Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γαμος - Διπλη βαφτιση: Τι, που, πως, πόσο;


AthinaK

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια! Γυρισαμε απο τις διακοπες μας εχτες και μας περιμεναν οι φωτιες.... Μολις πηγαμε στη Σταματα, μια ωρα μετα εγκαταλειψαμε γιατι ο κινδυνος μας χτυπουσε την πορτα.

Τα νεα μου: Αδιαθετησα μετα απο 16 μηνες μεσα στις διακοπες και εχασα τα μπανακια μου για 4 μερες. Τωρα προσεχουμε για να μην εχουμε!!!!

Η Δαναη εβγαλε το πρωτο της δοντι! Αθορυβα!

Στο θεμα μου λοιπον: Θελω να πατρευτουμε τον Ιουλιο του 2010 και να βαφτισουμε τα παιδια μας. Η Δαναη θα ειναι 1.5 και η Ναταλια 4,5 περιπου. Πως θα γινει η διπλη βαφτιση; Θα τρελαθει ο κοσμος στην εκκλησια. Ενας γαμος και 2 βαφτισεις.

Απο που να ξεκινησω; Τι πρεπει να κανω; Πρωτα να κλεισω εκκλησια και μετα κέντρο; Να ψαξω για κτημα (Αθηνα); Πόσο πάει το πακετο;

Δεν εχω την παραμικρη ιδεα..... Τι θελω; Λιτα πραγματα και πολυ κεφι..

Καλη σας μερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalos hrthes athhna mou .

kala auto me tis fwties den antexete ,apo xthes einai kai o antras mou ekei kapou .....

kalos thn dektikes thn kuria periodo ....emena akoma ....

kai egw ton maio to10 lew na gamo-faftistoume .den kserw poles plirofories ena prosklitirio mia mpomponiera kai mia an exete kalesmena paidakia (paidikh)

h sira einai gamos kai meta baftish .malon apo thn megaliterh sthn mikroterh tha kataliksei .

polu ligotera eksoda .

enas stolismos

enas fotografos ,pou metaksi mas kostizei to megalitero meros tou posou pou tha doseis .

klise eklisia gia arxh kai rota ti epitrepei (rizi,stolismo,ktl)

den kserw ti tha bolepsei prwi h apogeuma exeis mia empiria apo pitsirikia kai pote einai kalitera .

ante na mas pouna kai ela na mathoume .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΘΗΝΑ ΜΟΥ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ! ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΝΑ ΓΕΙΑ! ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΑΚΟΜΗ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ! ΘΕΛΩ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΓΙΤΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΝΤΑΙ! ΑΝΤΕ ΕΤΣΙ ΑΘΟΡΥΒΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΣΑΣ! ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΩ! ΦΙΛΑΚΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνούλα , θα τα πουμε και πιο προσωπικά εμεις , αλλα να σου πω μηπως να ξανασκεφτεις την εποχή ? Και μεις 26/7 καναμε τα μυστήρια αλλα αν ειχα αλλη επιλογη θα το κανα ή ανοιξή ή φθινοπωρο ή ακομα και χειμωνα!

Ειναι μεγαλη ταλαιπωρια με τη ζέστη και γενικα με την αντράλα του καλοκαιριου ..ουτε διακοπες θα καταλαβετε ουτε τα μυστήρια καλα καλα ... ολα το καλοκαιρι ειναι πιο ακριβα και πιο δυσκολα να τα κλεισεις ..Σε επεισα ή ακομα ??:P :laugh:

Εχω την εντυπωση πως τα αδερφια βαφτιζοντε σε ενα νερο δηλ γινεται ενα μυστηριο βαφτισης και οχι δυο . Ρωτα το για να δεις πως θα το οργανωσεις . Σε αντιθετη περίπτωση νομιζω θα μεινετε μονοι με τον παπα στο τελος ο κοσμος θα εχει φύγει :silly:

Ξεκινα με την εκκλησια που θελεις να γινει το μυστηριο κλεισε ημερομηνια και μετα παράλληλα ψαχνεις για κεντρο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνά γεια! Τριπλή χαρά!

Μια χαρά θα οργανωθούν όλα!

Με το καλό!

Να ρωτήσω κάτι άνευ παρεξηγήσεως...

Γιατί τόσο αργά οι βαφτίσεις;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν λεγαμε να το αποφασισουμε. Εχουμε ηδη τον πολιτικο γαμο, οποτε ο γαμος δεν ηταν στα πλανα μας. Για τις βαφτισεις ήθελα να ξερουν τα παιδια τι κανουμε. Ο αντρας μου δεν ηθελε να τα βαφτισουμε, αλλα σε μια δυσκολη στιγμη που περασαμε εταξα οτι θα βαφτισω τα παιδια. Με την ευκαιρια θα γινει και ο γαμος.

