Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπάρχει γυναικεία φιλία;


neni86

Recommended Posts

milina έγραψε:

Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει φιλία μεταξύ γυναικών. Δύσκολο αλλά υπάρχει. Ειναι αυτός ο ανταγωνισμός που δεν αφήνει τις γυναίκες να βιώσουν υπέροχα συναισθήματα.

Εγώ έχω μία πραγματική φίλη. Δεν υπάρχει ίχνος ανταγωνισμού και κόμπλεξ. Είναι υπέροχος άνθρωπος και η καλοσύνη της ξεχυλίζει από παντού. Είναι μία σχέση 15 χρόνων που έχει δοκιμαστεί στο πέρασμά τους.

Τίποτα δεν μας χώρισε. Τίποτα δεν μας άγγιξε. Ο κόσμος να χαλούσε, προτεραιότητά μας ήταν η φιλία μας. Τα τελευταία χρόνια ζει πολύ μακριά, αλλά η απόσταση δεν υπήρξε μεταξύ μας. Την έννιωθα πάντα δίπλα μου. Στηρίζουμε η μια την άλλη στις αγωνίες μας και στις λύπες και χαιρόμαστε με τη χαρά της άλλης.

Είναι υπέροχος άνθρωπος! Εύχομαι να είναι πάντα ευτυχισμένη και να είναι πάντα υγιής!

Μήπως έχουμε την ίδια φίλη?:lol: :lol: Ακριβώς έτσι είναι η κουμπαρούλα μου και η μοναδική μου φίλη.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΔΕ ΞΕΡΩ ΓΕΝΙΚΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ..ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΘΕΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ..Η ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΔΕΝ ΠΗΡΑΖΕΙ ΙΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ...ΦΤΑΝΟΥΝ ΔΥΟ ΛΕΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ...ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΕΙ ΣΤΑΘΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ..ΗΤΑΝ ΠΛΑΙ ΜΟΥ ΣΤΗ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΕΝΙΩΘΕ ΠΙΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΧΑΡΑΣ ...ΕΙΝΑΙ Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ,Η ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΜΟΥ...ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ..ΜΕ ΕΧΕΙ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΚΑΜΑΡΩΝΩ!! :) ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΩ Ν Α ΟΡΚΙΣΤΩ..ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ!ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με την ζουζουνιτσα .έχω μια φίλη που εχουμε πια όχι φιλία αλλά σχέση ζωής ,είμαστε φίλες -αδερφές από τα τεσσάρων χρονών .περάσαμε πολλά στην διάρκεια αυτών των χρόνων (24 χρόνια δεν είναι και λίγα !!!!!).είναι ο άνθρωπος μου ,αυτήν που θα της πω τα πάντα ακόμα και πράγματα που δεν λέω ούτε στον εαυτό μου ,το ίδιο θα κάνει και εκείνη .εχουμε τσακωθεί άπειρες φορεσ ,έχουμε περάσει από πολλά στάδια από πολεσ δοκιμασίες αλλά πάντα ήταν δοκιμασίες που μας ένωσαν περισσότερο όταν περάσανε .ποτέ δεν τσακωθήκαμε για γκόμενο ,εξάλλου χουμε διαφορετικά εντελώς γούστα ,ποτέ δεν ζηλέψομε εκτός την καλοπροαίρετη ζήλια .ότι μα ότι και να νιώσαμε το είπαμε μια στην άλλη και το ξεπεράσαμε .δεν μιλάω πια για έναν φίλο τυπικό ,μιλάω για ένα κομμάτι μου ,για τον μισώ μου εαυτό .όπως λέμε και οι δυο τώρα πια μετά από 24 χρόνια δεν ημαστε φίλες αλλά κάτι περισσότερο από αδερφές .

μπορεί να μένουμε εδώ και χρόνια πια μακριά αλλά όταν μιλάμε στο τηλέφωνο όταν συναντιόμαστε είναι πραγματικά σαν να μην πέρασε μια μέρα .όταν μιλάμε μεταξιμασ για την σχέση μας και πως αντέξαμε συγκινούμαστε για τα αισθήματα που εχουμε ,πέρα από κάθε εγωκεντρισμό πέρα από κάθε ζήλια αγνή φιλική αγάπη και ψυχικό δέσιμο αιώνιο .

