Μετάβαση σε περιεχόμενο

..ΠΕΝΘΟΣ..ΚΑΙ Η ΒΑΠΤΙΣΗ;


loussilla

Recommended Posts

ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΒΑΠΤΙΣΤΗΚΕ 30 ΧΡΟΝΩΝ ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΙΗΣΟΥΣ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ. ΣΑΦΩΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΙΚΟΝ ΜΑΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΛΥΠΗΡΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΖΩΗ. ΚΑΠΟΥ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΠΟΝΑΝΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ. ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΛΕΝΤΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΕΣ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙ. ΤΩΡΑ, Η ΒΑΠΤΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΥΣΤΗΡΙΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΣΕ ΚΡΑΞΟΥΝ. ΕΜΕΝΑ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ. ΣΕΒΑΣΤΗΚΑ ΤΟ ΠΕΝΘΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΛΕΝΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ.ΟΥΤΕ ΠΟΛΟΥΣ ΣΤΟΛΙΣΜΟΥΣ ΕΙΧΑ. ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΗΤΑΝ ΜΕ ΛΙΓΑ ΑΤΟΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΕ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙ. ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΟΠΟΥ ΟΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ ΠΗΓΕ ΣΕ ΜΠΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΞΕΣΑΛΩΣΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά, καντινού, και η πρώτη η πεθερά σου!!!

Εμένα μια φίλη μου θα παντρευόταν τον Ιούλιο, αλλά το Μάιο αρρώστησε ο πατέρας της με καρκίνο. Ο γάμος ήταν στην Ελλάδα, κι ο πατέρας Κύπρο. Τον ανέβαλαν, βέβαια, αλλά ο πατέρας την παρακάλεσε τουλάχιστον να κάνει έναν πολιτικό για να τη δει παντρεμένη πριν πεθάνει. Τελικά, ο πατέρας πέθανε Κυριακή πρωί, η κηδεία έγινε Δευτέρα, και ο γάμος είχε κανονιστεί εκ των προτέρων για Τρίτη, και έγινε την Τρίτη. Δεν φόρεσε κανείς μαύρα, δεν έκαναν και πάρτι οι άνθρωποι, και του χρόνου θα κάνουν και το θρησκευτικό. Και μιλάμε για μια κοπέλα που δεν είχε γνωρίσει μάνα, και ο πατέρας της ήταν γι' αυτήν το παν. Με έναν θάνατο δε σταματάνε τα πάντα, η ζωή συνεχίζεται.

Δε θα σκοτωθείς και με τον άντρα σου για τη βάφτιση, αλλά, ρε παιδί μου, μην περιμένετε και πάνω από χρόνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΟΥΝΕ ΚΙΟΛΑΣ!:angry: ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟ ΤΑΠΕΖΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ! ΕΙΠΑ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΩ ΤΟ ΠΕΝΘΟΣ ΣΑΣ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΟ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά, ειδικά τα πεθερικά μερικές φορές τα πιάνει υστερία. Η πεθερά μιας φίλης μου της ανέβαλε το γάμο, γιατί αρρώστησε ο πατέρας της, δηλαδή ο παππούς του γαμπρού. Δεν είχε πεθάνει, απλά ήταν άρρωστος. Το θεώρησε δεδομένο ότι δε θα γίνει ο γάμος, και τελικά ο παππούς πέθανε ένα μήνα μετά την ημερομηνία που θα γινόταν ο γάμος. Τώρα, η κοπέλα προσπαθεί να ορίσει νέα ημερομηνία, αλλά η πεθερά βρίσκει δικαιολογίες, ότι έχει πένθος, ότι θα πάει διακοπές για να ξεσκάσει από αυτό που πέρασε (πώς συνδυάζονται τα δύο δεν ξέρω), και δεν τους βλέπω να παντρεύονται...

Μερικές φορές είναι απλά για να γίνει το δικό τους, και για να επιβληθούν, μήπως και φανεί ότι δεν τους υπολογίζεις.

Λουσίλλα, δε λέω ότι ο άντρας σου έτσι σκέφτεται, προς Θεού, τον πατέρα του έχασε ο άνθρωπος. Αλλά δεν είναι και η συντέλεια του κόσμου, ο θάνατος είναι μέσα στη ζωή, συμβαίνει κι εμείς συνεχίζουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά πού ήσουν τόσο καιρό;;;:)

Συμφωνώ απόλυτα...:) Σε συγχαίρω...:);)

Αφροδίτη και σπουδές και βίωμα...

Φυσικά και όχι ταλιμπάν, ούτε φονταμενταλίστρια...:woohoo:

Αυτοί είναι που αμαυρίζουν την εικόνα της εκκλησίας...:(

Η πίστη είναι βίωμα πρώτα και όχι κανόνες ηθικιστικοί...

