Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η δική μου εμπειρία γέννας! (eva_25)


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσάκια μου!

Πριν μια βδομάδα ακριβώς, ο Θεός μου χάρισε ό,τι πολυτιμότερο μου χει χαρίσει ποτέ η ζωή! Την κορούλα μου! Το αγγελούδι μου! !

Δευτέρα 24 Αυγούστου σε επίσκεψη στο γιατρό διαπιστώνεται διαστολή τραχήλου 1 δάχτυλο. Ο γιατρός μου λέει να πάω να ετοιμαστώ και 1:00 να είμαι στο μαιευτήριο. Ετσι κ έγινε! Ξημερώματα Τρίτης, λοιπόν, γίνεται η εισαγωγή μου στο Ιασω. Μου κάνουν κλισμα, (ξυρισμα οχι γιατί ημουν ξυρισμένη) και με μεταφέρουν σε ενα δωματιο όπου μου βάζουν ορό και ένα κολπικό υπόθετο για να μαλακώσει ο τράχηλος. Εν τω μεταξύ, έρχεται και ο αντρούλης μου! Μετά από 4 ώρες μου βάζουν ένα δίχτυ για να εξαλειφθεί ο τράχηλος! Στις 7 το πρωί και ενώ έχω φυσιολογικούς δυνατούς πόνους και καλές συσπασεις, έρχεται ο γιατρός μου. Με εξετάζει και δυστυχώς δεν είχα κάνει άλλη διαστολή! Είχα παραμείνει στο 1! Μου βάζουν τεχνητούς πόνους και εκεί τα είδα όλα! Παρόλ 'αυτά η διαστολή στα ίδια! Μου σπάει τα νερά για να κατέβει το μωρό, αλλά πάλι τίποτα! Το παιδάκι μου δεν μπορούσε να εμπεδωθεί στη λεκάνη! Εν τω μεταξύ, ζητάω επισκληρίδιο. Υπέφερα και κάθε φορά που άκουγα ότι δεν υπήρχε εξέλιξη, έχανα το κουράγιο μου! Με την επισκληρίδιο ηρέμησαν οι πόνοι. Εβλεπα τις συσπάσεις να δυναμώνουν από το μηχάνημα και παρ' ολ' αυτά δεν πονούσα!! Τελικά ο τράχηλος έφτασε στα 2 δάχτυλα δεν άνοιγε με τίποτα και το παιδί παρέμενε ψηλά! Ο γιατρός μου, ο οποίος με είχε ενημερώσει οτι το παιδί ισα ισα χωράει στη λεκάνη και ότι είναι δυσκολο να εμπεδωθει, φανερά απογοητευμένος, μου προτείνει την καισαρική ως μόνη λύση. Μου είπε ότι ακόμα και τελεία διαστολή να φτάσουμε μετά από ώρες, το παιδί δε θα μπορεί να κατέβει και πιθανότατα να χρειαστεί να χρησιμοποιήσει κουτάλες, βεντούζα ή και πάλι να καταλήξουμε σε καισαρική καθώς θα είναι επικίνδυνο για το ίδιο. Μου είπε "θέλω ένα υγιές και αρτμελές παιδί,με φυσιολογικό τοκετό διακινδυνεύουμε το παιδι (του οποίου οι παλμοί είχαν αυξηθεί αισθητά). Φυσικά, δέχτηκα! Για μένα ήταν ότι χειρότερο να κάνω καισαρική και η αλήθεια είναι ΄οτι μου έχει στοιχίσει πολύ! Ομως, δε θα διακινδύνευα τη ζωή του παιδιού μου στο ελάχιστο!

Στις 15:00 μπαίνω στο χειρουργείο και στις 15;20 ακούω το κλάμα της κορούλας μου! Βλέπω τις μαιες να την καθαρίζουν κ εκείνη εχει πλαντάξει στο κλάμα.Το βάρος μας 3300γρ. Με το που τη βάζουν στην αγκαλιά μου σταματάει να κλαίει, ανοιγει τα μάτια και με κοιτάει!! Θεϊκή στιγμή! Ευχαριστώ το Θεό που με αξίωσε να αποκτήσω ένα υγιέστατο μωράκι!!

Οταν βγήκα ο άντρας μου με ενημέρωσε ότι ο γιατρός είχε διαπιστώσει μια σχετική δυσαναλογία και επιχείρησε φυσιολογικό τοκετό με πιθανότητες 30% να καταφέρει το παιδί να εμπεδωθει.Τελικά, κατά τη διάρκεια της καισαρικής διαπιστώθηκε οτι η κεφαλοπυελική δυσαναλογία ήταν απόλυτη και δεν υπήρχε περίπτωση να γεννήσω φυσιολογικά! Το κεφαλάκι του παιδιού μου ήταν σφηνωμένο στη λεκάνη μου! Από τον 8ο που είχα συσπάσεις αυτό προσπαθούσε να μπει στη λεκάνη αλλά δε χωρούσε! Γι' αυτό και το κεφαλάκι της την πρώτη μέρα ήταν λίγο μακρόστενο αλλά ευτυχώς επανήλθε.

