Μετάβαση σε περιεχόμενο

Είναι η απιστία κάτι αναπόφευκτο;;


tirogaridaki

Recommended Posts

Η απιστία κορίτσια είτε είναι της μιας νύχτας είτε εξωσυζυγική σχέση είναι απιστία...Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου στο πως θα αντιδράσω εαν αντιληφθώ κάτι τέτοιο...

Δουλεύω σε μια εταιρεία στην οποία μπαινοβγαίνουν άντρες, οι πειρασμοι πολλοι αλλά ΠΟΤΕ δεν κοίταξα κανέναν πονηρά και ούτε σκέφτηκα το οτιδήποτε πονηρό για κανέναν τους...

Ο άντρας μου είναι μουσικός και δουλεύει τα βράδια σε κέντρα...Οι πειρασμοί πολλοι...αλλά τον εμπιστεύομαι απολυτα...Δεν μου έχει δωσει ΠΟΤΕ αφορμή για το οτιδήποτε...

Αγαπάμε ο ένας τον άλλον, είμαστε ευτυχισμένοι μαζί, είμαστε πολλοί θρήσκοι και (εύχομαι και πιστεύω) δεν θα επιτρέψουμε κανέναν να μπει ανάμεσά μας...

Εάν πάλι υποκύψουμε στον πειρασμό, είτε αυτός είτε εγώ, τότε για μένα είναι ασυγχώρητο και έπεται διάλυση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 187
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

alkost έγραψε:

καλησπερα κοριτσακια,μπηκα στα πεταχτα και δε διαβασα ολες τις αποψεις...καποια στιγμη θα το κανω ομως γιατι εχει πολυ ενδιαφερον...τελος παντων για μενα η απιστια ειναι κατι που δειχνει οτι μια σχεση δεν ειναι πλεον υγιης και καποιος απο τους δυο εχει αναγκες που δεν μπορει να τις καλυψει ο αλλος για διαφορους λογους και παει να τις καλυψει αλλου...

δεν υπαρχουν δικαιολογιες για μενα..απο τη στιγμη που κατι δεν παει καλα μεσα σου η μεσα στον αλλο,πρεπει απο πριν να συζητηθει και να γινει προσπαθεια να λυθει,(αν λυνεται)...

αν λυθει,τοτε εχει καλως,δεν υπαρχει λογος για απιστια,προχωραμε μαζι σε νεα βαση...εαν ομως δε λυθει,απο το να συμβει η απιστια καλυτερα να επελθει ο χωρισμος πριν πληγωθει ανεπανορθωταη αξιοπρεπεια και ο αυτοσεβασμος του ενος απο τους δυο...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗ ΦΙΛΗ alkost,ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΠΙΣΤΙΑ ΕΦΟΣΟΝ Ο ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ,ΠΑΝΤΑ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΙ 2,ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΙΣΤΗΣΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΡΕΣΤΕΙ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ,ΟΥΤΕ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥΣ ΜΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥΣ,"ΝΑ ΔΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΓΑΙΔΑΡΟ" ΠΟΥ ΛΕΜΕ.ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΑΦΡΩΣ ΜΙΑ ΖΗΛΕΙΑ Η ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΛΛΙΩΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλες τις απαντήσεις, απλά να πω τη γνώμη μου ότι η απιστία είναι κάτι που πονάει πολύ εάν μαθευτεί και δυστηχώς δύσκολα ξεπερνιέται. Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα εάν μάθαινα ότι ο άντρας μου είχε κάνει κάτι τέτοιο, αλλά θα με πλήγωνε πάαααααααρα πολύ.

Δυστηχώς θεωρώ ότι σε κάποια φάση ένας από τους δυο θα απιστίσει. Τώρα αν είναι μια φορά κάτω από ιδιαίτερες συνθήκες τι να πω... ίσως μπορέσω να το συγχωρήσω αφού του έχω σπάσει το κεφάλι!! Δύσκολες καταστάσεις πάντως που χαλάνε ένα ζευγάρι με τον ένα ή άλλο τρόπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσακια μου ηρθα και εγω!:laugh: :laugh:

Βασικα συμφωνω με ολες!:laugh: Ομως η πιο διαδεδομενη δικαιολογια τη σημερον ημερα για να απιστήσεις ειναι οτι δεν περνας καλα στη σχεση και οτι δεν σε καλύπτει. Να ξεκαθαρισω οτι δεχομαι οτι μπορει να συμβει αλλα οχι να το παίζουμε διπλο ταμπλο. Ξεκαθαριζεις τη θεση σου και απο κει και περα κανεις οτι θελεις. Αν δεν το κανεις για μενα ειναι δικαιολογια. Αυτο το λεω γιατι σε μια σχεση δεν ειναι παντα ολα ροδινα. Υπαρχουν και στιγμες ρουτινας και ολα τα σχετικα ωπου θα μπορουσαν ευκολα να οδηγησουν τον καθεναν σε μια απιστια. δεν το κανουμε ομως. Οντως οι πειρασμοι ειναι παρα πολλοι και εχω παρατηρήσει το εξης. Ενας αντρας προχωραει στο ψητο μονο οταν η γυναικα του δωσει το πρασινο φως. οι γυναικες πλεον το δινουν πολυ ευκολα(το πρασινο φως εννοω!Που πηγε το μυαλο σας?Δεν εφτασα ακομα εκει!:P). Οπως ειπε και μια φιλη "ειναι ετοιμες για ολα". Εχω εμπιστοσυνη στον ανδρα μου αλλα δεν ξερω πως θα αντιδρουσε σε πολυ στενο μαρκαρισμα. ακομα πιστευω οτι αν το κανεις μια φορα θα ακολουθησουν κι αλλες. εγω ειμαι απο τους ανθρωπους που δεν μπορω να κρυφτο ουτε να προσποιηθώ. ειμαι τοσο ηλιθια που ακομα και ενα απλο π...α που λεει ο λόγος μπορει να μου ξέφευγε!:laugh: ειμαι της αποψης οτι μια παράλληλη σχεση μονο άγχος και περισσότερα προβλήματα θα μου φέρει. Το μονο που θα καταφερω ειναι να μπω σε ενα παιχνίδι ψεμμάτων. Το πιο extreme για μενα ειναι να νιωσω θαυμασμο για καποιον αλλον. Αλλα μεχρι εκει θελω! Ειμαι ανικανη για παρακατω. Κι αυτο με σεβασμο προς τον αντρα μου γιατι για μενα ο σεβασμος ειναι πανω απ ολα. Για μενα αυτο μετραει. Εχω τσακωθει με τον αντρα μου πολλες φορες στο παρελθον γιατι ενιωσα οτι δεν με σεβάστηκε. Οχι οτι πηγε με αλλη. Μπορει και κατι ασημαντο να με τσαντίσει αν με προσβάλει.Τσακωμούς να δείτε! Γι αυτο και αλλαξα και οπως λεει και η gillie δεν μπορω να γινω αστυνόμος. Αυτο απο μονο του οδηγει σε λαθη. Δεν το αποκλειω λοιπον ουτε απο τη μερια μου ουτε απο τη μερια του αντρα μου. Ουτε ομως το επιδιώκω! Πιστευω οτι ενα σπιτι χαλαει απο ερωτα και οχι απο αγαπη. Ο ερωτας ειναι εκεινος που σε βγαζει απο τα ορια. Σαφως και παιζει ρολο η προσωπικοτητα και ο χαρακτηρας του ανθρωπου αλλα πιστευω οτι υπαρχουν και οι ανθρωπινες αδυναμιες. Δεν ξερω αν συγχωρεσω ποτε απιστια αλλα σιγουρα τα πραγματα δεν θα ειναι ιδια. Εμπιστοσυνη τελος! Υπαρχει και μια αλλη αποψη βεβαια που μου την ειχε πει ενας πρωην συναδελφος γυρω στα 55. Δε θυμαμαι ποσα χρονια ειναι παντρεμενος με την γυναικα του. Σιγουρα πανω απο 25. Στη διαρκεια του 8ωρου μιλουσε πολυ συχνα μαζι της(2-3 φορες) με πολυ τρυφεροτητα. Τον ειχα ρωτησει λοιπον καποια στιγμη αν στα τοσα χρονια που ειναι με την γυναικα του ειχε παιχτεί κατι με καποια αλλη και μου λεει: "Δημητρουλα μου αμα ψάχνεσαι σου έρχονται. Εγω δεν ψάχνομαι"

