά νομίζω ότι με το λουράκι είναι πιο ελεύθερο!! Αν και δεν το χρησιμοποιησα για το λόγο που προανέφερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας διαβεβαιώ όμως οτι ούτε ως έφηβη υπήρξα η Ελένη του Κωσταλέξι, ούτε ψυχολογικά προβλήματα έχω, σύμφωνα πάντα με την ψυχαναλύτρια μου! :)

Φιλικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάντινού μου έχεις δίκιο...όταν κόψουν την πιπίλα κατανοείς πόσο εξαρτημένα είναι ...θα συμφωνήσω..

εγω προσπαθησα τωρα που καθομουν και άντεξα 3 μερες ...στον υπνο ειδικά δεν παλευοταν με τίποτα κοιμόμαστε μαζί αγκαλιά και μετα παει στο κρεβατι του αφου πρωτα πιει γαλα και κουρνιάσει ΚΑΙ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΤΙΤΙ ΤΟΥ!πιπίλα δηλαδή...αυτο κρατάει μαξιμουμ 15 λεπτά...ΧΩΡΙΣ την τιτί 1 ώρα...

Αλλαξε γνωμη λοιπόν και η νεραίδα που μας την πήρε την εφερε πίσω γιατι η μαμα δεν...:woohoo:

Απλώς δε συμφωνω με το τι δεν εκδηλώνουν συναισθήματα...εμενα την πιπίλα την εχει παρηγοριά πάτα σε συνδυασμο με την αγκαλιά μου...αν πεσει ας πούμε θα ζητησει εμενα και την πιπίλα...Βεβαια σχεοδν πάντα απο 10 μηνων και μετά δεν του τη δινω σχεδον καθολου μεσα στη μερα ...μονο για να κοιμηθει ...αρα πάντα μια χαρα εκδηλώνεται !!!!!!!χιχιχιχ!

Τεσπα άλλο θέμα αυτο συγχωρέστε με!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειδα ένα ζευγάρι Εγγλέζων με ένα αγοράκι περίπου 2,5- 3 χρωνων με αυτό το εξάρτημα ζωσμένο. :angry: Πολύ συγχίστικα μόνο που το είδα αλλά και από την άλλη το παιδάκι χοροπήδαγε ΤΡΙΣευτυχισμενο και τις επόμενες μέρες που τους βλέπαμε πάλι το ίδιο έκανε, χοροπήδαγε ΤΡΙΣευτυχισμένο... Γιαυτους τους γονείς ίσως ήταν μια λύση αλλά εγω ποτέ δεν θα το έβαζα στο παιδί μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σισσιώ μου ε όχι εσύ για δέσιμο....εσύ πας απευθείας για εγκλεισμό!!!!!;) έλα να με βρείς!!!!!!!!!!!!!!!ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ??

φανή μου όλοι οι τρόποι έχουν ανάλογο αντικτυπο στο παιδί λόγω ελέγχου λογικό είναι ...αλλά παιζει ρολο η ηλικια....!τωρα 3 χρονών μόνο για χερι ειναι και τιποτα αλλο !!!!

εγω τον μικρό μονο του τον αφηνω τωρα πια στο πεζοδρομιο (διπλα του παντα) και μονο στο δρομο δινει χερι...το καροτσι το κοψαμε...και μαρσιπο δεν μπηκε ποτε...αγκαλίτσα μόνο!!!!!!:blink: όταν ηταν μωρακι αλλα ακόμη και τωρα!!!!!

ας προσέχουμε τα παιδάκια μας με οποιο τρόπο βολέψει εκείνα και εμάς για να είναι ασφαλή...! και εμείς όσο το δυνατον πιο ησυχοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, εγώ αυτό το λουράκι το είχα δει πρώτη φορά στο Chicco που είχαμε ένα διάστημα την αντιπροσωπεία και δούλεψα ένα καλοκαίρι. Ήμουν και πολύ μικρότερη τότε βέβαια, και αναρωτιόμουν τι είναι! Η άλλη κοπέλα μου εξήγησε, και το θεώρησα βάρβαρο και αδιανόητο!

