Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ??


Recommended Posts

Γεια σε ολους..εχω ενα γιο 3 ετων και εχω μεγαααλο προβλημα με το φαγητο!!Ετρωγε μια χαρα ολα τα φαγητα ωσπου μια μερα εφαγε τσιγαρο και επρεπε να κανει πλυση στομαχου..απο τοτε σταματησε να τρωει και επινε ολη μερα γαλα..μιλαμε για πολυ γαλα 3-4 λιτρα καθε μερα...εμενα δεν με πειραζε αυτο αφου ηθελε γαλα ,γαλα...αν και ειχα δοκιμασει πολλες φορες να τον πιεσω το μονο που γινεται καθε φορα ειναι να κανει εμετους απο την αναγουλα που του ερχεται...αυτο που με εχει τρελανει ομως τωρα και δεν ξερω τι να κανω και πως να το χειριστω ειναι το εξηs..το γαλα του το επινε σε ενα μπιμπερο απο τα τζαμπο με μια αρκουδα επανω..ηταν ομως πλαστικο και οσο και αν το πλεναμε δεν καθαριζοτανε ειχε ξεραμενα γαλατα και ηταν γενικα χαλιααα..εψαξα στα τζαμπο αλλα που...δεν ξανα εχουν αυτο το μπιμπερο..επρεπε ομως να πεταχτει και ετσι και καναμε...το πεταξαμε μεν αλλα......απο τοτε δεν πινει ουτε γαλα..δεν δεχετε να βαλει αλλο μπιμπερο στο στομα του και αν τον παρει ο υπνος παμε και του βαζουμε το μπιμπερο να πιει οσο κοιμαται..δεν ξερω τι να κανω για να μην το ξεχασει και σταματησει να πινει..ειναι το μονο που τρωει..απο φαγητα δεν τρωει κυριολεκτικα τπτ...κανα κρουασαν και καμια τυροπιτα μονο!!Ειμαι απελπισμενη και ντρεπομαι που δεν μπορω να το χειριστω..αν καποια περασε η περναει ομοια κατασταση με εμενα και εχει καποια λυση..παρακαλω ας μου πει και εμενα..αφου ο αντρας μου σκεφτηκε να παμε σε κανενα ψυχολογο να μας πει τι να κανουμε..σε τετοια κατασταση ειμαστε!!!Περιμενω με ανυπομονεσια απαντηση!!Ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν λες δεν πινει ουτε γαλα αυτο σημαινει οτι μενει ολη μερα νηστικός ? Δεν τρωει τιποτα ? Αναφερεις κατι για τυροπιτα ή κρουασαν ... Ποτε τα τρωει αυτα ?

Για την ηλικία του τα 3-4 λιτρα γάλα ειναι υπερβολη και δεν του κανουν καλο .

Ισως ενας ειδικος να ηταν η λυση σας . Καταρχήν για να ηρεμήσετε εσεις και κατα δευτερον για να βοηθήσετε το παιδι σας .