σας ζαλισα παλι!:P Κοριτσια με ολες συμφωνω λιγο πολυ απλα καταθετω και τις δικες μου σκεψεις πανω στο θεμα. Το σιγουρο ειναι πως μια σχεση, γαμος κτλ θελει αγωνα. Το μυστικο πιστευω ειναι αυτο που λεει η aristina μας. Να υπαρχουν κοινά ενδιαφέροντα. Ειδικα για τον αντρα μου που του αρεσει πολυ η φυση επρεπε να ακολουθησω. Και σκι εμαθα και αναρρίχηση κανω και raftihg εχω κανει και μπαλα του μπόουλινγκ πηρα και μονο του τον εχω αφησει να παει σε ολα αυτα οταν δεν μπορουσα. Δεν ειναι αναγκη να ειναι ολα κοινα αρκει κατι να ειναι κοινο. Να δένει το ζευγαρι! Μονο καταδυση δεν κανω!Ε ενταξει υπαρχουν και καποια ορια!:laugh: Αντε σταματαω!Μη φωναζετε!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ....ΘΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΟΡΦΕΣ ΤΗΣ ΑΠΟ ΦΛΕΡΤ ΜΕΧΡΙ ΚΡΕΒΑΤΙ....

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ....

ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΕΓΩ Η ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ :ohmy:

ΘΑ ΧΩΡΙΖΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ.... :(

ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΑΠΟ ΤΟ 2002 ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΡΙΑΣ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΑΡΗ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΛΙΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΟΥΡΗ (ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΕΣ) ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΝΤΑΞΕΙ...:lol:

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 33 ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΙ....(ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ ΝΑ ΞΕΡΑΘΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ) ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε συμφωνώ ότι το φλερτ είναι μορφή απιστίας. Ας το δούμε λίγο λογικά. Ανθρωποι είμαστε όχι ρρομπότ! Ετυχε ο άντρας μου να κάνει ένα απλό φλερτάκι μπροστά μου κ εγώτου έκανα ζηλιες (χαριτωμένεες βέβαια όχι να τσακωθούμε, του άντραμου τού άρεσε ) μόνο κ μόνο επειδή βλέπω πως ο αντρας μου είναι ένα ωραίο αρσενικό που έχει επιτυχίες κ μου αρέσει αυτό. Και για να σας δώσω την εικόνα..Ημασταν μαζί στο αυτοκίνητό του το εκπαιδευτικό(δάσκαλος οδήγησης)και προσπαθουσε να παρκάρει. Μπροστά ήταν παρκαρισμένο μόλις ένα άλλο αυτοκίνητο με 4 γυναικάρεςμέσα..ξέρετε τα σουργελα με τον τουρλοτό κώλο. Του λέει μία αν ήθελε να το πάει πιο μπροστά και μια άλλη λέει <<Τι σόι δάσκαλος είναι!!>> και αρχίσανε τα χαχανα. Εκείνος χαμογέλασε και αφού πάρκαρε είπε <<Το μάθημα τελείωσε!>> και μετά <<Καλή διασκέδαση!>> ...ΚΑλά μετά άρχισα εγώ το δούλέμα....λιγούρη και που σου τρέχουν τα σάλια και κοιτα που πήγε να το παίξει γόης καικάτι τέτοια..εκείνος γελούσε και μου έκανε κόλπα για να με αγκαλιάσει κ εγώ έφευγα. Φυσικά μας έφτιαξε κ τους δυο το κέφι καθώς πηγαίναμε στο μπαράκι που μας περίμεναν οι φίλοοι μας.Γενικά πιστεύω πως το φλερτ έίναι απαραίτητο όταν είναι αθώο και δεν βάζει σε κίνδυνο μια σχέση. Τώρα αν με απατούσε ο άντραςμου ,καθώς αυτό είναι το θέμα μας..δεν ξέρω..είχα ξαναπείπως δεν μπορώ να τον εμποδίσω να ερωτεύτει..δε γίνεται...αλλά το ξενοπήδημα απλώςε και μόνο για την απόλαυση με ενοχλεί περισσότερο. Είναι σα να μην μπορεί να βάλει κάποια όρια. Ο έρωταςόμως είναι τυφλός,κουφός...χωρίς όρια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θεωρώ την απιστία φυσιολογική και αναπόφευκτη. Όταν ένας απ' τους δύο φτάνει στην απιστία σημαίνει οτι κάτι δεν πάει καλά στη σχέση και βέβαια δεν πιστεύω οτι φταίει μόνο ο ένας. Δυστυχώς όταν ένα ζευγάρι είναι παντρεμένο η ρουτίνα της καθημερινότητας τα προβλήματα σε κάνουν να χάνεις το ερωτικό ενδιαφέρον. Αν όμως θέλεις να κρατήσεις τη σχέση σου προσπάθείς περισσότερο. Ξερω είναι δύσκολο αλλα όχι ακατόρθωτο. Δεν μου αρέσει να βλέπω ζευγάρια και ο ένας να κοιτάει αλλού ή να ψάχνεται. Κορίτσια είναι κάτι που φαίνετε και προσβάλει αυτόν που έχεις δίπλα σου. Αυτό με ενοχλεί πάρα πολύ. Βλέπω παντρεμένους και παντρεμένες που ψάχνονται και μετά τους βλέπω με τους συζύγους του και καλά οτι δεν τρέχει τίποτα και απορώ!!! Καλά πόσο καλός ηθοποιός πρέπει να είσαι? Δεν είμαι πουριτανή όχι και εγώ θα θαυμάσω έναν ωραίο άντρα και θα τον κοιτάξω όπως θα κοιτάζω και μία όμορφη γυναίκα και ο άντρας μου επίσης αλλα μέχρι εκεί. Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια βέβαια δεν ξέρω πώς θα είμαι μετά απο δέκα χρόνια αλλα αυτό που σιχαίνομαι είναι η κοροιδία. Και μη νομίζετε οτι όταν έχεις παιδιά αυτά δεν καταλαβαίνουν. Είμαι σίγουρη οτι τα διαισθάνονται όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως κορίτσια και η ζήλεια δηλητηριάζει την σχέση.

