Μετάβαση σε περιεχόμενο

Είναι η απιστία κάτι αναπόφευκτο;;


tirogaridaki

Recommended Posts

Θέλω τις απόψεις σας..με έχει απασχολήσει το εξής θέμα πάρα πολύ εξ αιτιας της δουλειάς του άντρα μου αλλά και των δικών μου συναισθημάτων.Αναρωτιέμαι πραγματικά αν μπορεί ένα ζευγάρι να μείνει πιστό για πάντα. Κ όταν μιλάμε για πάντα μιλάμε για 40 -50 χρόνια μαζί...Δεν ξέρω..μου φαίνεται απίθανο..και για τις δυομεριές..Πως είναι δυνατόν να μπορείς να μείνεις απόλυτα πιστός για τόσα χρόνια;; Εδω είμαστε 7 χρονια μαζί και έχω κατα καιρους ερωτευτεί χωρίς να κάνω βέβαια κάτι. Ο άντρας μου είναι πιστός και το δέιχνει,βέβαια εχει τις κατακτήσεις του αν κ δεν έχω πετύχει κάτι πέρα από το απλό και συνηθισμένο. Όμως πιστεύω πως κάποια στιγμή ένας από τους δύο θα φτάσει κοντά στην απιστία ή θα την διαπράξει..είναι όμως κάτι φυσιολογικό και αναπόφευκτό; Δεν μπορώ να πω στον άλλο μετά από τόσα χρόνια μαζι να μην ιώσει κάτι..είναι φυσιολογικό,όπως φυσιοολογικό είναι και να φτάσει κοντά στην απιστία ή να την διαπράξει... Το σκέφτομαι για τον άντρα μου κ ενώ με ενοχλεί ξέρω πως είναι κάτι μέσα στη φύση μας..Δεν μπορούμε να το αλλάξουμε..ή να βάζουμε τόσο τη λογική πάνω απο τα συναισθήματά μας. Μην πάειτο μυαλό σας στο κακό , ότι τάχα κάτι πάω νακάνω και τα λέω..απλώς το έχω φιλοσοφίσει λίγο το πράγμα και για τις δύο πλευρες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 187
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

κατα τη γνωμη μου η απιστια δεν ειναι κατι το φυσιολογικο, δηλαδη για να φτασει καποιος σε τετοιο σημειο σημαινει οτι κατι δεν παει καλα στη σχεση... Αν ο ανθρωπος σου, σου δινει ολα οσα χρειαζεσαι γιατι να πας με αλλον/η?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανούλα παίρνει πολύ συζήτηση το θέμα αυτό ;)

Εγώ είμαι απο τις γυναίκες που δεν ζηλευουν ή αν ζηλεψω δεν θα το δείξω λόγω εγωισμού.Επίσης είμαι και ήμουν πάντα πιστή,απο την φύση μου.Αν απιστούσα το έκανα και πάλι για λόγους εγωισμού,οφθαλμός αντι οφθαλμού με άλλα λόγια.

Χωρίζω την απιστία σε δυο ομάδες.

Η πρώτη είναι η σαρκική ή αλλιώς της μιας βραδιάς.Αυτή πραγματικά δεν με ενοχλεί καθόλου.Θεωρώ πως φέρνει ανανέωση σε μια σχέση και δεν επηρεάζει τον γάμο.

Η άλλη ομάδα είναι η εξωσυζυγική σχέση.Όταν δηλαδή εκτός της ερωτικές πράξης υπάρχουν και άλλα συναισθήματα.Αυτό ουσιαστικά είναι για εμένα η απιστία και με ενοχλεί πολύ.

Οι σχέσεις του ζευγαριού συνήθως κλωνίζονται και μετά υπάρχει αντίκτυπο και στα παιδιά.:S

Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις...Ίσως σε 40 ή 50 χρόνια γάμου να είναι φυσικό να υπάρχουν κάποια αλλα σκιρτήματα.Αλλά πιστευω πως η αγάπη δεν αλλάζει και δεν κλωνίζεται απο τους μικρούς ενθουσιασμούς και τους ''απαγορευμένους''καρπούς.