Φέτος έτυχε να μιλάμε με μια φίλη μου και της ανέφερα αυτό το λουράκι ως βδέλυγμα και μου λέει "κι εγώ το γιό μου θα τον δένω, γιατί αλλιώς πώς θα τον κουμαντάρω;". Δεν της βρήκα άδικο, γιατί ο γιός της είναι αφάνταστα ζωηρό παιδί, και έχει και μια μεγαλύτερη κόρη, η οποία επίσης είναι λίγο ζωηρή, αλλά είναι και φοβητσιάρα, έτσι δεν τολμά να της φεύγει, και φυσικά ποτέ δεν της φόρεσε λουράκι. Ακόμα δεν έχει βάλει λουράκι στον μικρό, δεν ξέρω στο μέλλον, αν και δε νομίζω, γιατί είναι ήδη 18 μηνών.

Νομίζω ότι μας χτυπάει άσχημα επειδή το συνδέουμε αυτόματα με το σκυλί! Φυσικά, όπως είπε και κάποια άλλη κοπέλα, το θέμα είναι πώς το χρησιμοποιείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

σισσιώ μου ε όχι εσύ για δέσιμο....εσύ πας απευθείας για εγκλεισμό!!!!!;) έλα να με βρείς!!!!!!!!!!!!!!!ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ??

Με λένε Σίσσυ και είμαι καλά! :woohoo: :woohoo:

Έχω κάνει αίτηση για το Σινούρι! Δε μου έχουν απαντήσει ακόμα... Αν είναι να έρθω εκεί που είσαι εσύ.

Αλήθεια θα σε δουμε στη συνάντηση της Κυριακής; Θα έχεις έξοδο; :woohoo: :woohoo: :blink:

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακια μου! Πριν απο καποια χρονια ειχα δει και εγω αυτη την εικονα και δεν μου αρεσε καθολου. Τωρα ομως που ο Δημητρακης μου εκλεισε τα τρια το εχω στο μυαλο μου με αλλο ματι. Σημαντικο ρολο παιζει παντα ο χαρακτηρας του παιδιου. Ειναι δυσκολο παιδι και παρα πολυ ζωηρος. Δεν ξερω αν θα το χρησιμοποιουσα ποτε αλλα θεωρω πλεον οτι οι γονεις που το χρησιμοποιουν κατι ξερουν παραπανο. Κανεις δεν ξερει το παιδι τους καλυτερα απο εκεινους. Εμεις βλεπουμε μονο μια εικονα. Το λουρακι για μενα δεν διαφερει σε τιποτα απο τα προστατευτικα καγκελα, απο το καθισματακι αυτοκινητου, απο το καροτσι κτλ. Οταν το παιδι γινεται τρια δεν σημαινει οτι ακουει τη μαμα και τον μπαμπα. Υπαρχουν παιδια που οσο καταλαβαινουν τις δυνατοτητες τους τοσο ζωηρα γινονται. Τα παιδια δεν καταλαβαινουν την αισθηση του κινδυνου και οταν ακουνε το γονιο να τους λεει "οχι" ή "μη" τοσο πιο πολυ προσπαθουν να κανουν αυτο που θελουν. Χαρακτηριστικα να πω οτι προχθες σκοτωθηκε ενα αγορι 11 ετων διοτι επαιζε με τον αναπτηρα μεσα στο σπιτι, εβαλε φωτια στην κουρτινα και στην προσπαθεια του να σωθει επεσε απο το μπαλκονι. Εχθες δυο παιδακια 3 και 4 χρονων επεσαν απο το μπαλκονι του σπιτιου τους. Τα λεω ολα αυτα γιατι πιστευω οτι δεν εχει να κανει η ηλικια παντα. Θεωρω λοιπον οτι οι γονεις το κανουν απο ασφαλεια και οχι γιατι βγαζουν το σκυλακι βολτα. Δεν ξερω αν καταλαβατε το σκεπτικο μου αλλα επειδη με τον Δημητρακη εχω τραφηξει χοντρα χουνερια τα βλεπω λιγο αλλιως. Υπαρχουν δεπτερολευτα που γυρισα το κεφαλι και τον εψαχνα μιση ωρα στο παρκο. Σισσιω μου παλι τα σπας!:P :laugh: :P :laugh: Εισαι θεα στο 'χω πει!:P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΑ ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ ΤΩΡΑ;;ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ!Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΕΛΕΙ ΨΥΧΙΑΤΡΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΝ ΘΕΩΡΩ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΩΣ ΠΑΤΕΡΑ.ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ,ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:blink::angry::ohmy:

καποια στιγμη παλιιοτερα μου ειχε πει η πεθερα μου οτι ειχε βγαλει κατι τετοιο :ohmy: η chicco και δεν το πολυ πιστεψα..

