Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δοντακια και διαρροιες...?


Recommended Posts

Μολις μια μερα πριν την βαφτιση μας η μικρη εκανε διαρροιες απο εκει που γενικα ηταν δυσκοιλια απο το ρυζαλευρο.Της το εκοψα και ενω τις 4 πρωτες μερες μετα την διακοπη πηγαινε καλα...τωρα επαθε το τελειως αντιθετο:(

Εχει απο την Τεταρτη κανει κακα 4 φορες μικρη ποσοτητα αλλα διαρροια.

Πηρα την γιατρο μου ειπε τι να κανω...Δεν αλλαξα κατι...Φρεσκα φρουτα της δινω μηλο αχλαδι και μπανανα...σε αναλογια του στυλ περισσοτερο αχλαδι, λιγο μηλο και πολυ λιγο μπανανα...Δεν τολμαω να δωσω παραπανω μηλο γιατι ειναι δυσκοιλια και θα φερω το τελειως αντιθετο αποτελεσμα.

Παρατηρω επισης οτι εχει γκρινια τα απογευματα, δαγκανει τα χερια της με τα ουλα της.:huh:

Της πηρα την Mundisal και την ανακουφιζει αλλα οι διαρροιες συνεχιζουνε.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο τα δοντακια που θα βγαλει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Αννιω με την κουκλα κορη!

Περιπου ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω κ εγω με τη μικρη μου. Ειναι 16 μηνων κ βγαζει τους τραπεζιτες της με αποτελεσμα να μας εχει "φαει" με τη γκρινια της.

Το καημενουλι ξυπναει μεσα στη νυχτα κλαιγοντας χωρις "φανερο" λογο κ ειδικα τις τελευταιες μερες εκανε κ διαρροια χωρις αλλες "παρενεργειες" (πυρετο κτλ).

Παλαιοτερα που ειχα ρωτησει την παιδιατρο μου ειχε πει οτι η διαρροια δεν σχετιζεται αποδεδειγμενα με την οδοντοφυια αλλα ισως να οφειλεται στο οτι πεφτουν λιγο οι αμυνες του οργανισμου κ γι' αυτο να αντιδρα ετσι το σωμα.

Σας ευχομαι ο,τι καλυτερο κ με το καλο αυριο η βαφτιση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου αννιω μου εμεις εχουμε ηδη 4 δοντια και ετοιμαζουμε και αλλα αυτο τον καιρο εχουμε και διαροιες και εμετους ενω μου εκανε και μια μερα πυρετο(στα πρωτα μας 2 μου ειχε κανει 3 μερες 39 πυρετο)

η παιδιατρος μας αφου φυσικα τον εξετασε και δεν εχει τιποτα παθολογικο μου ειπε οτι ειναι απο τα δοντια

τωρα εχει 2 βραδυα που κοιμαται χωρις να ξυπναει απο κλαματα ενδιαμεσα σας ευχομαι να βγουν οσο ανωδυνα γινεται!!! φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα οταν εβγαζε το 1ο δοντι(πριν 2-3 εβδομαδες)ειχε τρομερο συναχι αφου μεχρι και αποφραξεις καναμε..οι μυξες να τρεχουνε...και να βηχει!!!

δεν το ειχα συνδεσει και πηρα την παιδιατρο.

μου ειπε πως ειναι πιθανον να ειναι απο τα δοντακια...

αλλα παιδακια μπορει να εχουν συμπτωματα κρυολογηματος και αλλα γαστρεντεριτιδας.

οποτε ειναι πιθανον κοπελα μου να ειναι απο αυτο.

στο 2ο δεν ειχε τιποτα παρα μονο γκρινιτσα...αφου να φανταστεις μεχρι και πιπιλα του δινω το βραδυ κα ιαπο εκει που δεν την ηθελε καθολου τωρα την μασαει με μια μανια!!!βγαζει τα απωθημενα του και ηρεμει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! ΕΙΝΑΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΗΣ ΕΜΕΝΑ ΕΔΩ Κ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΕΙ ΔΟΙΑΡΙΕΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ 4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΩΡΑ ΟΤΑΝ ΕΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΛΥ ΚΑΝΕΙ ΔΟΙΑΡΙΕΣ ΟΤΑΝ ΥΠΟΦΕΡΕΤΕ Ο ΠΟΝΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ Κ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ Ή ΤΟ ΓΑΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ είναι από τα δοντάκια. Σήμερα η μικρή μας 3 φορές είχε διάρροια και ξέρω πως ετοιμαζόμαστε για το πρώτο μας δοντάκι:laugh: Σάλια... όλα στο στόμα και τα σχετικά. Τα ίδια είχαμε και στην πρώτη και μυξούλες και διάρροια αλλά όχι πυρετό. ούτε και γκρίνια έχουμε. Με το καλό το πρώτο σας δοντάκι λοιπόν και να είναι γερό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια ... εμένα με το που ξεκίνησε την προετοιμασία για δόντια έγινε δυσκοίλια !!!!

με το ζόρι κάθε 4 μέρες και αυτό με βοήθεια υπόθετου :(

αν κάνει στις 3 μέρες μόνη της κάνουμε πάρτυ οικογεννειακός :)

η γιατρός μου είπε ότι είμαστε από τις σπάνιες περιπτώσεις και ότι συνήθως τα παιδάκια κάνουν διάροια και εμετούς.

