Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εκοψε το γαλα...


Recommended Posts

Κοριτσια ο γιος μου σε ενα μηνα θα γινει 2 . Μεχρι πριν απο μια εβδομαδα επινε το γαλα (ασπρο!) κανονικα. Ξαφνικα απο την περασμενη εβδομαδα δεν θελει καθολου. Εχω δοκιμασει τα παντα , κακαο , μελι , με το καλο , να τον πιεσω...τιποτα δεν πιανει... Ουτε να το δει δεν θελει. Το καλο ειναι οτι αντι γαλα το πρωι μου τρωει γιαουρτι.Και του δινω αλλο ενα το απογευμα. Στο φαγητο ειναι πολυ ευκολος και αυτο πρωτη φορα το κανει. Ειχε καμια σας παρομοια εμπειρία? Αν μπορειτε πειτε μου καμια ιδεα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μηπως τον ποναει η κοιλιτσα του;εχεις δει διαφορα στα κακακια του αυτο τον καιρο;αν αλλαζες γαλα; καλο ειναι που τρωει γιαουρτι,αλλα το γαλα λενε οτι ειναι πιο πληρης τροφη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζουντι μου καλημερα.Μηνσε αγχωνει καθολου αυτο ειναι μια φαση που περνανε ολα τα μωρα.Κι ο δικος μου ενα διαστημα το ειχε κοψει μαχαιρι και ειχα δοκιμασει τα παντα!Επινε πολυ λιγο μονο με λιγο καουτονικ και μετα απο κανενα μηνα αρχισε να το ζηταει παλι μονος του και του ελατωνα το κακαο ωσπου ηρθε και το επινε παλι ασπρο.Τωρα πινει μερικες φορες κι ενα λιτρο την ημερα!Δοκιμασε σε ενα μπωλακι γαλα με μπισκοτα η λιγο κεικ,αν δεν το θελει μην τον πιεζεις θα το ζητησει και παλι μονος του!Ο αντρας μου σκεφτεται να αγορασει αγελαδα πια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία(σαν μαμά) ξέρω πως πολλά παιδάκια το κάνουν κάποια στιγμή ;) Και εγώ το είχα κόψει στα 6 και μέχρι τότε έπινα πάρα πολύ γάλα...Δυστυχώς ούτε τώρα είναι το αγαπημένο μου :(

Πιστευω πως αφού το αναπληρώνει με άλλα γαλακτοκομικά δεν υπάρχει πρόβλημα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!

δεν εχω εμπειρια σαν μαμα αλλα σαν παιδι:) το χα κοψει και γω,ουτε με κακαο,ουτε με παρακαλια ουτε για πλακα δλδ!σε μενα ειχε πιασει το εξης,μεξυπνουσαν λιγη ωρα πριν την κανονικη που θα ξυπναγα ,ενα μισαωρο ας πουμε,ημουν στο κρεβατι μισοκοιμισμενο και μου το εδιναν,δεν το καταλαβαινα ετσι.Οποτε το επινα και δεν το ξερα:)Παντως ποτε δεν μου ξαναρθε η επιθυμια για γαλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H κοιλιτσα του δεν το ποναει γιατι τρωει κανονικα οπως παντα , δεν δειχνει καποια ενοχληση. Ακομα και τα κακακια του ειναι μια χαρα.Δεν θελει απλα γαλα. Τωρα ειμαι στην δευτερη εγκυμοσυνη , με αποκολληση , και δεν μπορω να τον σηκωνω και να τον παιρνω π.χ. αγκαλια οπως παλια , να τον αλλαξω εγω , να τον σηκωσω και να τον κανω μπανιο μονη μου , παντα ειναι καποιος απο την οικογενεια μου μαζι για βοηθεια. Λετε να εχει να κανει με αυτη την αλλαγη? Και να αντιδρα π.χ. με το γαλα? Επειδη βλεπει οτι ασχολουμαι συνεχεια , τον παρακαλαω και καταλαβαινει οτι με απασχολει το θεμα... Αλλα παλι δεν εχω παψει να ασχολουμαι μαζι του. Κανουμε πραγματα μαζι αλλα με το προβλημα μου μοιραια οχι οπως πριν. Εδω και δυο μερες επαψα να του λεω να πινει γαλα , για να μην νιωθει πιεση. Δεν ξερω ομως ποτε και με ποιον τροπο να κανω παλι μια προσπαθεια. Αχ κοριτσια δεν ξερω τι να κανω. Που να σκεφτω το γιο γιο και την γεννηση του μωρου που περιμενω τωρα!!! Ε ρε γλεντια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama θα προσπαθησω και εγω να τον πιασω στον υπνο! Μακαρι να πιασει. Λεμον μακαρι να περασει την φαση αυτη και να ξαναπιει και ο δικος μου. Εσυ σταματησες να του λες για γαλα δηλαδη και σου ζητησε απο μονος του? Ή απλα τον ρωτουσες αν θελει καθε μερα και καποια στιγμη δεχτηκε να πιει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

