Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ - ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! ΕΓΩ ΘΗΛΑΖΩ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΞΩ.. ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΓΩ ΚΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ, ΤΡΩΕΙ ΑΝΑ 2-3 ΩΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΓΕΜΙΖΕ (ΤΟΥ ΣΚΑΣΜΟΥ) ΜΕ ΓΑΛΑ ΤΩΡΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΑΡΑΙΩΝΕΙ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ. ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ 1 ΛΟΓΟΣ ΑΓΟΡΑΣ ΘΗΛΑΣΤΡΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΑΠΟΣΥΜΦΟΡΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ ΧΟΡΤΑΙΝΕ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΕΥΕ ΤΟ ΓΑΛΑ.. ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΕΧΩ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΠΙΩ ΓΑΛΑ.. ΤΟ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΦΑΝ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΑΜΕΛΙΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΣΒΕΣΤΙΟ - ΣΙΔΗΡΟ. ΕΧΘΕΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΓΩ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΙΑΣ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ 180 ml ΓΑΛΑ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΤΑΪΣΕΙ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΠΙΕΣΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ,ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΜΕ ΠΟΝΟ ΣΤΟ 1 ΣΤΗΘΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΟΥ ΞΑΝΑΚΑΤΕΒΑΣΕ ΓΑΛΑ... ΤΟ ΑΛΟ ΜΟΥ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΓΑΛΑ..ΣΥΓΚΡΗΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΑ ΣΤΗΘΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ 1 ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΡΟΤΑΤΟ...:( ΒΑΣΙΚΑ ΤΟ 1 ΜΟΥ ΣΤΗΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑΣΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΟ (ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ)ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΆ ; :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα mara και να σου ζήσει το μωράκι σου!

Το γάλα δεν υπάρχει περίπτωση να σου κοπεί!

Ο μόνος λόγος για να σου μειωθεί είναι να μήν βάζεις το παιδί στο στήθος.

Το θήλαστρο δεν σου δείχνει πόσο γάλα έχεις. Υπάρχουν γυναίκες που ενώ θηλάζουν με επιτυχία για μήνες δεν μπορούν να βγάλουν γάλα με το θήλαστρο. Δεν το έχεις ανάγκη εκτός κι άν εργάζεσαι.

Όταν βγαίνεις βόλτα με το παιδί μπορείς να το ταίζεις απ' ευθείας απ' το στήθος!

Το οτι δεν σου πρίζεται το στήθος δεν σημαίνει οτι δεν έχεις γάλα. Το στήθος δεν είναι δεξαμενή να γεμίζει και να αδειάζει. Το γάλα παράγεται την ώρα που θηλάζεις. Στην αρχή πρίζεται αλλα μετά απο λίγους μήνες όταν εδραιώνεται η γαλουχία δεν συμβαίνει αυτό.

Βάλε το μωρό στο στήθος όποτε το ζητάει μην κοιτάς το ρολόι και το γάλα σου δεν υπάρχει περίπτωση να κοπεί...

Φιλία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ! ΠΙΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΕΧΕΙΣ? ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΠΡΙΝ ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ Η ΓΑΛΟΥΧΙΑ ΟΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΣΜΕΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΡΙΞΙΜΟ ΟΦΕΙΛΟΤΑΝ ΣΤΟΥΣ ΑΔΕΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΓΑΛΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ. ΕΓΩ ΑΚΟΜΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΩ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ 50 ΜΛ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι θηλαστρο εχεις?

τα περισοτερα θηλαστρα που κυκλοφορουν στην αγορα κανουν απλα αναροφηση με αποτελεσμα να τραυματιζεται η θηλη!

το ποσο βγαζεις με το θηλαστρο δεν ειναι ειναι εδειξη το ποσο τρωει το μωρο!

το στηθος σου ηταν και ειναιπρησμενο γιατι ακομα δεν εχεις εδραιωσει γαλουχια,

ενα χαλαρο στηθος δεν σημαινει οτι δεν εχει γαλα!