αδιανοητο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ έγραψε:

Η Κάσσυ είπε αυτο που ήθελα να πω. Δεν είναι καινούρια πρακτική αυτό το σύστημα και αν ήμουν στο πατρικό μου θα σας έβαζα και μια φωτο με έμενα μωρό δεμένο με σκοινάκι. (Βέβαια σε μενα αυτό ήταν και κάπως προφητικό μιας και γενικά είμαι για δέσιμο!)

Σας διαβεβαιώ όμως οτι ούτε ως έφηβη υπήρξα η Ελένη του Κωσταλέξι, ούτε ψυχολογικά προβλήματα έχω, σύμφωνα πάντα με την ψυχαναλύτρια μου! :)

Φιλικά.

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω! Πρόκειται για πολύ παλιά και δημοφιλή εφαρμογή. Η μαμά μου το είχε χρησιμοποιήσει στον πολύ μεγαλύτερο αδερφό μου 30+ χρόνια πριν, γιατί ήταν υπερκινητικό παιδί και κάθε τρεις και λίγο κατέληγε με ράμματα και μελανιές. Όπως και η Σισσιώ, έτσι και αυτός μια χαρά ενήλικας κατέληξε (αλλά η υπερκινητικότητα, υπερκινητικότητα, χεχεχε)

Όπως όλα τα θέματα που αφορούν παιδιά, έτσι και αυτό έχει δύο όψεις... Αν, πάντως, ήταν τόσο αντιπαιδαγωγικό, δεν θα είχε απαγορευτεί διά ροπάλου; :unsure:

Και εμένα δεν με ενθουσιάζει σαν ιδέα, όμως κατανοώ όσους το χρησιμοποιούν για τους σωστούς λόγους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιτσι και Ανθή νομίζω οτι υπερβάλλετε. Ουτε αδιανόητο ειναι ούτε και πατέρας που το χρησιμοποίησε είναι για δέσιμο και επικίνδυνος. Το ότι χρησιμοποιεί κάτι που εσάς δεν σας αρέσει δε σημαίνει ότι δεν είναι καλός πατέρας. Τότε μάλλον πρέπει να το πεις και για μένα αυτό..γιατί κι εγώ μπήκα στον πειρασμό να το αγοράσω και να το δοκιμάσω στο γιο μου. Δε νομίζω να χρειαζομαι ψυχιατρο ή να είμαι επικίνδυνη...Τότε όλοι όσοι χρησιμοποιούν καροτσάκι είναι φυσιολογικοί και ακίνδυνοι;; Δεν στέκει κάτι τετοιο! Και δεν θεωρώ ότι το λουράκι καταπιέζει περισσότερο ένα παιδί από το καροτσάκι.

Όπως και ναχει είναι ένας εναλλακτικός τρόπος χαλιναγώγησης του παιδιού όπως είναι και το καροτσάκι ή το πάρκο!! Θα μπορούσε να περιγράψει κανείς το πάρκο σαν μια όμορφη και χαριτωμένη φυλακή!!! Και όποιος βάζει το παιδί του στο πάρκο είναι ψυχολογικ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολλες φορες εχω πει για τον μικρο μου οτι θα παρω τετοιο λουρι να τον δεσω λογω το οτι η ζωηραδα του εχει ξεπερασει το φυσιολογικο οριο αλλα δεν σκεφτικα ποτε στα σοβαρα να το κανω και ποσο μαλλον να το βγαλω και βολτα:dry: θυμαμαι που ειμουν και εγω μικρη και απο οτι μου λενε αρκετα ζωηρη για κοριτσακι,που ο μπαμπας μου ειχε πιαστει απο την μεση του και επρεπε να ειναι ξαπλωμενος-η μαμα μου δουλευε και ο μπαμπας μου πολλες φορες μας κοιταγε με τον αδερφο μου οταν ηταν στο σπιτι-που μου ειχε δεσει ενα σκοινακι στο ποδι μου για να με εχει υπο ελεγχο λογω οτι ολες τις κινησεις του τις εκανε σε slow motion.αλλα ειχε βρεθει σε αναγκη ο ανθρωπος:laugh: μαλλον δεν μπορουσε να τα βγαλει περα ευκολα μαζιμου:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι.Και εγω εχω ενα γιο 3 ετων, ζωηροτατο, αλλα δεν δεχομαι οτι δεν καταλαβαινει.Επειδη και εγω ειμαι πολυ της βολτας αυτη τη στιγμη κανουμε καθε απογευμα 2 χλμ (1 για να παμε+1 να γυρισουμε) για να παμε στο μεγαλο παρκο της πολης μου.Ειναι ο μικρος στο καροτσι(γιατι που αλλου να βαλω ενα παιδι 6 μηνων??) και ο μεγαλος στο χερι οταν ειμαστε στο δρομο(οπου στην αθηνα δυστυχως βγαινουμε συχνα) και διπλα μου οταν περπαταμε στο πεζοδρομιο.