judi εμενα ειναι ακομα 11,5 μηνων οποτε δεν τον ...παιρνει να μου πει για γαλα:laugh: ασε που τωρα αρχισε να χαζο-μιλαει.Ειμαι και γω εγκυος,και αντιμετωπιζω τα ιδια θεματα με σενα,να μην τον σηκωνω κτλ.Εσυ εχεις κ την αποκολληση οποτε μην αγχωνεσαι τωρα με το γαλατακι του μικρου σου θα το ξαναπιει συντομα,μια κουβεντα που μου ειπαν οταν εμεινα εγκυος ειναι οτι τωρα εχεις και αλλο παιδι μεσα σου και εχεις την ιδια ευθυνη και υποχρεωση και για τα δυο.Αυτο μου το παν γιατι ενω ειχα πονους συνεχιζα να σηκωνω τον μικρο.Εχε το νου σου λοιπον και μην ζοριζεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ.Μπορει να νιωθει ο δικος σου οτι κατι γινεται με την μαμα και να το κανει για να ασχολεισαι μαζι του,αλλα και ετσι να μην ειναι θα το πιει το γαλα του ξανα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω babadomana πολυ για τις συμβουλες σου! Και ευχομαι να εχεις καλη εγκυμοσυνη. ποσο εισαι τωρα? εγω ειμαι σχεδον 12 εβδομαδων. Συμφωνω μαζι σου για αυτο και σταματησα να του αναφερω το γαλα. Να δω πως θα αντιδρασει.ή εστω να το πεθυμησει! Η αληθεια ειναι πως φοβαμαι με την αποκολληση αλλα απο την αλλη προσπαθω να μην τον κανω να νιωθει οτι τον παραμελω . Ελπιζω να τα καταφερω και με τα δυο μωρακια μου! Τι να πω δεν ξερω . Μπορει να περνα και την δικη του φαση ο μικρος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗ LEMON.ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ.ΕΣΥ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΓΑΛΑ ΠΧ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΠΙΤΙΚΟ ΡΥΖΟΓΑΛΟ,ΚΡΕΜΕΣ ΓΙΩΤΗΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΓΑΛΑ,ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ,ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ ΜΕ ΓΑΛΑ Η΄ΨΑΞΕ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΟΠΩΣ ΠΧ

1)ΤΟ ΣΗΣΑΜΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΜΠΙΣΚΟΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΛΟΥΡΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

2)ΤΟ ΤΑΧΙΝΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΕΙΨΕΙΣ ΣΤΟ ΨΩΜΙ ΤΟΥ Η΄ΣΕ ΦΡΥΓΑΝΙΑ

ΚΑΙ 3)ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΥΣΤΙΚΟΒΟΥΤΥΡΟ ΕΧΕΙ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ!!!

ΘΥΜΙΣΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΜΟΥΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΟΠΟΤΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΣ ΔΕ ΘΑ ΠΙΝΕΙ ΓΑΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΠΙΝΕΤΕ.Ε,ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΖΗΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΣ!ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ Σ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΗΝ ΚΟΥΠΑ Η΄ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ.ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΙΝΗΤΡΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nαι Molly εχεις δικιο. Αυτο μου ειπε και η μαμα μου. Να πινω γαλα εγω στο πρωινο και να μην τον πιεζω. Καποια στιγμη ζηλεψει και θα θελησει απο μονος του να πιει, Τροφες που περιεχουν ασβεστιο καταναλωνει οπως κρεμες, γιαουρτια,τυρια... Ευτυχως!!! Θα τον αφησω οποτε να το ξεπερασει και ελπιζω να μου ζητησει και παλι γαλα. Και αυτο με την κουπα θα το κανω. πολυ καλη ιδεα! Σε ευχαριστω για τις συμουλες σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