το γαλα κατεβαινει οταν θηλαζει το μωρο, το στηθος δεν ειναι αποθηκη η δεξαμενη να γεμιζει!

ενα μη καταλληλο θηλαστρο μπορει να μειωσει την παραγωγη!

βαζε το μωρο στο στηθος και ολα θα φτιαξουν ! εκεινο ρυθμιζει την πραγωγη!

εγω δεν φοραω επιθεματα στηθους απο τον 4ο μηνα!

το στηθος εμου ειναι λιγο πιο βαρυ μονο το πρωι και αυτο αν δεν εχω θηλασει το βραδυ!

ολη την υπολοιπη μερα ειναι χαλαρο!

κι ομως θηλαζω 17 μηνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ! ΣΗΜΕΡΑ ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΕΒΑΖΑ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥ! ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΠΥΡΕΤΟ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ.ΤΗΝ ΜΙΑ ΕΙΧΑ 37,4 ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ 37,7 ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ!Α! ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΟ , ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΕΝΕΡΓΗΘΙΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΡΩΕΙ ΕΝΑ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ (ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΙΛΙΟΣ)ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΔΗΛ. ΖΩΡΙΖΕΤΑΙ - ΒΟΓΚΑΕΙ ΑΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ. ΑΕΡΙΖΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΣΤΙΣ 11:00 ΟΥΡΛΙΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΜΑ...ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕ.. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΖΩΡΙΖΕΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ , ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΖΩΡΙΖΕΤΑΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ, ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ANYWAY ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΗΔΗ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΕΣΕ Ο ΠΥΡΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 04:40 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΠΑΩ ΓΙΑ ΝΑΝΙ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi έγραψε:

το στηθος σου ηταν και ειναιπρησμενο γιατι ακομα δεν εχεις εδραιωσει γαλουχια,

ενα χαλαρο στηθος δεν σημαινει οτι δεν εχει γαλα!

το γαλα κατεβαινει οταν θηλαζει το μωρο, το στηθος δεν ειναι αποθηκη η δεξαμενη να γεμιζει!

το στηθος εμου ειναι λιγο πιο βαρυ μονο το πρωι και αυτο αν δεν εχω θηλασει το βραδυ!

ολη την υπολοιπη μερα ειναι χαλαρο!

κι ομως θηλαζω 17 μηνες!

Αν το στηθος δεν ειναι πρησμενο...Ειναι καλο σημαδι???Δλδ εχει αρχισει να ρυθμιζεται η παραγωγη-ζητηση ή ειναι ασχετο αυτο????

Ειμαι προς το παρον οπως το λες κι εσυ..Μονο το πρωι(αν εχω κοιμηθει λιγες ωριτσες!) ειναι βαρυ...Κατα τ'αλλα αν δεν εσταζε το γαλα δε θα καταλαβαινα διαφορα απτην εγκυμοσυνη!!!!

Και....κατι ακομα να ρωτησω αν και ασχετο με το θεμα της κοπελας!

Τα μωρα οσο περναει ο καιρος κοιμουνται περισσοτερο?????

Επειδη συνηθως ακουω νεογεννητα να κοιμουνται συνεχεια ενω η δικια μου...Το ματι γαριδα!!!Πειτε μου πως καποια στιγμη θα κοιμαται.....

Πειτε το κι ας ειναι ψεμμα!χαχαχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπαρχουν μωρακια ακομα και νεογεννητα που συνεχως κοιμουνται και δεν ζητουν να πιουν γαλα, δηλ δεν κλαινε !αυτα τα μωρακια θα πρεπει να τα ταιζουμε ! υπαρχουν και μωρακια που δεβ σταματουν να κλαινε!

το οτι το στηθος δεν πρηζεται σημαινει οτι τα πατε καλα αν και εφ οσο βρεχετε 6-8 πανες την ημερα! αν ενα μωρο σιτιζεται σωστα φαινεται απο τις πανες! αν ενα μωρο σιτιζεται σωστα ρυθμιζει την παραγωγη ! το μωρακι μας φροντιζει γαι αυτο! εμεις το μονο που κανουμε εινα να το βαζουμε στο στηθος!