Μέχρι τώρα με τον σύζυγο μου δεν μου έχει τύχει κάτι και ούτε έχω αντιληφθεί τίποτα απο την πλευρά του.Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα tirogaridaki.

Αυτό που πιστεύω εγώ είναι πως η κουτσουκέλα (ξενοπήδημα) θα γίνει όπως και να έχει. Αργά ή γρήγορα. Το πρόβλημα είναι όταν γίνεται σχέση. Εκεί ασ' τα να πάνε.

Λέει μία υπερκερατωμένη (στο παρελθόν βέβαια, γιατί τώρα είμαι ελεύθερη και ωραία!)

Βέβαια μιλάω για τους άντρες.

Προσωπικά... πιο ζώον από εμένα δεν υπάρχει.

Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι αυστηρά μονογαμική!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα και δεν νομίζω ότι υπάρχει "σωστό ή λάθος". Η απιστία είναι απιστία, ανεξάρτητα από τα αίτια π.χ. πρόβλημα στη σχέση ή κρίση μέσης ηλικίας κλπ. Κι εγώ το σκέφτομαι καμιά φορά τί θα έκανα κι αν θα τον συγχωρούσα και δεν ξέρω τελικά. Νομίζω πως κι αν συγχωρούσα την απιστία πάλι δεν θα ήμουν όπως πριν...

Το φλερτ φυσικά είναι εντελώς διαφορετικό, έτσι; για μένα είναι απαραίτητο και αναγκαίο πολλές φορές! Και είναι και αθώο βέβαια! Έτσι το βλέπω εγώ. Ακόμα και με τον άνδρα μου φλερτάρω πολλές φορές!!! Με αναζωογονεί!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτησω κατι Αννα_80? φιλικα παντα! Δηλαδη αν ο αντρας σου αγγιζε αλλη γυναικα, τη φιλουσε και τη χαιδευε και μετα απο μια 'σαρκικη' επαφη το εκανε και μαζι σου δεν θα σε πειραζε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω θα συμφωνησω με την Αναστασια ,δεν το θεωρω φυσιολογικο ,ουτε καν την σκεψη για απιστια ,δεν θεωρω φυσιολογικη tirogaridaki μου:)

θεωρω οτι κατι λειπει απο την σχεση,κατι δεν παει απολυτως καλα,

η σχεση δεν ειναι τοσο δυνατη οσο θελουμε να πιστευουμε...υπαρχει αγαπη αλλα ...υπαρχει και το αλλα....

εγω πχ.δεν μπορω ουτε να κοιταξω αλλον ,ουτε καν για να δω τι φοραει:P

οταν κοιταζω τον αντρουλη μου ,λιωνω,τον λατρευω,τον καμαρωνω,θελω να τρεξω να τον φιλησω οτι κι αν κανει,το ιδιο εισπραττω κι απο αυτον αναλογα...ακομη κι οταν ειμαστε με παρεα και κανει χαβαλε με καμια κοπελα ετσι για να την πειραξει γυριζει με κοιταζει,μου κλεινει το ματι ωστε να ξερω τι προθεση ειχε και οτι ο νους του ειναι σε μενα:)

δεν ξερω...τι να πω....πιστευω οτι ειναι κατι το αναποφευκτο αν η σχεση ειναι σωστη;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά εχω μπει στον πειρασμό αλλά ποτέ μα ποτέ δεν κάνω κάτι. Θεωρώ το φλερτ απαραίτητο αλλά δεν ξέρω...η αγάπη σε κρατάει με έναν άνθρωπο όμως δεν αρκούν για να κρατηθεί ένα ζευγάρι..ένα ζευγάρι θέλει φλόγα..θέλει να είναι ταυτόχρονα και <<παράνομο ζευγάρι>>...πως να το πω..να προκαλούν ο ένας στον άλλο. Όμως μέσα στο γάμο αυτό δεν είναι εφικτό. Ξέρω πως δεν πρόκειται εγώ να το κάνω..όμως ο άλλος; Μπορεί να το κάνει..με ενοχλεί όπως κ να έχει όμωςμήπωςείναι δικαιολογημένο; Κ τιμπορούμε να κάνουμε ώστε να μην υπάρξει;; ΄