πιστεύω ότι αυτήν η σχέση είναι καρμικη .μείναμε έγκυες χωρίς να ξέρουμε τίποτα για τα σχέδια η μια με την άλλη ,με δυο εβδομάδες διαφορά ....ακόμα δεν μπορουμε να το πιστέψουμε πως συμπέσαμε έτσι .τα μωρά μας αν μέναμε κοντά θα μεγάλωναν μαζί και αυτά όπως και εμείς .

όσο για τις υπόλοιπες κοπέλες στην ζωή μου που πέρασαν σαν φίλες ....πολύ λίγες κράτησαν πάνω από κάποιους μήνες και καμία μέχρι τώρα .όχι ότι δεν εμπιστεύομαι ,δεν περιμένω να βρω κάποια που να δεθούμε πολύ δεν το πιστεύω ότι μπορεί να γίνει με μα κοπέλα σε τόσο περασμένη ηλικία .καλός η κακός πιστεύω ότι η πραγματική φίλια είναι πολύ σπάνια .

κατρίνα μου στην ερώτηση του για την συγκεκριμένοι φίλη θα την εμπιστευόμουν και στο ίδιο κρεβάτι να κοιμόταν και μην σου πω ότι περισσότερη εμπιστοσύνη έχω σε εκείνη .

σε άλλη περίπτωση ώμος θα κρατούσα πάντα μικρό καλάθι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

[κατρίνα μου στην ερώτηση του για την συγκεκριμένοι φίλη θα την εμπιστευόμουν και στο ίδιο κρεβάτι να κοιμόταν και μην σου πω ότι περισσότερη εμπιστοσύνη έχω σε εκείνη .

σε άλλη περίπτωση ώμος θα κρατούσα πάντα μικρό καλάθι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εύχομαι να το ζήσεις με την κατάλληλη κοπέλα .

είναι πολύ δύσκολο το ξέρω και το καταλαβαίνω και έχω βιώσει πολλά με "φίλες" αλλά δεν το πήρα και κατάκαρδα έλεγα εχει κιαλου πορτοκαλιές ;)

και στην φίλια μετάξι γυναίκας και άντρα πιστεύω και έχω φίλους άντρες (περισσότερους από κοπέλες:) )

γενικά πιστεύω στον άνθρωπο και το ήθος του αν εχει αναστολές η όχι .αν σέβεται η όχι .και φυσικά είναι δύσκολη μια σχέση δυο γυναικών γιατί απλά είναι γυναίκες :laugh:

ρώτησα τώρα τον άντρα μου αν με τον παιδικό του φίλο έχουν ποτέ τσακωθεί και μου απάντησε όχι .

εγώ δεν θυμάμαι πόσες φορεσ ....οπός είπα άπειρες και άντε αυτήν έκανα πίσω τον εγωισμό γιατί ήταν έτσι η σχέση στις υπόλοιπες όμως με το πρώτο δεύτερο άντε τρίτο λόγο έκοβα λάσπη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι οι άντρες είναι ανώτεροι...:)

Έχουν αληθινή φιλία...:) Αλλά πάλι είναι και θέμα ατόμου μερικές φορές...

Υπάρχουν και άντρες υπερανταγωνιστικοί, ιδιαίτερα στο ''επάγγελμα''...

Βέβαια σπανίζει το φαινόμενο...ευτυχώς...

Όχι βέβαια δεν αποκαρδιώθηκα...;) Δεν έχω την άνεση χρόνου...:);)

Εξάλλου οι καλύτεροι φίλοι μου είναι ο σύζυγος, ο αδερφός και η νύφη μου!Τις ''φίλες'' μου τις διατηρώ για καφεδάκι...

Γενικά χαλαρά...Ψώνια, κοτσομπολιό!

ΥΣ.λένε ότι έπειτα από μία παρεξήγηση ευδοκιμεί ΦΙΛΙΑ...

Έστω και διαδικτυακή...