οσο περνα ο καιρος αποκτουν περισοτερη δυναμη και θηλαζουν την ποσοτητα που χρειαζονται σε μικροτερο διαστημα!

το γαλα προσαρμοζεται με τις αναγκες και την ηλικια του μωρου!

αλλες αναγκες εχει το μωρακι το δικο σου που ειναι 2 εβδομαδων και αλλες το δικο μου που ειναι 17 μηνων!

καποια στιγμη θα κοιμηθει!

ενα αμωρακι και δε τοσο μικρο δεν κλαιει μονο απο πεινα αλλα και πο πολλα αλλα!

μερικα ειναι: κολλικοι, κρυο -ζεστη , ανασφαλεια, θελει αγκαλιτσα κ.α

οι 40 μερες ειναι μερες προσαρμογης! εισασταν ενα , ηταν μεσα στην κοιλια σου και ξαφνικα δεν ειναι παρα βρισκεται σε μια τερασται ακουνια ενω ειχε μαθει να ειναι σε μικροτερο χωρο που του προσφερε ασφαλεια και ζεστασια!

τα μωρακια μας δεν κακομαθαινουν απο τη αγκαλια! την εχουν αναγκη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου , το πρηξιμο στο στηθος σημαινει οιδημα . Το πρησμένο στηθος δεν ειναι δειγμα αν μια γυναικα εχει γάλα ή οχι και πολλες φορες δημιουργει προβλήματα (υπερπαραγωγή , μαστιτιδες κλπ)

Αν θηλάζεις αποκλειστικά χωρις περιορισμους τοτε σιγουρα θα εχεις γαλα για να θρέψεις το μωράκι σου . :)

Δεν θελω να σε απελπισω και ελπιζω να μην ειναι ετσι το δικο σου μωρο αλλα η δικια μου οσο περνουσε και περναει ο καιρος κοιμαται ολο και λιγοτερο ! :blink:

Δεν εκανε ποτε συνεχομενο υπνο για 2 ωρες .... Καλα στην ηλικία σας μεχρι και 2 μηνων θηλαζε σταματαγε για 10 λεπτα μετα ξαναθηλαζε κοιμοταν μιση ωρα και ξανα απο την αρχη . Βγαιναμε βολτα , την θηλαζα πριν ξεκινήσουμε ακι μεχρι να κατεβω με το ασανσερ ξαναζητουσε !!!

Το μονο καλο που ειχε /εχει ειναι πως οταν ερθει η ωρα της για νανι το βραδυ κοιμάται χωρις προβλημα , ξυπναει βεβαια ακομα τωρα καμια 10αρια φορες. Μωρο υψηλών απαιτήσεων και νευρων !!! :S :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου κ μενα ο δικος μου δεν κοιμοταν σχεδον καθολου την ημερα. Οσο μεγαλωνε κοιμοταν περισσοτερες ωρες. Να φανταστεις οτι απο εκει που κοιμοταν 1-2 ωρες συνολικα στη διαρκεια της ημερας τωρα κοιμαται 5-6. Φανταζομαι οτι αυτο γινεται επειδη εχει φτιαξει το προγραμμα του. Μακαρι να γινει ετσι κ με τη ζουζου σου!! Υπομονη λοιπον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Τα μωρα οσο περναει ο καιρος κοιμουνται περισσοτερο?????

Επειδη συνηθως ακουω νεογεννητα να κοιμουνται συνεχεια ενω η δικια μου...Το ματι γαριδα!!!Πειτε μου πως καποια στιγμη θα κοιμαται.....

