Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΟΥ!


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια.Ειμαι στον 6ομηνα,περιμενω το δευτερο γιο μου και τον τελευταιο καιρο με εχει πιασει ενας φοβος οτι θα γεννησω νωριτερα.Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν ειχα κανενα προβλημα και γεννησα στην 38η εβδομαδα,τωρα δεν ξερω τι με εχει πιασει.Δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα ουτε κανω συσπασεις αλλα φοβαμαι!:unsure: Νομιζω οτι θα παω στο μπανιο και θα δω αιμα η θα με πιασουν πονοι και αλλα τετοια χαζα.Να σας πω οτι πολλες φορες πηγα να το γραψω σε ποστ και το εσβηνα γιατι φοβομουν να το πω απο μεσα μου.Δεν εχω μιλησει με τον γιατρο μου ουτε καν στον αντρα μου το εχω πει γιατι ξερω οτι δεν θα με καταλαβουν.Ουφ δεν ξερω γιατι νιωθω ετσι αλλα ειναι δυνατον να μην φοβομουνα την πρωτη φορα και να φοβαμαι τωρα;Μετα απο ποια εβδομαδα θεωρειτε πιο ακινδυνο να γεννησεις και να επιζησει το μωρο γνωριζετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lemon , τι χαζές σκέψεις είναι αυτές?

Αφού όλα πηγαίνουν καλά πως σου μπήκαν αυτές οι ιδέες?

Το μωράκι σου θα γεννηθεί όποτε αποφασίσει αυτό και όλα θα πάνε τέλεια!

Οσο αφορά τους φόβους σου για τη γέννα ,το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό.

Την πρώτη φορά που πάμε να γεννήσουμε δεν ξέρουμε τι θα ακολουθήσει...

Τη ΄δευτερη φορά όμως,μια ιδέα την έχουμε!!!!Πως γέννησες την πρώτη φορά?

όπως και να έχει είναι νωρίς για να σκέφτεσαι τη γέννα,ολα θα πάνε καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτον το φοβο τον ειχα και εγω από τον 6ο μηνα γιατι με ειχε τρομαξει καποια που μου τονιζε συνεχως πόσο επικινδυνος ειναι!!!υπερβολες!!!όταν το συζητησα με το γιατρο με εκραξε με το γαντι!!αν δεν υπάρχει κανενα προβλημα και εσυ προσέχεις δεν υπάρχει λογος ανησυχιας..ειναι και το δευτερο μωρακι σου!!

ηρεμησε ολα θα πάνε τελεια όπως και στον πρωτο σου γιο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Evipapa μου το ξερω οτι ειναι τελιως χαζα αυτα που σκεφτομαι και πραγματικα δεν τπαρχει καποιος λογος συνηδειτος αλλα μου βγαινουν!Την πρωτη φορα γεννησα πολυ καλα με επισκληριδιο κιολας.Ειχα μια πολυ ευχαριστη εμπειρια!Τωρα εδω στην Μυτιληνη δεν κανουν επισκληριδιο αλλα το χω παρει αποφαση.Εξαλλου δεν φοβαμαι την ωρα της γεννας αλλα να μην γεννησω νωριτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ σε καταλαβαίνω...στην πρώτη εγκυμοσύνη, ίσως λόγω άγνοιας, οι φοβίες μου ήταν ελάχιστες σε σχέση με τώρα που περιμένω το 2ο...

Στο πρώτο θεωρούσα δεδομένο ότι όλα θα πάνε καλά και οτι το μωρό δεν θα έχει κανένα πρόβλημα...

Τώρα που είμαι μανούλα φοβάμαι περισσότερο για το μωράκι που έρχεται..

Μην αγχώνεσαι, όλες μας κάνουμε τέτοιες σκέψεις...να σκέφτεσαι οτι είσαι ήδη σε καλή πορεία και εφόσον όλα πήγαν τόσο καλά την πρώτη φορά, θα πάνε και την δεύτερη..Έχει δοκιμαστεί το σύστημα :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως έχετε δικιο και εγώ όταν σκέφτομαι για δευτερη εγκυμοσύνη , έχω κάποιους φόβους , περισσότερο βέβαια για την υγεία του μωρού!

Όσο αφορά τη Μυτιλήνη και το ότι δεν κάνουν επισκληρίδιο θα σου πω το εξής:

Eφόσον την πρώτη φορά όλα πήγαν τέλεια,τη δευτερη θα είναι άψογα,ακόμη καλύτερα και είναι σίγουρο αυτό.