JUDI μου δικιο εχουν τα κοριτσια εσυ εχεις κι εναλακτικες μιας και ειναι 2χ.Κι εγω το χα κοψει γυρω στα 2 1/2 και καποια στιγμη το ξαναρχισα μονη μου.Ακομη και τωρα πινω πολυ γαλα!Εμενα ειναι 8 1/2 μηνων και το χει κοψει εδω και 2 μηνες!!! το πινει μονο κοιμισμενος το βραδυ (και οχι ολο) και το πρωι του το κανω κρεμα...Εχω αλλαξει γαλατα αλλα τιποτα..μονο του εβαπορε δε του χω δωσει...:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι τονια μου εχεις δικιο. Φαση ειναι που περναει. Και για σενα ακομα πιο δυσκολο που ειναι τοσο μικρουλης. Και η αδερφη μου στον υπνο τους το εδινε ενα καιρο που δεν ηθελαν να πιουν (ηταν 8 μηνων τα διδυμακια τους)! Κουραγιο σε ολες τις μανουλες με τα παιδακια μας που απο τοσο μικρα εχουν ΑΠΟΨΗ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελα βρε Τζουντι μου μην στεναχωριεσαι φασεις ειναι.Επειδη εισαι κι εγκυος οπως λες το ιδιο κι εγω και σε τεσταρει τωρα!Εμενα να φανταστεις επειδη τωρα καθομαι και σπιτι αρχισε να κατουραει παλι πανω του ενω εχει καθαρισει για να τραβηξει την προσοχη μου!τα παιδια διαισθανονται τα παντα και τωρα θελει να δει μεχρι που θα φτασεις για το γαλα αν π.χ. τον παρεις αγκαλια οπως παλια!Εγω δεν του ανεφερα καθολου το γαλα αλλα επινα μπροστα του και μια μερα μετα απο καιρο τον ρωτησα αν θελει και μου ειπε ναι!Ε αυτο ηταν!Ευχομαι κι εσας να περασει γρηγορα.Παντως αν τρωει ολα τα γαλακτοκομικα δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ο μικρος μου επιτελους ηπιε μετα απο 10 μερες γαλα! Ειχατε δικιο οτι περναει την δικη του φαση! Σταματησα να του αναφερω το γαλα και παραλληλα σταματησα να του βαζω την αγαπημενη του ταινια cars (να ναι καλα ο MC QUEEN!!). Και σημερα του ειπα : να σου βαλω την ταινια και να πιεις λιγο γαλατακι (κατι που συνηθιζε τα βραδακια, του εβαζα κανα μισαωρο την ταινια κ επεινε το γαλα) και μου ειπε ναι μαμα και το ειπιε μονορουφι!!!Μαλλον του ελειψαν κ τα δυο! Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας που τελικα ειχαν θετικο αποτελεσμα!! Παντως τα μικρα μας εχουν τελικα αποψη για ολα!!! Τι να πω! Ισχυρες προσωπικοτητες απο τοσο μικρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ!!!! ΕΙΔΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΑΝΧΟΣ? ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΗΡΑ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ! ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΒΛΗΘΟΥΝ! ΟΣΟ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΜΟΥΛΑΡΩΝΟΥΝ! ΜΠΡΑΒΟ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι καντινου μου εχεις δικιο! Τα βλεπουμε μικρα και δεν εκτιμουμε τελικα ποσο ζουζουνακια μπορουν να γινουν!! Ο επομενος στοχος ειναι να μας αρχισει πιο πολλες κουβεντουλες!!! Την αδιαφορη κανω γιατι τελικα μαλλον αυτο πιανει!!Σε ευχαριστω πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

JUDI εδώ και πέντε μέρες αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που είχες κι εσύ :(

Ο ένας από τους γιούς μου έχει κόψει τελείως το γάλα ενώ μέχρι τώρα τρελαινόταν γι' αυτό :dry:

Δοκίμασα διάφορα κόλπα (άλλαξα πιπίλα στο μπιμπερό, του το έβαλα σε κούπα με καλαμάκι, του έβαλα μέσα HEMO, δοκίμασα να του το δώσω ενώ ήταν μισοκοιμισμένος.....δε πιάνει τίποτα!!)Μόλις καταλάβει ότι είναι γάλα βάζει τα χέρια του μπροστά στο στόμα του και κλαίει σπαρακτικά:S

Ελπίζω και ο δικός μου να περνάει μια φάση και νη κόψει το γάλα από τώρα!