Εχουμε παει σε πολλα μερη με κοσμο πχ mall(οπου εχουν ακουστει διαφορα για παιδια που χανονται), στο allou, στο κεντρο κτλ. Παντα ειχα καροτσι οσο ηταν μικρος και παντα καναμε στασεις για περπατημα.Οπου λοιπον ηταν το παιδι στο χερι πηγαιναμε οπου μας πηγαινε αυτος.Και το χερι να του αφηνα ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ θα ημουν απο πανω του.

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι ενα παιδι πρεπει να παιζει στο σουπερ μαρκετ η σε αλλα μαγαζια.Εγω απο μικρο τον παω, τον εβαζα στο καθισματακι του καροτσιου και ψωνιζα μια χαρα και δε νομιζω να καταπιεστηκε το παιδι γιατι ηταν μιση ωρα στο καροτσι.

Τωρα για τον κυριο που ειδες στο μαγαζι με τα αλλαντικα...εγω προσωπικα επειδη ειμαι πολυ αυθορμητη στην αρχη θα εβαζα τα γελια και μετα τα ...κλαματα!!Δεν μ αρεσει αυτο το θεαμα , αλλα τι να κανουμε?Αυτο θεωρησε σωστο αυτο επραξε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κυκλοφορεί κι εδώ Ορεστιάδα ένας με τέτοιο στο παιδάκι του

μου το έχουν πει.

όντως η chicco έχει βγάλει τέτοια αντικείμενα...

εγώ σκέφτομαι για το μέλλον, να του πάρω πνίχτη όπως είχα

στη λυκοσκυλίνα μου, όταν ήταν κουτάβι:P

τι decadence... :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕleNitSa έγραψε:

κυκλοφορεί κι εδώ Ορεστιάδα ένας με τέτοιο στο παιδάκι του

μου το έχουν πει.

όντως η chicco έχει βγάλει τέτοια αντικείμενα...

εγώ σκέφτομαι για το μέλλον, να του πάρω πνίχτη όπως είχα

στη λυκοσκυλίνα μου, όταν ήταν κουτάβι:P

τι decadence... :S

Τι ειναι η πνιχτη?αυτο που ειναι σαν πορτατιφ για να μην δαγωνουν?γιατι και εγω ψαχνω ενα τετοιο για τον μικρο γιατι βγαζει δοντακια και μας τρωωωωωωωει...:laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξακολουθώ να πιστεύω πως το ίδιο αισθάνεται ένα παιδί στοκαρότσι του σουπερ μάρκετ οπως και με το λουράκι. Όπως και να το κάνουμε και στις δυο περιπτώσεις είναι περιορισμένο και το κουμαντάριυμε εμείς. Δε βλέπω καμια διαφορα..παρα μόνο ότι το ένα είναι καρότσι με ένα κάθισμα τόσο μικρό ώστε να μην μπορεί να κάνει και πολλά πολλά και το άλλο είναι ένα λουράκι που φροντίζει να μην απομακρύνεται. Και στα δυο ένα παιδί παραπονεμένο θα μείνει...Κανένας τρόπος χαλιναγώγησης και περιορισμού των κίνήσεων δεν είναι όμορφος όπως και να το κάνουμε...Προσωπικά θεωρώ το πάρκο ως πάρκο εγκλεισμου και γι αυτό ποτέ δεν τον άφησα μέσα στο πάρκο. Πάντα έπαιζε σε όλο το σπίτι. Εκεί δηλαδή τι έχετε να πειτε; Το θεωρείται όμορφο; Δεν μπορεί να παίξει το παιδί στο σπίτι μέσα ελεύθερο; Πρέπει να μπει σε πάρκο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...