Ευχομαι τα καλύτερα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχει μεινει και 2 μερες χωρις να εχει φαει τιποτα και επειδη επινε μονο νερο καποια στιγμη εκανε εμετο...το γαλα ειναι υπερβολη αλλα επειδη δεν τρωει τιποτα και τουλαχιστον πινει γαλα ενιωθα καλυτερα...ομως τωρα που πεταξαμε το μπιμπερο δεν θελει ουτε αυτο..το βραδυ μολις κοιμηθει προσπαθουμε να του το δωσουμε να το πιει,ετσι πινει γυρω στα 2-3 μπιμπερο την ημερα,,και ολη την υπολοιπη ημερα,κρουασαν(χωρις σοκολατα γιατι τη συχαινετε)μηλοπιτα,τυροπιτα,τσουρεκι και ψωμι..αυτα ειναι τα φαγητα του!Ειχα καταφερει ενα διαστημα να του φτιαχνω τοστ με φαγητα μεσα(εβαζα μπιφτεκακι,κολοκυθοκεφτεδες..οτι μπορουσε να γινει σε τοστ και να μην το καταλαβει)αλλα τελικα σταματησε να το τρωει...μηπως με την πλυση επαθε κανενα σοκ και φοβατε να βαλει στο στομα του οτι δεν ξερει?Με το γαλα τρελαινοτανε και τωρα μολις δει το αλλο μπιμπερο δεν θελει με τιποτα και ουτε καν δοκιμαζει ...εχω μια τελευταια ελπιδα τωρα που θα παει παιδικο σταθμο μηπως και ζηλεψει απο τα αλλα παιδια που θα τρωνε και φαει και εκεινος...με εχει τρελανει αυτο το θεμα!!Δεν λεω να τρωει ολη μερα αλλα ζηλευω τα παιδακια που καθονται στο τραπεζι και τρωνε κανονικα..:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κισκα μου ειναι αληθεια πολυ δυσκολη η κατασταση σας!Ο δικος μου ειναι 2 μιση και εχει μερες οπως τωρα που δεν θελει να βαλει τιποτα στο στομα του μονο γαλα!Χθες να φανταστεις δεν εφαγε τιποτα και οσο και να με ζητουσε γαλα δεν του εδωσα μπας και φαει,τι πατατες του τηγανισα,τι μερεντα του εκανα τιποτα!Ηπιε το βραδυ γαλα και κοιμηθηκε.Σιγουρα ο δικος σου επαθε σοκ με την πλυση αλλα επαναπαφτηκε στο γαλα.Ισως δεν θελει τις σκληρες τροφες.Κι εγω οσο τον πιεζω το μονο που καταφερνω ειναι να εκνευριζομαι και να στεναζωριεμαι αλλα και τι να κανεις;Ισως μια γνωμη ειδικου να σας βοηθουσε.Ευχομαι τα καλυτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΟΡΙΤΑΚΙ ΜΟΥ.ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΝ ΦΑΓΗΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΟΠΙΑΣΜΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΤΡΩΝ ΨΑΡΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΥΓΕΙΗΝΑ ΦΑΓΗΤΑ.ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΛΟΠΙΑΣΕΙΣ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣΑΚΙ ΜΕ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΜΑΡΟΥΛΑΚΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΨΤΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΑΚΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΝΑ ΝΑΙ ΜΙΚΡΑ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ.ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΡΕΑΣ Η ΦΙΛΕΤΟ ΨΑΡΑΚΙ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΕΣΕΙΣ ΦΡΟΥΤΑ ΣΤΟ ΜΠΛΕΝΤΕΡ ΣΑ ΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΦΑΕ ΚΑΙ ΣΥ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΝΟΣΤΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΞΤΕ ΣΑ ΝΕ ΤΡΩΕΙ ΚΡΕΜΟΥΛΕΣ ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΜΩΡΑΚΙ.ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΤΗΓΑΝΙΤΑ Η ΚΡΕΠΟΥΛΑ ΤΟ ΠΡΩΙ Η ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΡΕΛΑΙΝΙΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ.ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ Η ΓΕΥΣΗ ΚΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΡΟΤΑ ΜΠΡΟΚΟΛΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ.ΕΝΝΟΕΕΙΤΑΙ ΟΤΙ Η ΥΓΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ ΑΛΛΑ ΞΕΓΕΛΑΣΕ ΤΟΝ ΛΙΓΟ ΝΑ ΤΟΥ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΟΡΕΞΗ.ΚΑΙ ΧΥΜΟΥΣ.ΟΙ ΧΥΜΟΙ ΦΡΕΣΚΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΥΔΑΤΩΣΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ...ειλικρινα..δεν ξερετε ποσο δυσκολο ειναι..για αυτο εχω τρελαθει...θα προσπαθησω αυτο που μου ειπες να δω μηπως και κανω τπτ...αυτο που με τρελαινει ειναι οτι δεν δεχετε να δοκιμασει...αφου δεν ξερει αν του αρεσει γιατι λεει οχι??Το χειροτερο που κανει ειναι ο εμετος..φοβαμαι μηπως παθει το στομαχι του και για αυτο τον αφηνω να φαει οτι θελει...καλυτερα να μην φαει οτι δεν θελει..απο κρεμες τρωει μονο τις ετοιμες αμα με δει να φτιαχνω κατι αλλο φωναζει...αφου εχω δοκιμασει να την εχω ετοιμη και μετα ριχνω απο πανω λιγο σκονη κρεμα να δει οτι εβαλα..τρωει μια κουταλια και μετα λεει ενταξει μαμα,ενταξει ..και το σπρωχνει...μα τοοοσο δυσκολος..ο κοσμος δενη το πιστευει οτι το κανει αυτο και οταν το βλεπει παλι απιστευτο τους φαινεται..ειναι δυσκολη περιπτωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kiska mou thewrw oti to problima einai megalo kai den nomizw oti eimaste kali lisi emeis!!!!

opws eipe kai i lala kalitera na apeuthintheite se enan eidiko...mono gala kai nistikos...ai na tyxei 2 meres paei kai erxetai alla sinexeia etsi!!!!!!!

glikeia mou ayrio to prwi to paidi kai se enan giatro!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kiska καλησπέρα! Κατα αρχην δεν θέλει αγχος!