Αντζεκ μάμα..εμένα θα με ενοχλούσαν κ τα δύο..αν και μπορεί κ η ίδια να απόζητούσα κάποια στιγμή την <<κουτσουκέλα>>. Δεν ξέρω..με έχει απασχολήσει πολλές φορές,το έχω κουβεντιάσει με τον άντραμου κ δεν βγάζω άκρη...δηλαδή ποτέ δεν πρόκειται να υπάρξει η τέλεια σχέση; Τόσο αδύνατο είναι;Γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχουν ζευγάρια που ΄κάποιος από τους δύο δεν έχει απατήσει τον άλλο..πρέπει να είναι ελάχιστα..δηλαδή άντε το πολύ 1%!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΣ ΜΗ ΓΕΛΙΟΜΑΣΤΕ...ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΙΣΤΙΑ, ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ..ΠΟΛΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ, ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΠΙΟ ΜΙΚΡΕΣ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ... ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΕΞΩ ΕΤΟΙΜΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ..ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ, ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΜΑΚΙ,ΝΑ ΠΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΡΑΔΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ..ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΛΕΣ & ΕΧΟΥΝ ΜΕΛΙ!!! ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ & ΜΑΚΑΡΙ..ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΛΕΩ..ΜΑΚΑΡΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΛΛΗΣΟΥΜΕ & ΤΠΤ & ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΜΑΘΩ!!!

ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ, ΤΗ ΡΟΥΤΙΝΑ, ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ & ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΖΩΝΤΑΝΟ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ..ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΒΑΡΕΘΕΙ.. ΘΑ ΘΕΛΗΣΕΙ ΛΊΓΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ, ΛΙΓΗ ΑΛΛΑΓΗ..& ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΓΙΔΑ..ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΤΟ ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΕΙΣ & ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΕΝΑ Π@@@ΜΑ ΕΙΝΑΙ & ΤΠΤ ΑΛΛΟ, ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ..& ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ & ΟΙ ΓΑΜΟΙ ΜΑΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ??& ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΕΛΟ ΠΑΘΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ, ΣΤΗ ΡΟΥΤΙΝΑ..ΟΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΔΙΑΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου να σου απαντήσω...

Δεν το έχω ζήσει άρα δεν ξέρω και ποια θα ήταν η αντίδραση μου.Θεωρητικά το βλέπω σαν ένα διάλειμμα.Γενικά είμαι πιο χαλαρή σε αυτά τα θέματα.Δεν ξέρω πως θα ένιωθα,φαντάζομαι δεν θα πέταγα στα σύννεφα αλλά δεν θα έκανα και σκηνή.Με τον άντρα μου μας δένουν πιο πολλά απ'οτι θα τον έδεναν με μια περιστασιακή σχέση ;)

pepita συμφωνώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalypso έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΣ ΜΗ ΓΕΛΙΟΜΑΣΤΕ...ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΙΣΤΙΑ, ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ..ΠΟΛΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ, ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΠΙΟ ΜΙΚΡΕΣ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ... ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΕΞΩ ΕΤΟΙΜΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ..ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ, ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΜΑΚΙ,ΝΑ ΠΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΡΑΔΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ..ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΛΕΣ & ΕΧΟΥΝ ΜΕΛΙ!!! ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ & ΜΑΚΑΡΙ..ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΛΕΩ..ΜΑΚΑΡΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΛΛΗΣΟΥΜΕ & ΤΠΤ & ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΜΑΘΩ!!!

ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ, ΤΗ ΡΟΥΤΙΝΑ, ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ & ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΖΩΝΤΑΝΟ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ..ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΒΑΡΕΘΕΙ.. ΘΑ ΘΕΛΗΣΕΙ ΛΊΓΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ, ΛΙΓΗ ΑΛΛΑΓΗ..& ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΓΙΔΑ..ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΤΟ ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΕΙΣ & ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΕΝΑ Π@@@ΜΑ ΕΙΝΑΙ & ΤΠΤ ΑΛΛΟ, ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ..& ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ & ΟΙ ΓΑΜΟΙ ΜΑΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ??& ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΕΛΟ ΠΑΘΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ, ΣΤΗ ΡΟΥΤΙΝΑ..ΟΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΔΙΑΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ??

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Έχουν υπάρξει μαθήτριες του άντραμου, που ενώ ξέρουν ότι είναι παντρεμένος κ με παιδί του την έχουν πέσει όχι έτσι μπαμ κ κάτω αλλά με τον τρόπο τους. Εκείνος όμως λέει όσα λες κ εσύ Καλυψώ. Πρόκειται για ένα πήδημα και τίποτε άλλο. Όμως αν ερωτευτεί; του λέω εγω; Αν νιώσει αισθήματα για εκείνην; Δεν μπορείς να πεις στην καρδιά σου να μην ερωτευτεί..αν για παράδειγμα βρει μια γυναίκα που μέσα από την κουβέντα τους την ερωτευτεί; Και μάλιστα όταν τα αισθήματα είναι αμοιβαία;;; Εκεί είναι το δύσκολο...πραγματικά..το ξενοπήδημα το απλό ειδικά από τον άντρα μου δεν το φοβάμαι..αλλά ποιος μπορεί να εγγυηθεί ότι ένας από τους δυο δεν θα ερωτευετει;; ¨Οτι δε θα αρχίσει να σκέφτεται έναν άλλον άντρα ή μια άλλη γυναίκα επείδή του έκανε κλικ;; Του το έχω πει και πραγματικά είναι κάτι που θα το δικαιολογήσω απολύτα..δεν μπορείς να βάλεις όρια στην καρδιά..θεωρώ χειρότερο το ξενοπήδημα από τον έρωτα..ο έρωτας είναι τυφλός και χωρίς όρια..θέλεις να χυμήξεις πάνω στον άλλο...μια του κουβέντα ή ένα βλέμα σε κάνει θηρίο..πως να πει όχι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ Η ΑΠΙΣΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΑΝ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΣΥΓΧΩΡΟΥΣΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΣΠΑΓΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΓΥΑΛΙ ΣΠΑΕΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΟΛΑΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ή εγώ είμαι πολύ ρομαντική ή έχω βρει τον κατάλληλο (για μένα) άνδρα!

Με τον ανδρούλη μου είμαστε 6,5 χρόνια μαζί και ο έρωτας μας είναι τεράστιος!

Μετράω μέχρι και τα δυτερόλεπτα ώσπου να έρθει σπίτι...

Το ίδιο ισχύει και για κείνον!

Βέβαια, ποτέ μη λες ποτέ, αλλά θεωρώ οτι έχουμε όλες τις βάσεις και τα προσόντα για να μείνουμε έτσι για πάντα!

Την απίστια δεν πρόκειται να τη συγχωρήσει κανένας από τους δυο μας...

Σίγουρα η προσπάθεια μας πρέπει να είναι καθημερινή!

Ποτέ δεν πρέπει να θεωρούμε το σύντροφο μας κτήμα μας, να δείχνουμε την αγάπη μας, να τον φροντίζουμε, να υποχωρούμε, να μιλάμε και να λέμε οτιδήποτε μας απασχολεί ή μας έχει πειράξει από τη συμπεριφορά του...

Γενικά, είναι 1 καθημερινός αγώνας που αν αξίζει πραγματικά πρέπει να αγωνιζόμαστε για να τον κερδίσουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι με τον φίλο μου 15 χρόνια και τώρα περιμένουμε και μωρό. Υπήρξαμε τρελλά ερωτευμένοι και είμαστε ακόμα με ένα διαφορετικό τρόπο. Αναρωτιέμαι συχνά για το θέμα της απιστίας γιατί δεν μπορώ να αποδεχτώ την ιδέα ότι στην υπόλοιπη ζωή μου όλη δεν θα με αγγίξει ή δεν θα ξαναγγίξω άλλο άντρα. Μου φαίνεται παρανοϊκό και αφύσικο.