Πειτε το κι ας ειναι ψεμμα!χαχαχαχαχαχαχα

Εγώ στην αρχή είχα τρελαθεί! Έλεγα δεν είναι δυνατόν να μην κοιμάται μια σταλιά σκατό! Όταν ήμασταν βόλτα, τότε ήξερε να κοιμάται σαν... ας μην το χαρακτηρίσω το μαργαριτάρι μου!! :laugh: Τώρα όσο περνάει ο καιρός μου κοιμάται περισσότερο!! Φτου φτου μην τον ματιάσω!! Εύχομαι να σου κοιμάται τουλάχιστον τα βράδια!! Σαν παιδάκι στο φαγητό του είναι απαιτητικό! Αλλά όχι σε βαθμό να'μαι μ'ένα βυζί έξω όλη την ώρα.. ευτυχώς γιατί δεν θα είχα τις αντοχές να συνεχίσω θηλασμό! LaLa χαρά στο κουράγιο σου! Σε θαυμάζω!!! Τώρα το εμένα εδώ και 2 βράδια μου πηδάει ένα γεύμα! Τρώει στις 10:30, κοιμάται στις 12 και ξυπνάει 4! Και είναι μια χαρά!! Και δεν τρώει λαίμαργα! Και παρατήρησα στην διάρκεια της μέρας συγκεκριμένες ώρες τρώει! Άλλες ζητά κάθε 4 ώρες κι άλλες κάθε 3! Απο τις 4 το βράδυ θα ξαναθέλει στις 8 δλδ μετά από 4 ώρες και μετά στις 11 δλδ μετά από 3 ώρες! Κι είναι οι ίδιες ώρες που ζητάει! Καλό είναι αυτό;; Από πάνες.. βρέχουμε πάρα πολλές! Μέσα στην κατρούλα είμαστε όλη την ώρα!! :laugh: Από κακάκια.. έκανε συνέχεια κάποια στιγμή, τώρα μπορεί να περάσουν και 2 μέρες και να μην έχει κάνει! :dry: Ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι νορμάλ για παιδάκια που θηλάζουν! Και επίσης εχθές μας τον βρήκε πολύ καλά! Στις 10 μέρες από την γέννηση ανέκτησε το βάρος της γέννας και μέχρι τώρα πήρε άλλο του πήρε 1 κιλό και 200 γραμμάρια και από 53 πόντους έφτασε τους 59.5! Καλά δεν είναι;; Ο γιατρός είπε πολύ καλά και του είπα πως μόνο θηλάζω! Γάλα σκόνη έδωσα μόνο 1-2 φορές σε έκτατη περίπτωση που έπρεπε να λείψω και δεν μπορούσα να κάτσω να βγάλω με θήλαστρο!

Δώστε μου τα φώτα σας πιο έμπειρες μανούλες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα!!!

pebi μου απο πανες ειμαστε μια χαρα...Απειρες καθε μερα με..."Απ'ολα"!!!! Ασε που συχνα πυκνα αφου της πλυνω το πωπουδακι και μεχρι να ανοιξω το παρμπερς το καθαρο...Με κατουραει η πηγουλα της!!!Οποτε ειμαι σιγουρη! ;)

Δεν την ταιζω οταν απλως κλαιει(μονο!)...Οταν ψαχνει με το στοματακι της και το ανοιγει για...Οτι περναει απο μπροστα της!φορμακι,χερι μπαμπα κλπ!!!!

Νομιζω κι εγω πως η αγκαλια κ το μεμε της μανουλας ειναι οτι καλυτερο!Αυτο θα συνεχισω να κανω λοιπον!!!!

LaLa καταρχην καλο κουραγιο!!!Πως αντεχεις τοσους μηνες???Αχ η δυναμη της μανας!!!!Τετοια ακουω και λεω πως ΜΠΟΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ για την τσαχπινα!!!!