Λες;;;:);)

Σε φιλώ!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με την ζουζουνιτσα .έχω μια φίλη που εχουμε πια όχι φιλία αλλά σχέση ζωής ,είμαστε φίλες -αδερφές από τα τεσσάρων χρονών .περάσαμε πολλά στην διάρκεια αυτών των χρόνων (24 χρόνια δεν είναι και λίγα !!!!!).είναι ο άνθρωπος μου ,αυτήν που θα της πω τα πάντα ακόμα και πράγματα που δεν λέω ούτε στον εαυτό μου ,το ίδιο θα κάνει και εκείνη .εχουμε τσακωθεί άπειρες φορεσ ,έχουμε περάσει από πολλά στάδια από πολεσ δοκιμασίες αλλά πάντα ήταν δοκιμασίες που μας ένωσαν περισσότερο όταν περάσανε .ποτέ δεν τσακωθήκαμε για γκόμενο ,εξάλλου χουμε διαφορετικά εντελώς γούστα ,ποτέ δεν ζηλέψομε εκτός την καλοπροαίρετη ζήλια .ότι μα ότι και να νιώσαμε το είπαμε μια στην άλλη και το ξεπεράσαμε .δεν μιλάω πια για έναν φίλο τυπικό ,μιλάω για ένα κομμάτι μου ,για τον μισώ μου εαυτό .όπως λέμε και οι δυο τώρα πια μετά από 24 χρόνια δεν ημαστε φίλες αλλά κάτι περισσότερο από αδερφές .

μπορεί να μένουμε εδώ και χρόνια πια μακριά αλλά όταν μιλάμε στο τηλέφωνο όταν συναντιόμαστε είναι πραγματικά σαν να μην πέρασε μια μέρα .όταν μιλάμε μεταξιμασ για την σχέση μας και πως αντέξαμε συγκινούμαστε για τα αισθήματα που εχουμε ,πέρα από κάθε εγωκεντρισμό πέρα από κάθε ζήλια αγνή φιλική αγάπη και ψυχικό δέσιμο αιώνιο .

πιστεύω ότι αυτήν η σχέση είναι καρμικη .μείναμε έγκυες χωρίς να ξέρουμε τίποτα για τα σχέδια η μια με την άλλη ,με δυο εβδομάδες διαφορά ....ακόμα δεν μπορουμε να το πιστέψουμε πως συμπέσαμε έτσι .τα μωρά μας αν μέναμε κοντά θα μεγάλωναν μαζί και αυτά όπως και εμείς .

όσο για τις υπόλοιπες κοπέλες στην ζωή μου που πέρασαν σαν φίλες ....πολύ λίγες κράτησαν πάνω από κάποιους μήνες και καμία μέχρι τώρα .όχι ότι δεν εμπιστεύομαι ,δεν περιμένω να βρω κάποια που να δεθούμε πολύ δεν το πιστεύω ότι μπορεί να γίνει με μα κοπέλα σε τόσο περασμένη ηλικία .καλός η κακός πιστεύω ότι η πραγματική φίλια είναι πολύ σπάνια .

κατρίνα μου στην ερώτηση του για την συγκεκριμένοι φίλη θα την εμπιστευόμουν και στο ίδιο κρεβάτι να κοιμόταν και μην σου πω ότι περισσότερη εμπιστοσύνη έχω σε εκείνη .

σε άλλη περίπτωση ώμος θα κρατούσα πάντα μικρό καλάθι .

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΙΩΘΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΦΡΟΔΙΤΟΥΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΦΙΛΕΣ!!!ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ!!!ΣΥΜΦΩΝΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΡΙΝΑ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ!!!ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΛΕΣ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΝΑΙ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΦΙΛΙΑ!!!ΜΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι παντως γεγονος οτι απο μικρα κοριτσακια φυτευουν μεσα μας τον ανταγωνισμο και την πονηρια

Και αν οχι οι ιδιοι οι γονεις μας το ευρυτερο περιβαλλον μας.. "εισαι κοριτσακι εσυ" πειτε μου ποσες φορες το εχετε ακουσει αυτο οταν φαινοταν το βρακακι σας στο παιχνιδι,οταν παιζατε λιγο πιο αγρια με τα αγορια

Μας αγοραζανε κουκλες ψηλες ξανθες και μας καλλιεργουσαν τον ανταγωνισμο και την κατινια..οι δασκαλες στον παιδικο χαιδευαν περισσοτερο τα "αθωα " αγορακια..