Ας πάρουμε το παράδειγμα που έδωσε η Φανη.Δεν έκανε σκηνή στον άντρα της(και καλά έκανε!)αλλά δεν έμεινε και παγοκολώνα.Δηλαδή με τον τρόπο της του έδωσε να καταλάβει πως το αντιλήφθηκε,δεν της ήταν ευχάριστο αλλά δεν έκατσε να κάνει σκηνή ;) Βασικά εγώ δεν θεωρώ πως εόχε λόγο να κάνει.:)

Ας μην γελιόμαστε.Στους άντρες δεν αρέσει η ζήλεια και η πίεση.Επειδη ούτε εμένα μου αρέσει(θέλω να μου έχει εμπιστοσύνη απο μόνος του)τις αποφεύγω...:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννουλα μου εχεις δικιο. Να συμπληρώσω και την γκρινια.:P

Επισης συγχαρητήρια για την εγκυμοσυνη σου! Εχθες πανω στον ειρμό μου ξεχασα να το γραψω! Μπραβο σου!Με το καλο!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΑΛΙΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΗΜΟΥΝ ΚΑΘΕΤΗ, ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΥΓΧΩΡΗΣΩ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΙΑ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ, ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΛΛΙΩΣ..ΜΑΚΑΡΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΤΥΧΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΙΣΩΣ ΑΝ ΕΡΘΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ & ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ 1 ΒΡΑΔΥ, ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ, ΝΑ ΧΤΥΠΗΘΩ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗ ΧΑΛΑΣΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ..ΔΕ ΧΑΛΑΣ ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ,ΛΑΘΗ ΚΑΝΟΥΜΕ!!!ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΑΠΙΣΤΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ, ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ (ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ..)

ΤΙ ΝΑ ΠΩ, ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΤΥΧΕΙ ΠΟΤΕ Ή ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΜΑΘΩ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΛΕΨΩ ΝΑ ΜΗ ΧΑΛΑΣΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η απιστία για μένα δεν είναι κάτι φυσιολογικό μέσα σε ένα γάμο. Είτε πρόκειτε για το one night stand είτε για σχέση. Αν ο άντρας μου κάνει σεξ με μια άλλη έστω και μία μόνο φορά σημαίνει ότι δεν βρίσκει κάτι ελκυστικό σε μένα ή έχει χαθεί αυτό που τον τραβούσε. Και η μια φορά σίγουρα θα φέρει την άλλη. Το ίδιο ισχύει και για μένα, αν γυρίσω και κοιτάξω κάποιον άλλον ερωτικά σημαίνει τέλος για την σχέση μας.