Ευτυχώς τουλάχιστον που και μένα τρώει γιαούρτι και άλλα γαλακτοκομικά.

Μπράβο πάντως σε σένα που τα κατάφερες και του ξανάδωσες και σου εύχομαι με το καλό να γεννήσεις και το δεύτερο παιδάκι σου:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ο γιός μου είναι 16 μηνών και έχει 4-5 μέρες που ξανάρχισε το γάλα!

Το είχε κόψει ξαφνικα ( έπινε το μισό από οτι συνήθως ) πριν ένα μήνα και κάτι...

Δεν ήξερα τι νακάνω,άλλαξα μπιμπερό , προσπάθησα ενώ κοιμόταν , να είναι καθιστός κ.α αλλα΄ούτε μία μέρα δεν τον πίεσα να πιει με το ζόρι!

Δεν ξέρω αν βοήθησε αυτό , αλλα στο πρωινό μας είχαμε από ένα ποτήρι γάλα και έβλεπε ότι το πίνουμε.

Και τώρα ξαφνικά , το ξαναπίνει όλο!

Τι να πω περνάνε από διάφορες φάσεις.

Χρειάζεται υπομονή και καθόλου πίεση!

( Βέβαια δεν αποκλείω οτι μπορεί να το ξανακάνει :blink: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kyriaky78 μην στεναχωριεσαι. Απ΄΄οτι καταλαβα περνάνε τις φασεις τους τα μικρα μας! Ποσο ειναι τα παιδακια σου? Διδυμακια ειναι? Εγω ακολουθησα τη συμβουλη της lemon και σταματησα για λιγες μερες να του λεω να πιει γαλα. Πειναμε ομως καθε μερα εμεις διπλα του.Και σε εκεινον εφτιαχνα κατι αλλο. Και μετα απο λιγες μερες τον ρωτησα , ειπε ναι και το ειπιε μονορουφι! Καμια φορα κι απο αντιδραση κανουν ακριβως το αντιθετο. Εγω του εβαλα την αγαπημενη του ταινια και του αφησα μπροστα του το γαλα . Του ειχε λειψει και το πηρε μονος του να το πιει. Σημερα ειναι η τεταρτη μερα που το πινει μονος του χωρις προβλημα.Αφησε τον 4-5 μερες να ηρεμησει και πιστευω πως θα ξαναπιει. Θα του λειψει. Ουτως η αλλως με τα γιαουρτακια δεν εχει προβλημα, το αναπληρωνει. Α και κατι αλλο! Εγω οταν ξαναθελησε να πιει του το δινω μονο με HEMO. Πιστευω οτι ενας λογος που το εκοψε ειναι οτι βαρεθηκε τη γευση.. Μακαρι να τα καταφερεις συντομα! Καταλαβαινω απολυτα ΤΗΝ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΣΟΥ! Σε ευχαριστω για τις ευχες σου και σε σενα ευχομαι τα καλυτερα! Να μας πεις τελικα τι εγινε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Judi μου ναι διδυμάκια είναι τα παιδάκια μου και είναι δύο χρονών και τριών μηνών.

Χθές και σήμερα το πρωί του κάναμε τη λεγόμενη παπάρα!! Δηλαδή του βάλαμε σ' ένα μπολάκι γάλα μαζί με μια κουταλιά Hemo και λίγο ψωμάκι και το έφαγε ! Θα τον αφήσω λίγες μέρες και θα του ξαναδοκιμάσω το μπουκάλι και βλέπουμε..

Σ' ευχαριστώ πάντως ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να τα χαιρεσαι! Και η αδερφη μου εχει διδυμακια! Ηρωηδες οι διδυμομανες!!Ευχομαι να πανε ολα καλα και με σενα! Να μας πεις τι εγινε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!Χαιρομαι για τα ευχαριστα!Κυριακη μου κανε κι εσυ αυτο και θα δεις οτι ειναι φασεις!Τζουντι μου απλως καλο ειναι μετα απο λιγο καιρο να αρχισεις να του ελλατωνεις το κακαο και σιγα σιγα να γινει ασπρο μονο.Αν δεις οτι αντιδραει αστου το.Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Lemon εχεις δικιο. Αυτο μου ειπε και η αδερφη μου ως συμβουλη. Καθε μερα και λιγοτερο. Ελπιζω να μην το παρει στραβα! Σε ευχαριστω πολυ για τιςς συμβουλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...