Τελικα δεν γινονται βαφτισεις και γαμοι στα κτηματα. Θα πρεπει να μεταφερθουν οι καλεσμενοι. Ερωτηση για οσες το δοκιμασατε: Τα εξοδα περνανε τα 30000€;

Προσκλητηρια και μπομπονιερες θα ειναι απο καποιον συλλογο οπως πολυ όμορφα προτεινες πριν λιγο καιρο. Θα πρεπει να δωσω δυο στον καθενα; Μια λογω γαμου και μια παιδικη ή μια για όλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα μας τρελάνεις ? Ποσο κοσμο θα εχετε ? 30 χιλιάρικακια ???? Πολλα ειναι Αθηνα μου ...

Εγω εδωσα δυο μπομπο . Βασικά γαμου δεν ηθελα να δωσω γιατι δεν μου αρεσει καθολου το τουλι με τα κουφετα μεσα το θεωρω πεταμενα λεφτα και αχρηστο τελειως ! Με φαγανε ομως " πως χωρις μπομπο?" και εκανα βαζάκι με γλυκο του κουταλιου φράουλα . Αγορασα τα βαζάκια , εφτιαξε η μαμα μου το γλυκο και τα γεμισαμε . Ουτε τουλια ουτε κουφέτα .

Μπροστα απο τα καλάθια που ειχα αυτες τις μπομπο ειχα μια ωραια γυαλα με κουφέτα και καραμελιτσες ...οποιος ηθελε κουφετο μπορουσε να παρει .

Φυσικα εκανα και την μπομπο της βαφτισης δεν εκανα ομως και παιδική . Μια για ολους απλα για τα παιδακια εκανα μπισκοτάκια σχημα κοριτσάκι και γλειφιτζουρια ροζ . :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεξίωση θα έχετε;;;Σε κτήμα θα είναι υπέροχα...Ζηλεύω...

Πάντως είναι ιδιαίτερο...Θα σε συνοδεύουν οι κορούλες σου!Υπέροχο!

Τόσα πολλά έξοδα;;;

Προτείνω ευχούλα για τις βαφτίσεις και πουγκάκι για τον γάμο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γλυκό φράουλα;;;ΜΜΜΜΜΜ...

Δεν έχω δοκιμάσει αν και φαν των γλυκών κουταλιού...

Εμείς κλασσικοί τύποι...

Προφιτερόλ...

Περίσσεψαν κιόλας και τα τίμησα δεόντως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολυ όμορφα! Έτσι για να παιρνω ιδεες! Το θεμα είναι ότι δεν θελω πολυτελειες. Θελω κάτι λιτό αλλά ξεχωριστό.

Για τα εξοδα δεν εχω την παραμικρη ιδεα. Το ποσο μου το ειπε ενας φιλος που παντρευτηκε προσφατα. Πολλα μου φανηκαν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΠΟΛΛΑ ΑΘΗΝΑ! ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΤΟ ΠΟΣΟΝ. ΣΠΙΤΙ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ! ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΕΔΙΝΑ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ! ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ! Ε, Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΟΠΩΣ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνά το χρηματικό ποσό εξαρτάται και από το είδος της δεξίωσης και τα άτομα...

Αλήθεια νυφικό έχεις σκεφτεί;;;Μην απαντήσεις ότι θα φορέσεις φόρεμα, γιατί θα σε δαγκώσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

γλυκό φράουλα;;;ΜΜΜΜΜΜ...

Δεν έχω δοκιμάσει αν και φαν των γλυκών κουταλιού...

Εμείς κλασσικοί τύποι...

Προφιτερόλ...

Περίσσεψαν κιόλας και τα τίμησα δεόντως!

Δεν ηταν το γλυκο της βαφτισης αυτο αλλα η μπομπονιερα του γαμου ...σε μπερδεψα ε? :silly:

Για γλυκό ενω ελεγα να κανω μονη μου κατι αλλα τελικά εκανα μπουφε ολοκληρο με γλυκά ! Καναμε διπλες και μπακλαβαδάκια και ειχαμε ταρτάκια , μακαρον , αμυγδαλωτά και πολλά αλλα γλυκα που μου τα εφερναν δωρο στο σπιτι αλλα δεν ήξερα τι να τα κανω πια ! Οποτε στησαμε εναν ωραιο μπουφε στην εκκλησια με τα γλυκάκια , πηραμε και μικρα νεράκια να πιει ο κοσμος που οσο να ναι τους ταλαιπωρησαμε γαμος και βαφτιση μαζι και ολοι ειχαν να το λενε ποσο τους περιποιηθήκαμε :)

Αθηνουλα ολα ξεκινανε απο ενα σημειο ! Ποσο κοσμο θα εχεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Αθηνά το χρηματικό ποσό εξαρτάται και από το είδος της δεξίωσης και τα άτομα...

Αλήθεια νυφικό έχεις σκεφτεί;;;Μην απαντήσεις ότι θα φορέσεις φόρεμα, γιατί θα σε δαγκώσω!