Άλλη φορά θα ποστάρω θέμα σχετικό...;)

Καντινού εμείς διαφωνήσαμε;;;Βέβαια...Αλλά σε άλλη ζωή...:lol:

Στην προηγούμενη...:P Πλέον απόλυτη ταύστιση...:)

Λες να γίνουμε ''επιστήθιες'' φιλενάδες;;;;):P

Σε φιλώ...:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Γεωργία γεια!:) Αν περίμενα προσωπικά λόγω θανάτων, ακόμη ανύπαντρη θα ήμουν!:laugh: :woohoo:

Πάντως το μυστήριο είναι το ζητούμενο...

Όχι η δεξίωση...

ΚΑΤΡΙΝΑ ΜΟΥ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ! :)

ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ!

Η ΦΙΛΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕ ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΔΕΞΙΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ! ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΣΤΕΙ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΒΑΠΤΙΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΔΕΞΙΩΣΗ ΠΟΙΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ? ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟ ΕΝΑ ΜΥΣΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ! ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ! :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρίνα, έχεις σπουδάσει θεολογία; Κι εγώ το ίδιο!

Ναι, συμφωνούμε σε πολλά είναι η αλήθεια!

Καλά, το έχουμε κάνει στέκι γνωριμιών το post, η κοπέλα ζήτησε τις συμβουλές και τη στήριξή μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργία συγχωρεσέ με,:) ίσως αντιλήφθηκα λάθος...

Λογικότατη η τοποθετησή σου!:);)

Θέλω να γίνω μαμά αλήθεια;;;Μεταπτυχιακό...Φιλοσοφία 1ο πτυχίο...

Στέλνω πμ...:);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω πιστευω το εξης :η ζωη συνεχιζετε και ταπαργματα πρπεπεινα παιρνουντη σειρα τους .Δηλαδη αν τωρα ο αντρας σου δεν ειναι καλα ψυχολογικα επειδη ειναι φρεσκο μτα απο 3-4-6 μηνες ο πατερας του δεν θα του λειπει ; Απο τη στιγμη που το εχετε βαλει στο προγραμμα ας περασουν οι σαραντα ημερες και ας πατε στη εκκλησια με τον κουμπαρο ακι τους γονεις και τα ατομα που ειναι πολυ κοντα σας και τελος . Και μενα οταν πεθανε η αδερφητ ου πατερα μου η οποια μας ειχε την αδυναμια ο αδερφο μου παντρευτηκε κανονικαστους 3 μηνες οπως ειχαν υπολογισει απλαδενε κανε δεξιωση σε μαγαζι απλα μια συγκεντρωση στο σπιτι καιμουσικη βαλαμε και ολα τα καναμε και ο πατεαρς μου χαιροταν γιατι ηξερε οτι αυτο ηθελε η αδερφη του .

Καθε υγειης ανθρωπος θεωρω οτι πιστευει οτι τα πραγματα πρπει αν πηγιανουν μπροστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχασα τη μαμα μου 32 μερες μετα τη γεννηση της μπεμπας.Γεννησα απριλιο.Λεω τη βαφτιση να την κανω του χρονου γιατι δεν θελω μεσα στο χειμωνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ!ΕΧΩ ΝΕΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ..!ΠΗΡΑ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ..ΤΟΛΜΗΣΑ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ!ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΒΑΦΤΙΣΗ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΑΣ..ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ:META ΑΠΟ 40 ΜΕΡΕΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ..!ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΕΘΛΙΑ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΑΣ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΥΚΛΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΓΛΕΝΤΙ ΜΕΤΑ.ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΩΡΑ ΤΑ ΣΑΡΑΝΤΑ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ Θ'ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΙΟ ΖΕΣΤΑ..ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΝΕΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ.ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χα χα, μ' αρέσει που το κάναμε ανατολικό ζήτημα, και τελικά οι άνθρωποι δεν είχαν κανένα πρόβλημα!!!!!!

Άντε, με το καλό η βάπτιση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Χα χα, μ' αρέσει που το κάναμε ανατολικό ζήτημα, και τελικά οι άνθρωποι δεν είχαν κανένα πρόβλημα!!!!!!

:laugh: :laugh: :laugh:

Ευτυχώς είναι λογικοί!

Με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

H fysiologikh roh ths zwhs einai na fevgoun oi pappoudes meta emeis meta ta paidia mas ...kai o kyklos ths zwhs paei legondas....

Poso omorfo tha htan an eixame PAIDEIA THANATOY K PENTHOYS SAN LAOS...

anyparkth ...opws k tosa alla pragmata shmandika.