Από την άλλη, εγώ γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο και είχα την ομορφότερη ( και όχι επίπονη ) εμπειρία της ζωής μου.Μη μασάς, αν και περισσότερο φοβάσαι μην γεννήσεις νωρίτερα!

Όλα θα πάνε καλά, πίστεψε το και το μωρακι σου θα έρθει όταν πρέπει :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου lemon!

Καταλαβαίνω την ανησυχία σου, γιατί και γω κάτι τέτοια παράλογα σκεφτόμουν στον 6ο... :huh: Ισως έχει να κάνει με την μεγαλύτερη κινητικότητα που σημειώνουν να μπεμπάκια αυτό το μήνα, και εμείς το εκλαμβάνουμε λανθασμένα ως ένδειξη ότι ετοιμάζονατι για έξοδο... Αλλά καμία σχέση! :P

Ο γιατρός σου που σε παρακολουθεί θα έιχε να πει κάτι εάν υπήρχε λόγος ανησυχίας. Επομένως μη στεναχωριέσαι.

Άλλωστε έχεις και εμπειρία στο θέμα, οπότε χαλάρωσε και απόλαυσε τη δεύτερη εγκυμοσύνη σου.

Όσο για τα ποσοστά επιτυχίας σε περίπτωση προωρότητας, έχουν αυξηθεί σημαντικά με τις σύγχρονες τεχνικές ακόμα και από την 26η-28η εβδομάδα. Έτσι τουλάχιστον με καθησύχασαν και μένα όταν έκανα την αντίστοιχη ερώτηση σε γιατρούς

Μην τρελαίνεσαι άδικα, όλα μια χαρά θα πάνε όπως στο πρώτο σου ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

glikeia mou lemon..................einai akrws fisiologikotata ayta pou niwtheis giati fisika twra gnwrizeis enw ston mixali den gnwrizes:))))

etsi niwthw kai egw stin 1 egkimosini den fobomouna katholou twra omws pou kserw fobamai alla exw kataferei na to koumantarw:))))elpizw kai esi na kaneis sintoma

ola kala tha pane glikeia mou

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ καθόλη την διάρκεια της 2ης εγκυμοσύνης μου δεν αγχώθηκα, δεν ανησύχησα καθόλου......όταν όμως ήρθε η ώρα της γέννας έκλαιγα, έκανα μπάνιο κλαίγοντας και για 2 λόγους: 1ος επειδή άφηνα πίσω τον γιο μου και δεν ήξερα αν όλα θα πήγαιναν καλά κλπ. και αν πάθαινα εγώ κάτι?!!....

2ος επειδή δεν μπορούσα να πάρω την μαμά μου τηλέφωνο να της πω ότι πάω για γέννα, όπως έκανα την 1η φορά!! (η μαμά μου δεν είναι πια ανάμεσά μας....)...κατέβαινα τη σκάλα του σπιτιού μου κλαίγοντας....!!!

τελικά-δόξα τον Θεό- όλα πήγαν καλά.....

τώρα όσον αφορά στην επισκληρίδιο εγώ δεν έκανα την 2η φορά γιατί δεν είχα τον χρόνο...γέννησα μέσα σε μισή ώρα από την άφιξή μου στο νοσοκομείο!!!

ίσως και εσύ να μην χρειαστείς, αν ο πόνος είναι ανεκτός.....

εγώ σου εύχομαι μια πολύ εύκολη και γρήγορη γέννα. :)

και να σκέφτεσαι πάντα θετικά δεν υπάρχει λόγος να σκέφτεσαι για πρόωρη γέννα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια ευχαριστω πολυ που με καθησυχαζετε και νιωθω και μια ανακουφιση που δεν ειμαι η μονη που σκεφτομαι ετσι!Το καλο ειναι οτι σταματησα ηδη την δουλεια γιατι μετακομιζουμε σε λιγες μερες κιολας και δεν θα μπορω να τα κανω και τα δυο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LEMON ΜΟΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΗΡΕΜΗΣΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ.

ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΒΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ 'ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΜΙΣΟΣ ΠΛΥΘΗΣΜΟΣ , ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΟΒΙΑ ΕΧΕΤΕ΄

ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ... ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΓΛΥΚΟ ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΗΣΧΙΑ?ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΟΥ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΔΩ ΑΙΜΑ!ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΟΥΝ!ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!ΦΙΛΑΚΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω πω

ο καθε μηνας εχει τα δικα του:laugh:

κι εγω αυτον τον φοβο τον ειχα παρα πολυ στον 6ο

πολλες φορες ειχα και καταφαντασιαν συμπτωματα ασα που το παραμικρο το μεγαλοποιουσα

:laugh:

καθε φορα τουαλετα και μωλις σκουπιζομουν ελεγα γιατι ειναι κιτρινα τα υγρα μηπως ειναι κιτρινοπορτοκαλι; ή ροζ;

ασε στα κακα!

