Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιες είναι οι υποχρεώσεις ενός νονού άραγε;;


tirogaridaki

Recommended Posts

Και η ερώτηση αφορά τους νονούς του γιού μου..Είναι δύο και μάλιστα και οι δυο πολύ καλοί φίλοι εμένα και του άντρα μου. Τους είχα απόλυτη εμπιστοσύνη και ήμουν απίστευτα χσρούμενη που θσ βάφτιζαν το γιο μου. Όμως τα προβλήματα άρχισαν λίγο πριν τη βάφτιση...δε θα αναλύσω αυτό το θέμα μιας κι εμένα με ενδιαφέρει πιο πολύ η στάση τους απέναντι στο μικρό. Περίμενα ότι θα τον έχουν στα όπα όπα, όμως..ενώ τον αγαπούν πολύ είναι..πως να το πω κομψα...σφτοχτοχέρηδες και οι δύο!!! Είχε τη γιορτή του πρόσφατα ο ένς νονος και παράλληλα και ο γιος μου. Εγώ πήγα σπίτι του με ένα αξιοπρεπέστατο δώρο(φροντίζω να τηρώ τα τυπικά απέναντι σε τέτοιυς ανθρωπους ) για ν του ευχηθώ. Όμως..κανένας από τους δύο δεν ήρθε να ευχηθεί στο μικρό και να του φέρει ένα δωράκι..έτσι επειδή τον βάφτισαν, όχι για το δώρο. Μάλιστα πήγαμε πάλι πρόσφατα για καφέ σε παιδική χαρά και ο μικρός έκανε κάτι ηλεκτρονικά που ρίχνεις ή 50 λεπτά ή 1 ευρω. Κανένας δεν κέρασε ούτε μια βόλτα το μικρό..ούτε για πλάκα! Και για να δείξω ότι δεν είμαι υπερβολική, έχω βαρεεί να τους κερνάω ή να τους προσφέρω λογιών λογιών καλούδια όποτε έρχονται σπίτι μας...εμείς;; Ούτε έχουμε κεραστεί ποτέ , ούτε καλεστεί στο σπίτι του καθένα για κέρασμα..παρα μόνο στη γιορτή τους κι εκεί ένα κομμάτι γλυκό και μια πορτοκαλάδα...

Δε γουστάρω να είμαι θύμα..ούτε και ο γιος μου...περίμενα από τους νονούς να συμπεριφέρονται πιο απλόχερα στο παιδί μου..όχι έτσι..και κυρίως δεν περίμενα να με <<εκμεταλλεύονται>> με αυτό τον τρόπο..΄Δε θεωρώ ότι είμαι υπερβολική γιατί πάντα προτιμώ να δίνω πρώτη αλλά παράλληλα περιμένω μια μικρή κίνηση από τον άλλο..όχι να γίνομαι χαλί να με πατάνε μόνο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανη καλησπερα.Εχεις δικιο να νιωθεις ετσι γιατι ειναι οι πνευματικοι πατερες του παιδιου σου!Δυστυχως καποιοι δεν αντιλαμβανονται την σοβαροτητα αυτς της ευθυνης και το κανουν για το εφε.Να σε ρωτησω ειναι ελευθεροι οι νονοι;Μηπως δεν εχουν καποιον να τους συμβουλεψει ως προς τις υποχρεωσεις τους;Κι εγω εκανα αντρα νονο που μαλιστα δεν ενει μητερα αλλα παντα ρωταει την γιαγια του και τα κανει ολα οπως πρεπει και με το παραπανω στον μικρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου φανουλα,lemon δεν νομιζω οτι χρειαζονται συμβουλες,η γενναιοδωρια βγαινει απο μεσα σου 'η τουλαχιστον η υποχρεωση προς το παιδι που βαφτιζεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί μου βγαίνει διπλό το θέμα;; Τέλος πάντων..Λέμον μου ΄ναι είναι ανύπαντροι όμως έχουν γονείς δίπλα..δεν ξέρουν να τους πούν;Και δεν ειναι τόσο χαζοί ώστε να πρέπει να τους πει κάποιος ότι αν θέλουν μπορούν να βάλουν στο ηλεκτρονικό παιχνιδάκι 50 λεπτά για να κάνει ο μικρός όταν καθόμαστε και οι δυο δίπλα του και τονβλέπουμε που παίζει. Και μάλιστα όταν έχεις κάτι μήνες να δεις τον βαπτιστικο σου!