O kathe ANTHRWPOS einai mia psyxh ..monadikh ....

o petheros soy ...o pateras toy adra soy ...ezhse mia zwh elpizw plousia se ebeiries ,me xares , lypes klp.

To paidi sas einai mia nea psyxh ...poy 3ekinaei twra me megalh laxtara to ta3idi ths zwhs.

O thanatos toy pappoy DEN PREPEI ME TIPOTA NA SYNDIASTEI ME TH ZWH TOY PAIDIOY.

To iero mystirio ths faptishs ....kanei xristiano akoma ena paidi kai prepei na ginei amesa.

To party ths vaptishs ...einai toy paidioy ..prepei na einai toy paidioy ....

O adras soy de tha ithele na megalwsei to paidi sas kai na exei na toy leei ..."paidi moy otan se faptisame eixame penthos"

Elpizw na exoyn perasei 40 meres ...h enas mhnas h 2 kai 3 ...

ELPIZW OMWS K EFXOMAI OLOPSYXA NA DWSETE STO PAIDI TH VAPTISI POU TOY A3IZEI ...............

....Exw k egw vaptish brosta moy kai pistepse me ..einai poio dyskolo apo th dikia sou periptwsh ....

Omws kai party tha kanw kai tha xorepsw kai tha gelasw kai fotografies tha vgalw xamogelasth ....giati ....DEN EXW TO DIKAIWMA NA FERW TO PONO TOY PENTHOYS STH XARA TOY PAIDIOU MOU ...

OFEILOUME SAN GYNAIKES , SAN MANADES , SAN GONEIS ...NA TRAVAME TA GRI PEPEPLA PANW APO TA KEFALIA TWN PAIDIWN MAS KAI NA FYTEVOUME LOULOUDIA ...

Elpizw mono ....na moy dwsei o Theos th dynamh ...giati kathe lepto pou pernaei ...nomizw pws tha pathw emfragma k egefaliko mazi ....

mia aggalia ..kalh dynamh k elpizw na peiseis ton adra soy me afta ta epixeirhmata epeidh ...einai LOGIKA...

perimenw na diavasw ta efxarista ....

P&A

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα.Αν διαβασεις στο θεμα "Βαφτησα την κορη μου" θα δεις οτι τα βαφτησια της μικρης μου δεν ηταν καθολου ροδινα.5 μερες πριν την βαφτηση της πεθανε η γιαγια της νονας (και θεια μου).Εν τουτης ηρθαν και τα 5 παιδια της (και ξαδελφια μου) και με παρακαλουσαν να αφησω να βαφτησουν την μικρη μου.Πηγε η νονα μας και πηρε μια ευχη απο τον παπα και ετσι εγινε.Τα ξαδελφια μου ηρθαν και στην βαφτηση και στον γλεντι.Γελαγαν μιλαγαν αλλα δεν χορεψαν.Σε οποιον τους πλησιαζε με οικτο απαντουσαν "Η μητερα μας εφυγε αλλα ενα νεο μελος ηρθε στην οικογενεια μας και το καλοσοριζουμε".Φευγοντας απο το γλεντι η μια απο τις κορες της θειας μου μου ειπε κατα γραμμα "Η μητερα μου ηθελε πολυ να βαφτησουμε την μικρη,απλα δεν προλαβε να ειναι εδω και τωρα μαζι μας ειναι και χορευει μπορει να μην τους βλεπουμε αλλα μαζι με τον μπαμπα σου χορευουν για την μικρη μας βασουλα που μπηκε στην αγκαλια της εκκλησιας".Οταν οτι πιο ωραιο ακουσα εκεινο το βραδυ.Με κανει ευτηχισμενη να ξερω οτι χαιροντε μαζι μας και οι ανθρωποι μας που εφυγαν.Την μικρη μου οι συγγενεις της νονας μας την λατρευουν και μου το εδειξαν με το πιο γλυκο τροπο.5 μερες μετα τον θανατο της μητερας τους βαφτησαν το μωρο μου.Ξερω οτι θα την αγαπουν για ολη τους την ζωη.Φανηκε απο το μεγαλειο της ψυχης τους.Κανεις απο τους δικους μας που φευγουν δεν θελουν να μας δωσουν πονο ουτε να μας στερισουν τις χαρες.Πυστευω οτι και ο πεθερο σου θα ηθελε με πολυ χαρα να βαφτηστη το εγγονη του.Σου ευχομε απο καρδιας να βαφτησετε το μωρακι σας και να του δωσετε ολη την χαρα που του αντιστοιχη και να θυμαστε οτι καπου εκει κοντα θα ειναι και ο παππους και θα χαιρετε και θα καμαρωνει για το εγγονη του :) .Σου ευχομε τα καλυτερα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...