Επισης δεν αμφιβαλλω ουτε στιγμη για το αν εχω γαλα για τη μπεμπα!!!Φυσικα εχω!!!!Ολες εχουμε αρκει να θελουμε!Τοσο κοπο καναμε απτην 1η στιγμη!Στην κλινικη μου φαγαν το κεφαλι ολοι "3+3 λεπτα" κ "μετα πιπιλα,τσαι,συμπληρωμα" κ "θα ματωσεις τις θηλες και οταν θα εχεις γαλα δε θα μπορεις" κ αλλα τετοια!!!Ευτυχως ειχα μονοκλινο κ την ειχα κοντα μου οποτε εκανα οτι νομιζα εγω σωστο!!!Και πολυ περηφανη βγηκα απο εκει χωρις να εχει βαλει τπτ αλλο στο στοματακι της!!!Και συνεχιζουμε βεβαια!!!Τι τα θυμηθηκα τωρα!!!!Τεσπα!Εχασα τον ειρμο!!!

Σημερα παντως κοιμηθηκε 1 3ωρο κατα τη διαρκεια της μερας,κατι 15λεπτα κ τωρα ηδη 2ωρες κ συνεχιζει!!!!!!!!!Απιστευτο!!!

Λενακι μακαρι να κοιμαται κ η μπεμπα ετσι!Και τοτε ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ πως θα πηγαινω να την ξυπναω γτ θα μου λειπει!!!!Και τωρα ετοιμη ειμαι να το κανω!!!!!!!!! :P

Κοριτσια...Ζυγιστηκα με τη μπεμπα αγκαλια και η ζυγαρια την βγαζει(δεν ξερω αν ειναι σωστος τροπος για να ζυγισεις ενα βρεφος!!) 4300!!!Βγηκαμε απο την κλινικη 3650!Ισως να εκανα κ λαθος!!!! :dry::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!ΝΑ ΤΗ ΖΥΓΙΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ!!!!ΕΜΕΙΣ ΒΓΗΚΑΜΕ 3600 ΑΠΟ 3900 ΑΛΛΑ ΚΑΛΟΤΡΩΕΙ !!ΘΑ ΛΕΓΑ ΟΤΙ ΟΠΟΤΕ ΚΛΑΙΕΙ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΒΥΖΙ!!!!!!!ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΑ Η ΘΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ;;ΗΤΑΝ ΟΛΕΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ!!!!ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΟΤΑΝ ΕΠΕΣΕ Ο ΛΩΡΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΣ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΜΠΕΝΤΑΝΤΙΝ;;; ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΕΠΕΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΦΥΓΑΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ;;; ΜΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΚΛΑ ΣΟΥ !!!:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χιχι... Αναστασία κι εγώ έτσι ζυγιζόμουν με τον μπέμπη αγκαλιά και μετά μόνη κι έβγαζα την διαφορά!! :laugh:

Εγώ πάντως κορίτσια δεν τον βάζω κάθε φορά που κλαίει στο στήθος, γιατί αν δεν πεινάει αυτός θα πιει και θα βγάζει συνέχεια γάλα μετά! Εφόσον έχει το ωράριο του το μωρό, κι εφόσον πλέον καταλαβαίνω πότε είναι κλάμα κολικών και πότε πείνας... και πότε αγκαλίτσας μιας και τον κακόμαθα... Κι αφού από κιλά πάει καλά, όποτε ζητάει ο μπόμπιρας γαλατάκι.. του βάζω στηθάκι και πως μ'αρέσει το μουτράκι του εκείνη την ώρα.. δεν λέγεται!!!

Εβινάκιιιιι....Τα φιλιά μου και σε σένα και στην ζουζουνίτσα την μικρή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dallia έγραψε:

Χιχι... Αναστασία κι εγώ έτσι ζυγιζόμουν με τον μπέμπη αγκαλιά και μετά μόνη κι έβγαζα την διαφορά!! :laugh:

Εγώ πάντως κορίτσια δεν τον βάζω κάθε φορά που κλαίει στο στήθος, γιατί αν δεν πεινάει αυτός θα πιει και θα βγάζει συνέχεια γάλα μετά!

