Μετάβαση σε περιεχόμενο

YGEIHNA KALLYNTIKA GIA EGGYOUS?!?


Recommended Posts

Koritsia na sas rwthsw.. Kserete an uparxoun afroloutra/sampouan/kremes swmatos-proswpou gia eggyous pou apla einai uperprostateytikes me ta sporakia tous?xixixixi... Eimai nea mama kai thelw na mhn epivarynw oso to dynaton einai ayto... to mikro mou..!

Skefthka na agorasw proionta gia neogna kai na xrhsimopoiw pou sigoura einai poli ligo epivarymena apo ta synhthismena pou pernoume..

peite mou thn gnwmh sas kai tis apopseis sas.. eyxaristw poli! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μπουμπουκακι σου καταρχην :)

εννοεις για σενα? εμενα ο γιατρος δε μου πε κατι ιδιαιτερο, απλα του σωματος να ναι κατι χωρις αρωμα ωστε οταν το παιρνεις αγκαλια και σε γλυφει να μην τρωει και αρωμα.... ετσι λοιπον για τα μαλλια μου δεν αλλαξα σαμπουαν και για το σωμα κανω με το ιδιο που πλενω και την μπουμπου μου το προδερμ. επισης δε βαζω body lotion - οταν θυμαμαι - στα μπρατσα και τους ωμους μου και σιγουρα οχι κολωνια στο λαιμο ... χμμμ αυτα

α! και οχι make up - πουδρα και κραγιον οταν ειναι να βγεις μαζι του εξω, γιατι οταν θα το παρεις αγκαλια θα τριφτει σιγουρα στο μαγουλο σου :)

αλλα γιατι τοσο αγχος? δοξα το θεο εχει τοσο καυσαεριο και μικροσωματιδια ο αερας που αναπνεουμε που τα δικα μας καλλυντικα ειναι το λιγοτερο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κατάλαβα οτι η aggelina δεν εχει γεννησει ακομα και ρωτάει για τα καλλυντικά που μπορει να χρησιμοποιήσει.

και εγω εχω απορια σχετικα με την κρεμα προσώπου..

ξερει καμια κοπέλα να απαντήσει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω χρησιμοποιω του κορρε τα προιοντα και την κρεμα προσωπου του...αλλα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας για τα υπολοιπα καλλυντικα...δεν επιβαρυνουν το μωρακι τα καλλυντικα αλλά άλλα οπως το τσιγαρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ ... ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΑΝ ΟΙ ΜΥΡΩΔΙΕΣ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ AVENE ΚΑΙ ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ Κ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΓΙΑ ΜΩΡΑ .

ΜΗΝ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ , ΤΟ ΜΩΡΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ 7 ΥΠΟΣΤΡΩΜΜΑΤΑ ΔΕΡΜΑΤΟΣ !;)

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Κ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ !:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

akrivws.. den exw gennhsei akoma xixi molis proxthes ematha oti eimai eggyos.. kai thelw na kanw oti pernaei apo to xeri mou gia to kaliterou tis psixoulas mou! Eyxaristw ola ta koritsia gia tis apanthseis... mallon tha kanw ayto pou ekane kai h juliax.. se liges meres tha paw kai sth giatro mou na mou pei thn gnwmh ths...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΡΕΤΙΝΟΛΗ, ΒΙΤΑΜΙΝΗ Α ΔΗΛΑΔΗ, ΚΑΙ ΣΑΛΥΚΙΛΙΚΟ ΟΞΥ!!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ , ΑΓΓΕΛΙΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΙ ΕΚΕΙ!!ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΑΙΣΘΗΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΗΞΕΡΕ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ!!!ΚΥΡΙΩΣ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zoyzoyna μου , πρωτη φορα το ακουω ??? !!! ( Φαντασου 12 χρονια σε ινστιτουτα εργαζομουν και αλλαξα και 3 γυναικολογους ...:P )

Και η Βιταμινη Α ? Περιεργο... :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ καλά είναι τα προιόντα της WELEDA, έχουν από όλα: γαλάκτωμα καθαρισμού, υδατική, λοσιόν, μάσκα προσώπου, όλη την σειρά περιποίησης σώματος για σένα αλλά και για το παιδί.

Η αδελφή μου τα χρησιμοποιεί και είναι ευχαριστημένη, εγώ χρησιμοποιώ τη σειρά της LOGONA και είμαι ευχαριστημένη.