Δεν τον έχω απατήσει ποτέ μέχρι στιγμής (και πιστεύω ούτε αυτός) απλά και μόνο γιατί δεν υπήρξε ποτέ κανείς που να με βάλει σε τόσο μεγάλο πειρασμό ώστε να διακινδυνεύσω να χαλάσω την πιο σημαντική σχέση της ζωής μου. Βλέπετε, τυχαίνει να είμαι άνθρωπος που πρέπει να νιώσω κάτι για κάποιον ώστε να κάνω έρωτα μαζί του ή τουλάχιστον να με έλκει και εγκεφαλικά εκτός από σαρκικά οπότε όλα αυτά μπορούν εύκολα να σε οδηγήσουν στο να ερωτευτείς. Και αυτό δεν το ήθελα. Αλλά φαίνεται ότι δεν μου έτυχε κιόλας.

Όσους φίλους μου απάτησα, τους απάτησα όταν η σχέση είχε τελειώσει μέσα μου και μετά από αυτό και τυπικά.

Με λίγα λόγια, tirogaridaki, η άποψή μου είναι ότι δεν πρέπει να είμαστε κλεισμένοι μέσα στο σπίτι μας αποφεύγοντας να ζούμε ως ελεύθερα άτομα (γιατί ελεύθερα άτομα είμαστε, ο γάμος ή η σχέση δεν θα πρέπει να σημαίνει σκλαβιά και απόσυρση από τα εγκόσμια) με το φόβο ότι μπορεί να ερωτευτούμε κάποιον άλλο. Αν μας τύχει, σημαίνει ότι δεν γινόταν αλλιώς. Αρκεί να είμαστε σε θέση να ζυγίσουμε τη στιγμή που μας συμβαίνει αν είναι έρωτας ή απλός ενθουσιασμός και τι τελικά αξίζει στη ζωή μας.

Όσο για το πώς θα αντιδρούσα σε μία απιστία από τον φίλο μου, επειδή αντιλαμβάνομαι πόσο αφύσικο είναι να είσαι για όλη τη ζωή σου μονογαμικός, θα τη συγχωρούσα αλλά δεν ξέρω αν θα ήταν ίδια μετά η σχέση μας. Ομολογώ ότι δεν το ξέρω... Γι' αυτό έχουμε υποσχεθεί ο ένας στον άλλο να μην το πούμε ποτέ αν γίνει παρά μόνο αν υπάρχουν αισθήματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια_91 έγραψε:

Να ρωτησω κατι Αννα_80? φιλικα παντα! Δηλαδη αν ο αντρας σου αγγιζε αλλη γυναικα, τη φιλουσε και τη χαιδευε και μετα απο μια 'σαρκικη' επαφη το εκανε και μαζι σου δεν θα σε πειραζε?

Συνονόματη Αναστασία συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και με αυτή την δημοσίευση σου, αλλά και με την προηγούμενη απάντηση που έδωσες σε αυτο το θέμα. Αν είναι να φτάσει κάποιος στην απιστία, τότε αυτο σημαίνει ότι η σχέση με τον άνθρωπό μας τείνει στο τέλος της τουλάχιστον συναισθηματικά. Διαβαθμίσεις ή κατηγορίες στην απιστία, είναι απλά προφάσεις εν αμαρτίαι !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγνωμη βρε κοριτσια αλλα εγω δ ειμαι αυτης της αποψης

για μενα αν υπαρξει απιστια σημαινει πως υπαρχει προβλημα στην σχεση

δ ξερω αν θα την αντεχα....

ειμαι με τον ανδρα μου απο 17 χρονων στα πρωτα 2 χρονια της σχεσης μας κ εγω αλλα κ αυτος(πιστευω)δ ειμασταν πιστοι αλλα δ με πολυενοιαζε τοτε γιατι ημουν μικρη ηθελα απλα να περναω καλα κ εβγαινα κ με αλλα παιδια γιατι μεχρι τοτε δ ειχα κρατησει σχεση πανω απο 3 μηνες....κ δ ηξερα την εξεληξη της δικης μας σχεσης πιστευα απλα πως καποια στιγμη απλα θα τελειωσει...