Απ' ότι καταλάβατε η εμπειρία της γέννας μου δεν ήταν η καλύτερη! Πέρασα τους φυσιολογικούς πόνους, τους τεχνητούς και τελικά μετά από 10 ώρες πόνων γέννησα με καισαρική. Κάθε φορά που κοιτάζω το αγγελούδι μου όμως, τα ξεχνάω όλα! Ενα τόσο δα πλασματάκι μου άλλαξε τη ζωή! Ξαναγγενήθηκα μαζί της! Εύχομαι σε όσες προσπαθείτε να πιάσετε σύντομα στην αγκαλιά σας το δικό σας αγγελούδι! Οσο για τις ήδη μανούλες, να σας ζήσουν τα μωράκια σας και να τα δείτε όποως επιθυμείτε!!!

Φιλιά πολλά!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

EVA, να σου ζησει η μπεμπα σου..να ειναι γερη κ να την καμαρωνετε!!!Κ γω για τον ιδιο περιπου λογο γεννησα τον μπεμπουλη μου με καισαρικη...αλλα δεν εχει σημασια καμια.....Πολλα φιλια κ καλη αναρρωση!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευακι μου καλως ηρθες πισω στη παρεα μας...μανουλα πια!! :woohoo: Χαιρομαι που στο τελος πηγαν ολα τελεια!!

Το πιο βασικο απο ολα ειναι οτι εσυ και η κορουλα σου ειστε μια χαρα στην υγεια σας :) !!

Να σου ευχηθω καλη λοχεια και στη κορουλα σου να ειναι παντα γερη και ευτυχισμενη...

εγω απο οτι βλεπεις ακομα περιμενω... B)

Φιλακια πολλα :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΣΟΥ!!!ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ!!!ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΥΧΗ!!ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΟΠΩΣ ΕΣΕΙΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ! ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ!!!!

ΧΑΙΔΕΨΕ ΤΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΩΣΤΟΥ ΕΝΑ ΦΙΛΑΚΙ....ΣΒΟΥΡΙΧΤΟ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευα μου να σου ζησει το αγγελουδι σου και σε σενα καλη λοχεια...

μη ξεχνας οτι γι αυτες τις περιπτωσεις υπαρχει η καισαρικη...

πολλα φιλια και παλι να σου ζησει!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύα να σας ζήσει η μπεμπούλα!

Αν και ταλαιπωρήθηκες πολύ τώρα έχεις στην αγκαλιά σου το μεγαλύτερο θαύμα στην ζωή μιας γυναίκας

Καλή λοχεία :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ!ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΔΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΦΟΥ ΔΕ ΓΙΝΟΤΑΝ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ!ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ ΛΟΙΠΟΝ Η ΜΙΚΡΗ ΣΑΣ ΝΕΡΑΙΔΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΥΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΧΑΙΡΕΣΤΕ!!!!!ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΛΟΧΕΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύη τέλος καλό όλα καλά, να χαίρεσαι την μπεμπούλα σου, εύχομαι να έχει πάντα υγεία και να είναι ευτυχισμένη στη ζωή της. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευα μου να σου ζησει η κορουλα σου!

Να ειναι παντα υγιης και να μη συναντησει καμια δυσκολια στη ζωη της!

Μπορω να καταλαβω τα συναισθηματα σου γιατι κατι αναλογο εζησα και γω και μου στοιχησε και μενα παρα πολυ.

Ομως καθε φορα που θα βλεπεις τη μικρη σου θα τα κανεις ολα στην ακρη!

Να ζεις την καθε στιγμη με την κουκλιτσα σου και καλη αναρρωση τωρα πια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τέλος καλό, όλα καλά

να σου ζήσει η κοράκλα και πάντα γερή να είναι και καλότυχη!!

καλά όταν ακούω το πως ηρεμούν τα μωράκια στην αγκαλιά της μαμάς

μετά τον τοκετό πάντα βουρκώνω....

αχ ψυχούλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεικές στιγμές!

Συγχαρητήρια κούκλα μου!

Σου εύχομαι να 'ναι γερή και τυχερή κ σεις να την καμαρώνετε μέχρι τα βαθιά σας γεράματα!!!!

Μακάρι να μας αξιώσει και μας ο Θεός να νιώσουμε ότι ένιωσες......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κάθε φορά που διαβάζω μία ιστορία γέννας ... συγκινούμαι

γλύκο μου κοριτσάκι να σου ζήσει η κουκλίτσα σου.

να έχει μία υπέροχη ζωή γεμάτη χαρές, επιτυχίες και υγεία !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...