Παίχτηκαν και άλλα στην βάπτιση που τα έχω κάνει στην άκρη γιατι δεν άξιζε να τα θίξω και τα καταπια. Όμως το πράγμα συνεχίζεται και προσωπικά νιώθω ότι έχω δώσει πάρα πολλά και δεν βλέπω κάτι αντίστοιχο απέναντι στο γιο μου τουλάχιστον..δηλσδή να γίνω κι εγώ σαν κι αυτους και να αρχισω τις περικόπες σε όλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομίζω οτι παίζει ρόλο η οικογενειακή τους κατάσταση :S

Οι ανύπαντροι δεν έχουν μυαλό;:laugh: Το να σκεφτείς να πας ένα δωράκι(όχι απαραιτητα ακριβό)ή έστω μια σοκολάτα στο βαφτιτσήρι σου δεν νομίζω οτι χρειάζεται ιδιαίτερες γνώσεις.

Ο νονός του αδερφού μου είναι εργένης και πάντα ήταν τυπικότατος στις υποχρεώσεις του.Κάθε Χριστούγεννα,Πάσχα,γενέθλια και στις δυο ονομαστικές γιορτές του αδερφού μου εμφανίζεται εδώ και 6 χρόνια πάντα με ένα καλό δώρο(για εμένα δεν έχει σημασία η αξία και δεν το τονίζω).Θέλω να πω πως δεν τον ξεχνάει...Επειδή επισκέπτεται συχνά τους γονείς μου πάντα πάει μια σοκολάτα ή ένα γλιφιτζούρι στον αδερφό μου...

Δεν είναι τόσο δύσκολα και περίπλοκα αυτά.Είναι καθαρά θέμα ανθρώπου ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανούλα μου, νομίζω ότι είναι γενικότερο το κακό πλέον με τον κόσμο.. ένα παραπάνω βέβαια με τους νονούς του παιδιού, που θεωρώ ότι είναι απαράδεκτοι..κ καλά τώρα που δεν καταλαβαίνει και πολλά αλλά αργότερα; Τι Θα γίνει;

Γενικά πάντως έχω αναμνήσεις από τους γονείς μου από παλιότερα από επισκέψεις σε γιορτές ή και απλές επισκέψεις που όπου και αν πηγαίναμε ή ερχόταν κόσμος στο σπίτι το ποτό άφθονο τα γλυκά κ τα φαγητά...και τώρα ενώ εμείς στο σπίτι μας ακολουθούμε την ίδια γραμμή πας σε άλλα σπίτια και με το ζόρι να σε κεράσουν αισθάνομαι.. (εκτός αν έχουν καταλάβει όλοι ότι καλύτερα να μας ντύνουν παρά να μας ταίζουν χαχχαχαα)

Είναι ιδέα μου ή εμείς έχουμε πέσει σε τέτοιες παρέες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιούλι αυτό που λες το έχω συναντήσει κι εγώ! Οι γονείς μου μας έχουν μάθει να προσφέρουμε , και μάλιστα πολύ. Έρχεται κάποιος σπίτι μας;; Πρέπει οπωσδήποτε να σερβίρω κάτι αλμυρο τυροπιτάκια, πιτσα ή οτιδήποτε κρεατικό έτοιμο ή ακόμη και να μαγειρέψω. Μετά βέβαια ακολουθεί γλυκό! Και παράλληλα πρέπει να έχω όλων των ειδών τα ποτά. Βέβαια δε με συμφέρει οικονομικά όλο αυτό αλλά δεν μπορώ αν δεν το κάνω..νιώθω ότι δεν σεβάστηκα τον καλεσμένο μου. Και πάω σε αλλο σπίτι και με κερνάνε ένα χυμό με το ζόρι...οι συγκεκριμένοι δε για τους οποίους μιλάμε..έχουν φάει άπειρες φορές σπίτι μας και δεν μας έχουν καλέσει ποτέ στο δικό τους αλλά και δεν μας έχουν κεράσει ποτέ έξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια από τα ίδια.. άσε και το άλλο 1 χρόνο τώρα κάνουμε παρέα μ ένα ζευγάρι με 2 μικρά παιδάκια, έρχονται συνέχεια σπίτι μας και δεν μας έχουν καλέσει ούτε μια φορά στο δικό τους... Αλλά όταν κανονίζεις τι να πεις;;; Να έρθουμε εμείς σήμερα; Αφού οι ίδιοι δεν το έχουν προτείνει ποτέ; Είμαι πολύ απογοητευμένη αλλά δε θέλω να είμαστε και μόνοι μας .. ήδη είμαστε σε ένα ξένο μέρος... αχ ο καθένας τον πόνο του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...