Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ και ΙΚΑ


Recommended Posts

Μαρινακι μου πηγαινε κατευθειαν τοτε στα 'φαρμακα' του ικα να σου δωσουν το εντυπο που χρειαζεσαι με τα δικαιλογητικα..και μολις τα ετοιμασεις ολα τοτε να κλεισεις ραντεβου με γυναικολογο του ικα απλα για να σου γραψει τα φαρμακα οταν παρεις την αποφαση στα χερια σου!

Εγω τουλαχιστον αυτο εκανα και δεν ταλαιπωρηθηκα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινακι μου πηγαινε κατευθειαν τοτε στα 'φαρμακα' του ικα να σου δωσουν το εντυπο που χρειαζεσαι με τα δικαιλογητικα..και μολις τα ετοιμασεις ολα τοτε να κλεισεις ραντεβου με γυναικολογο του ικα απλα για να σου γραψει τα φαρμακα οταν παρεις την αποφαση στα χερια σου!

Εγω τουλαχιστον αυτο εκανα και δεν ταλαιπωρηθηκα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινακι μου πηγαινε κατευθειαν τοτε στα 'φαρμακα' του ικα να σου δωσουν το εντυπο που χρειαζεσαι με τα δικαιλογητικα..και μολις τα ετοιμασεις ολα τοτε να κλεισεις ραντεβου με γυναικολογο του ικα απλα για να σου γραψει τα φαρμακα οταν παρεις την αποφαση στα χερια σου!

Εγω τουλαχιστον αυτο εκανα και δεν ταλαιπωρηθηκα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινακι μου πηγαινε κατευθειαν τοτε στα 'φαρμακα' του ικα να σου δωσουν το εντυπο που χρειαζεσαι με τα δικαιλογητικα..και μολις τα ετοιμασεις ολα τοτε να κλεισεις ραντεβου με γυναικολογο του ικα απλα για να σου γραψει τα φαρμακα οταν παρεις την αποφαση στα χερια σου!

Εγω τουλαχιστον αυτο εκανα και δεν ταλαιπωρηθηκα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

MARINA καλημερα σου απαντω αρκετα καθυστερημενα μια κ τωρα εγινα μελος στο site κ σημερα ειδα τη ρωτουσες. ευχομαι να εχεις τελειωσει την προσπαθεια σου μ'επιτυχια:kiss: εμενα πρωσοπικα με βιβλιαριο του δημοσιου κ σαν προστατευομενο μελος του συζυγου τα φαρμακα μου βγαινανε περιπου 650 ευρω κ λεω θα μου βγαινανε γιατι για καλη μου τυχη τα ειχε μια γνωστη μου που σταματησε τις προσπαθειες κ μου τα εδωσε.τα εδειοξα στον φαρμακοποιο μου κ μου ειπε φυσικα κ δεν εχω προβλημα μονο να προσεξουμε τη ληξη τους. ετσι πληρωσα περιπου 200 ευρω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MARINA καλημερα σου απαντω αρκετα καθυστερημενα μια κ τωρα εγινα μελος στο site κ σημερα ειδα τη ρωτουσες. ευχομαι να εχεις τελειωσει την προσπαθεια σου μ'επιτυχια:kiss: εμενα πρωσοπικα με βιβλιαριο του δημοσιου κ σαν προστατευομενο μελος του συζυγου τα φαρμακα μου βγαινανε περιπου 650 ευρω κ λεω θα μου βγαινανε γιατι για καλη μου τυχη τα ειχε μια γνωστη μου που σταματησε τις προσπαθειες κ μου τα εδωσε.τα εδειοξα στον φαρμακοποιο μου κ μου ειπε φυσικα κ δεν εχω προβλημα μονο να προσεξουμε τη ληξη τους. ετσι πληρωσα περιπου 200 ευρω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ήθελα τη βοήθειά σας, από όσες κοπέλες γνωρίζουν, γιατί έχω κάποιες απορίες σχετικά με το ΙΚΑ. Πριν από τις γιορτές ο άντρας μου έκανε σπερμοδιάγραμμα και δεν βγήκε καθόλου καλό (ολιγοσπερμία). Ακόμη βέβαια είμαστε στη φάση του ψαξίματος και δεν έχουμε αποφασίσει κάτι, αλλά έχω αρχίσει να ψάχνω πληροφορίες σε περίπτωση που τελικά καταλήξουμε στη λύση της εξωσωματικής. Μπήκα στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ και εδω στο forum και διάβασα για τα δικαιολογητικά που χρειάζονται. Απορίες:

1)Τα δύο σπερμοδιαγράμματα πρέπει να είναι μόνο από δημόσιο νοσοκομείο ή ΙΚΑ;

2)Ο άντρας μου έχει ασφάλιση δημοσίου και εγώ ΙΚΑ. Ο άντρας μου πώς θα κάνει σπερμοδιάγραμμα στο ΙΚΑ, αφού δεν είναι ασφαλισμένος εκεί; Θα πάει με το δικό μου βιβλιάριο;

3)Η σαλπιγγογραφία και το υπερηχογράφημα που θα ζητήσουν από εμένα πρέπει να έχουν γίνει στο ΙΚΑ; Η΄ σε δημόσιο νοσοκομείο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. Έχω αγχωθεί γιατί δουλεύω και δεν μπορώ να πάρω πολλές άδειες και θέλω να ξέρω τι θα χρειαστεί. Έντωμεταξύ ο γιατρός στο υποκατάστημα του ΙΚΑ Μεγάρων που υπάγομαι δεν είναι καθόλου συνεργάσιμος :angry: (μιλάει απότομα και δίνει με το ζόρι πληροφορίες) και θέλω να είμαι καλά προετοιμασμένη για οτιδήποτε προκύψει. :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marygeo έγραψε:

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ήθελα τη βοήθειά σας, από όσες κοπέλες γνωρίζουν, γιατί έχω κάποιες απορίες σχετικά με το ΙΚΑ. Πριν από τις γιορτές ο άντρας μου έκανε σπερμοδιάγραμμα και δεν βγήκε καθόλου καλό (ολιγοσπερμία). Ακόμη βέβαια είμαστε στη φάση του ψαξίματος και δεν έχουμε αποφασίσει κάτι, αλλά έχω αρχίσει να ψάχνω πληροφορίες σε περίπτωση που τελικά καταλήξουμε στη λύση της εξωσωματικής. Μπήκα στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ και εδω στο forum και διάβασα για τα δικαιολογητικά που χρειάζονται. Απορίες:

1)Τα δύο σπερμοδιαγράμματα πρέπει να είναι μόνο από δημόσιο νοσοκομείο ή ΙΚΑ;

2)Ο άντρας μου έχει ασφάλιση δημοσίου και εγώ ΙΚΑ. Ο άντρας μου πώς θα κάνει σπερμοδιάγραμμα στο ΙΚΑ, αφού δεν είναι ασφαλισμένος εκεί; Θα πάει με το δικό μου βιβλιάριο;

3)Η σαλπιγγογραφία και το υπερηχογράφημα που θα ζητήσουν από εμένα πρέπει να έχουν γίνει στο ΙΚΑ; Η΄ σε δημόσιο νοσοκομείο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. Έχω αγχωθεί γιατί δουλεύω και δεν μπορώ να πάρω πολλές άδειες και θέλω να ξέρω τι θα χρειαστεί. Έντωμεταξύ ο γιατρός στο υποκατάστημα του ΙΚΑ Μεγάρων που υπάγομαι δεν είναι καθόλου συνεργάσιμος :angry: (μιλάει απότομα και δίνει με το ζόρι πληροφορίες) και θέλω να είμαι καλά προετοιμασμένη για οτιδήποτε προκύψει. :S

marygeo 1) TO ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ

2)ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΡΩΤΑ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΗΠΩΣ ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΙΣΩΣ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ...

"Δύο πλήρη σπερμοδιαγράμματα του συζύγου που πρέπει να έχουν γίνει με μεσοδιάστημα 3 μηνών το ένα από το άλλο και το ένα τουλάχιστον να έχει γίνει στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και τα δύο σπερμοδιαγράμματα θα πρέπει να υπογράφονται από ιατρό μικροβιολόγο- βιοπαθολόγο ή και βιολόγο, αλλά όχι από ιατρό γυναικολόγο του κέντρου εξωσωματικής γονιμοποίησης.

Εάν υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπίγγων, δεν απαιτείται σπερμοδιάγραμμα και βέβαια σε περίπτωση αποδεδειγμένης με νοσηλεία άμφω χειρουργικής εξαίρεσης σαλπίγγων, δεν απαιτείται ούτε σαλπιγγογραφία."

3)ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΙΚΑ,ΣΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΚΙΑΓΡΑΦΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΝΟΙΞΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΕΚΕΙ ΑΠΑΝΤΗΘΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΟΥ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΚΑΝΕ ΤΟΥ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΙΣΩΣ ΕΤΣΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΟΛΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ:angry: :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 9 months later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...