και τα 2 είναι φυτικά προϊόντα, της WELEDA νομίζω είναι λίγο πιο φθηνά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ ΤΖΟΥΛΙΑ ΜΟΥ!!!ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΤΙΚΟ ΜΟΥ!!!Η ΡΕΤΙΝΟΛΗ ΕΧΕΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΕΡΑΤΟΓΕΝΕΣΕΙΣ , ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΑΥΤΗΣ!!!!ΓΙΑΥΤΟ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ!!! ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑΩ ΚΑΝ ,ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ !!ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΑ ΣΑΝΟΦΛΟΡ ΕΙΝΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ!!!!ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΡΡΕ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΚΑ;;;; ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΚΑΙ ΕΠΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai poios vre koritsai mporei sigoura na mas pei an tou korre telika den einai fysika kai einai ta sanoflor h' ta weleda... ouff ti mperdema..egw lew oti tha einai kalitera gia afroloutro kai sampouan na xrhsimopoiw mwroudiaka kathara kai gia proswpo - swma kati apo ayta pou proteinete..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelina78 επειδή περνώ κι εγώ την ίδια φάση θα σου πω με συντομία πού κατέληξα : τα βρεφικά σαμπουάν και αφρόλουτρα δεν είναι όλα αθώα. Πολλά έχουν ενώσεις paraben - methylparaben, propylparaben κτλ-τα οποία έχουν ενοχοποιηθεί για αλλεργίες, καρκινογενέσεις κ.ά. Ωστόσο, δεν είμαι ούτε χημικός ούτε φαρμακοποιός για να έχω σφαιρική άποψη…

Εγώ προσπαθώ όσο πιο συχνά μπορώ να χρησιμοποιώ αντί για αφρόλουτρο το πράσινο σαπούνι- αυτό που χρησιμοποιούσαν οι γιαγιάδες- το οποίο δεν κάνει πολύ αφρό ούτε έχει τόσο καλή μυρωδια... αλλά δεν πειράζει. Νομίζω πως αξίζει τον κόπο... Το βρίσκεις σε καλούπια στα σούπερ μάρκετ. Λένε ότι είναι πολύ καλό και για την πρόληψη γυναικολογικών προβλημάτων.

Τώρα, σε ό,τι αφορά στα σαμπουάν ή στα άλλα καλλυντικά, υπάρχουν πολλές σειρές βιολογικών προϊόντων. Έχω δοκιμάσει από τη σειρά bio-eco mastic των mastic spa σαμπουάν και κρέμα προσώπου και είναι πολύ καλά. Δεν μου άρεσε καθόλου ένα καθαριστικό προσώπου και κρέμα προσώπου της lavera.

Πολύ καλό για την πρόληψη των ραγάδων της εγκυμοσύνης είναι το λαδάκι της weleda (επίσης βιολογικό).

Πάντως για τα προϊόντα του ΚΟΡΡΕ όντως δεν είναι όλα βιολογικά. Πιστοποίηση έχει μόνο μια σειρά που έβγαλε τώρα τελευταία. Απλώς τα προϊόντα του δεν έχουν αυτές τις ενώσεις paraben και κάποιες άλλες.

Ελπίζω να βοήθησα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoulina.. se eyxaristw gia to toso katatopistiko munhma sou :) molis xthes pira prasino sapouni ki ekana mpanaki.. mia xara htan, oso gia thn myrwdia de peirazei.. san klassiko palio sapounaki myrizei:) vevaia egw p[rosxwrhsa ki allo..lew de louzomai kai me ayto?!? alla htan xalia, den einai gia mallia , lousthka kanonika me to sampouan mou..

Oso gia to ladaki fantazomai meta ton 5o mhna xreizetai na to xrhsimopoihsw e?

Pantws me ekseplikse ayto pou egrapses gia ta paidika afroloutra / sampouan... dhladh otan me to kalo erthei sto kosmo to mwraki mou me ti tha to kanw mapanaki?? aparadektes oi etaireies.. aparadektes...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΛΚΟΣΤΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!!ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΕΣΥΡΕ ΔΥΟ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΧΗΜΙΚΑ;;;;;ΚΙ ΕΓΩ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΜΑΘΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΣΑΝΟΦΛΟΡ!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σοβαρα???οχι δεν το ηξερα καθολου αυτο...

εσυ τι κανεις βρε???το νινι σου???ακομα στην κοιλιτσα????φαινεται την περιποιηθηκες πολυ καλα ολους αυτους τους μηνες και δε θελει να φυγει:)

που να αφησει τη ζεστη κοιλιτσα!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω που κανω ευκολα αλλεργια στα τελειως φυσικα καλλυντικα τι μπορω να βαλω?στην πρωτη εγκυμοσυνη εβαζα bepanthol κρεμα προσωπου και στο σωμα μονο στην κοιλια μου και οπου παχαινα βαζελινη χωρις αρωμα. Α!Και αμυγδαλελαιο της apivita εβαζα και βαζω στο προσωπο.Γι αυτο ξερετε κατι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