Ιδια περίπτωση με μια φίλη μου, μετα απο πλυση στομαχου, τα ίδια.

Λοιπον ο γιατρός τους είχε πεί ,και πέτυχε,πως το παιδί πρέπει να σιγουρευτεί κ να ζηλέψει. Έτσι κάθε μέρα μπροστα του έτρωγαν το ίδιο φαγητό με θαυμασμό. Καθε 3-4 μέρες άλλαζαν φαγητό και ανα 2 φαγητα το επαναλάμβαναν. Ξεκίνα με αρακά, ο οποίος είναι και λίγο γλυκός. Αλλα να μη σας δει να τρώτε τιποτα άλλο, μόνο κρυφα;)

Θα δυσκολευτείτε αλλά σε καμια 10 αρια μέρες το αργότερο θα αρχίζει να δοκιμάζει απο όλα και να κρινει αν του αρέσουν.

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και παλι κισκα μου.Θυμηθηκα οτι ειχα δει σε μια εκπομπη παλιοτερα ενα παιδακι πιο μεγαλο σε ηλικια γυρω στα 5 που ειχε το ιδιο προβλημα με σας και να σου πω πως το αντιμετωπισαν οι γονεις.Καταρχην σταματησαν να τον παρακαλαν να φαει και να του δινουν σημασια σε σχεση με το φαι!Μαγειρευε η μαμα το φαγητο και καθοντουσαν στο τραπεζι και του ελεγαν οτι ειναι ωρα φαγητου.Αυτο φυσικα δεν πηγαινε και δεν πιεζαν οι γονεις.Την δευτερη μερα παλι δεν πηγε,την τριτη πηγε να δει τι φαι ειχαν, την τεταρτη μερα δοκιμασε μια μπουκια ωσπου μετα απο καποιες μερες αρχισε να τρωει κανονικα!Ξερεις καμια φορα η αντιθετη ψυχολογια πιανει!Δοκιμασε το ισως σας βοηθησει γιατι αυτη την στιγμη ο γιος σου θεωρει το φαγητο σαν τιμωρια.Α ξεχασα να σου αναφερω οτι αυτη η μαμα ειχε κρυψει ολα τα σνακ για να μην καταφευγει συνεχεια εκει το παιδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ευχαριστω ολες για τις συμβουλες...θα αρχισω να τα δοκιμαζω.Εχτες ειχε ερθει σπιτι ενα φιλος του γιου μου που εχουν την ιδια ηλικια και εκεινος επινε χυμο...ο δικος μου δεν ηθελε να πιει καθολου,Σημερα πηρα τον ιδιο χυμο να πιω και αρχισε να με ρωταει τι ειναι αυτο,του ειπα χυμος και τον ρωτησα αν θελει,φυσικα ειπε οχι αλλα για αρκετη ωρα το περιεργαζοταν,καποια στιγμη το πηρε και στα χερια του και εφερε το καλαμακι κοντα στο στομα..τελικα του ηρθε εμετος και δεν το ιπιε αλλα συνεχισε να το περιεγαζεται και να με ρωταει.Νομιζω πως αυτα που ειπατε ισως και να γινει κατι με βαση την σημερινη του συμπεριφορα,σημερα το μεσημερι που τρωγαμε πηρε ενα κουταλι και ανακατευε το φαγητο που τρωγαμε και οταν του φτιαχνω κρεμα τον βαζω και αυτον να βοηθαει να τη φτιαξουμε και του αρεσει πολυ..ισως να ακουγονται σαν χαζομαρες αυτα αλλα για εμας ειναι μεγαλη προοδος,τον αλλο μηνα θα τον στειλω και παιδικο και ελπιζω να ζηλεψει που θα τρωνε τα παιδακια και θα θελει και εκεινος να φαει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...