Το ίδιο πιστεύω και για το φλερτ, για μένα είναι απαράδεκτο ο άντρας μου να φλερτάρει με κάποια άλλη παρουσία δική μου και το αντίθετο βέβαια, το θεωρώ το λιγότερο προσβλητικό και υποτιμητικό.

εμείς είμαστε μαζί 9 χρόνια από τα οποία 6 είναι γάμου και ακόμη δεν έχει χαθεί η φλόγα, ελπίζω και στα επόμενα 10 να είμαστε καλά κ.ο.κ, αν τυχόν χαθεί θα πρέπει να αναζητήσουμε την αιτία και να ψάξουμε τρόπους ώστε να την ξαναβρούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΠΙΣΤΗΣΕΙ ΠΑΝΤΩΣ. ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΣΤΑ 14 ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 17 ΜΟΥ ΕΙΜΟΥΝ ΚΥΡΙΑ. ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΕ. ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΕ. ΠΗΓΑΙΝΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΓΑΛΙΑΣΩ ΚΑΙ ΜΕ ΕΣΠΡΩΧΝΕ. ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΖΕΣΤΑΙΝΟΤΑΝ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΤΛ... 17 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΜΟΥΝΑ!! ΕΛΕΟΣ!!! ΕΝΑ ΑΓΟΡΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ ΜΕ ΨΙΛΟΦΛΕΡΤΑΡΕ ΚΑΙ... ΕΝΕΔΩΣΑ. 2 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΑΘΕ ΚΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΤΟΤΕ, ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ. ΤΟΥ ΤΟ ΣΦΥΡΙΞΑΝ ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΕΣ. ΟΜΩΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ. ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΜΑΡΑΘΩΝΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΑΛΛΟΝ!! ΑΥΤΑ. ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΗΤΑΝ.... ΑΝΑΖΟΩΓΟΝΟ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ... ΧΕΧΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δικαιολογώ την απιστία υπο ειδικές συνθήκες.Οταν η σχέση είναι μικρής διάρκειας,χωρίς σημασίας και χωρίς να εμπεριέχονται παιδιά.Τοτε ναι.Είναι ελεύθεροι και οι δυο,περνάνε καλά και στην τελική αν δεν αρέσει κάτι στον ένα απο τους δυο ανοίγει την πόρτα και φεύγει,χωρίς να έχει δεσμευσεις.

Θεωρώ πως η απιστία είναι ένα είδος ανωριμότητας.Δηλαδή δεν έχεις αποφασίσει τι θέλεις και ''τριγυρνάς'',δοκιμάζεις.

Όταν μια σχέση είναι σοβαρή,ξέρεις τι θέλεις απο την ζωή σου και τι να περιμένεις απο τον εαυτό σου,πιστευω δεν απατάς.

Είσαι συναισθηματικά αλλά και σωματικά καλυμμένος απο τον σύντροφο σου,οπότε γιατι να ψάξεις αλλού ή να υποπέσεις σε άλλους πειρασμούς;;)

Επίσης την στιγμή της απιστίας έχει τελειώσει αυτόματα και η σχέση.Τι να κάτσεις να κάνεις με έναν άνθρωπο που δεν του είσαι αρκετός ή καλύτερα με τις πράξεις δείχνει πως δεν είναι αρκετός για εσένα;

Έχω ζήσει την απιστία και απο τις δυο πλευρές και αυτό που έκανα στην περίπτβση της απατημένης ήταν να χωρίσω χωρίς φασαρία.

Αλλά το θεωρώ απαράδεκτο όταν υπάρχουν παιδιά να υπάρχει και εξωσυζυγική σχέση.

Αρα λοιπόν η απιστία είναι κάτι αναπόφευκτο για τα ώριμα άτομα :)

Βασικά μέχρι τώρα συμφώνησα με ότι διάβασα.Και τα κοινά ενδιαφέροντα βοηθάνε ;)