απο κει κ υστερα ομως αλλαξαν τα πραγματα αλλαξαμε κ εμεις ..αρχισαν να περνανε τα χρονια κ να ερωτευομαστε ολο κ ποιο πολυ να ξερουμε τι θελουμε κ αυτο που θελαμε ηταν να ειμαστε μαζι ΤΕΛΟΣ

κ μονο στην ιδεα πως μπορει να με ακουμπισει αλλος ανδρας ανακατευομαι αληθεια οπως κ αν τον ακουμπησει αλλη γυναικα

ειχαμε πει καποτε πως αν μπει 3ο προσωπο ποτε αναμεσα μας θα το πουμε κ το πιστευω αυτο

οταν ξερεις τι θελεις απο την ζωη σου κ τι ζητας κ ξερεις οτι εχεις κανει την σωστη επιλογη το τελευταιο πραγμα που σκεφτεσαι ειναι η απιστια(γνωμη μου)

εγω προσωπικα Δ ΘΑ ΣΥΓΧΩΡΟΥΣΑ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΙΑ οπως κ του το εχω πει ...

Δ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΗΣΩ ΟΥΤΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΟΥΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΥΤΕ ΣΠΙΤΙ ΤΠΤ

απλα τα μαζευεις κ φευγεις δ υπαρχει περιπτωση ποτε να συμβιβαστω με κατι τετοιο ποτε

οπως βεβαια το ιδιο ισχυει κ για μενα ετσι?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ με τη σειρά μου, ειδικά τα κορίτσια που θεωρούν την απιστία αμαρτία ή μη φυσικολογική ή μη ανθρώπινη ή μη αποδεκτή τέλος πάντων: αν θεωρητικά σας "τελείωνε" κάποια στιγμή το ερωτικό με τον σύντροφό σας, από το να γινόταν σκέτη ρουτίνα μέχρι το να μη σας έκανε κούκου καθόλου, θα σκεφτόσασταν ποτέ να κάνετε άλλη σχέση ή θα μένατε πιστές στη σχέση/γάμο επειδή ήταν η επιλογή σας, επειδή σας δένουν άλλα πράγματα κτλ.? Μιλάω να είστε νέες ακόμα όχι 60 χρονών...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλεναδες!Εγω για ακομα μια φορα θα πω οτι ολα ειναι στο μυαλο και κατα ποσο εχεις αναγκη να κανεις καποια πραγματα....Επισης θα συμφωνησω με την kalypso έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΣ ΜΗ ΓΕΛΙΟΜΑΣΤΕ...ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΙΣΤΙΑ, ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ..ΠΟΛΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ, ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΠΙΟ ΜΙΚΡΕΣ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ... ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΕΞΩ ΕΤΟΙΜΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ..ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ, ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΜΑΚΙ,ΝΑ ΠΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΡΑΔΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ..ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΛΕΣ & ΕΧΟΥΝ ΜΕΛΙ!!!

Τα πραγματα εχουν γινει πολυ ευκολα δλδ με μια ματια μπορεις να απιστησεις...το θεμα ειναι ποσο το εχεις αναγκη...και γιατι το κανεις!

Δεν ξερω εγω με κλειστα τα ματια εμπιστευομαι τον αντρα μου,ειμαστε 10χρονια μαζι και δεν ξεκολαει απο το πλευρο μου....εγω ειμαι αυτη που δεν εχω φραγμους βεβαια δεν θα το εκανα ποτε αυτο να απιστησω ειδικα να φτασω σε σημειο να πεσω στο κρεβατι με αλλον αντρα...