me liga logiua ta xhmika de ta glitwnoume...eimai periergi, otan phgate ston gynaikologo sas ton rwthsate ti kallyntika mporeite na xrhsimopoieite kata thn diarkeia ths egkumosunhs? Egw se 1 vdomada tha paw gia ayto kai rwtaw esas.. o giatros sas ti sas proteine?? h' sas eipe ta gnwsta oti to emvruo den epirreazetai apo ayta giati einai kala profylagmeno ktl??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ χρησιμοποιούσα προϊόντα της weleda και συνεχίζω να χρησιμοποιώ και στα παιδιά μου. Έχουνα τα πάντα όπως είπε και η Argi και είναι απολύτως φυσικά και όλα βιολογικά. Η ξαδέρφη μου δουλεύει στην αποκλειστική αντιπρόσωπο της weleda στην Ελλάδα και έχει επισκεφτεί και το εργοστάσιο τους στην Γερμανία και με διαβεβαιώνει ότι όλα είναι βιολογικά. Πάντως κι εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια κι εγω νομιζα οτι τα καλλυντικα mastic spa ειναι με αγνα υλικα αλλα κοροιδευουν πηγα κ αγορασα κρεμα σωματος,κρεμα προσωπου,γαλακτωμα και λοσιον καθαρισμου προσωπου, απολεπιστικο σωματος...εδωσα ενα σωρο λεφτα(που να μην ειχαν κ εκπτωση..ποσα θα εδινα)και εχουν ολα αυτα τα επικινδυνα χημικα parabens κλπ και ειχαν κολλησει δευτερο χαρτακι απο πανω που δεν τα εγραφε.Η κουνιαδα μου που δουλευει στα hondos μου ειπε οτι ολα εχουν, γιατι βοηθανε να εχουν οι κρεμες καλη υφη και να τις διατηρουν ετσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelina78 έγραψε:

me liga logiua ta xhmika de ta glitwnoume...eimai periergi, otan phgate ston gynaikologo sas ton rwthsate ti kallyntika mporeite na xrhsimopoieite kata thn diarkeia ths egkumosunhs? Egw se 1 vdomada tha paw gia ayto kai rwtaw esas.. o giatros sas ti sas proteine?? h' sas eipe ta gnwsta oti to emvruo den epirreazetai apo ayta giati einai kala profylagmeno ktl??

Εγώ δεν ρώτησα τον γυναικολόγο μου γιατί θεωρώ ότι δεν μπορούν να ξέρουν ποιά καλλυντικά (υδατική, λοσιόν, γαλάκτωμα καθαρισμού, μάσκα κλπ.) απευθύνονται στις δικές μου ανάγκες ή τέλος πάντων ποιά χρησιμοποιούν οι γυναίκες!!! εκτός και αν πρόκειτε για γυναικολόγους-γυναίκες!!

Όσον αφορά στο λαδάκι της weleda κατά των ραγάδων το χρησιμοποίησα και στις 2 εγκυμοσύνες μου και δεν έκανα καμμιά ραγάδα!!! είναι πολύ καλό!! το συνιστώ ανεπιφύλακτα!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, δεν είναι αγνά όλα τα καλλυντικά από τα mastic spa. Εγώ αναφέρθηκα στη σειρά bio-eco mastic...όχι σε όλα. Αυτή η σειρά έχει πιστοποίηση από σχετικό φορέα. Μπορείτε να πάτε να αγοράσετε κάτι και να σας δώσουν δείγματα από άλλα προϊόντα της σειράς. Εμένα με γέμισαν και όταν είδα τα συστατικά τους δεν είχαν μέσα επικίνδυνα χημικά.

Aggelina78 για τα χημικά στα βρεφικά καλλυντικά, έχουν τα περισσότερα. Εγώ προσπάθησα-χωρίς υστερίες- να ψάξω όσο μπορούσα περισσότερο και μάλλον καταλήγω στη weleda. Αγόρασα ήδη μια κρέμα για αλλαγή πάνας και έχω σκοπό να αγοράσω και σαμπουάν/αφρόλουτρο. είδα ότι και η Freezyderm έχει βγάλει μια σειρά για βρέφη που δεν έχει paraben και ενεδεχομένως δοκιμάσω το σαμπουάν, αλλά δεν είναι βιολογικά και δεν ξέρω αν έχουν μέσα άλλα επικίνδυνα χημικά. Το μόνο σίγουρο είναι αυτό που ανέφερε μια κοπέλα, ότι δηλαδή μερικά από τα συστατικά των βιολογικών καλλυντικών ενδεχομένως προκαλέσουν αλλεργίες στα μωράκια. Αν και η πωλήτρια στο κατάστημα βιολογικών που αγόρασα την κρέμα της weleda μου είπε ότι είναι ελεγμένα ώστε να μην προκαλούν αλλεργίες. Το κάθε δέρμα είναι διαφορετικό. μήπως να ρωτήσουμε καμιά παιδίατρο αν επιτρέπεται και στα μωράκια το πράσινο σαπούνι; θα μας σώσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...