Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πυρετικοί σπασμοί


Recommended Posts

Είναι ενα θέμα για το οποίο θέλω να μιλήσω και να ενημερώσω ίσως κάποιες μανούλες που πρόσφατα φέρανε στον κόσμο τό παιδάκι τους.

Εγώ όταν γέννησα την πρώτη μου κόρη ούτε καν γνώριζα οτι υπάρχει τέτοια πιθανότητα σε περίπτωση πυρετού. Αντιμετώπισα μια τέτοια κατάσταση όμως όταν η κόρη μου ήταν 18 μηνών. Είχε υψηλό πυρετό και ξαφνικά άρχισε να συσπάται το κορμάκι της. Άρχισε να καρφώνει το βλέμμα της σε ενα αόριστο σημείο και να μελανιάζουν τα χείλη της...όπως καταλαβαίνεται όταν μια μάνα δεν γνωρίζει καν την πιθανότητα πυρετικών σπασμών αλλά ουτε φυσικά και την αντιμετώπιση ή την επαναφορά του παιδιού, χάνει τη γη κάτω απο τα πόδια της! Εδώ θέλω να προτείνω ψυχραιμία (τώρα πια που τα πέρασα). Aν σας συμβεί κάτι τέτοιο τρέξτε αμέσως στο μπάνιο και βρέξτε μια πετσέτα και τυλίξτε το παιδί..κάποια στιγμή θα επανέλθει, όταν γίνει αυτό φύγετε κατευθείαν για νοσοκομείο για να διαπιστωθεί η διάγνωση αν όντως είναι πυρετικοί σπασμοί. Θα νοσηλευτεί το παιδάκι με ασφάλεια και με την πιθανότητα να ξανακάνει σπασμούς, αλλά τουλάχιστον υθα είστε σε ενα περιβάλλον οπου εσείς τουλάχιστον θα νιώθετε ασφαλείς. Πάντα οι πυρετικοί σπασμοί εκδηλώνονται το πρώτο 24ωρο του πυρετού. Με την έξοδό σας απο το νοσοκομέιο και αφού σας πουνε ότι είνα κληρονομικό φαινόμενο, θα σας συνταγογραφήσουν ενα ειδικό υπόθετο να το έχετε πάντα μαζί σας σε περίπτωση πυρετού και σπασμών να το χορηγήσετε στο παιδί. Είναι πολύ πιθανό να ξανακάνει οπότε σε περίπτωση πυρετού θα τα παρατάτε όλα και θα είστε δίπλα στο παιδί. Δεν είναι απαραίτητο να κάνει υψηλό πυρετό για να το πάθει. Μπορεί να συμβεί και στο 37,5 γι αυτό και στα παιδιά με ιστορικό δίνουμε αντιπυρετικό απο 37,2. Οι σπασμοί προκύπτουν στην άνοδο του πυρετού και μόνο. Όχι στη στασιμότητα ή στην κάθοδο του πυρετού. Αν το ξαναπάθει στη πορεία τότε συμβουλεύστε εναν Παιδονευρολόγο καθαρά για προληπτικούς λόγους. Ο κύνδινος θα υπάρχει μέχρι το παιδί σας να γίνει 5 με 6 χρονών. Ψυχραιμία και κουράγιο. Τα πάντα αντιμετωπίζονται αρκεί να έχουμε τη γνώση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...