Ίσως όμως σε κάποιες περιπτώσεις να λειτουργεί αναζωογονιτικά για την σχέση.Δεν μπορώ να πω τι ισχύει και τι όχι γιατι κάθε άνθρωπος και κάθε ζευγάρι είναι διαφορετικό.Σε άλλους κάνει καλό και άλλους όχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΘΥΛΗΚΕΣ,ΕΝΩ Η ΘΥΛΗΚΙΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ.ΕΤΣΙ ΥΣΧΙΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ(ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΑΠΙΣΤΗΣΟΥΝ Η ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΓΚΟΜΕΝΑ)ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ DNA ΜΑΣ.ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΜΑΣ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηλέκτρα έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΘΥΛΗΚΕΣ,ΕΝΩ Η ΘΥΛΗΚΙΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ.ΕΤΣΙ ΥΣΧΙΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ(ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΑΠΙΣΤΗΣΟΥΝ Η ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΓΚΟΜΕΝΑ)ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ DNA ΜΑΣ.ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΜΑΣ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ.

Σορυ Ηλέκτρα μου, αλλά αυτό το ότι είναι στη φύση των ανδρών δεν το δέχομαι με τίποτα!!!! Οι άντρες το λένε γιατί τους συμφέρει! Εγώ είχα πάντα γάτες κατοικίδια μικρή και σε πληροφορώ ότι όχι μόνο μονογαμικές δεν ήταν, αλλά σε μια γάτα την έπεφταν καμια δεκαριά αρσενικοί κι αυτή καθόταν!!!!

Γενικά η μονογαμία δεν υπάρχει και πολύ στη φύση βέβαια, αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία. Στο κάτω-κάτω ο άνθρωπος είναι ον με λογική.

Όταν οι άνδρες λοιπόν δικαιολογούνται ότι είναι στη φύση τους, τότε για μένα δεν διαφέρουν σε τίποτα από τα ά-λογα ζώα!!!!!!

Δεν είμαι απόλυτη στο ότι δεν μπορεί να συμβεί και σε μένα να με απατήσουν, απλά δεν το δικαιολογώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΑΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΓΑΜΙΑ & ΑΠΙΣΤΙΑ,ΟΥΤΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ,ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ.ΣΤΟ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ ΔΕΝ ΠΟΛΥ ΣΥΜΦΩΝΩ,ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΛΕΜΕ Α ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΛΕΜΕ Β.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ! ΕΙΤΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ ΑΝΤΡΑΣ! ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΦΛΕΡΤ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΑΣ ΑΡΕΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ! ΤΩΡΑ ΠΟΛΟΙ ΑΝΤΡΕΣ Η ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ Σ'ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΩΣΥΖΗΓΗΚΗ ΣΧΕΣΗ! ΠΙΣΤΕΥΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΕΙΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΕΙΤΕ ΟΧΙ! ΟΛΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΕΛΕΙΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΚΕΡΑΤΩΣΕΙ! ΑΛΟΙΜΩΝΟ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΕΙΝΕΙ ΑΦΟΥ ΟΙ ΠΕΙΡΑΣΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΜΗ ΤΗΝ ΠΕΥΤΟΥΝ ΠΟΛΟΙ ΑΝΕΤΑ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ! Η ΙΔΕΑ ΕΝΟΣ ΠΑΝΤΕΜΕΝΟΥ ΓΙΑ ΕΞΩΣΥΖΗΓΗΚΗ ΣΧΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΑΘΕΥΤΕΙ! ΤΩΡΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΑΝ ΠΟΤΕ Η ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΙΟΤΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ! ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΣΩ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΠΑΓΟ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΝΤΡΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί να παρεξηγηθώ, mpougatsoula24; Ένα ρητορικό ερώτημα έθεσα και αυτό είχε το λόγο του.

Ήθελα να τονίσω ότι οι απιστίες δεν γίνονται συνήθως όταν είναι κάποιος ερωτευμένος (εκτός αν είναι κατά συρροήν πολυγαμικός οπότε καλό είναι να τον αποφεύγεις) αλλά συνήθως μετά από αρκετό καιρό που η ερωτική ζωή γίνεται αναπόφευκτα πιο ρουτινιάρικη. Και δεν λέω ότι γίνονται επί σκοπού αλλά επειδή είσαι ακόμα ζωντανός άνθρωπος και το σώμα σου σκιρτάει.

Τώρα αν η επιλογή είναι να χωρίζει κανείς προτού φθάσει σ' αυτό το στάδιο, αυτό είναι άλλο θέμα και δυστυχώς θέλει μεγάλη γενναιότητα. Δυστυχώς, δεν νομίζω ότι χωρίζει κανείς εύκολα επειδή απλά έχει ρουτινιάσει η ερωτική του ζωή. Τότε δεν θα υπήρχαν σχέσεις άνω των 10 χρόνων.