αχ αυτό με καίει κ εμένα..συνέχεια μου βγάζει γουλίτσες κ αναρωτιέμαι αν φταίει κ το ότι τον βάζω πολύ συχνά στο στήθος..φτάσαμε στο σημείο ανα μια ωρα να τρώμε!!λέτε να μη το κάνω πια έτσι εύκολα κ να περιμένω μήπως σταματήσει με αγκαλίτσες;ο παιδίατρος μου είπε πως τα μωρά εχουν το αισθημα του κορεσμού,αλλά λέτε τελικά να πίνει κ χωρίς να πεινάει;;lala κ όποια άλλη κοπέλα γνωρίζει β ο ή θ ε ι α!!:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσια κ γω καμια φορα ετσι τον ζυγιζω καμια φορα αλλα δε ισχυει...

μου τν εβγαζε μια φορα 8 κιλα :cheer:

κ την επομενη μερα που την πηγα παιδιατρο ηταν 7660:blink: :blink: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω νομιζω πως τα μωρα δεν τρωνε με το ζορι!

κ εχω κ φαγανα κορη αλλα λιγες φορες που θελησα χωρις να θελει να θηλασουμε(μπας κ κοιμηθει) εφαγα..."πορτα"!!!!!!!οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να κλαιει ή/και να ψαχνει με το στοματακι της κ να της πω οχι!

κ μενα τη μερα τρωει παρα πολυ συχνα-θα μου πειτε ειναι μικρη....

αλλα.....κι εγω τρεις κ λιγο κατι τσιμπαω....θα μου πει κανενας να τρωω ανα συγκεκριμενες ωρες??????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lucky σωστά τα λεει ο γιατρος σου τα μωρά εχουν αναπτυγμένο το αισθημα κορεσμου . Δεν μπορεις να ταισεις ενα μωρο που δεν θελει να φαει !

Δεν εχουν σχέση οι γουλιτσες με το ποσο συχνά θηλάζει το μωρο . Ειδικά για τα μωρα που αντιμετωπιζουν προβλημα με το στομαχακι τους ειναι καλυτερα τα μικρά συχνά γευματα .

Προσπαθηστε να ρευετε καλα τα μωρά σας και να τα κρατάτε αρκετα ορθια στον ομο σας μετά το θηλασμό .

Συμφωνω απολυτα με την Αναστασία ! Κοριτσια μικρομανούλες να την ακουτε εχει πολλά να σας μαθει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa...Πραγματικα με συγκινει αυτο που ειπες!!!

Αισθανθηκα τοοοοοσο καλα που το ακουσα απο σενα!

Να'σαι καλα-ευχαριστω! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Το έχω ζήσει , ένιωθα κενή , ξέρω όλες σου τις σκέψεις. Ξέρω πως νιώθεις το ουράνιο τόξο όμως δεν θα αργήσει να έρθει . Πάρε οοοοολλλλοοο το χρόνο σου και ψυχολογικά αλλά και σωματικά θέλεις ηρεμία και χρόνο . Να θυμάσαι όμως ότι θα έρθει και θα σε γεμίσει όλο χαρά. Καλή δύναμη κοπέλα μου 
    • Έτσι είναι! Εμένα η μεγάλη τη βρώμη δεν την ήθελε. Δοκίμασα μια δυο τρεις, Ε μετά τα παράτησα 😂😂 ναι τραχανά λαχανικών! Η μεγάλη τον έτρωγε με κλειστά τα μάτια! Να δούμε η μικρή!
    • Πώς είστε γενικά κορίτσια;  Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα...  Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱 Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε. Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴
    • Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.
    • Τραχανά λαχανικών Ε;; Έδινα και εγώ στην πρώτη μου τώρα θυμήθηκα που το πες και μετά αλλάξαμε σε κατσικίσιο που τρώει μέχρι σήμερα..όχι δίκιο έχεις η καθεμία κάνει αυτό που νιώθει καλύτερο!! Εγώ είχα δώσει κρέμα με βρώμη και φαγοπυρο δεν ξέρω αν γνωρίζετε αλλά λένε ότι είναι πολυ δυναμωτικο και έχει βιταμίνες τώρα τι να πεις κάνουμε ότι μπορούμε όλες καλύτερο για τα ζουζούνια μας..αλλά να ακούγοντας άλλες μαμάδες παίρνουμε και ιδέες 🤪
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...