Πιστευω ειλικρινα οτι η σωστη συνταγη ειναι μια,να περνας χρονο με τον αντρα σου,να εχετε κοινα ενδιαφεροντα,να μην χανετε την ορεξη σας....τουλαχιστον εμεις ετσι κανουμε με αποτελεσμα να αποκλειουμε οτιδηποτε αλλο απο την ζωη μας...εχουμε φτιαξει ενα καστρο γυρω μας...μια παραμυθουπολη....μονο ετσι πιστευω τα καταφερνεις...

Δηλαδη να εχεις συνειδητοποιηση σαν ανθρωπος οτι η απιστια δεν ειναι τιποτα...ειναι στο μυαλο...πας με καποιον τον ερωτευεσαι μενεις μαζι του χωριζεις και αποκτας μια καινουργια σχεση η οποια και παλι θα μπορουσε να σε οδηγησει να απατησεις παλι....

Ασε ολα τα προβληματα που θα μπορουσε να σου δημιουργησει αρρωστιες τσακωμους...δεν ξερω...γενικα θα ηθελα να πω πολλα για την απιστια γιατι την εχω ζησει με διαφορους τροπους γυρω μου μεγαλωνοντας (οχι σε μενα)αλλα δεν θα ηθελα να πω....καταλαβαινετε...και θα μπορουσα να σκεφτομαι κι εγω καπως ετσι αλλα οχι το θεωρω τελειως χαζο...αν εχεις προβληματα στην σχεση σου πιστευω θα μπορουσε να γινει...απλα απο συνηθεια καποιοι μενουν και απιστουν....καπως ετσι ειναι τα πραγματα πιστευω αλλιως ολοι θα χωριζανε και θα κανανε κι αλλες κι αλλες σχεσεις!

Τι φταιω εγω για παραδειγμα αν ο αντρας μου δεν ηταν μονογαμικος????Θα καθομουν σπιτι δουλα και κυρα να φροντιζω τους παντες κι αυτος θα ζουσε τους ερωτες του????Δεν το δεχομαι!!!Να κανουμε οτι γουσταρουμε δεν κρινω κανεναν αλλα ποτε εις βαρος τον αλλων!!!ΠΟΤΕ....ειναι απλα τα πραγματα νομιζω οποιος δεν ειναι μονογαμικος δεν παντρευεται μενει μονος του και κανει οτι θελει δεν ειμαι υποχρεωμενη να ανεχομαι η να δεχομαι τις απιστιες του καθενος!

Επιλογες γι αυτο υπαρχουν για να τις εχουμε και να διαλεγουμε!

Δεν διαφωνω οτι οι πειρασμοι ειναι πολλοι αλλα εμεις πρεπει να σκεφτομαστε καθε φορα γιατι ειμαστε με αυτον τον ανθρωπο....

Τον ευκολο δρομο ολοι ξερουμε να τον περνουμε το θεμα ειναι ομως οτι η ζωη θελει αγωνα...να παλευουμε για τις αξιες...γι αυτα που αγαπαμε...

Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διευκρίνηση: όταν λέω να κάνετε άλλη σχέση εννοώ να χωρίσετε με το συγκεκριμένο σύντροφο και να προχωρήσετε τη ζωή σας όχι να έχετε παράλληλη σχέση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρα μου τωρα ειδα το μηνυμα σου!

Θα σου πω...εγω προσωπικα εχω ξεκαθαρισει την θεση μου αν ο συντροφος μου μια μερα ουτε που θα ενδιαφερετε για μενα δλδ να μην υπαρχει αυτη η αγαπη το μαζι σε ολα οτι κι αν γινει εγω πολυ απλα θα χωριζα αλλα οχι απιστια...δεν μου φταιει σε κατι....ξεκαθαριζεις την θεση σου απο την αρχη για να φοβαται συνεχεια και να μην αφηνεται και χαλαρωνει χα χα χα χα!!!Ποτε απιστια,αν δεν θες πες το οτι ξερεις δεν σε νοιαζει πια για μενα ουτε αν ζω η αν πεθαινω που λεει ο λογος...οποτε δεν υπαρχει λογος να ειμαστε μαζι κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ σ' αυτό το θέμα είμαι απόλυτη. Η απιστία είναι προδοσία και δεν αλλάζει. Η συμβίωση είναι δύσκολη αλλά και ενδιαφέρουσα. Χρειάζεται προσπάθεια για ανανέωση κατά καιρούς και πιστεύω πως οι εραστές δεν βοηθούν. Αυτή είναι απλά και μόνο η γνώμη μου.