Όλα αυτά δεν τα λέω για να δικαιολογήσω την απιστία απλά προσπαθώ να την κατανοήσω και λέω ότι μπορεί να συμβεί από κάποιους ανθρώπους που το κάνουν μόνο για τη σαρκική ικανοποίηση χωρίς να τους επηρρεάζει συναισθηματικά - συνήθως οι άντρες αλλά και ορισμένες γυναίκες.

Απλά αναρωτιέμαι: αν από την άλλη πλευρά, του απατημένου δηλαδή, υποθέσουμε ότι μπορούμε να κατανοήσουμε και να συγχωρήσουμε την απιστία, ποιο είναι το όριο των απιστιών που θα συγχωρούσαμε και ποιος θα το έθετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα η γνωμη μου ειναι οτι η απιστια δεν ειναι μονο αμαρτια και προδοσια αλλα και ελλειψη σεβασμου απεναντι στον αλλο... για μενα οποιος απιστει εξευτελιζεται σαν ατομο και σαν προσωπικοτητα... καθως επισης ευτελιζει και οσα εχει βιωσει με τον ανθρωπο του... αυτο δεν σημαινει πως ενα ζευγαρι πρεπει να ειναι παντα ευτυχισμενο... πολλα ειναι τα ζευγαρια που στην πορεια αντιμετωπιζουν τετοιου ειδους προβληματα... το θεμα ειναι να εισαι πειθαρχημενος και να μπορεσεις να διατηρησεις την αξιοπρεπεια σου...

Τι θα πει το αρσενικο εχει πολλες θηλυκες; μιλαμε για ανθρωπους η για ζωα για να καταλαβω; Ζουμε σε μια "πολιτισμενη" κοινωνια που δυστυχως μας πλασαρει λαθος προτυπα και εχουμε καταντησει να λεμε πως η απιστια ειναι φυσιολογικη μεσα στο γαμο... αλοιμονο αν ειναι αυτο φυσιολογικο, τοτε τι ειναι το μη φυσιολογικο; οταν ενωπιον Θεου και ανθρωπου ορκιζομαστε αιωνια πιστη ποιον κοροιδευουμε;

Ειναι τελειως διαφορετικο καποιος να ανεχεται την απιστια για δικους του λογους... και δεν το επικροτω καθολου... εαν και εφοσον υπαρξει απιστια εχουν χαθει ολα, οσο και αν δεν θελουμε να το παραδεχτουμε...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΝΟ:π.χ ΑΝ ΖΟΥΣΕΣ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΝΩΜΗ???ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Η ΑΠΙΣΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΗΚΗ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ,ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΤΩΝ ΑΡΣΕΝΙΚΩΝ(ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ υποθετικα μιλαμε να κανω εγω μια ερωτηση και σκεφτειτε ποια απο τις κοπελες που λενε ναι στο φλερτ και στην μια νυχτα θα το δεχτει αμασητο οταν γυρισει και το πει ο αντρας;

ετσι λιγο για να καταλαβω σε ποια σφαιρα κινουμαστε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...Με την διαφορά οτι είμαστε αιώνες μετά τον Μ.Αλέξανδρο και δεν πρέπει να συγκρίνουμε,να παρομοιάζουμε ή να σκεφτόμαστε όπως τότε.Για τον απλό λόγο οτι η κοινωνία μας δεν έχει καμία σχέση με την τότε και δεν θα βγάλουμε άκρη.

Ούτε εμένα μου αρέσει η δικαιολογία ''Ε σιγα μωρέ,άντρας είναι''.Αν είναι εκείνος άντρας,εγώ είμαι γυναίκα!

Χαίρω πολύ ,Νέλλυ :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

...αλοιμονο αν ειναι αυτο φυσιολογικο, τοτε τι ειναι το μη φυσιολογικο; οταν ενωπιον Θεου και ανθρωπου ορκιζομαστε αιωνια πιστη ποιον κοροιδευουμε;

Κατά την ταπεινή μου άποψη -και γενικά μιλώντας- το μη φυσιολογικό είναι να ορκιζόμαστε ενώπιον Θεού και ανθρώπων αιώνια πίστη ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...