οπότε μην φοβάσαι ... όπως είπε και η ΜαρίαΙωάννα "με το καλό το πρώτο σας δοντάκι !!"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

csig έγραψε:

κορίτσια ... εμένα με το που ξεκίνησε την προετοιμασία για δόντια έγινε δυσκοίλια !!!!

με το ζόρι κάθε 4 μέρες και αυτό με βοήθεια υπόθετου :(

αν κάνει στις 3 μέρες μόνη της κάνουμε πάρτυ οικογεννειακός :)

η γιατρός μου είπε ότι είμαστε από τις σπάνιες περιπτώσεις και ότι συνήθως τα παιδάκια κάνουν διάροια και εμετούς.

οπότε μην φοβάσαι ... όπως είπε και η ΜαρίαΙωάννα "με το καλό το πρώτο σας δοντάκι !!"

Ειπα να το αναφερω και γω Χρυσουλα αλλα φοβηθηκα μην πω καμια κοτσανα!!!!

:blink::blink::blink::blink::blink:

Μια εβδομαδα τωρα εχουμε σκασει!

Σαλια,γκρινια ενιοτε,ολα τα δαγκωνει και στα κακα της παντα κλαιει!

Θα κανουν την εμφανιση τους που θα παει!

Γερα μονο να ειναι!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιω καλημερα..

εμενα δεν εκανε διαρροιες με τα δοντακια της μεχρι τωρα τουλαχιστον αλλα απο τον γιο της κολητης μου σε ολα τα δοντακια εκανε κακα πολλες φορες μεχρι και 7 με 8 την ημερα

η παιδιατρος της ειχε πει οτι ετσι γινεται..

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΕΧΕΙ ΔΙΑΡΡΟΙΕΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΣΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ? ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΓΑΛΑ ΧΩΡΙΣ ΛΑΚΤΟΖΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΙΣ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΟΧΤΩ ΔΟΝΤΙΑ ΥΠΟΦΕΡΑΜΕ ΑΠΟ ΓΚΡΙΝΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΙΑΡΡΟΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εγώ παιρνω τα lactibiotica ortis. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο με το κεφιρ αλλά καλά κανεις κ πίνεις γιατί είναι πολύ υγιηνο! Εμένα δε μου αρέσει 
    • Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας! Σήμερα έτυχε να πάω για υπέρηχο και καθώς η μαία με εξέταζε πριν την γιατρό μου, είπα να τη ρωτήσω κι αυτή. Η κοπέλα είπε ότι όντως κάποιοι το επιτρέπουν αραιά και πού αλλά η ίδια με βάση την εμπειρία της το απαγορεύει διότι όλα αυτά τα ψάρια του ωκεανού τρώνε και πολλά παράσιτα που δυστυχώς ελλοχεύουν κινδύνους λιστεριωσης. Μου το εξήγησε πολύ ωραία και κάπως μ έπεισε, οπότε αντίο σολωμε, αντί τονοσαλατα 🥲👋
    • Τι εννοείς όταν γεννήσεις σε 20 ημερες θα πας δουλεια;;    Εμεις έχουμε άδεια από 12/8-26/8! 27/8 έχουμε επέτειο γάμου 💕 μετά υποτίθεται θα κάτσω για άδεια μητρότητας από 7/10, θα δηλώσω σαν ΠΗΤ  28/10 αντί 21/10 για να καθίσω κ καμία εβδομάδα έξτρα μετά με το μωρό 
    • Πω πω εμπλοκή σε πάει κ σένα. Εγώ έχω άδεια 26/07 με 19/08 αλλά 19 Αυγούστου θα ξεκινήσω με μειωμένο μέχρι όσο αντέξω πριν τη γέννα. Επίσης με το που γεννησω γυρνάω πάλι με μειωμένο κατευθείαν στο 20ημερο.  @Apostolia88  που είσαι να μας πεις τα νέα!!
    • Εγώ κορίτσια πάλι είδα χθες το βράδυ αίμα.. ευτυχώς όχι στην ποσότητα που έβλεπα συνήθως, αλλά δεν το διακινδύνευσα, πάτησα εκεί μια lentogest (ενδομυϊκή προγεστερόνη, μου την έχει δώσει για κάθε φορά που βλέπω αιμορραγία..) και σήμερα είμαι καλύτερα... Αν και κατηγορώ το σκύλο μου ο οποίος κοιμόταν πάνω μου και όπως άκουσε το σύζυγο στην κουζίνα, ρίχνει ένα σάλτο με δύναμη πάνω στη κοιλιά μου.. περιττό να πω τι #@!#@*#@! έριξα... Με πιάνουν κάτι πόνοι μετά από λίγο.. και 5-10' αργότερα, να σου το αίμα... Κορίτσια μου για εμένα οι εβδομάδες που ακολουθούν τώρα μέχρι την αυχενική είναι και οι ποιο τρομαχτικές... καταβάλλω μεγάλη δύναμη να μην το σκέφτομαι αλλά ενδομυχα είμαι χε@@@νη!!! Δεν μπορώ να ξαναζήσω να πάω σε υπέρηχο και απλά να έχει σταματήσει η καρδούλα του... Όχι ότι μπορώ να κάνω κάτι, το ξέρω.. και είναι το μόνο που μου δίνει κουράγιο να μην το σκέφτομαι και συνέχεια..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...