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι είναι όντως δύσκολο να κρατήσεις τη φλόγα αναμένη τόσα χρόνια. Ίσως όμως είμαι ρομαντική και θέλω να πιστεύω ότι θα αγαπιόμαστε για πάντα και ότι θα έχουμε μια υπέροχη οικογένεια. Αν ερωτευθώ κάποιον άλλο, θα έχω αφήσει τον εαυτό μου να το κάνει. Κάτι τέτοιο γίνεται όταν η σχέση δεν πάει καλά. Όταν υπάρχουν κενά, μόνο τότε τρυπώνουν και οι τρίτοι.

Εγώ νιώθω πως όταν υπάρξει απιστία, πρέπει να χωρίζει το ζευγάρι ακόμη κι αν έχει παιδιά. Ποτέ ξανά δε θα είναι το ζευγάρι όπως ήταν. Τα παιδιά καταλαβαίνουν τα πάντα και φυσικά δεν είναι κι ό,τι καλύτερο να μεγαλώνουν με τέτοια παραδείγματα.

Και φυσικά όλα αυτά είναι προσωπική μου άποψη και το πως νιώθω για το θέμα.

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Αριστίνα μου, πόσο συμφωνώ μαζί σου!

Χαρά μου, εγώ προσωπικά, δεν κρίνω κανέναν για τις πράξεις του...

Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει!

Για τον εαυτό μου μπορώ να μιλάω, όμως, και σου λέω οτι συμφωνώ με την μπουγατσούλα (και τι νόστιμο ψευδώνυμο, εδικά τώρα που έχω ανεβασμένο ζάχαρο και τα γλυκά ειναι κομμένα), οτι αηδιάζω και μόνο στην ιδέα να με αγγίζει άλλος άνδρας (και το ίδιο ισχύει και για τον άνδρα μου).

Τουλάχιαστον, προς το παρόν.

Όσον αφορά το ερώτημα σου, θα σου έλεγα οτι αν ποτέ μου τελειώσει ο έρωτας για τον άνδρα μου (πράγμα που απεύχομαι) θα προτιμήσω να χωρίσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xara12 έγραψε:

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ με τη σειρά μου, ειδικά τα κορίτσια που θεωρούν την απιστία αμαρτία ή μη φυσικολογική ή μη ανθρώπινη ή μη αποδεκτή τέλος πάντων: αν θεωρητικά σας "τελείωνε" κάποια στιγμή το ερωτικό με τον σύντροφό σας, από το να γινόταν σκέτη ρουτίνα μέχρι το να μη σας έκανε κούκου καθόλου, θα σκεφτόσασταν ποτέ να κάνετε άλλη σχέση ή θα μένατε πιστές στη σχέση/γάμο επειδή ήταν η επιλογή σας, επειδή σας δένουν άλλα πράγματα κτλ.? Μιλάω να είστε νέες ακόμα όχι 60 χρονών...

οταν αισθανεσαι ετσι απλα χωριζεις σ χρειαζεται να απατησεις τον συντροφο σου οταν δ τον θες απλα χωριζεις

δ καθεσαι με εναν ανθρωπο απλα επειδη εχεις βολευτει ποια εεεε κ που να τρεχω τωρα!!!!

δ ειναι ετσι τα πραγματα

χωρις παρεξηγηση ετσι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΟΙ ΑΠΙΣΤΙΕΣ

ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΩΜΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ!!!!

Η ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΝΟΝΤΕ ΔΥΟ Η ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΑΛΥΣΙΔΑ ΜΕΤΑ!!!!!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΡΕΥΣΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ

ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΡΑΓΟΥΔΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΧΕΣΗ

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑ

ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΑΡΑΝΔΟΙ.

ΕΥΤΥΧΩΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩB)

ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΒΥΣΣΟΣ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...