Επρεπε να ειμαστε πιο συγκρατημενες οποια μιλουσε λιγοτερο ηταν αυτη που οι μεγαλοι επαινουσαν σαν προτυπο "ΔΕς τη Δημητρουλα που δε λερωνεται που παιζει με ωραια με τις κουκλες της που στομα εχει και μιλια δεν εχει.." Το να εισαι σωστη σημαινε να εισαι υποτακτικη να κερδιζεις με ναζια και οχι με κατα μετωπο διεκδικηση Γκρρρρ

Οπως καταλαβενετε ..εχω βγει εκτος θεματος..και εχω παιδικα τραυματα

Οσο για την ιδια την ενοια της φιλιας πιστευω οτι οταν εξιδανικευουμε τις εννοιες χανουμε την ουσια..Το ιδανικο δεν υπαρχει και η επιμονη αναζητηση του μας οδηγει μαλλον στην απογοητευση και σε ακρεες θεσεις

Καθε σχεση εχει τα μπουρινια τις λιακαδες της

και τις γλυκες και τις πικρες της..τιποτα δεν κρατα για παντα οπως και εμεις Ο ανθρωπος αλλαζει οι συναισθηματικες του αναγκες αλλαζουν και καποιες φορες παλιοι φιλοι μας φαινονται λιγο ξενοι και μακρινοι και το μονο που μας κρατα κοντα τους(διχως να το υποτιμω) ειναι καποιες μνημες παιδικες (κατι σαν τη μυρωδια του θρανιου και της πλαστελινης)

Πιστευα επισης οτι οι φιλοι φαινονται στη χαρα και στο κατα ποσο μπορουν να τη μοιραστουν μαζι μας..ομως η ζωη μου ειπε οτι δυο στους τρεις την κανουν στα δυσκολα..εκει που δεν μπορεις καν να ουρλιαξεις απο τη φρικη σου εκει φευγουν ..οχι απο ζηλεια (εμενα τουλαχιστον αυτο δε μου συνεβη ποτε)αλλα απο φοβο Ειναι φιλοι ..μεχρι εκει..φιλοι σε κανονικες συνθηκες..οι σπανιοιο ειναι αυτοι που χαρακτηριζω "παντως καιρου" Τυχεροι οσοι τους εχουμε για οσο θα τους εχουμε

Πολλα ειπα παλι..αν και ηθελα να πω κι αλλα????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Ο ανθρωπος αλλαζει οι συναισθηματικες του αναγκες αλλαζουν και καποιες φορες παλιοι φιλοι μας φαινονται λιγο ξενοι και μακρινοι και το μονο που μας κρατα κοντα τους(διχως να το υποτιμω) ειναι καποιες μνημες παιδικες (κατι σαν τη μυρωδια του θρανιου και της πλαστελινης)

Έτσι νιώθω...Αυτό βιώνω...

Ευχαριστώ Apis...:)

Με κάλυψες...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια νομιζω και εγω το ερωτημα ειναι αν υπαρχει γενικα φιλια ειτε αναμεσα σε αντρα ειτε αναμεσα σε γυναικες...

ειναι πολυ δυσκολο να βρεις ατομα να εμπιστευτεις και να σε αγαπησουν σχεδον με ανιδιοτελεια..

εγω ειμαι απο τις τυχερες..

οχι απλα λοιπον πιστευω στην γυναικεια φιλια αλλα και κατι παραπανω....

εχω 3 ναι 3 τοσο τυχερη ειμαι..

κολητες...

φιλες....

αδερφες...

τα παντα για μενα αλλα και για αυτες...

αγαπιομαστε με ανιδιοτελεια και συμπαραστεκομαστε η μια στην αλλη..

ειμαστε διπλα παντα και ας εχουμε καιρο να συντηθουμε..

παντα ευχαριστω τον θεο για τις φιλες μου γιατι ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο...και προσευχομαι η κορη μου να καταφερει και αυτη να βρει ατομα και να αποκτησει και αυτη τετοιου ειδους σχεση ζωης..

ξερω οτι ακουγετε περιεργο αλλα ειμαι σιγουρη οτι με αυτες τις κοπελες θα ειμαιοικογενεια μεχρι να φυγω απο την ζωη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...