ελεγα του γιατρου: υπαρχει περιπτωση να σφυχτω και να φυγει κανα παιδι;:laugh:

καλα τι γελιο τωρα που τ θυμαμαι;

να φανταστεις ομως αυτη την αγωνια την εχω ακομα και παρασκευη γενναω!!

οποτε - χαλαρα κουκλα μου για να περασουν ευχαριστα οι βδομαδουλες σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λεμονακι μου γλυκο μεσα στο μυαλο μου εισαι.....και εγω αυτο σκεφτομαι συνεχεια....μια η δουλεια που ειναι επιπονη(εντατικη)μια ο μικρος που τον σηκωνω συνεχεια....μια η πολυωρες βολτες μας....μια και το γεγονος οτι ειχα γεννησει και στην 37 βδομαδα...καταλαβαινεις....τουλαχιστον παρακαλαω να μπω στο μηνα μου:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κοριτσια γι αυτο μ'αρεσει το μαμμυ!Ξερω οτι ειναι βλακεια που σκεφτομαι ετσι αλλα το μυαλο μας παει παντα στο κακο!Τωρα πηγαμε μια βολτα με τον αντρα μου και ηρεμησα καπως!Σας ευχαριστω ολες πολυ αν και βλεπω οτι ο φοβος μου ειναι συνηθισμενος ε;Ισως γιατι στην πρωτη εγκυμοσυνη φοβασαι το αγνωστο ενω τωρα ξερεις πως ειναι τα πραγματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ΕΓΩ ΓΛΥΚΕΙΑ ΜΟΥ ΛΕΜΟΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΗ ΦΟΒΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Κ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΜΟΥ!ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ,ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ.ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΤΟΥΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠ'ΟΤΙ ΞΕΡΩ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΧΑΛΗ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lemon γλυκιά μου,μην ανησυχείς!

Είναι φυσικό να έχεις όλες αυτές τις φοβίες...Τις είχα κι εγώ όταν ήμουν έγκυος στο λουλουδάκι μου αλλά όλα πήγαν καλά!Γέννησα μόλις μπήκα στην 38η εβδομάδα και όλα φυσικά πήγαν οκ!;)

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα βρε χαζουλακι τι σκεψεις ειναι αυτες????? αχ θα σε μαλωσω και δεν κανει χιχι χαλαρωσε και να μην σκευτεσαι τετοια πραγματα ολα θα πανε τελεια και θα ερθει στην ωρα του ο γιοκας σου εγω ξερω απο την 36η και μετα ειναι μια χαρα αλλα και εγω δεν εχω εναν παιδαρο???? και τον εκανα στην 31η!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα πανε ολα καλα να μην στεναχωριεσαι...

Κι εγω ειχα τρομοκρατηθει γιατι ειχα την γιατρο που μου ελεγε να μην κουραζομαι επειδη δουλευα μεχρι την 34 εβδομαδα :huh: ....Ναι να ι η τρελλη εργασιομανης!

Δεν υπαρχει λογος να σκεφτεσαι ετσι...Ουτε πονους εχεις ουτε τιποτα και αν δεν εργαζεσαι κιολας σε καποια κουραστικη δουλεια δεν υπαρχει περιπτωση να παει κατι λαθος.

Το αναπαραγαγει το μυαλο σου...Κι εγω το εχω παθει αυτο!

Να χαιρεσαι το παιδακι σου και με το καλο και το 2ο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου,μην φοβάσαι καθόλου.Όλα θα πάνε καλά με το μικρό σου αγγελούδι που έχεις μέσα στην κοιλίτσα σου.Μην σκέφτεσαι πως,ούτε πότε,όλα θα πάρουν το δρόμο τους εκείνη την ώρα!

Πάρε λίγο κουράγιο από όλες μας και προχώρα δυνατά!

Με το καλό το νινάκι σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΒΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΕΝΙΩΘΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ..ΠΑΡΑΝΟΙΑ!ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΠΟΥ.ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΑΦΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ 40Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ..ΧΙ ΧΙ! ΜΟΝΟ ΦΟΒΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΣ.Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΡΑΓΜΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...