Γιατιιι ? Εγω φορεμα φορεσα ...μακρυ , λευκο , αερινο ! Το φορεσα απο αποψη αλλα τελικα ειδα οτι ήταν και βολικο αφου ειχα και τη βαφτιση μετα .

Δεν λεω να φορεσει η Αθηνα φορεμα προς Θεου !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λάλα πρωτότυπο πάντως...

Μπουφές θεωρώ είναι το καλύτερο και χωρίς διακρίσεις κόσμου...

Όλοι συμμετέχουν...

Και ιδιαίτερα αν είναι σε εξωκλήσσι με δέντρα...

Αθηνά τελικώς ποιο σύλλογο επέλεξες;;;

Προτείνω ευχούλες για τα κοριτσάκια σου και το πουγκί για τον γάμο σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λάλα όντως το φόρεμα πλέον φοριέται πολύ-πολύ και μάλιστα προσεγγίζει το νυφικό...Είναι μία άλλη άποψη...

Προσωπικά όμως θεωρώ ότι το νυφικό χαρίζει...Είναι κομμάτι...

Φόρεμα δύνασαι να φορέσεις και σε άλλη περίπτωση...

Μάλιστα ανάλογα με τον τόπο-ηλικία-κατάσταση-προσωπικότητα επιλέγεις το νυφικό...Ενώ το φόρεμα επί πάντων και παντού!

Είναι άλλη αίσθηση το νυφικό...

Πάντοτε βέβαια άποψη προσωπική...

Απλά για την Αθηνά σκέφτομαι νυφικό και οι κορούλες να τη συνοδεύουν...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Λάλα όντως το φόρεμα πλέον φοριέται πολύ-πολύ και μάλιστα προσεγγίζει το νυφικό...Είναι μία άλλη άποψη...

Προσωπικά όμως θεωρώ ότι το νυφικό χαρίζει...Είναι κομμάτι...

Φόρεμα δύνασαι να φορέσεις και σε άλλη περίπτωση...

Μάλιστα ανάλογα με τον τόπο-ηλικία-κατάσταση-προσωπικότητα επιλέγεις το νυφικό...Ενώ το φόρεμα επί πάντων και παντού!

Είναι άλλη αίσθηση το νυφικό...

Πάντοτε βέβαια άποψη προσωπική...

Απλά για την Αθηνά σκέφτομαι νυφικό και οι κορούλες να τη συνοδεύουν...:)

Τελειο μου ακουγεται!!!!Να τη συνοδευουν τα κοριτσακια της ε,πολυ γλυκεια εικονα!!!:woohoo: μεγαλες χαρες αυτες κοριτσια,Αθηνα μου ευχομαι με το καλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω κοριτσια! Χαιρομαι που θα ειναι οι κορες μου στο γαμο μου! Σκεφτομαι ενα απλο νυφικό χωρις πολλά πολλά, σε λιτη γραμμη.

Αληθεια, τα παιδια ως παρανυφακια θα ειναι ντυμενα καταλληλα. Μετα στη βαφτιση θα φορεσουν άλλα ρουχα; Δηλαδη τα ρουχα που θα βαλουν στον γαμο θα ειναι για μια στιγμη μονο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνά έπειτα της βάφτισης θα φορέσουν τα λαδοπάνια από μέσα και από επάνω ένα φορεματάκι άλλο...Συμβολίζει την αγνότητα...Τα λαδοπάνια θα τα φορέσουν 3 ημέρες,χωρίς να πλυθούν και έπειτα θα ξεπλυθούν από το μύρο και λάδια, (αν είναι η νονά καλώς) και τα νερά μην τα πετάξεις αλλά τα πηγαίνεις στα θεμέλια της εκκλησίας...Είναι χώρος ειδικός...

Δεν χρειάζεται απαραίτητα παρανυφάκια αλλά και με απλό φορεματάκι...

Απλά αγοράζοντας το νυφικό, έχεις σίγουρα 2 παρανυφάκια-φορέματα δώρο...

Καλά ο μπαμπάς σας θα πάθει...Οι γυναίκες της ζωής του όλες μαζί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνά μετά την βάφτιση,λογικά θα φορέσουν τα ρούχα που θα έχουν πάρει οι νονοί ;) Τα παρανυφικά θα είναι σαν τα πρώτα ρουχαλάκια που φοράνε τα μωρά στις βαφτίσεις(τα ρούχα που τα πάμε στην εκκλησία δλδ):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koita athinak mporeis na dialexeis ena wraio exoklhshh thn agia paraskeuh sthn stamata einai apo to dromo tis tavernas toy pipiniou kai epanw den kserw pws legetai ekei i perioxh nomizw amugdaleza........

Egw ekana ton Gamo moy sthn Rodopoli kai to glenti sto ARXIPELAGOS poy htan teleia na moy peis tha einai ioulios kai tha thelei eksw ekei sumfwnw alla kalytera na to kaneis arxes septembrh kai paraskeuh h kyriakh oi times einai oi mises apo oti to savvato pou to eixa kanei egw

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...